Forum Machete,Modelism,Hobby: Rasina sau plastic ? Aceasta-i intrebarea !! - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Rasina sau plastic ? Aceasta-i intrebarea !!

#21 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2005 - 05:47 PM

Mai Z-Mare, chiar nu vrei sa recunosti cand nu stii, sau gresesti, nu...? Daca tot spui ca, citez, "eu tin minte, de pe la letiile de chimie", cred ca stii ca o polimerizare e o reactie chimica, nu un 'amestec' si atat... Ca daca doar amesteci doua substante care nu reactioneaza in nici un fel, doar nu-si modifica nici una proprietatile. Daca obtii ceva diferit de substantele care le-ai amestecat, clar a fost vorba de o reactie chimica... Lectii de chimie din scoala generala...
Amestecul celor 2 componente, una din familia izocianatilor si cealalta "polyol", duce la o REACTIE, nu la un 'amestec'...
Deci acel izocianat + polyol se transforma in 'altceva', care e rasina polimerizata... Si care compus e inert, conform fiselor de siguranta...
Hai sa renuntam la discutia asta cu toxicitatea, ca sunt destul de clare lucrurile cred.

Referitor la care-s mai multe, plastice sau rasina, eu zic ca difera foarte mult in functie de scara si tipul machetei... Dar nu-i totusi relevant ca doar nu e o discutie de genul "X o are mai mare"...

#22 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 August 2005 - 06:17 PM

Polimerizare ...just! :cry:
Numai ca polimerizarea este o legare de monomeri! Dar hai sa nu o concuram pe coana Leanta :-D. Am inchis subiectul cu toxicitatea!

Citeaza

..discutie de genul "X o are mai mare"...
o fii, no fii :-D. Idea era doar ca plasticul are, inca, mai multa cautare. :-D

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 08 August 2005 - 06:25 PM


#23 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2005 - 07:02 PM

Citeaza

Numai ca polimerizarea este o legare de monomeri!

Pai si asta nu-i o reactie chimica? :-D

Citeaza

Idea era doar ca plasticul are, inca, mai multa cautare.

Nu cred ca te-a contrazis cineva la formularea asta...

#24 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 August 2005 - 07:52 PM

Eu mi-am spus parerea despre rasini! Sa fiu singurul :-D

#25 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 09 August 2005 - 08:47 AM

Desi discutia s-a referit initial la blindate, era inevitabil sa nu "alunece" si spre alte domenii!
N-am lucrat niciodata cu asa ceva, deci s-ar putea sa aberez!
Am impresia ca piesele specifice domeniului "blindate" sunt mult mai "generoase” comparativ cu altele (aviatie moderna). Ma gandesc la dimensiuni, complexitate, forma, nivelul detaliilor si tipul acestora, usurinta (sau greutatea) de a realiza masterele si/sau matritele.
Referitor la pret. As incerca si o alta „abordare”. Daca la un kit de 20-25$ adaug 1-2 kituri de rasina, unul de PE, o coala cu decaluri, ce-am obtinut? O crestere de 3-4 ori a „valorii” respectivului kit! Merita? Trecand peste faptul ca se atinge, sau depaseste, „pragul psihologic” de 100$, daca ajung la concluzia ca merita (sau nu) cu greu ma va convinge cineva ca n-am dreptate!
In alta ordine de idei, mi se pare foarte greu sa realizezi, sau sa asamblezi, un kit de rasina (pe domeniul aero modern) la scara 1/72. De exemplu Su S-37 este o macheta „uriasa” chiar la 1/72. Ce sa mai vorbim despre 1/48 sau 1/32. Din acest motiv (si din altele – evidente) afirm ca domeniul blindatelor, indiferent scara, este mult mai generos.
Desi un kit de rasina pentru un scaun de catapultare arata formidabil, mi se pare, totusi, ca are un aspect de... basorelief, de monolit, comparativ cu un plastic pe care se „adauga” alte elemente (metalice, plastic). Comparativ cu ce pot gasi „in cutie” n-am remarcat vreun kit „spectaculos” care sa reproduca, de exemplu, rachete AA.
Chestie de gusturi:
- pentru un cockpit de "modern" dotat cu display-uri LCD prefer combinatia plastic+PE color sau chiar mai putin (decal).
- prefer un tren de aterizare combinat plastic+caucuic din cauciuc, chiar daca nu reproduce deformarea pneurilor. Plus niste "chestii" metalice gen tevi, trape, capace etc.
- compresor/turbina din PE
Nu ma voi referi la acele elemente din rasina care vin sa corecteze anumite imperfectiuni ale unui kit. Aici se vede clar avantajul rasinii (daca tii neaparat sa faci corectia respectiva)!
Fizic, n-am vazut decat o singura data un asemenea kit, reprezentand cockpitul unui avion "istoric", si, sincer, "m-a lasat rece". N-o fi fost cel mai bun/detaliat/bine realizat! Asta nu inseamna ca sunt anti-rasina!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi