Forum Machete,Modelism,Hobby: Victory(inainte de Trafalgar) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Victory(inainte de Trafalgar)

#21 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 10 March 2008 - 06:15 PM

N-am intentionat sa fac pe desteptul, doar am vrut sa fiu sigur ca am inteles la ce te refereai. Ai dreptate, prea multi termeni tehnici sunt de evitat, aici e o comunitate de modelisti, nu de marinari. Mea culpa, maestre.

#22 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 10 March 2008 - 07:45 PM

Fi serios maestre ca nu m-am gandit nici o secunda ca faci pe desteptul si ai dreptate de principiu, dar din pacate navalisti avem prea putini pe forum ca sa folosim termenii specifici si tot din pacate minunatia aia de carte e destul degreu de gasit. Nici eu n-o am.
In rest, doar am glumit si fireste ca aveai dreptate: "GRIJEÁ, grijele, s.f. (Mar.)= Saulă fixată transversal pe sarturi pentru urcarea în arboradă unei nave" si "SÁULĂ, saule, s.f.(Mar.)= Parâmă folosită pentru a lega în mod suplimentar diferite obiecte la bordul unei nave" :friends:

Bafta!

#23 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 10 March 2008 - 10:18 PM

Intr-adevar e greu de gasit, dar cred ca pot incerca sa mai fac rost de una. E comanda ferma? :friends:

#24 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 11 March 2008 - 08:18 AM

Vezi postareaDegrelle, la 10 Mar 2008, 22:18, a spus:

Intr-adevar e greu de gasit, dar cred ca pot incerca sa mai fac rost de una. E comanda ferma? :friends:

Da, dar daca nu poti face rost, nu-i bai.

Bafta!

#25 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 11 March 2008 - 06:43 PM

Promit sa incerc! Pretul e de 50 de RON, ca sa ai o idee.

#26 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 11 March 2008 - 07:27 PM

Vezi postareaDegrelle, la 11 Mar 2008, 18:43, a spus:

Promit sa incerc! Pretul e de 50 de RON, ca sa ai o idee.

OK! Pretul nu-i o problema.
Multumesc si ...

Bafta!

#27 Useril este offline   catafest 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 19-January 10
  • Interests:programare si nu numai ...

Postat 08 November 2010 - 04:47 PM

Cat te-a costat macheta si de unde ai luat-o ?
Cam care ar fi pretul uneia gata montate ?
Merci ,

#28 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 08 November 2010 - 08:53 PM

Vezi postareacatafest, la 8 Nov 2010, 16:47, a spus:

Cat te-a costat macheta si de unde ai luat-o ?
Cam care ar fi pretul uneia gata montate ?
Merci ,



Salutare Catafest.
Macheta este kitul(din lemn,fireste) al celor de la Mantua Model.Eu l-am cumparat cu vreo 3 ani in urma(daca bine-mi amintesc) de la magazinul Central,din Cluj cu cca. 1400 lei(atunci).Astazi nu il mai gasesti.
Ai insa posibilitatea de a face comanda pe Hobbyx.ro - gasesti kitul sub sigla Corel;
iata-l :
http://www.hobbyx.ro...detalii&id=5624.

Este cam acelasi lucru(dupa cate vad eu),insa primesti in plus si vopseluri.

Pretul unei asemenea machete,gata montata...? :hi: Depinde de maiestria modelistica a celui care o asambleaza.Poate 2500 -3000 de lei...? Nu stiu,n-am idee.Cam p-acolo.

#29 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 08 November 2010 - 09:08 PM

Salutare Longinus,

Daca-mi permiti, fara a fi acuzat de te miri ce, as zice ca acesta este Victory dupa Trafalgar. Inainte de Trafalgar arata cam asa (privit din pupa) ca in tabloul lui Louis-Philippe Crépin "Victory and Redoutable".
Si daca-mi permiti o mica divagatie vreau sa spun ca Victory a iesit cat se poate de "sifonat", dupa Trafalgar. De ce? Aplicandu-se tactica lui Nelson de a ataca in doua coloane si a rupe linia inamica despartind centrul de retaguardia si venind aproape perpendicular pe linia inamica nu a putut sa se foloseasca artileria decat dupa ruperea liniei si virarea in paralel cu inamicul. Intre timp navele engleze din fruntea coloanelor au avut mult de suferit. In alta ordine de idei o alta comanda a lui Nelson a fost ca lupta sa fie, sa zicem tip melé, adica navele sa se apropie cat mai mult de inamic sa fie siguri de eficienta loviturilor( asta nu inseamna ca pana atunci artileria era in asteptare), ceea ce de altfel s-a si intamplat, lupta fiind foarte sangeroasa si crancena in diverse puncte. Dupa o reparatie provizorie in Gibraltar, unde ajunge remorcat, este trimis in Anglia unde este refacut. Apoi sufera diferite reparatii de intretinere, chiar si in epoca moderna ( fara a i se altera forma). Singura nava pastrata si reparat dupa vechea uzanta este HMS Unicornio.
Dupa Trafalgar ( de fapt de pe la sfarsitul sec. XVIII) incepe sa se renunte incet incet la acele bogate sculpturi de pe oglinda de pupa( din ratiuni economice). Si s-a ajuns astfel la forma ce se pastreaza si azi.

Prova era asa, ca in modelul lui Doris ( conform afirmatiilor si cautarilor ei).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Victory_and_Redoutable___Louis_Philippe_Cr_pin.JPG
  • Imagine atasata: HMS_Victory__9.jpg

Aceasta postare a fost editata de frigate-264: 08 November 2010 - 09:22 PM


#30 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 08 November 2010 - 09:41 PM

:hi:
Salutare Frigate. :hi:

I-am spus "Inainte de Trafalgar" pentru ca daca l-as fi facut "Dupa Trafalgar",ar fi trebuit sa sar cu picioarele pe macheta
:-) Am glumit,desigur.
In postarea ta,spui ca dupa Trafalgar,Victory a iesit "sifonat".Perfect adevarat ; atat de sifonat,incat s-a intors in port, remorcata.


Kitul celor de la Mantua,reprezinta nava:citez din pliantul de prezentare: "...asa cum a fost reconditionata in martie 1922,prin grija Society for Nautical Research.Totusi,o comparatie mai atenta cu nava reala,expusa astazi(sic)in docurile istorice din Portsmouth,indica anumite erori in ceea ce priveste aranjamentul de la pupa" - aici producatorii kitului se refera la sculpturile respective.

Subiectul este foarte dezbatut,chiar si astazi.Modelele produse sub forma de kit,abunda,pot sa spun,insa cele mai reusite machete sunt cele produse dupa planuri. Exista,insa,unele reprezentari pe care eu le gasesc "interesante";de pilda HMS Victory scara 1/24 aflat la The Museum of Naval Firepower at Priddy's Hard/Gosport.

adica asta

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 08 November 2010 - 09:49 PM


#31 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 08 November 2010 - 09:58 PM

Ma bucur ca suntem la pace in privinta aspectului. In ce priveste kit-urile - cum am mai zis si in alta postare ( parerea mea) - ele sunt mult concepute, sa zic asa, mai mult pe aspectul comercial al ideii si apoi pe cel al realitatii istorice, intr-o masura mai mare sau mai mica, in functie de marca. Pentru ca la 420 de euro, de exemplu, nu este totusi un kit foarte scump sa zicem asa, sunt marci si mai scumpe, dar parerea mea si mai fidele, plus calitatea materialelor folosite.
Cele bune.

Aceasta postare a fost editata de frigate-264: 08 November 2010 - 10:01 PM


#32 Useril este offline   catafest 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 19-January 10
  • Interests:programare si nu numai ...

Postat 11 November 2010 - 01:48 PM

Parerea mea e ca Nelson era cam sarit , singurul lui merit a fost ca adversarii au fost cam mototoi .
In ceea ce priveste modelele sunt foarte frumoase . Mi-ar place sa am si eu una .
Privind preturile sunt destul de scumpe pentru criza asta.
Poate o sa fac una mai simpla .
Ca intrebare aditionala , daca se poate :
"Stie cineva sau poate are planurile navelor lui Jack London ? Se pare ca Naluca din Lup Larsen a fost inspirata din una dintre acestea .
E posibil din prima , a doua parca avea zbaturi ..."
Merci pentru infos .

#33 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 11 November 2010 - 08:29 PM

Vezi postareacatafest, la 11 Nov 2010, 14:48, a spus:

Parerea mea e ca Nelson era cam sarit , singurul lui merit a fost ca adversarii au fost cam mototoi .
....


Sarit nu era, pur si simplu avea in fata o forta mult superioara si ca numar de guri de foc cat si ca oameni si nave, iar ruperea liniei de bataie, s-a dovedit viabila deoarece ruperea centrului de retaguardie, cu acalmia existent( un vant foarte slab), plus alte elemente despre care se poate scrie mult si bine, au dus in final la distrugerea centrului , navele intrate in lupta mai tarziu preluind retaguardia, si la final a avut si nave suficiente, sase daca nu ma insel, apte pentru a pregati o forta de interventie, daca mi se permite termenul, pentru a face fata unei eventuale regrupari a navelor ce nu au intrat in lupta si anume forta Amiralului Dumanoir (avanguardia), care de altfel a avut o comportare destul de dubioasa in sensul ca nu a incercat nici un moment intrarea in lupta, din contra.
Dar subiectul e destul de complex, iar Nelson in doua situatii a fost aproape de curtea martiala si nu ar mai fi ajuns la Trafalgar, insa suspusii din Amiralitate, care il agreau l-au salvat. Era de altfel foarte indraznet si curajos. De exemplu distrugerea flotei franceze pe Nil, a fost datorata de asemenea unui atac mai original, francezii neputandu-si imagina o asemenea actiune.

#34 Useril este offline   spinte 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 11-February 11

Postat 11 February 2011 - 09:53 PM

salut longinus am si eu o rugaminte uite id meu spinte_crysti si zimi si mie de unde pot cumpara H.M.S Victory 1:96 k a ta..te rog mult

#35 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 11 February 2011 - 10:04 PM

Vezi postareaspinte, la 11 Feb 2011, 21:53, a spus:

salut longinus am si eu o rugaminte uite id meu spinte_crysti si zimi si mie de unde pot cumpara H.M.S Victory 1:96 k a ta..te rog mult



Daca esti din Bucuresti e mai simplu

uite

http://www.hobbyx.ro/produs.lista.html?cat...amp;perpage=100.

In restul tarii ,se mai adauga taxe post.
Este acelasi Victory la 1/98.

#36 Useril este offline   spinte 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 11-February 11

Postat 12 February 2011 - 02:16 PM

dar eu as dori una pe kre sa o motez eu nu kre sa fie deja montata..k e prea mult ptr buznarul meu 2100...lei:)

#37 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 12 February 2011 - 02:33 PM

Vezi postareaspinte, la 12 Feb 2011, 14:16, a spus:

dar eu as dori una pe kre sa o motez eu nu kre sa fie deja montata..k e prea mult ptr buznarul meu 2100...lei:)


La pretul de 2100 lei primesti cateva legaturi de baghete de diferite dimensiuni, coaste, traverse, tunuri turnate, decoratiuni asisderea, sfori de diferite calibre, niscaiva planuri tehnice, etc, etc, urmand ca TU sa obtii fie nava Victory fie un barcaz ordinar.
Din ceea ce ai scris tu, cred ca nu prea ai habar cam la cat se duce una gata asamblata. Si ceva ma face sa cred ca nici n-ai vrea sa stii.... :lol:

In alta ordine de idei: scrie te rugam "cred" in loc de "kre"; e mult mai usor sa te urmarim precum si mai civilizat, pentru toata lumea.
Spor sa ai in cautari.

#38 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 12 February 2011 - 07:24 PM

Vezi postareaspinte, la 12 Feb 2011, 14:16, a spus:

dar eu as dori una pe kre sa o motez eu nu kre sa fie deja montata..k e prea mult ptr buznarul meu 2100...lei:)



Ceea ce ti-am aratat prin acel link ,este un kit din lemn ,cu tot ceea ce trebuie sa ai pentru a obtine o HMS Victory in scara 1/98,inclusiv planurile navei(la aceeasi scara).In fotografii apare "produsul final"ca sa vezi cam ce ar trebui sa obtii.
Preturile la asa ceva se invart in jurul a 500 de euro neasamblata.Una "la gata" costa ... poate 1000 sau chiar mai mult.(recordul pe care eu il cunosc,bate undeva la 130.000 de euro ,dar are piese din argint 999-asta-i deja alta poveste).

O sa fac fotografii (din nou) cu al meu Victory,care trebuie sa recunosc ,nu este gata nici acum(pentru simplul fapt ca nu am mai lucrat la el de vreo 3 ani).

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 12 February 2011 - 07:26 PM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi