Forum Machete,Modelism,Hobby: cuter Regina kitt Billing Boats - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

cuter Regina kitt Billing Boats

#1 Useril este offline   cheloo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 16-October 08
  • Location:Timisoara

Postat 18 December 2008 - 10:14 PM

Bine v-am gasit!
Ma numesc Emanuel Teodoru,si sunt din Timisoara.Dupa ce am citit despre cam toate ramurile din modelism discutate aici si pe alte forumuri,am fost fascinat de unele lucrari (navomodele machete statice) ale unor membrii de aici...faceti o treaba deosebita!Am vazut ca nu se da nimeni la oparte sa ajute incepatorii cu sfaturi planuri etc. si pt ca am ceva experienta in a tine traforajul si smirghelul in mina, m-am hotarit sa incerc si eu sa construiesc o corabie. Ok. Am cumparat acum vreo 3 saptamini un kitt de la Billing Boats al cuterului Regina.Dupa ce am citit instructiunile si am indentificat fiecare material si piesa cum se monteaza si unde m-am apucat de lucru.Mi-am confectionat un suport din lemn (copiat dintr-o poza de pe cutia kitt-ului si care este de vinzare la Billing Boats) pe care sa pot prinde ambarcatiunea si sa pot centra coastele.Am construit coastele,am placat puntea si am ajuns la placarea calei.Aici dommnilor am dat de probleme... .Inceputul a fost foarte usor dar dupa ce am montat vreo 6 baghete am vazut ca nu seamana cu ce arata in planuri si le-am dat jos.Aici am rugamintea daca se poate sa ma ajute cineva experimentat.Imi cer scuze moderatorilor si adminului daca subiectul despre placare se repeta dar nu am gasit nimic despre acest cuter nicaieri...

va multumesc anticipat si spor la treaba....

P.S. am foarte multe intrebari de acum incolo daci va rog frumos sa aveti rabdare cu mine....

Aceasta postare a fost editata de cheloo: 18 December 2008 - 11:07 PM


#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 18 December 2008 - 10:25 PM

Bine ai venit si tu Emanuel.Eu nu am prea inteles ce anume problema ai tu?
-adica-imbracarea coastelor cu file din placaj?asta este problema?
daca da,eu am inceput sa imbrac modelul dinspre punte in jos;sigur ,primele 6,7 sau nu mai stiu cate randuri au mers relativ simplu;mai jos lucrurile se complica datoarita curburii corpului(valabil la aproape orice nava).
Oricum retine ca imbracarea cu file de bordaj sa o faci simultan si proportional pe ambele laturi ale modelului -deci IN ACELASI TIMP;
intreaba,zi-i sa vina !!!!!!!!!!!

#3 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 18 December 2008 - 10:38 PM

bine ai venit pe forum Emanuel (cheloo)...foarte frumoasa prezentare...intro...sa zic asa

Dupa cum scrii in post ...nu stim ce fel de experienta ai in constructia unui model de lemn...sunt mult mai grele decat cele de plastic si necesita mai multa rabdare...acum daca tot ai achizitionat acest kit...si daca tot ai inceput lucrarea...pote unii poate altii, or sa te "traga de urechi"...dar eu sper sa fie blanzi. Cat despre ajutorul dat catre tine cel mai bine ar fi sa schimbi numele topicului din "ajutor, sunt in impas"...in ce vrei tu numai sa includa si "Regina, cutter, billing boats"...asa mult mai multa lume o sa vada ce vrei sa faci sii implicit ajutoarele vor veni, apoi ar fi bine sa iei un aparat de fotografiat si sa ne prezinti "opera"...lucrarea ta de pana acum...si ar fi bine sa faci poze in detaliu...mai ales la partile care te-au adus in impas.

In rest numai de bine si sa nu termin asa numai cu "batai pe umar"...uite aici un link al unui amic de pe forum care a povestit si afisat constructia unei machete billing boats...e vorba de ex. remorchertul St. Canute... http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?show...t=0&start=0

Bafta si nu uita de schimbarea titlului topicului si de poze

#4 Useril este offline   cheloo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 16-October 08
  • Location:Timisoara

Postat 18 December 2008 - 10:51 PM

Am revenit si cu poze...


kitt-ul:








va multumesc pt promptitudine....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC01417.jpg

Aceasta postare a fost editata de cheloo: 18 December 2008 - 11:36 PM


#5 Useril este offline   cheloo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 16-October 08
  • Location:Timisoara

Postat 19 December 2008 - 12:16 AM

constructia coastelor si restul osaturii...

inceputul placarii puntii si puntea pupa,vedere din spate si tribord...
si cum vreau sa arate la sfirsit

Vezi postareaLonginus, la 18 Dec 2008, 22:25, a spus:

Bine ai venit si tu Emanuel.Eu nu am prea inteles ce anume problema ai tu?
-adica-imbracarea coastelor cu file din placaj?asta este problema?
daca da,eu am inceput sa imbrac modelul dinspre punte in jos;sigur ,primele 6,7 sau nu mai stiu cate randuri au mers relativ simplu;mai jos lucrurile se complica datoarita curburii corpului(valabil la aproape orice nava).
Oricum retine ca imbracarea cu file de bordaj sa o faci simultan si proportional pe ambele laturi ale modelului -deci IN ACELASI TIMP;
intreaba,zi-i sa vina !!!!!!!!!!!



Da asta e ste problema mea dupa 6 rinduri nu puteam sa-mi dau seama cum sa continui... nu am poze sau planuri care sa imi arate cum vin lucrate baghetele... am o poza cu etamboul si una cu etrava(sper ca am zis bine) dar in amindoua se termina la rindul 9.Daca se poate sa imi aratati niste poze pe YM cred ca ar mi-ar fi de mare folos...


multumesc si spor la lucru!

Vezi postareaclaudiu_ne2000, la 18 Dec 2008, 22:38, a spus:

bine ai venit pe forum Emanuel (cheloo)...foarte frumoasa prezentare...intro...sa zic asa

Dupa cum scrii in post ...nu stim ce fel de experienta ai in constructia unui model de lemn...sunt mult mai grele decat cele de plastic si necesita mai multa rabdare...acum daca tot ai achizitionat acest kit...si daca tot ai inceput lucrarea...pote unii poate altii, or sa te "traga de urechi"...dar eu sper sa fie blanzi. Cat despre ajutorul dat catre tine cel mai bine ar fi sa schimbi numele topicului din "ajutor, sunt in impas"...in ce vrei tu numai sa includa si "Regina, cutter, billing boats"...asa mult mai multa lume o sa vada ce vrei sa faci sii implicit ajutoarele vor veni, apoi ar fi bine sa iei un aparat de fotografiat si sa ne prezinti "opera"...lucrarea ta de pana acum...si ar fi bine sa faci poze in detaliu...mai ales la partile care te-au adus in impas.

In rest numai de bine si sa nu termin asa numai cu "batai pe umar"...uite aici un link al unui amic de pe forum care a povestit si afisat constructia unei machete billing boats...e vorba de ex. remorchertul St. Canute... http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?show...t=0&start=0

Bafta si nu uita de schimbarea titlului topicului si de poze

Multumesc pentru compliment...
Experienta mea la astfel de modele din lemn e practic zero,am mai facut in trecut citeva modele din plastic si de vreun an ma distrez cu auto nitro on si off-road,am mai reparat ceva barcute de nadit pe la prieteni si cam atit.Meseria mea e electronist,deci doua lucruri diferite dar am rabdare si lucrez cu pasiune, am si tot felul de scule neecesare ,care nu le am sunt comandate,deci cred ca e deajuns pt ce vreau sa fac.


spor la lucru

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC01430.jpg
  • Imagine atasata: DSC01435.jpg
  • Imagine atasata: DSC01440.jpg
  • Imagine atasata: punte_pupa.jpg
  • Imagine atasata: spate.jpg
  • Imagine atasata: tribord.jpg
  • Imagine atasata: finalul.jpg
  • Imagine atasata: etambou.jpg
  • Imagine atasata: etambou.jpg


#6 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 19 December 2008 - 12:32 AM

Pai dupa pozele astea,eu nu vad vreo problema.Continua cu placarea insa de acum curbezi filele mai mult(le umectezi sau chiar le tii in apa si dup-aia incerci curbarea,ca de nu se rup).Apropos-ce lemn?tei cumva?
Filele de bordaj se ascut spre prova,de acum,deci trebuie sa tii cont de asta;
vezi,te ajuta cumva poza asta? USS Albatros

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 19 December 2008 - 12:34 AM


#7 Useril este offline   cheloo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 16-October 08
  • Location:Timisoara

Postat 19 December 2008 - 12:54 AM

Vezi postareaLonginus, la 19 Dec 2008, 00:32, a spus:

Pai dupa pozele astea,eu nu vad vreo problema.Continua cu placarea insa de acum curbezi filele mai mult(le umectezi sau chiar le tii in apa si dup-aia incerci curbarea,ca de nu se rup).Apropos-ce lemn?tei cumva?
Filele de bordaj se ascut spre prova,de acum,deci trebuie sa tii cont de asta;
vezi,te ajuta cumva poza asta? USS Albatros

Da....am vorbit cu @corsar si mi-a explicat el,ceva am inteles.... vedem miine cit...;-)
Lemnul nu stiu sigur ce este dar imi spunea cineva ca ar fi de plop,
Multumesc pentru poza dar ar fi buna una cu o faza in lucru..cred
Ideea e ca eu vreau sa o fac "ca la carte" ,poate suna ciudat si perfectionist spus de un incepator.... dar asa zic eu ca invat ceva...


spor la lucru!

#8 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 19 December 2008 - 10:05 AM

ho ho ho..emanuel...pai vorba lui Longinus...dupa pozele care le-ai atasat nu se vede ca esti incepator...ti-a iesit lucrarea foarte bine...vroiam sa te intreb, mai ales ca esti si electronist...modelul tau o sa fie un model static sau un model navigabil?...daca vroiai sa fie un model navigabil trebuia, zic eu, sa nu plachezi puntea vasului..sa ai loc sa montezi serverele pentru panze si carma...si totodata sa montezi lestul vasului...dar cum nimic nu e vesnic...banui ca si puntea poate fi demontata.

La indoitul baghetelor vin si eu cu o parere, eu am folosit metoda indoirii cu ajutorul aburului...adica am luat o oala medie plina cu apa, am pus-o pe foc si deasupra am intins baghetele si apoi peste am pus capacul...in timpul ramas am luat o bucata de furnir (resturi de la mobila) si am trasat forma linilor si am marcat-o cu niste cuie mici...dupa ce baghetele au stat la abur (15 min) le-am luat si intins si indoit cum am vrut ...se poate vedea si in postul acesta metoda folosita http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?show...=8657&st=30

precizez ca baghetele erau din lemn de tei...

spor in continuare

#9 Useril este offline   cheloo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 16-October 08
  • Location:Timisoara

Postat 19 December 2008 - 11:09 AM

Vezi postareaclaudiu_ne2000, la 19 Dec 2008, 10:05, a spus:

ho ho ho..emanuel...pai vorba lui Longinus...dupa pozele care le-ai atasat nu se vede ca esti incepator...ti-a iesit lucrarea foarte bine...vroiam sa te intreb, mai ales ca esti si electronist...modelul tau o sa fie un model static sau un model navigabil?...daca vroiai sa fie un model navigabil trebuia, zic eu, sa nu plachezi puntea vasului..sa ai loc sa montezi serverele pentru panze si carma...si totodata sa montezi lestul vasului...dar cum nimic nu e vesnic...banui ca si puntea poate fi demontata.

La indoitul baghetelor vin si eu cu o parere, eu am folosit metoda indoirii cu ajutorul aburului...adica am luat o oala medie plina cu apa, am pus-o pe foc si deasupra am intins baghetele si apoi peste am pus capacul...in timpul ramas am luat o bucata de furnir (resturi de la mobila) si am trasat forma linilor si am marcat-o cu niste cuie mici...dupa ce baghetele au stat la abur (15 min) le-am luat si intins si indoit cum am vrut ...se poate vedea si in postul acesta metoda folosita http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?show...=8657&st=30

precizez ca baghetele erau din lemn de tei...

spor in continuare



Ctegoric va fi macheta statica....
Cit despre indoirea baghetelor cu abur e mai complicat,am atelierul amenajat in uscatoria blocului si imi cam lipseste spatiul....
Eu am procedat altfel,am bagat baghetele intr-o sticla cu apa timp de vreo 5 minute dupa care le-am scos si le-am bagat in "matrita"(niste cuie batute pe o scindura,pe linie curba)si le-am uscat cu aer cald de la o statie de lipit Weller.




spor la lucru

Aceasta postare a fost editata de cheloo: 19 December 2008 - 11:52 AM


#10 Useril este offline   alaur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 07-February 07
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2008 - 02:17 PM

Bun venit printre noi !

Ai incercat la sectiunea WWW --- Tehnici ?

Mai precis aici :

http://www.cartula.ro/forum/index.php?s=&a...ost&p=48849 ?

Succes !

#11 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 19 December 2008 - 05:38 PM

"Halal" incepator, domnule...Imi place cum arata, lucrezi foarte ingrijit. Sa ai spor.

#12 Useril este offline   cheloo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 16-October 08
  • Location:Timisoara

Postat 19 December 2008 - 10:31 PM

Vezi postareaalaur, la 19 Dec 2008, 14:17, a spus:

Bun venit printre noi !

Ai incercat la sectiunea WWW --- Tehnici ?

Mai precis aici :

http://www.cartula.ro/forum/index.php?s=&a...ost&p=48849 ?

Succes !

Bine v-am gasit!

Aici sunt vinovat.... ;-), am folosit 'cauta' si nu am gasit nimic sa ma ajute....dar ma pun sa studiez.Multumesc.


Vezi postareaDegrelle, la 19 Dec 2008, 17:38, a spus:

"Halal" incepator, domnule...Imi place cum arata, lucrezi foarte ingrijit. Sa ai spor.

Multumesc Degrelle, fac tot ce pot sa imi iasa bine.Va tin la curent.


spor la lucru

Aceasta postare a fost editata de cheloo: 19 December 2008 - 10:32 PM


#13 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 21 December 2008 - 05:50 PM

Bine ai venit, cheloo!
Mereu ma bucur cand vad o lucrare care se desfasoara bine si a ta nu iese din acest standard.
Felicitari pentru munca ta de pana acum!
Imi permit sa-ti dau un sfat de care nu-i musai sa ti cont. Incearca sa te feresti sa folosesti lac pe macheta indiferent de felul lui.
Cand e puntea gata freaco cu un betisor de esenta moale (de preferinta brad) pana suprafata aproape ca luceste apoi da un strat fin de ulei de in.
Pentru vopsire foloseste vopsea acrilica. Restul suprafetelor lemnoase lasele doar frecate cu lemnisorul din brad.
Chiar daca folosesti bait pe baza de apa pentru a modifica culoarea baghetelor, nu lacui. Slefuieste cu smirghel fin suprafetele inainte de baituire si doar daca e cazul slefuiesti si dupa si mai baituirsti inca o data sau de doua ori in functie de cum iese suprafata.
Pentru curbat baghete folosesc cele doua dispozitive din topicul http://www.cartula.r...?showtopic=3356, iar pentru fixarea baghetelor pe coaste, in afara de adeziv, folosesc scula asta : http://www.cartula.r...?showtopic=3357.
Clestele ala de indoit baghete poate face ca bagheta sa se curbeze ajungand intr-un plan diferit de cel de plecare. Asta ar putea rezolva partea care te incurca de la a 6-a bagheta in colo intrucat bagheta pleaca de pe un plan si ajunge fix acolo unde nu ai nevoie sa ajunga indiferent daca pleci de la pupa sau de la prora, dar banuiesc ca deja ai vazut asta.

Bafta!

#14 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 23 December 2008 - 11:03 AM

Imi alatur si eu urarile de Bun Venit in familia modelistilor iar bucuria mea e dublata de faptul ca te-ai dedicat unui domeniu drag mie.La modul cum ai debutat as putea spune ca nu ai nevoie de sfaturi,ai mana,ai ochi si ai acel simt pe care nu prea stiu cum sa il definesc dar pe care il are orice constructor consacrat in a scoate o lucrare de calitate.Sfaturi avizate vei primi de la multi veterani,Crios e unul din ei,si sunt bine de luat in seama,dar vazand cum ai inceput lucrarea imi permit sa iti dau si eu un sfat: adopta un stil propriu,culege cat mai multe informatii pe care sa le adaptezi estetic stilului tau,fereste-te cat mai mult sa copiezi modul de lucru al altcuiva si cred ca vei rusi in a realiza lucruri frumoase.
Spor!

#15 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 24 December 2008 - 09:13 PM

E departe momentul sticlei de sampanie dar Regina merita un pahar ,,la bord''. Sarbatori cat mai placute pentru reconfortare si spor la lucru!

#16 Useril este offline   cheloo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 16-October 08
  • Location:Timisoara

Postat 26 December 2008 - 05:25 PM

Salutari si sarbatori fericite la toata lumea!


Am facut o pauza... din motive obiective... dar nu am renuntat chiar de tot la constructia Reginei.Mai de frica mai de nehotarire,am lasat la oparte placarea calei la Regina si am inceput sa construiesc dinghi-ul(mai mult pt antrenament).Am discutat pe YM cu @corsar (caruia ii multumesc pt ajutor) despre moduri de placare si nu numai.Am adoptat metoda lui: am prelucrat fiecare bagheta am lasat bagheta la "murat" in apa dupa care asa uda am lipit-o cu superglue gel,de coaste.Acum nu e gata 100% dar ce a iesit pina acum mie mi se pare satisfacator...
Imagine atasata: DSC01494.JPG

Mai am cam 3 rinduri pe fiacare parte si pot sa ma apuc de finisaje si sa montez banchetele si furchetii.
Am mai construit si una din cabine care este 95% gata....Imagine atasata: DSC01492.JPG

Aceasta postare a fost editata de cheloo: 26 December 2008 - 05:31 PM


#17 Useril este offline   cheloo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 16-October 08
  • Location:Timisoara

Postat 26 December 2008 - 06:07 PM

Vezi postareacrios, la 21 Dec 2008, 17:50, a spus:

Bine ai venit, cheloo!
Mereu ma bucur cand vad o lucrare care se desfasoara bine si a ta nu iese din acest standard.
Felicitari pentru munca ta de pana acum!
Imi permit sa-ti dau un sfat de care nu-i musai sa ti cont. Incearca sa te feresti sa folosesti lac pe macheta indiferent de felul lui.
Cand e puntea gata freaco cu un betisor de esenta moale (de preferinta brad) pana suprafata aproape ca luceste apoi da un strat fin de ulei de in.
Pentru vopsire foloseste vopsea acrilica. Restul suprafetelor lemnoase lasele doar frecate cu lemnisorul din brad.
Chiar daca folosesti bait pe baza de apa pentru a modifica culoarea baghetelor, nu lacui. Slefuieste cu smirghel fin suprafetele inainte de baituire si doar daca e cazul slefuiesti si dupa si mai baituirsti inca o data sau de doua ori in functie de cum iese suprafata.
Pentru curbat baghete folosesc cele doua dispozitive din topicul http://www.cartula.r...?showtopic=3356, iar pentru fixarea baghetelor pe coaste, in afara de adeziv, folosesc scula asta : http://www.cartula.r...?showtopic=3357.
Clestele ala de indoit baghete poate face ca bagheta sa se curbeze ajungand intr-un plan diferit de cel de plecare. Asta ar putea rezolva partea care te incurca de la a 6-a bagheta in colo intrucat bagheta pleaca de pe un plan si ajunge fix acolo unde nu ai nevoie sa ajunga indiferent daca pleci de la pupa sau de la prora, dar banuiesc ca deja ai vazut asta.

Bafta!


Multumesc @crios...
Ma steptam ca cei din categoria grea sa ma ia de urechi,cum spunea mai sus un coleg de pe forum ma bucur nu a fost asa :pardon: ...
Cit despre sfaturi indiferent de natura lor sunt luate in seama, orice fel de "input",pt mine este binevenit.Am incercat pe niste ramasite de baghete sa vad cum arata daca dau un strat foarte subtire de lac mat sau lucios(cumparate de la revell)si mi-a placut cel mat,nu cunosc rezultatele "cu ulei de in" dar am sa caut sa sa vad de unde pot sa-l procur si ma voi hotari atunci.Scula de curbat baghetele nu am s-o cumpar,pt ca am vazut cum arata in link si voi transforma un cleste de mufat cablu de telefon care face cam acelasi lucru si e in atelier la mine.Daca sunt doritori am sa postez poze si ceva explicatii.Cit despre scula aceea de bagat cuisoare e fantastica,dar nu am gasit-o in tara sa o pot cumpara,daca este cineva care o are de vinzare sau sa ma indrume in vreun fel,sunt doritor.



Multumesc inca odata si spor la lucru.


Vezi postareatraian, la 23 Dec 2008, 11:03, a spus:

Imi alatur si eu urarile de Bun Venit in familia modelistilor iar bucuria mea e dublata de faptul ca te-ai dedicat unui domeniu drag mie.La modul cum ai debutat as putea spune ca nu ai nevoie de sfaturi,ai mana,ai ochi si ai acel simt pe care nu prea stiu cum sa il definesc dar pe care il are orice constructor consacrat in a scoate o lucrare de calitate.Sfaturi avizate vei primi de la multi veterani,Crios e unul din ei,si sunt bine de luat in seama,dar vazand cum ai inceput lucrarea imi permit sa iti dau si eu un sfat: adopta un stil propriu,culege cat mai multe informatii pe care sa le adaptezi estetic stilului tau,fereste-te cat mai mult sa copiezi modul de lucru al altcuiva si cred ca vei rusi in a realiza lucruri frumoase.
Spor!

Multumesc @traian
Am sa-ti trimit un mail...

Aceasta postare a fost editata de cheloo: 26 December 2008 - 06:24 PM


#18 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 27 December 2008 - 07:00 PM

E buna si gaselnita ta cu ,,datul mainii'' totusi nu lasa prea mult timp deoparte ce ai inceput.Incearca si fileaza mai departe in aceeasi maniera de pana acum pana la acoperirea oglinzii (piesa de la pupa care inchide corpul navei in spate) pana in zona marcata.

Imagine atasata: spate_2.JPG

In mod normal ar trebui sa ajungi la zona gurnei (zona in care se termina partea verticala a bordajului si se curbeaza spre fundul navei) Abia de acolo apar unele sa le zicem complexitati.Atentie la unghiurile de finisare a capatului filelor pentru imbinarea cu etrava.
Nu iti recomand fixarea definitiva a filelor in stare uda fiindca risti ca dupa uscare sa iti apara spatii inestetice intre ele care sa necesite chituiri suplimentare.

#19 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 28 December 2008 - 02:18 PM

La modelele lucrate din lemn,frumusetea si valoarea sunt date de realizarea cat mai apropiata de cum arata originalul.De aceea la finisaje nu prea sunt indicate lacurile care dau un oarecare si nu neaparat aspect de artizanat. Candva se gaseau in comert tuburi de 500ml spray lac Ecran care dat cu atentie intrau in textura lemnului fara a modifica aspectul dar din pacate de ani de zile nu am mai vazut asa ceva.Nu spun sa nu dai cu lac indiferent de felul lui,lucios sau nu,e optiunea ta,dar uleiul de in dat in strat subtire,uniform,va pastra textura lemnului apropiata de natur si ii va oferi suficienta protectie in timp.Nu am folosit niciodata dar am cunostinte care folosesc ceara de parchet in strat f.subtire si lustruita bine sau ceara de albine diluata cu cateva picaturi de petrol in aceleasi conditii ca ceara de parchet.Oricum,testeaza pe lemn de aceeasi esenta cu cea folosita la model,dar nu pe suprafete mici fiindca te poti insela si alege varianta care te prinde mai bine.Dupa cum spui,ai vazut din realizarile prezentate pe forum si cred ca ai retinut ca fiecare cauta sa patineze modelul sau pentru a se identifica locului si perioadei in care a functionat.Lemnul odata lacuit nu mai poate capata alta patina decat cea de mobila.E doar parerea mea,nu o folosi ca sfat.

#20 Useril este offline   cheloo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 16-October 08
  • Location:Timisoara

Postat 29 December 2008 - 04:32 PM

@traian
Nu vreau sa las deoparte constructia dar din pacate mai am si alte chestii de facut :friends: .Dar cum termin ma si apuc de lucru,m-am linistit cu placatul mai ales ca am vazut ca se poate calcula cit trebuie subtiate filele... .La placarea Reginei nu cred ca e nevoie sa fixez filele ude fiind mult mai mari si mai usor de prelucrat .Cit despre lac sau in,nu stiu care va ramine, in schimb stiu cum vreau sa arate la final,in nici un caz lucios sau semi mat... daca pun macheta pe dulap,nu vreau sa se confunde cu el... :pardon:.Vreau doar sa o inchid la culoare cu bait si probabil la sfaturile voastre am sa o dau cu ulei de in.Poate e cam pripita intrebarea dar daca dau cu ulei ,mai prinde vopseaua le lemn?Sau dau cu ulei dupa vopsire? Apropos in ce fel de magazine gasesc uleiul?



Salut si spor la lucru!

Aceasta postare a fost editata de cheloo: 29 December 2008 - 04:39 PM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi