Forum Machete,Modelism,Hobby: Al Doilea Razboi Mondial in fotografii(a/n sau color) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 91 Pagini +
  • « Prima
  • 80
  • 81
  • 82
  • 83
  • 84
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Al Doilea Razboi Mondial in fotografii(a/n sau color) o"baza de date"comuna.

#1621 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 12 October 2019 - 06:06 PM

Spre Saint Mere Eglise

Imagine atasata: dday75.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 12 October 2019 - 06:08 PM


#1622 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 20 November 2019 - 11:03 PM

Nu-i din WWII , este din Razboiul Civil din Spania. Imi place ce se vede in spatele celebrului personaj din poza.
Imagine atasata: AM.jpg

#1623 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 23 November 2019 - 09:31 PM

T35

#1624 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 24 November 2019 - 02:47 PM

:crazy: ... Oare calul ce gandea ...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: tumblr_o3u9bjeSf11spt881o1_1280.jpg


#1625 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 12 December 2019 - 11:08 AM

O fotografie interesanta . Desi legenda spune ca ar fi 1944 , eu cred ca este de prin 1941 , pana pe la caderea Odessei . Pana in jurul acelei date , destul de multe vehicole romanesti ( Ford , Henschel , Horch , Ford Marmon , ...etc.) apar vopsite intr-un camuflaj multicolor . Uneori par a avea 3 culori , alteori 2 .
In spatele Mercedesului este un Ford care pare romanesc , judecand dupa insemnul de pe parbriz si dupa cum se observa pare vopsit in acea schema multicolora de camuflaj de care vorbeam .
Cred ca este prima fotografie unde se poate distinge cat de cat cum aratau acele culori .
https://pixpast.com/?search=Romanian

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzzzzzzzzzzzzzzz  zzz stock-photo-german-army-supply-trucks-retreat-beside-romanian-infantry-unit-russian-front-1944-13104.jpg
  • Imagine atasata: zzzzzzzzzzzzzzzzzzzz stock-photo-german-army-supply-trucks-retreat-beside-romanian-infantry-unit-russian-front-1944-13103.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 12 December 2019 - 11:11 AM


#1626 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 13 December 2019 - 11:27 AM

Un Tiger 1 deturelat ,( berge) , posibil varianta "late" ,cu galetii tarzii , recuperand un IS 2 . Tancul sovietic cred ca este cel care apare in acest calup de fotografii : http://beutepanzer.r...is-2/is-2-2.htm

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: tiger 1 pz abt 506 posibil berge s-l1600.jpg


#1627 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 01 January 2020 - 04:31 PM

Imagine atasata: ft.jpg
Cladirea care a adapostit fostul Teatru liric. Nu stiu cand a fost realizata. Posibil dup 23 august 1944. Veteranul are lanturi pentru a remorca un vehicul.

#1628 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 01 January 2020 - 06:13 PM

Fantastică poză, Flo.
"Veteranul" nu pare să aibă niciun însemn sau număr tactic. Ar fi interesant ca subiect de lucru !

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 01 January 2020 - 06:14 PM


#1629 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 17 January 2020 - 08:50 PM

Tokyo dupa capitulare; in imagine apar si nave americane transferate Republicii China (actualmente Taiwan).

#1630 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 04 February 2020 - 07:41 PM

HMS Barham se scufunda ( 25.11.1941)
My link

#1631 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 04 February 2020 - 09:29 PM

Vezi postarea177, la 04 February 2020 - 07:41 PM, a spus:

HMS Barham se scufunda ( 25.11.1941)
My link


Impresionant,intr-adevar. Oamenii aceia nu avut nicio sansa.Aproape 900 de membrii ai echipajului au murit instantaneu.

Trumpeter ofera kitul navei,dar din pacate doar la scara 1/700.
Eu cred ca subiectul merita un 1/350.

#1632 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 05 February 2020 - 09:02 PM

Bombardament francez deasupra Berlinului.
My link

#1633 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 10 February 2020 - 11:09 PM

Cum ne-au botzit aveonu :sorry: ... l-au " eliberat" de nu se mai poate ghici nimic inmatricularea initiala .
Ps. Parca sub steaua de pe coada se poate vedea o svastica ?

Legenda zice : " I have scanned the attached photo from a book about Ploesti written by Gen.Twining in 1945. The photo was shot by the US OSS mission people in Bucharest when the Russians and Americans were still allies. Regarding the photo perhaps some one can identify the location of the facility in Bucharest and if later on this type of airplane was used by VVS in the Hungarian campaign. It looks like the type is a Bf 110 F4. It could be as well used by romanians or by germans before captured by the soviets after 23 august 44.
The letter "A" painted on the nose is a leftover german radiocode ( like "A" from 2Z + AW ). I doubt that there were used on hungarian front.
The location possible Otopeni where was the former Bf 110 german base or possible Targsor airfield due to the fact that a soviet fighter regiment was stationed there after 23 august 44. "
Link : https://www.modelfor...43289&start=210

Ps .
Acesta vad ca are litera A pe nas . Oare a ramas la ei sau ni l-au dat ulterior noua ?
Mai este unul mai cunoscut , marcat F (?) .
Acesta se spune ca a zburat ca si curier in FARR dupa 23 august . Fiindca nu am gasit nici o poza care sa arate ce insemne a avut cat timp sa aflat in dotarea noastra , ma gandesc oare si acesta ar fi putut fi vopsit de sovietici la fel ca si " A" , iar apoi ai nostrii i-or fi vopsit cocarde si inelul alb peste acea culoare care acopera insemnele initiale de pe fuselaj si ar fi putut fi de provenienta ruseasca ( posibil griu lor deschis) ?
Pps . Oare ceea ce pare a fi vopsit cu ceva foarte deschis chiar in fatza griului mai inchis ( si posibil rusesec) peste care au pictat steaua ... o fi oare vopsea sau lumina ?
Pare vopsea , cu care probabil ai nostrii au obliterat insemnele germane ...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzzzzzzzzzzzzzzzz me 110 1.jpg
  • Imagine atasata: zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz me 110  1.jpg
  • Imagine atasata: zzzzzzzzzzzzzzzzz me 110  1.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 11 February 2020 - 12:08 AM


#1634 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 04 March 2020 - 03:45 AM

Cateva autoutilitare din Bucurestiul interbelic , cca 1936 .
PS.
Autotunul cu apa cehesc ( nu mai tin minte cum se numeau ...ceva TNSP... or somthing ) se poate gasi aici la rezolutie mai buna (link)
Pentru cei ce ar dori sa realizeze macheta unui astfel de vehicol rarisim existau niste planuri intr-o revista Modelism . ... Tot aici parca se spunea ca s-ar mai fi pastrat o astfel de masina si astepta restaurarea ... dar pana la urma nu sa mai stiut nimic de ea.
Deasemenea mai tin minte o fotografie a unui astfel de vehicol ce avea pictat pe el simbolul legionar , dar nu mai stiu daca era din timpul rebeliunii sau mai tarziu prin 1944.


https://www.reddit.c...rseaz%C4%83_un/

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzzzzzzzzz autogunoiera 1936 buc.jpg
  • Imagine atasata: zzzzzzzzzzzzz 1936 tun apa 3.jpg
  • Imagine atasata: zzzzzzz mercedes echipa accidente buc 1936 1.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 04 March 2020 - 04:16 AM


#1635 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 04 March 2020 - 05:44 AM

PPS
Am cautat putin istoric despre Cinema Volga . Acesta se spune ca sa numit astfel de la inceput , iar cladirea s-ar putea sa dateze de prin 1939 .
Daca doriti sa vedeti cum arata si in interior , plus alte detalii ( mai in josul articolului ) > http://punctedefuga....11/roata-lumii/

... Camionul de gunoi nu stiu exact ce este ... ma gandesc la ceva frantuzesc ; poate vreun Renault ?

:-D Ah ! Observati cum e plasata " strategic" acea firma cu " Dentist " ; nu-i de mirare , cred , la cum se crontzanea ,judecand dupa mormanul acela de gunoi

Aceasta postare a fost editata de dany: 04 March 2020 - 05:59 AM


#1636 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2020 - 01:42 PM

"Autotunul cu apa" este o autoblindata pentru restaurarea ordinii publice produsa pe sasiu de camion Praga RN. Am amintit de aceasta masina in articolul publicat in Modelist. Ea s-a aflat in dotarea Jandarmeriei. In perioda razboiului au fost transferate la pompieri. Sau cel putin un exemplar a avut soarta asta. Caci unul exista in depozitul Muzeului Nationala al Pompierilor. Acestui exemplara ii lipsesc, printre altele, mitraliera jumelata cu tunul de apa, motorul si cutia de viteze impreuna cu transmisia cardanica. Cu siguranta, motorul, cv si cardanul au fost utilizate la autospecialele de stins incendii APC Praga RN. In Modelism intradevar a fost publicat un articol de catre Shenilevschi. Am auzit ca sub acest pseudonim a publicat domnul Pavel.
Masina care a supravietuit ar fi fost recuperata de la BNR care ar fi folosit-o in perioada postbelica ca autospeciala transport valori. Era pe vremea lui Dom' Semaca. In prezent se afla intr-un depozit din Tecuci, dupa ce ani de zile a fost depozitata in Capitala in Precupetii Vechi.

Poza de care amintesti ne-a supus-o atentiei Horia. Era o postata in fata garii din Timisoara. Pacat ca nu a salvat o copie a pozei.

Aceasta postare a fost editata de flo: 04 March 2020 - 01:45 PM


#1637 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2020 - 08:15 PM

http://militarysourc...cl_tnspe34.html

#1638 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 04 March 2020 - 09:10 PM

TN SPE 37 , da .
Acum am gasit si eu pozele cu cea legionara De aici : https://www.valka.cz...utomobil-t52493
Judecand dupa tipul timpuriu al acelui SDKFz 251 german ,probabil ausf B ( + stilul de cruce pictata pe acesta) , cred ca actiunea se petrecea prin 1940 .
Ce pacat ca nu stiu lucra in CAD , chiar mi-as fi facut o macheta ...

Citeaza

Masina care a supravietuit ar fi fost recuperata de la BNR care ar fi folosit-o in perioada postbelica ca autospeciala transport valori. Era pe vremea lui Dom' Semaca. In prezent se afla intr-un depozit din Tecuci, dupa ce ani de zile a fost depozitata in Capitala in Precupetii Vechi.

Vai , ce veste buna , Flo ! Nah ma bucur , zau ; sper sa nu o " piarda" cumva , iar daca o pot restaura ,poate ar fi frumos sa o vedem si la parade , probabil in deschiderea defilarii pompierilor si jandarmilor . Ar fi nice sa punem astfel in valoare trecutul ( precum polonezii , sau cehii , chiar si bulgarii > Phänomen Granit 25H Kübelwagen sau Steyr 640 http://www.armorama....topic_id=277180 )
Flo , nu exista cumva fotografii cu cel de la Tecuci , sa vedem cum arata in realitate ?
Ma intreb daca sa pastrat si culoarea originala ... acel albastru foarte deschis dupa cum fusesera descrise ?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzzzzzz tnspe 37 legio.jpg
  • Imagine atasata: zzzzzzz tnspe 37 legio 1.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 04 March 2020 - 09:17 PM


#1639 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2020 - 09:17 PM

Cea de la Tecuci este rosie.

#1640 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 04 March 2020 - 09:27 PM

Nu ai cumva ceva fotografii cu ea , te rog ( rugam ) mult ?

Arata acest topic


  • 91 Pagini +
  • « Prima
  • 80
  • 81
  • 82
  • 83
  • 84
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi