Forum Machete,Modelism,Hobby: Colectia mea - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Colectia mea Aero si alte cele

#41 Useril este offline   optyqus 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 15-February 09
  • Location:Piatra Neamt / Iasi

Postat 18 February 2009 - 11:39 AM

Omule, esti cu capu.... :whistle: ai pradat magazinu? foarte frumoase modele ai... bravo, esti de admirat

#42 Useril este offline   dany96 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 26-January 09
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 19 February 2009 - 10:18 AM

Succes in continuare!Eu sunt un incepator si lucrez la doua machete deabia,dar o sa fac si eu multe in timp.Poti sa imi zici cate ai:avioane,tancuri,nave toate la un loc,cam cate ai? :whistle:

#43 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 19 February 2009 - 11:15 PM

Vezi postareaoptyqus, la 18 Feb 2009, 11:39, a spus:

Omule, esti cu capu.... :whistle: ai pradat magazinu? foarte frumoase modele ai... bravo, esti de admirat


Salut
"Cu capu..." probabil ca da, altfel nu si-ar avea sensul adunatura. La "praduit" magazine -mai rar- in ultimii 10 ani, din motive pe care mare parte din cei de pe forum le inteleg mult prea bine. Am insa (in continuare) norocul de a persevera in mentinerea machetelor in camere, ferite de praf -sub sticla.
Spor la "vanatoare" si tie.

Vezi postareadany96, la 19 Feb 2009, 10:18, a spus:

Succes in continuare!Eu sunt un incepator si lucrez la doua machete deabia,dar o sa fac si eu multe in timp.Poti sa imi zici cate ai:avioane,tancuri,nave toate la un loc,cam cate ai? :friends:


Salut Dany96
Faina varsta, aproape 13 ani !
Nu conteaza ca esti la inceput si doar doua machete, ideea e sa te mentii pe o anumita scara si cam pe un anumit segment de machete (macar pentru inceput), probabil in timp o sa cauti si diversitatea.
Un sfat pe care nu e obligatoriu sa il iei de bun:- lucreaza doar la o singura macheta odata, altfel, risti sa ai in posesie machete care vor semana cromatic prea mult intre ele.

Intrebarea ta ma facut curios, asa ca am purces la numarat, rezultatul zice cam asa :
Zburatoare montate-166
Zburatoare ce-si asteapta randul-78
Taratoare montate-26
Taratoare ce-si asteapta randul-52
Nave (plasticoase si manufactura) 6 + Victory in cutie (rezemand peretele)
Cam atat.

Numarul exponatelor nu prea conteaza intr-o colectie, ci lucrul la fiecare din ele; in fond toate au aceeasi finalitate- Vitrina, de unde mai ies o data cel mult de doua ori pe an.
Daca o sa ai aceeasi pasiune peste 10-15 ani, o sa mai vedem. Eu unul m-as bucura mult.

Sa ai spor la vopsirea machetelor si sa ne arati si noua ce iese.

#44 Useril este offline   hartman 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 17-October 06
  • Location:Mangalia
  • Interests:Aviatie,marina,tehnologie.

Postat 20 February 2009 - 12:05 AM

Bravo,jos cascheta :whistle:

#45 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1720
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 26 June 2009 - 01:32 PM

Domnule, jos palaria !!! Nici la Muzeul Militar nu-s atatea machete...Daca eu am crezut ca-s nebun, numai pentru ca am vre-o 50 facute si 30 in asteptare, acum mi-am revenit !Nu stiu cand ai avut fizic atata timp sa faci toate aceste machete, stiu cat se bibileste la una, dar esti de ADMIRAT si de INVIDIAT ! Bravo, si....TOT INAINTE ! RESPECT !!

#46 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 26 June 2009 - 08:38 PM

Salut dakian67

-Daca ai ajuns la 50 de exemplare, inseamna ca microbul exista si este bine implementat, chiar si la nivel de simplu "focar infectios", un posibil tratament cu succes ar fi prin administrarea macar de doua ori pe luna a cate unui colet (kit nou), asociat cu miros de diluant, lac, vopsea pe covor sau monitor ,etc, etc. :-D

-"Nebun" cred ca e un termen putin fortat aici pe forum, unde marea majoritate lucreaza cate un kit, achizitionand altele 4-6 noi (ca indispensabile maririi colectiei), binenteles cu exceptia celor care au darul si rabdarea de a monta cate 5 odata. Acestia sunt doar cei care doar intaresc regula aratata mai sus.
Din pacate eu am ajuns acum la "marea" performata de 1 (un) kit montat pe an, din varii motive. Mi-ar placea sa dau timpul inapoi si sa pot aloca mult mai multa vreme pentru machete, insa ma multumesc sa le privesc pe cele gata si binenteles pe cele postate pe forum.

De invidiat nu poate fi vorba, mai ales cand le mai scot din vitrine sa le sterg de praf (cam o data pe an). :hi:
-Crede-ma, asta e soarta tuturor machetelor montate: in spatele unei sticle ( in cel mai fericit caz), in varianta cea mai pesimista acestea ajungand fie vandute, fie la cosul de gunoi, proprietarul apreciind de cele mai multe ori ca acestea nu se mai incadreaza in peisaj sau nu mai corespund imaginii sale ca modelist sau machetist. Ca-s doua lucruri diferite.

Sa ai spor la marirea colectiei si fiecare macheta sa-ti iasa asa cum vrei tu ! :hi:
Adi

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 26 June 2009 - 08:40 PM


#47 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1720
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 02 July 2009 - 11:51 AM

Mda, cunosc si eu acest sindrom prietene...M-am apucat de machete pe la 12 ani, dintr-o ( fericita ) eroare, si-am facut intr-adevar cam 60, pana prin 1998...Nu cred ca-s la fel de bine facute ca cele pe care ni le-ai prezentat (deh, tineretea, lipsa unei documentatii bune, nu aveam computer sau net pe vremea aia, banii-vesnica problema!!!!-spatiul..)dar mie-mi plac si acum.Dupa care s-au nascut fetele mele, am fost mult prea ocupat cu grijile cotidiene, si nu am mai facut nimic de atunci...Cum ziceam, am inca 24 de avioane si 2 nave nemontate, in cutii...le umple praful si trebuie sa le sterg periodic ! O parte am sa incerc sa le vand, m-am hotarat sa ma axez numai pe WW2, cele moderne le "marit" ! Numai ca am o problema, pe care i-am semnalat-o si admin-ului, nu pot sa deschid ( sa initiez) nici un topic, nu vad nici macar vre-un buton gen "new topic", asa ca nu am cum sa-mi prezint oferta...Poate-n vara asta sa ma apuc sa mai fac din ele...

#48 Useril este offline   Daniel_Alexandru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 06-April 09
  • Location:Harsova, judetul Constanta

Postat 20 July 2009 - 10:17 PM

Vezi postareaAdiP, la 9 Mar 2008, 19:28, a spus:

taratoarele mele mai vechi,pe vremea cand nu stiam de uleiuri si pasteluri


Felicitrai! Colectia ta este intr-adevar impresionanta.

#49 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 21 July 2009 - 03:50 PM

Vezi postareadakian67, la 2 Jul 2009, 12:51, a spus:

...
Numai ca am o problema, pe care i-am semnalat-o si admin-ului, nu pot sa deschid ( sa initiez) nici un topic, nu vad nici macar vre-un buton gen "new topic", asa ca nu am cum sa-mi prezint oferta...Poate-n vara asta sa ma apuc sa mai fac din ele...


Salut Dakian

Ar trebui sa poti deschide un nou topic cu conditia sa intri la sectiunea forumului in care vrei sa-ti prezinti lucrarea/lucrarile, acolo ai respectiva optiune, adica asta :
Imagine atasata: new_topic_1.JPG
exemplul meu este pentru sectiunea blindate (incercuita).

Alta optiune ar fi editorul din partea de jos a fiecarei pagini a unui topic, unde apare din nou acelasi buton.
Exemplul meu este exact ceea ce apare in acest topic :
Imagine atasata: new_topic_2.JPG

Vezi postareaDaniel_Alexandru, la 20 Jul 2009, 23:17, a spus:

Felicitrai! Colectia ta este intr-adevar impresionanta.


Salut Daniel Alexandru

Multumesc pentru vorbe.
Domeniul tau ? Zburatoare, taratoare, sau poate navo ?
Oricare ar fi, sa ai si tu spor la ele si sa-ti iasa asa cum vrei tu !

#50 Useril este offline   faniberechet 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 25-November 07
  • Location:Galati/Tulcea
  • Interests:Die-cast 1/43 si fotografiile

Postat 01 August 2009 - 10:11 PM

Eu colectionez masini, insa recunosc ca m-ai lasat fara vorbe... Bravo omule!

#51 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1720
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 03 August 2009 - 09:15 AM

Adi, tin sa mentionez ca, din nefericire, mie nu-mi apar respectivele butoane...Activez si eu si pe alte forumuri, asa ca stiam la ce sa ma astept, dar, dintr-o cauza pe care nu mi-o pot explica, nu am acele butoane, nici sus, nici jos...Asta este, poate candva se va rezolva..

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi