Forum Machete,Modelism,Hobby: TIE Interceptor - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

TIE Interceptor Fine Molds 1:72

#1 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2009 - 03:02 AM

Macheta (ca si toate cele Fine Molds din serie) e turnata perfect, si extrem de detaliata (si corecta). Necesita doar un minim de atentie, si vopsea :thumbsup: Tocmai din motivul asta am binevoit sa o termin, avand o acuta lipsa de chef/timp/inspiratie pentru alte proiecte. M-am multumit sa lucrez la ea cateva minute pe zi, cat sa nu uit cum se tine aerograful si cum miroase vopseaua. Pozele nu-s cele mai stralucite, si ca atare nici culorile din poze nu-s tocmai cele din realitate.

Imagine atasata: _MG_6240.jpgImagine atasata: _MG_6243.jpgImagine atasata: _MG_6245.jpgMG_6245.jpg]
Imagine atasata: _MG_6246.jpg

#2 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2009 - 09:05 AM

Foarte finutz wash-ul este.
Poate chiar prea finutz. Ce gri ai folosit, ca am si eu tie fighteru si nu prea inteleg ciuciungheza.

#3 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2009 - 10:57 AM

Vopselele sunt Tamiya, XF19 baza, XF53 gri inchis, XF69 negru.

#4 Useril este offline   skib 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 24-December 06

Postat 01 March 2009 - 07:39 PM

Frumos realizat acest interceptor ,felicitari.pacat ca navele imperiale parca nu au "viata" ...nu stiu cum sa ma exprim mai bine.

Ar fi fost interesant asa ceva ...un interceptor din garda imparatului.e mai neobisnuit ,parca atrage ochiul mai mult

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: RoyalGuardTIE.jpg


#5 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2009 - 09:41 PM

Asta cu 'viata', cam asa este, datorita tonurilor de gri si lipsei de culoare... Dar tocmai ca sa pastrez un echilibru, bag la vopsit un Y-Wing. :thumbsup:

Schema din poza ta totusi mi se pare... Prea foarte colorata :pardon:

#6 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2009 - 07:37 PM

Multumiri tie iti adresez.

#7 Useril este offline   laure 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 22-January 05
  • Location:Craiova

Postat 02 March 2009 - 08:03 PM

Foarte frumos Gabi, mi-ai facut pofta de X-wing-ul meu. Abia astept sa vad si Y-wing-ul cind o sa-l faci.

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 March 2009 - 10:21 AM

Bai, ia stati mai usor cu sefeurile astea! Imi tot dati ghionti cu ele si ma uit chioris la portofel cind vad cit de fain le faceti!
Sa stiti ca niste X si Y 'dastea imi mai trebuie pe dulap, ca in rest nu-mi lipseste nimic! :clapping:

#9 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2009 - 03:03 PM

Pai ia-ti d-astea. Eu am inceput deja (intre pirati si E-boote) - nu mai stiu de capul meu.

http://www.shopwiki.co.uk/search/Star+Wars...edi+Starfighter

Tie fighterele sunt destul de mari (1/76 cred) si scapi cu 25 ron de addiction.

Cartula, excelent ti-a iesit nene. A mea (aia mica si easy) e din plastic bleu-gri si am inceput sa o maschez ca sa-i dau bone-grey-ul asta.

#10 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2009 - 10:34 PM

Foarte frumos si subiectul si executia...mi-aduce aminte de TIE Fighter vs X-Wing...si alte jocuri din serie.

Felicitari!

#11 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 16 March 2009 - 03:25 PM

Adevar grait-ai...Jocurile le am si acum, colectie, au fost parfum la vremea lor. Ma irita si pe mine portofelul! Frumos executat, felicitari.

P.S. Eu prefer partea intunecata a fortei, seria Tie ma incanta cel mai mult.

#12 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 16 March 2009 - 04:21 PM

Foarte reusit!Cam la ce scara este?

#13 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 March 2009 - 01:29 PM

Citeaza

Cam la ce scara este?
:bang: Sincer, pe mine ma amuza intrebarea asta! (No offence!) Pai daca nu stim cit de mare era la scara naturala??? Daca cineva zice ca-i la scara 1/35, eu pot sa spun cai- la scara 1/55! Ma poate contrazice??? :jump:

#14 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2009 - 02:00 PM

Vezi postareaZ-mare, la 19 Mar 2009, 13:29, a spus:

:-D Sincer, pe mine ma amuza intrebarea asta! (No offence!) Pai daca nu stim cit de mare era la scara naturala??? Daca cineva zice ca-i la scara 1/35, eu pot sa spun cai- la scara 1/55! Ma poate contrazice??? :drinks:


O, iar ideea asta geniala despre "e SF, deci n-are scara"... :jump:

Z, zi-mi o treaba, cand desenezi un proiect pentru realizarea unui "ceva", care inca nu exista, vrei sa spui ca nu lucrezi la scara? Zau asa... De exemplu, inseamna ca arhitectii cand iti fac proiect de cladire sunt niste handi, ca scriu acolo o scara cand fac proiectul. Si culmea, fac un proiect pe hartie la scara, dupa care se realizeaza o macheta la scara, si toate astea in conditiile in care in realitate e doar un camp plin de ciulini. Interesant, nu? :bang:

Da, te pot contrazice ref. la scara si sa-ti zic ca e la scara 1/72 (de altfel scrie si in titlu). Fix :-P Si ca sa-ti argumentez, cand a fost conceput obiectul, i s-au imaginat si dimensiunile reale pe care trebuie sa le aiba la scara 1:1. Ba chiar exista si niste planuri la scara dupa care au fost realizate si machetele de filmare.
Asa ca, in conformitate cu toate regulile cunoscute, se poate determina scara unei asemenea machete absolut banal.

#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 March 2009 - 09:47 AM

Da, eu am inteles perfect. Numai ca un bloc, fie el si pe planseta initial, va fi locuit. Eu fac o macheta dupa el si spun ca-i la scara 1/xx. Dar racheta aia e numai in mintea scenaristului si pe pelicula, stie ca arata cam asa si asa, tre sa fie cam atit de mare. Ori de la scara 1/35 la scara 1/50 diferenta e in ...imaginatie! De aceea astfel de intrebari mi se par ciudate. La un Bf- te poti contrazice cu cineva la cm, la o nava SF ar merge si la metru! Asta-i treaba!
Adica eu nu am cu ce sa o compar decit, eventual, cu o imagine virtuala. Ca nici aia de pe planseta nu-i prea cuser! Uite, chiar aseara am vazut un film SF cu o nava care avea o aripa dorsala ca la rechin si un ampenaj vertical din vreo ...cinci planuri!!!! La ce or folosi astea????Putea fii lunga de 10 km sau de 1 km, cin te contrazice??? Imaginatia??

#16 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 20 March 2009 - 12:57 PM

Vezi postareaZ-mare, la 20 Mar 2009, 09:47, a spus:

Da, eu am inteles perfect. Numai ca un bloc, fie el si pe planseta initial, va fi locuit. Eu fac o macheta dupa el si spun ca-i la scara 1/xx. Dar racheta aia e numai in mintea scenaristului si pe pelicula, stie ca arata cam asa si asa, tre sa fie cam atit de mare. Ori de la scara 1/35 la scara 1/50 diferenta e in ...imaginatie! De aceea astfel de intrebari mi se par ciudate. La un Bf- te poti contrazice cu cineva la cm, la o nava SF ar merge si la metru! Asta-i treaba!
Adica eu nu am cu ce sa o compar decit, eventual, cu o imagine virtuala. Ca nici aia de pe planseta nu-i prea cuser! Uite, chiar aseara am vazut un film SF cu o nava care avea o aripa dorsala ca la rechin si un ampenaj vertical din vreo ...cinci planuri!!!! La ce or folosi astea????Putea fii lunga de 10 km sau de 1 km, cin te contrazice??? Imaginatia??
Z-mare, te contrazice cabina pilotului in care daca Cartula baga un omulet la 1:72 ii incape perfect. Plus revistele SF cu planuri, "documentatia" publicata de compania Lucas, chiar scene din film unde apar oameni langa ele si poti sa compari dimensiunile.
Ca in alte filme navele sunt facute la misto si nu au scara, asta e alta poveste. Universul Star Wars e destul de bine definit :jump:
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#17 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2009 - 09:38 PM

Vezi postareaAdyAero, la 20 Mar 2009, 12:57, a spus:

Z-mare, te contrazice cabina pilotului in care daca Cartula baga un omulet la 1:72 ii incape perfect.

Macheta chiar are un chilot in cutie, care e foarte la 72.

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 20 March 2009 - 09:38 PM


#18 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2009 - 10:47 PM

72 ne 72 ele sunt facute la scara de catre producatori atunci cand concep filmul fie si numai pur teoretic. Adica-cam de cate ori mai mare e un crucisator imperial decast un gainatz din asta Tie. Ca dup-aia daca te uiti in film vezi ca sta micu intra in ala mare si se plimba p-acolo pret de o zi pana gaseste imperialul cabina de tauleta.
De la alea cat o planeta (Death Star) si pana la alea cat o dacie (jedi starfighter) toate sunt PROPORTIONALE si prin deductie un Finemolds sau Revel poate scoate machete la scarile uzuale.
Forta fie cu noi ! Ssss --- Hashh !

#19 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2009 - 11:28 PM

Citeaza

Da, eu am inteles perfect. Numai ca un bloc, fie el si pe planseta initial, va fi locuit. Eu fac o macheta dupa el si spun ca-i la scara 1/xx. Dar racheta aia e numai in mintea scenaristului si pe pelicula, stie ca arata cam asa si asa, tre sa fie cam atit de mare.


Ba se pare ca n-ai inteles absolut deloc. Toate navele mici din film sunt facute luand ca baza dimensiunile unui om (seria TIE, X-Wing, A-Wing, etc...). Faptul ca nu au fost facute 1:1 (desi as tine sa te contrazic, au fost facute 1:1 cateva nave pentru filmari), nu schimba cu absolut nimic datele problemei. Atata timp cat ai niste dimensiuni absolut reale si masurabile ale proiectului, nu poti sa mai ai pretentia ca "sunt doar pe pelicula, trebuie sa fie cam atat de mare".

Ti-am dat exemplul cu arhitectura cu un scop. Cum determini scara unui plan arhitectural daca nu ai dimensiunile? Raspunsul e simplu, habar n-ai care-i scara daca n-ai dimensiunile exacte. Asa si aici. Din momentul in care ai dimensiuni EXACTE si reale, vorbesti deja de o scara fie la un plan, fie la o macheta.

La cele mari, sa zicem ca nu mai e asa de clara 'scara', acolo tind sa accept faptul ca scara e 'pe incredere', insa la cele mici scara e cat se poate de reala si precisa.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi