Forum Machete,Modelism,Hobby: HMS Victory - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

HMS Victory macheta din carton

#1 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 06 July 2010 - 07:31 PM

Dupa ce m-a imbolnavit PaperModel cu Santa Leocadia, nu m-am putut abtine si mi-am comandat la el un Victory. Fiind prima mea macheta din carton voi demara incet lucrarile, deoarece mai am nevoie de cunostinte atat in domeniul marinei cat si in tehnicile de lucru cu machetele din carton. Orice sfat este binevenit!!

HMS Victory (Shipyard Gold Edition):

grad de dificultate: dificil
marime: A3(297x420mm)
scara: 1:96
88 imagini color tiparite pe carton special

-9 pagini (A3) cu schiţe
-32 pagini (A3) cu piesele machetei
-6 pagini (A3) cu desene scara 1:1 pentru catarge vergi si vele
-steaguri si drapel dublu imprimante pe hartie ţesută (34 steaguri)
-istoria vasului, biografia lordului Nelsons
-lungimea machetei: 104 cm

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Maine o sa mai alerg prin magazine sa caut lipici, carton si alte unelte necesare. Pana atunci ma apuc sa desfac revista si sa ma documentez putin.



Aceasta postare a fost editata de norbi: 06 July 2010 - 07:38 PM


#2 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 07 July 2010 - 10:55 PM

In privinta tehnicilor, descrierea facuta de Papy la Santa Leocadia e destul de complexa si clara si e general aplicabila la majoritatea modelelor. Era foarte bine daca o data cu kitul comandai si cartoanele de suport pentru osatura si celelalte piese care necesita umplutura. Nu e esential dar scuteai improvizatii si umblatura. Analizand planurile de conrtuctie o sa vezi ca pentru diferite elemente trebuie diferite grosimi de carton de suport iar la Papermodel gasesti grosimile respective.
Daca ai nevoie de lamuriri direct la model poti apela, il am si eu in constructie. Oricum o sa urmaresc evolutia si daca e ceva la care sa te pot ajuta o sa iti zic. E bine totusi daca ai o nelamurire sa intrebi prntru a nu fi nevoit sa repari mai tarziu. Sa nu pui degetele transpirate sau cu urme de grasimi pe cartoanele metalizate ca se pateaza iremediabil.
Felicitari, ai ales un model frumos, sa ai spor la lucru !

#3 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 08 July 2010 - 05:24 PM

Din cauza ca mi-a fost lene butonez site-ul nu stiam ca se gaseste carton la PaperModel. Am gasit in oras ceva cartoane dar nu au grosimile care mi-ar trebui. inainte sa ma apuc de macheta cred ca o sa fac niste teste la cartoane sa vad cum se comporta, sa nu am surprize, iar daca nu imi convine voi face o comanda la PaperModel.

Cu siguranta voi apela la voi daca o sa am nevoie. Multumesc ca mai atentionat cu piesele metalizate.

#4 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 10 July 2010 - 09:57 PM

Salutare,

Imi permit si eu un sfat. Asculta-l pe Traian, e in tema si cu el vei ajunge intr-un un port bun.
In privinta improvizatiilor, daca esti la primul "carton", cu o "barcutza" atat de pretentioasa, eu zic sa-ti procuri carton de grosimile date de kit, si asta o zic din proprie experienta. Improvizatiile dau multa bataie de cap.
In rest numai bine.
Imi permit un loc in primul rand sa te pot urmari mai bine.

#5 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 11 July 2010 - 07:28 AM

Multumesc frigate, am comandat deja cartonul, maine cred ca il primesc.

#6 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 11 July 2010 - 06:11 PM

O decizie inteleapta. Foarte mare atentie la realizarea osaturii. Chiar daca nu se vede la final, e partea de constructie de care depinde esential cum va arata modelul. Modul de imbinare a cartonului de suport pentru chila pentru a obtine fasia de lungime necesara il vezi la Santa Leocadia. Eu pot adauga sa lucrezi pe suprafata plana si sa presezi pentru uscare cu o a doua suptafata plana ca sa nu se curbeze materialul. Sablonul din kit pentru chila il lipesti abia dupa ce s-a intarit cartonul. Nu ungi cu adeziv foaia din kit ci suprafata de carton pe care o lipesti, foaia e subtire si se deformeaza daca dai pe ea cu adeziv. Potriveste cu atentie partile componente inainte de a presa pentru contact de lipire, deficientele provenite din nepotrivirea atenta sunt foarte dificil de remediat. Pentru o buna aliniere poti trasa o linie pe lungime pe care sa o respecti cu baza chilei de la sabloane. Nu trebuie sa te sperii, doar sa fii FOARTE atent, e piesa cea mai importanta si cel mai dificil de realizat.
Spor!

Aceasta postare a fost editata de traian: 11 July 2010 - 06:16 PM


#7 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 11 July 2010 - 07:27 PM

Pentru a presa piesele am doua placi de pal destul de mari pe care vreau sa le prind cu mai multe menghine, cred ca e buna metoda. Voi incerca sa respect cat mai mult pasi care i-a facut Paper la Leocadia si nu ma voi grabi.

Aceasta postare a fost editata de norbi: 11 July 2010 - 07:29 PM


#8 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 16 July 2010 - 07:33 PM

Am realizat piesa A, nu a fost foarte usor deoarece este mare, dar sunt destul de multumit de rezultat. Desi am lasat piesa la presat aproape 24 de ore pare usor curbata. Astept si parerile voastre.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de norbi: 16 July 2010 - 07:41 PM


#9 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 17 July 2010 - 10:37 AM

Arata destul de bine. Poti sa o mai lasi la presat pana cand termini si coastele. Foarte usor curbata o sa fie pana cand ansamblezi toata osatura. Pemtru montaj te safatuiesc sa iti faci o cala dintr-o scandura dreapta la 1 m lungime, 10-15 cm latime si 2,5-3 cm gosime pe care prinzi in cuite 2 siruri de baghete taiate la lungume cat e spatiul dintre coaste si distantate cat e grosimea chilei, perfect aliniate pe lungime, in asa fel incat sa poti ,, infinge'' chila intre ele. Pentru siguranta poti sa dai 2 gauri de 1mm in chila una spre prova si una spre pupa, mai jos de prima punte, prin care treci cate un capat de sarma si fixezi de cate 2 cuite batute in cantul calei ca sa nu se miste chila. Asta dupa ce ai pus coastele in locasurile lor. Abia dupa ce te-ai asigurat de alinierea chilei si buna asezare a coastelor treci la lipirea lor dupa procedeul de ,,sudura'' descris de Papy. La decuparea locasurilor de inbinare din chla si din coaste sa tai in asa fel incat inbinarea sa nu se faca fortat, tensiunile aparute la fixare fortata pot genera deformari.
Spor!

#10 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 17 July 2010 - 02:12 PM

Multumesc Traian pentru indrumari, voi tine cont de cele spuse de tine.
Toate cele bune,
Norbi

#11 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 17 July 2010 - 06:15 PM

Am o propunere/rugaminte la tine.
Nu consider a fi in discordanta cu forumul iar in conceptul meu o colaborare excluzand concurenta intre forumuri e creativa. Nu parasi forumul ,,mama'' dar in momentul in care ai o noutate, prezint-o si pe un forum care e axat pe domeniul de care esti interesat. In felul asta se incheaga si o legatura intre cele doua forumri si o informare mai stricta pe obiect. E doar o propunere. E in functie forumul ,,cartonistilor'' pe care poti posta si cere / primi informatii de domeniu pentru orice ,,nazbatie''. Mie, de exemplu, imi e foarte usor sa intru pe forumul meu preferat (nu eu am ales, am fost tentat si motivat) si sa gasesc acolo mesaje, la care raspund cu placere. Nu e esential dar scurteaza mult din timpii de cominicare.
Spor!
K mare cred ca realizezi ce vereau sa zic si nu contravine liniei .... (respect)
Spor!

#12 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 18 July 2010 - 10:53 AM

Daca mi se permite vin cu doua pagini de internet unde poti gasi un Victory en papel, pentru inspiratie. Insa modelista modifica putin kit-ul si face nava asa cum arata in 1765 si nu cea din 1803. In ambele e aceeasi nava si acelasi autor, insa una fiind in engleza este mai accesibila, pentru a intelege decat in original(ceha).
Cele bune si asteptam noi pasi.
1) http://modelshipworld.com/phpBB2/viewtopic...mp;&start=0
2) http://www.papirove-modely.cz/galerie/inde...showimage=81551

Aceasta postare a fost editata de frigate-264: 18 July 2010 - 10:54 AM


#13 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 18 July 2010 - 11:58 AM

Salut Frigate am studiat acele pagini de ceva timp si cu ajutorul lor m-am hotarat sa cumpar Victory. Lucrarea avanseaza incet deroarece am putine placi pentru presat si sunt multe coaste.

#14 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 18 July 2010 - 01:00 PM

Vezi postareanorbi, la 18 Jul 2010, 11:58, a spus:

.... Lucrarea avanseaza incet deroarece am putine placi pentru presat si sunt multe coaste.



Graba nici nu are ce cauta aici. Incet si bine :bang: .

#15 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 18 July 2010 - 03:39 PM

Am scos primele coaste de la presat si am pus alte 8. Dupa parerea mea cred ca arata destul de bine, urmeaza sa le decupez.

Imagine postata

#16 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 19 July 2010 - 07:44 PM

Abia astazi am reusit sa decupez coastele, deoarece le-am mai lasat o zi la presat, iar acum dupa ce le-am taiat, le-am pus sub niste carti pana maine.

Imagine postata
Imagine postata

#17 Useril este offline   tavi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 11-January 10
  • Location:Brasov

Postat 21 July 2010 - 07:20 PM

Pana acum....... :hi: :clapping: Excelent. Se pare ca lucrarea ta incepe sa sa ridice la standardele de lucru ale lui DORIS , tipa din Cehia.
Respect

#18 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 21 July 2010 - 08:28 PM

Hehe, mai este pana ajung acolo. :hi:

#19 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 22 July 2010 - 03:41 PM

Ma framanta intens o grija:cartoanele pe care ai lipit piesele se taie corespunzator cu cutter-ul sau folosesti si alte utilaje(foarfeci, traforaje,dinamita...)?Nu de alta, dar par destul de groase!Ce tip de adeziv nu ti-a incretit hartia cand ai lipit-o?

#20 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 22 July 2010 - 10:04 PM

La piesa A am taiat totul cu cutterul, la coaste am taiat cu foarfeca de hartie si cu forfecuta de unghii. hartia am lipito pe carton cu aracet pentru lemn facut de Moment cumparat de la practiker, prima data am intins aracetul pe carton apoi am lipit hartia si am pus repede la presat.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi