Forum Machete,Modelism,Hobby: Recomandari pentru incepatori? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Recomandari pentru incepatori?

#1 Useril este offline   sheepa 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 01-August 05

Postat 01 August 2005 - 05:37 PM

Salutare!

Mi-au placut dintotdeauna tancurile si as dori sa stiu cum as putea sa incep sa invat sa construiesc modele asemanatoare cu cele din galeria din imagini a site-ului.

Mi-ati putea recomanda anumite carti, pagini web, sau articole din reviste care m-ar putea ajuta? Sau chiar sfaturi legate de construirea blindatelor, poate si cateva dezvaluiri legate de cum ati inceput unii dintre voi... In fine...tot ce se poate spune ca intr-un final (fericit) sa iasa si din mainile mele ceva demn de a fi numit un model de blindat.

Eventual, daca aveti ceva documentatii scanate sau in format electronic, mi le puteti trimite pe adresa real_sheepa@yahoo.com

Astept cu nerabdare raspunsuri de la voi!

Aceasta postare a fost editata de sheepa: 01 August 2005 - 05:39 PM


#2 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 02 August 2005 - 07:54 AM

In primul rand - Bine ai venit!
Fa "cunostinta" cu sectiunea "Articole" a acestui site. Sunt acolo multe lucruri interesante.
Bafta!

#3 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 02 August 2005 - 03:19 PM

Bine ai venit!
Incepind cu sectiunea articole de aici poti sa incepi activitate. Daca vrei internetul este plinm de informatii si in alte limbi. Pentru orice nelamurire sintem si noi aici ca sa raspundem la intrebari cit putem.
Spor la treaba :-D

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 August 2005 - 04:48 PM

Sheepa, treaba merge cam asa:
1. vezi cam ce vrei sa faci (avioane, blindate figurine)
2. cumperi un set minim de scule: cleste sfic (sau unul din setul de pedichiura) pentru decupat piesele de rame, o penseta ascutita, o penseta inversata, un bisturiu (de preferat cu lame schimbabile), ceva hirtie abraziva rezistenta la apa(400 - 1000) , un set de pensule, lipici pentru plastic.
3. Te hotarasti la scara la cere vrei sa lucrezi, functie de accesibiltatea ei, spatiul disponibil, costuri, etc
4. Normal, nu :-D, iti cumeri citreva machete si accesoriile necesare (vopsele)
5. Documentatie: carti referitoare la subiect, fotografii (de preferat de epoca), schite, planuri la scara, sectiuni, proiectii axonometrice, etc
6. Te apuci de treaba......
7. Cind dai de un ...nod, intrebi, sigur se gaseste cineva sa-ti raspunda :-D
Sfat util: Nu te da batut la primele esecuri sau daca macheta nu-ti iese din prima! Toti cei ce au " modele...(d)in galeria din imagini a site-ului." au o multime de alte modele, mai mult sau mai putin reusite, in spatele lor! Totul se dobindeste cu ...transpiratie!
Succes!

#5 Useril este offline   sheepa 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 01-August 05

Postat 08 August 2005 - 11:14 AM

Va multumesc mult pentru raspunsuri!

Deja am salvat din sectiunea Articole cate ceva pe calculator.

In 'tinerete' :) faceam avionase din lemn, cu trusa de traforaj si ma cam obisnuisem. As fi vrut ceva modele de blindate care sa fie tot asa, construite de mine de la zero :). Kituri nu prea se mai gasesc pe la librarii (inca nu le-am verificat pe toate, totusi). Stiti cumva de unde as putea sa iau? Poate undeva in Bucuresti (cunosc pe cineva acolo)?

Cu sculele cred ca o sa ma descurc. Deja am strans cateva din cele mentionate mai sus.

Modelele la scara 1:72 mi se par totusi micutue. As fi vrut ceva mai maricel. Vreau prea multe? :D Mi se pare ca ar fi mai interesant sa fie mai 'vizibile'.

Ei, la machete si la schite, planuri la scara...etc. ar fi problema: de UNDE le iau? Eu pe la internet dau mai rar, motiv pentru care as dori sa stiu daca sunt si alte surse disponibile, cum ar fi reviste, almanahuri mai vechi...

O sa ma apuc in curand de treaba si fiti siguri ca eventualele 'noduri' o sa le discut cu voi. Si in nici un caz n-o sa ma dau batut. Poate lipsa de timp liber sa aiba ceva de castigat in planurile mele, dar se rezolva si asta :)...cu rabdare :)

#6 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 08 August 2005 - 11:30 AM

Informatii despre magazine gasesti AICI

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi