Forum Machete,Modelism,Hobby: VIN PIRATII !!! - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

VIN PIRATII !!!

#21 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 14 January 2009 - 07:37 AM

Vezi postareacorsar, la 13 Jan 2009, 23:49, a spus:

....materialul de panza pe care am sa-l folosesc la acesta corabie, dar am folosit si la WASA se cheama " canvas" cel putin asa se aude nu stiu cum se scrie.... :pardon: e o tesatura foarte asemanatoare cu a tercotului si la grosime se compara cu un tercot subtire...sau cu hartie carton de 200-220 g pe metru patrat, sau cam la fel de groasa cu hartia speciala pentru listat fotografi pe imprimanta....aceasta tesatura este tratata cu ...ceva...care sa permita listarea ei la o imprimanta, sa nu fuga cerneala pe ea si nici sa nu suga prea multa cerneala, in final daca se listeaza o fotografie pe acest tip de panza se obtine un efect asemanator cu a unei picturi facuta pe panza din aia de pictat.....
sa nu ma intrebati pe unde sa gaseste.....e foarte simplu.....la mine la serviciu.....avem o sectie si de imprimerie textila si eu culeg acele cazaturi din care se poate face un format A4...macar...... B-)
din spuse neverificate ar fi si pe la METRO...la raionul unde este si hartie foto pentru imprimante

Corsar spune-mi te rog, producatorul kitului Mantua/Sergal nu ofera nimic pt. realizarea panzelor ?! Sau ce ofera ei e inferior, la ce poti procura tu (canvas) ?!

#22 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:122123
  • Interests:club, discussion

Postat 14 January 2009 - 11:51 AM

kitul contine un material textil sintetic 100% asemanator cu fisul de culoare alb transparent, chiar prea transparent, pe care sunt imprimate conturul la panze si niste cusaturi....dar sunt imprimate destul de prost liniile avand cam 2 mm. Kitul de WASA are tot asa material textil dar de un crem transparet si nu este imprimat, ai un plan separat cum sunt panzele...
Eu cand vreau panze din canvas fac un fiser in corel cu panzele respective dau la fetele de la imprimerie si mai strecoara si ele o panza doua pintre golurile care pe canvas la ceia ce trebuie ele sa faca, si intr-o sapatamana doua am panzele din canvas gata listate, desenate asa cum a fost fiserul meu. Daca nu am nimic dat la fete sa listeze si ele au cazaturi, acele cazaturi de material daca sunt suficient de mari mi le da mie, eu le tai la format A4 sau A5 si listez acasa pe imprimata mea ceia ce am nevoie.
Folosesc canvasul in locul carpele ce sunt in kit datorita faptului ca pot sa fac panzele cum vreau....numai stranse nu se poate ca e mult mai gros decat ce e in kit, dar daca se face corabia cu panzele unflate de vat da un efect care mie i-mi place foarte mult

Aceasta postare a fost editata de corsar: 14 January 2009 - 11:52 AM


#23 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:122123
  • Interests:club, discussion

Postat 24 January 2009 - 08:20 PM

pentru cei interesati sau curiosi cum mai merg treburile cu nava piratilor adaug noi poze in stadiul in care se afla acum....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PictureS_002m.jpg
  • Imagine atasata: PictureS_003m.jpg
  • Imagine atasata: PictureS_004m.jpg
  • Imagine atasata: PictureS_005m.jpg
  • Imagine atasata: PictureS_006m.jpg
  • Imagine atasata: PictureS_007m.jpg
  • Imagine atasata: PictureS_008m.jpg


#24 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:122123
  • Interests:club, discussion

Postat 11 February 2009 - 01:12 AM

in sfarsit, au venit si piratii.....adica am terminat corabia piratiilor, atasez niste poze cu ea si astept parerile voastre

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PictureS_004.jpg_m.jpg
  • Imagine atasata: PictureS_005.jpg_m.jpg
  • Imagine atasata: PictureS_006.jpg_m.jpg
  • Imagine atasata: PictureS_011.jpg_m.jpg
  • Imagine atasata: PictureS_013.jpg_m.jpg
  • Imagine atasata: PictureS_021.jpg_m.jpg
  • Imagine atasata: PictureS_022.jpg_m.jpg

Aceasta postare a fost editata de corsar: 11 February 2009 - 01:14 AM


#25 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2009 - 09:01 AM

Imi place mult genul asta de nave nevopsite - in lemn natur si imi dau seama cata munca implica tot ce exista deasupra puntii: velatura, arborada, paramaraia / sforaraia (ca nu-mi vine-n cap cum ii zice marinareste).
O singura carcoteala: detaliile exterioare sunt cam putine si cam grosiere, iar filatura nu se vede (poate doar in poze), lasand impresia ca macheta e facuta dintr-un bloc de lemn.

#26 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:122123
  • Interests:club, discussion

Postat 11 February 2009 - 09:57 AM

corect, ca detali sunt deacord cu tine, alea sunt in kit alea le-am pus...tunurile de jos nu sunt in kit, planul e dat cu obloanele inchise....le-am avut eu si am facut ce se vede.....in legatura cu filatura te contrazic, vezi si pozele puse la inceput de topic care sunt facute in conditii mult mai bune fata de corabia finala

#27 Useril este offline   cheloo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 16-October 08
  • Location:Timisoara

Postat 11 February 2009 - 10:03 AM

Felicitari!!!
Frumoasa lucrarea... Tine-o tot asa!



Spor!

#28 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 11 February 2009 - 03:45 PM

Bravo@Corsarule;inca una la gata.
Imi place chiar daca modelul,de felul sau,nu are cum sa fie unul"pompos"-nava mica si rapida pentru jaf si fuga.
Imi place chiar daca(sic)kitul este unul mai "saracacios" ce-i drept ca putea avea mai multe detalii,gen scripeti,lanturi,colace de funie etc.dar nu le are si asta e.
Dar imi place cel mai mult pentru ca l-ai lucrat cat se poate de bine,ingrijit si cu pasiune si asta face "toti banii".
Iti doresc sa ai pus pe cala,cat de curand,un "Soleil Royal" 1/98 de la Mantua(de pilda) sau un "Le Superbe" 1/75. :diablo:
Pana una-alta Bravo din nou. :clapping:

si P.S. si mie imi plac modelel din lemn natur.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 11 February 2009 - 03:46 PM


#29 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2009 - 07:16 PM

Poate m-am exprimat eu gresit, sau prea lapidar. Zic ca dadea mai bine daca se vedeau mai clar zonele de calafatuire. De gustibus ....

#30 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 11 February 2009 - 08:25 PM

Pe mine ma deranjeaza culoarea pinzelor.
Sunt mult prea albe
Se rezolva usor daca sunt scufundate in ceai si dupa aia lasate sa se usuce natural.

#31 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:122123
  • Interests:club, discussion

Postat 11 February 2009 - 08:35 PM

in legatura cu panzele, acum poate sunt prea albe, dar mama natura si praful au grija de asta, sa le aduca la o culoare normala, si apropo de panze inmuiate in ceai..... dupa un an de zile de stat in casa......arata rau de tot, numai culoare de panza nu mai este aia....

#32 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 11 February 2009 - 09:16 PM

Si pe mine ma incanta lemnul nevopsit, da o tenta de realism machetei. Faina treaba!

#33 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 19 March 2009 - 04:37 PM

Vezi postareacorsar, la 11 Feb 2009, 21:35, a spus:

in legatura cu panzele, acum poate sunt prea albe, dar mama natura si praful au grija de asta, sa le aduca la o culoare normala, si apropo de panze inmuiate in ceai..... dupa un an de zile de stat in casa......arata rau de tot, numai culoare de panza nu mai este aia....



Imi place lucrarea ta.Se vede ca e muncita si mai ales pasiunea .Faptul ca nu ai atatea detalii, nu conteaza.Daca mai cauti niste poze cu modele de veliere din epoca respectiva,mai poti adauga tu daca doresti acele lanturi si colaci de parima de care s-a scris anterior, sau ce crezi ca ar mai lipsi.
Felicitari!!!

#34 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 20 March 2009 - 01:38 PM

M-am abtinut pana acum in a face comentarii fiindca un subiect nu poate fi comentat doar in cateva cuvinte adunate in 2-3 fraze scurte iar genul asta de comentarii duce de obicei la comentarea comentariului (scuze pentru repetari)
A iesit super chiar si fara multele detalii dorite de musafiri - lemn natur, linie eleganta. Imi permit totusi un sfat pentru urmatoarele modele: mai multa atentie la velatura, la ferte, dimensiunile si directionarea lor pe vela si chiar la materialul din care e facuta vela. Nu chiar tot ce e mai comod de lucrat sau procurat se si potriveste perfect. Deasemeni atentie si la ce mai adaugi ca sa dea bine ca sa nu pici in extrema, zicea cineva nu mare expert dar cu ochi estetic, de aspect de taraba. Ma refer in cazul de fata la lantul de ancora care nu prea se folosea la vreme si la tipul asta de nava. Ai idee ce ravagii poate produce un lant de ancora la o instalatie de ancorare din lemn?
Lasand carcotelile, e destul de placut,cred, sa fii pirat pe o astfel de nava cu deplina incredere in priceperea celui ce a construit-o.
Spor in continuare!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi