Forum Machete,Modelism,Hobby: Acrilice sau bait pentru lemn ? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Acrilice sau bait pentru lemn ?

#1 Useril este offline   Dragos_P 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 22-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2008 - 10:08 AM

Ce recomandati pentru a da nuanta diferitelor esente de lemn unei machete de corabii din lemn? Bait pentru lemn sau acrilice diluate? Care sunt avantajele si dezavantajele fiecareia?

#2 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 24 September 2008 - 12:56 PM

Salut,
din ceea ce stiu eu:
am lucrat cu acrilice la modelele din plastic, iar cu bait la elemente din lemn de dimensiuni mari. Daca se dilueaza excesiv vopseaua acrilica nu stiu daca se obtin rezultate bune. Pentru constructiile obisnuite, baitul este foarte bun deoarece permite colorarea lemnului in nuanta dorita, si conservarea structurii fibrei prin transparenta. Este posibil sa se obtina rezultate cumva similare prin diluarea vopselurilor acrilice, dar nu stiu care este gama care se apropie de cea a esentelor lemnoase.
Nu am lucrat modele din lemn, stiu insa ca la elementele din lemn de dimensiuni mari se obtine o umflare a fibrei, ceea ce necesita slefuiri si lacuiri repetate.
Eu unul as recomanda baitul, ramane de vazut ce spun cei cu mai multa experienta.

#3 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 24 September 2008 - 02:27 PM

Daca vorbim despre lemn(in diverse nuante),eu zic sa folosesti bait.Nuantele diferite,ba chiar si numarul de straturi,pot face o diferenta subtila pe modelul tau.Vorbim despre o corabie?atunci uita-te la asta.
Am folosit numai bait(aceasi nuanta)dar in numar de straturi diferit(cu exceptia lemnului de tei,pe care nu l-am baituit);si pe urma lac bineinteles.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 24 September 2008 - 02:29 PM


#4 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 24 September 2008 - 02:31 PM

...sau asta.

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 September 2008 - 07:16 PM

Parerea mea: baiţ!!!!

#6 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 24 September 2008 - 08:00 PM

Bait.

Bafta!

#7 Useril este offline   Dragos_P 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 22-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2008 - 10:42 PM

Multumesc

#8 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 25 September 2008 - 09:36 AM

bait

uite aici dat in mai multe straturi.

#9 Useril este offline   Dragos_P 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 22-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2008 - 10:06 AM

Am luat de la Policolor http://www.policolor...1 Pare destul de toxic.
Inca o intrebare, in numar mai mare de straturi se pot acoperi anumite imbinari, unde chiar daca am slefuit tot se mai vede linia de demarcatie intre bucati ?

#10 Useril este offline   Dragos_P 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 22-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2008 - 02:00 PM

Si ca sa nu mai deschid un topic nou, stie cineva unde se comercializeaza si sub ce denumire la noi Tung Oil sau Danish Oil ?

#11 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 25 September 2008 - 02:12 PM

La prima intrebare-iti spun parerea mea:inainte de toate este absolut inevitabil ca lucrind cu lemn,sa poti evita imbinarile vizibile dintre filele de bordaj(asta este cel mai "expus"loc).Apoi,oricat vei slefui,tot vor ramane vizibile.Fiind vorba despre o corabie,asta nici n-ar fi un lucru rau,pentru ca si in realitate imbinarile dintre scanduri aveau rosturi la vedere,insa:
-daca ai "lipsuri"mai mari decat niste simple rosturi,eu zic sa folosesti pentru astuparea lor kit pentru tamplarie sau pentru zidarie(kit fin pentru rigips-eu asta am folosit),care se slefuieste foarte usor si are in componenta aracet(confera si tarie in lipitura).Dupa slefuire poti sa folosesti bait,dar va fi mai dificil de astupat chitul(care este alb)fiind vorba despre diferente de nuanta comparativ cu lemnul "curat".Cu mai multe straturi se poate insa rezolva;te va ajuta,la final,si lacul dat pe lemn(eu am folosit lac pentru tamplarie interioara,fara nici o problema).
Succes.

#12 Useril este offline   Dragos_P 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 22-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2008 - 02:30 PM

Vezi postareaLonginus, la 25 Sep 2008, 15:12, a spus:

La prima intrebare-iti spun parerea mea:inainte de toate este absolut inevitabil ca lucrind cu lemn,sa poti evita imbinarile vizibile dintre filele de bordaj(asta este cel mai "expus"loc).Apoi,oricat vei slefui,tot vor ramane vizibile.Fiind vorba despre o corabie,asta nici n-ar fi un lucru rau,pentru ca si in realitate imbinarile dintre scanduri aveau rosturi la vedere


Piesa pe care am realizat-o din mai multe bucatele de placaj este extremitatea etravei care are o forma mai ciudata, dar in realitate cred ca era realizata dintr-o singura bucata (si nu am fost destul de inspirat sa o realizez cum trebuie de la inceput, tot dintr-o bucata). Am umplut liniile de imbinare cu aracet si am slefuit astfel incat la atingere este perfect neteda, doar ca liniile sunt vizibile, aracetul fiind transparent. De asta doream sa stiu daca baitul poate acoperi liniile astea acoperite cu aracet si slefuite.

#13 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 25 September 2008 - 02:43 PM

Poate ar fi indicat sa pui si o imagine ca sa vedem mai exact despre ce este vorba
Adi

#14 Useril este offline   Dragos_P 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 22-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2008 - 05:44 PM

Cam asta ar fi

Imagine postata

#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 September 2008 - 07:19 AM

Cel mai bun chit pentru lemn: rumegus fin din acel lemn amestecat cu lac incolor.

#16 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 26 September 2008 - 08:03 PM

Vezi postareaDragos_P, la 25 Sep 2008, 11:06, a spus:

Am luat de la Policolor http://www.policolor...1 Pare destul de toxic.

Cand am recomandat bait ma refeream la ala amarat si ieftin care se dilueaza cu apa nu la lacul colorat pentru lemn denumit de cativa anisori incoace tot bait.
Daca ma mai ajuta camera am sa pun maine si poza cu produsul ca sa intelegi le ce ma refer.

Bafta!

#17 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 28 September 2008 - 07:07 PM

Vezi postareacrios, la 26 Sep 2008, 21:03, a spus:

Cand am recomandat bait ma refeream la ala amarat si ieftin care se dilueaza cu apa nu la lacul colorat pentru lemn denumit de cativa anisori incoace tot bait.


Imagine atasata: bait.jpg

Bafta!

#18 Useril este offline   simona_laura 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 07-December 11

Postat 07 December 2011 - 07:46 PM

Buna seara
Am o mare rugaminte la cei care cunosc meserie.Am o masa deteriorata -patata- este din pal cu furnir si este considerata mata desi are un pic de luciu.
Vreau sa o smirgheluiesc foarte bine , sa o dau cu bait dar mai departe nu stiu cum pot obtine un pic de luciu .
Ati inteles ca nu am nici o legatura cu aceasta meserie dar vreau sa incerc sa o rezolv singura.
Sper ca cineva imi poate da un sfat.

#19 Useril este offline   Arise 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 09-January 12

Postat 09 January 2012 - 11:23 AM

Salut. Și eu sunt nou pe forum. Și nu am nici o treabă cu lacul, nu am mai dat niciodată cu așa ceva.

Problema este că mi-am făcut o masuță de tăiere din lemn (am utilizat o scăndură cumpărată de la Obi produsă prin īmbinarea altor scānduri) și mă gāndeam că nu ar strica dacă la tăiere aș stropi materialul de tăiat (aluminiu) cu un apă sau ulei ceva.

Aș vrea o recomandare pentru un tratament inițial cu un ulei special de lemn sau un baiț pentru masa mea de tăiere, astfel īncāt mai tārziu īn utilizare să nu se umfle cānd va lua contact cu apa sau cu uleiurile pe care le voi folosi la tăiere.




Mulțumesc.



Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi