Forum Machete,Modelism,Hobby: V1 - Fieseler Fi103 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

V1 - Fieseler Fi103 1/48 - Tamiya

#1 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2009 - 02:41 AM

Dupa multi ani pauza, a sosit momentul sa ma apuc din nou de modelism. Sper sa mai termin cate ceva din ce am deja... :D Stocul meu mare de machete este aviatie la scara 1/48. De altfel asta e si nisa in care ma simt bine... Si pentru ca am multe de recuperat, de invatat, am decis sa-mi fac putin mana cu cateva avioane 1/72 si cateva blindate 1/35. Consider ca astea sunt mai usor de completat si daca proiectele esueaza lamentabil, nu voi suferi asa de mult.

Oricum, printre primele incepute in 1/48, din cauza ca e simplu, a fost acest Tamiya V1.

Deocamdata este doar pregatit de vopsire, grunduit cu email alb de la Model Masters si caruciorul cu negru mat acrilic tot de la Model Masters.
Imagine atasata: IMG_2427_small.jpg Imagine atasata: IMG_2429_small.jpg Imagine atasata: IMG_2430_small.jpg

O sa va tin la curent cu felul in care decurg ostilitatile, desigur in limita timpului.

Si acum cateva intrebari... Schema de culoare pentru V1 inteleg ca ar trebui sa fie RLM 65 pe intrados si RLM 83 pe extrados. Asta ar fi o aproximatie corecta? Avand in vedere ca erau de unica folosinta, cat de mult sa fac weathering? Vreau sa spun ca din ce ma gandesc eu, V1 erau proaspat vopsite si nu prea stateau afara sa apuce sa se murdareasca prea tare nici cu praf nici cu uleiuri si alte lucruri. Aveti vreun sfat?

Aceasta postare a fost editata de Romulus: 05 March 2009 - 02:45 AM


#2 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2009 - 03:10 AM

Ah, si mai am o intrebare. Ce culoare sa vopsesc caruciorul? Verde kaki? Din ce era facut? Lemn sau metal?

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 March 2009 - 08:39 AM

Vopsirea lor a fost in RLM 65 pe burta si RLM 70 pe extrados dar asta nu inseamna ca nu au fost si alte scheme de vopsire, functie de ce au avut la indemina.
Caruciorul, tot asa functie de imprejurari, era metalic sau din lemn, vopsit in RLM 02.
Intr-adevar, uzura nu prea e cazul de facut, dar putina umbrite pentru a scoate detaliile in evidenta trebuie facuta.
Atentie, ti-au ramas bavuri pe "cantul" aripilor si stabilizatoarelor!
Uite o schema de vopsire, gasita pe Hyperscale, interesanta, dar...mai mult sau mai putin fantezista!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: v1fw_42.jpeg


#4 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 05 March 2009 - 09:01 AM

Salut Romulus!
Pai nu ai schema de vopsire de la Tamiya primita cu kitul? Acolo ar trebuii sa fie prezentate culorile folosite si scheme de vopsire.
Mai completez eu niste link-uri pe linga ce ai primit tu de la Z-mare:
Fieseler Fi 103
LuftArchiv
Machete prezentate pe sit-ul Modellversium

Succes!

#5 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2009 - 11:39 AM

Vezi postareaZ-mare, la 5 Mar 2009, 08:39, a spus:

[...]
Atentie, ti-au ramas bavuri pe "cantul" aripilor si stabilizatoarelor!
[...]


Mai am de smirgeluit putin pe ici pe colo, dar ceea ce se vede pe stabilizatoarele orizontale este forma lor, nu bavura. Iar la aripi nu se prea vede nimic in poza, dar te asigur ca nu sunt bavuri.

Am schema de culori de la Tamyia dar n-am gasit nici un fel de echivalente pentru acele culori date de ei. Multumesc mult pentru sfaturi si sper sa iasa frumos.

#6 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 05 March 2009 - 12:11 PM

E, atunci nici nu iti trebuie echivalente! Vopsea Tamiya gasesti la Hobbyx.
Daca totusi nu esti multumit de vopselele Tamiya vezi lista de conversie pe care am atasat-o in topicul meu P 40 Tomahawk, poate gasesti echivalente pentru culorile pe care le vrei!

Spor la treaba!
Tibi

#7 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2009 - 12:21 PM

Am sute de vopsele deja, parca n-as mai fi incercat si Tamyia, plus ca RLM cam am de la Model Master, Humbrol, Vallejo Revell si ceva Gunze. Plus ca inca la cate stiu, nu ma impac prea bine cu acrilicele. Nu e greu si din videourile promodeller am mai invatat cate ceva, dar tot nu sunt multumit, asa ca pe las acrilicele pentru mai tarziu.

Plus ca mirosul de email, imi rascoleste amintirile din tinerete... ;)

Pe masa de lucru, in scara de 1/48 un P-39 de la Eduard si un P-40 de la Trumpeter, asa ca am urmarit cu mare atentie topicul tau despre P-40. ;) Nu sunt decat in faza de pregatit pentru vopsire a pieselor din interior cu interior green, operatiune pe care poate as face-o deseara. Oricum, am comandat niste centuri pentru P-40, pentru ca desi am mai manufacturat eu centuri, vreau sa iasa frumos. La P-39 am montat panoul de bord aproape complet, cu toate nebuniile minuscule de la Eduard... O sa fac si eu un topic despre fiecare cand voi avea ce sa arat.

Aceasta postare a fost editata de Romulus: 05 March 2009 - 12:21 PM


#8 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 05 March 2009 - 12:38 PM

Vezi postareaRomulus, la 5 Mar 2009, 11:39, a spus:

Am schema de culori de la Tamyia dar n-am gasit nici un fel de echivalente pentru acele culori date de ei. Multumesc mult pentru sfaturi si sper sa iasa frumos.
Ceva poate util: http://www.scaleaero...convertions.htm
Trbuie doar cautat mai mult cu gugal. :clapping:

#9 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2009 - 01:13 PM

Stai nu sari asa la mine, ca modelism nu stiu eu bine, dar pe gogu il stiu bine... Oricum, n-am explicat eu complet. Sunt date 2 referinte la vopsele Tamiyia AS la spray... AS-3 sau AS-5 si AS-9. Pe unde mai am eu tabele de referinte, nimeni nu s-a deranjat pentru AS, sau mi-a scapat mie... ;) Vopselele astea sunt pe Hobbyx dar nu ma apuc sa-mi dau Aztek-ul pe un spray can sau sa ma apuc sa scot vopseaua din spray. Nu inca... ;)

#10 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 05 March 2009 - 01:24 PM

Daca ar fii un clasament pentru miros, eu cred ca acrilicele de la Tamiya miroase cel mai frumos! :clapping:
M-am obisnuit cu ele si le folosesc tot mai mult! Singura chestie este ca nu le diluez cu diluantul X 20 A, folosesc un diluant mai bun care din cite vad merge foarte bine, cu mult mai bine decit diluantul original. Diluantul este de la Gunze Sangyo pentru vopsele pe baza de lac.
Este clar, te-ai obisnuit cu ele si nu merita sa schimbi ceea ce stii sa folosesti bine!

Legat de proiectele tale, sunt nerabdator sa vad imagini si progrese !

Spor la treaba!

P.S. Legat de vopsele in doza de spray Tamiya, acestea se pot decanta direct in aerograf, diluate putin cu un diluant chiar si de vopsele auto merge perfect! Dar pentru V1 nu merita sa cumperi acele vopsele, sincer nu stiu la ce sau gindit cei de la Tamiya! Pina acum nu am gasit nicio informatie cu culori echivalente pentru seria AS sau TS spray. Nu ai pe instructiunui si culorile date din seria X sau XF??

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 05 March 2009 - 01:31 PM


#11 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2009 - 02:38 PM

Frumos.

Asteptam vopsirea

#12 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2009 - 02:42 PM

Vezi postareatibi22, la 5 Mar 2009, 13:24, a spus:

[...]
Nu ai pe instructiunui si culorile date din seria X sau XF??


Practic kitul Tamyia nu are instructiuni de vopsire pe o foaie separata, spatele cutiei fiind cel care suplineste aceasta foaie. Nu e mai mult de atat...

#13 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2009 - 03:14 PM

Oricum, nu avem un topic despre faze hazlii sau nu-l stiu eu...

Dar am avut o intamplare hazlie vopsind macheta asta... Am cumparat un Tamyia Liquid Surface Primer si am decis sa-l folosesc pentru a grundui modelul in alb. Nu scria pe sticluta aproape nimic, decat Kanji si nu prea ma pricep. Dupa miros parea acrilic si am decis sa incerc. Pus in airbrush, adaugat ceva diluant acrilic si parea ca se dilueaza bine. Am inceput sa il aplic, dar nu parea sa aiba culoare, iar cand m-am uitat mai atent, parea ca depun zapada pe model. Clar e prea putin diluat ca deja tineam aerograful aproape. Mai adaug diluant si deschid mai multa vopsea sa acoper... Totusi ceva nu merge bine...

Ma opresc si ma duc sa intreb pe gogu. Spre stupoarea mea aflu ca ceea ce era in sticluta nu era grund (primer) ci era kit lichid pe baza de lac. Care se poate aplica prin aerograf, dar diluat mult cu diluant de lac. Ca urmare l-am pus deoparte sa se usuce si a doua seara l-am smirgheluit de mi-au sarit ochii...

:)

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 March 2009 - 08:07 PM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: vbav.JPG


#15 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2009 - 08:31 PM

Cum spuneam, este forma ampenajului orizontal in kitul de la Tamyia... Bavura e demult luata jos...



Stabilizatorul orizontal e oarecum rotund si asta da iluzia unei bavuri in partea dreapta iar in partea din stanga, pur si simplu profundorul e ceva mai scurt decat stabilizatorul orizontal si asa se vede in poza.

#16 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2009 - 02:12 AM

Am mai finisat pe unde era nevoie - si erau destule locuri - si am facut pre-shading cu negru email de la Model Master. Urmeaza RLM 65 pe intrados.
Imagine atasata: IMG_2443_small.jpg Imagine atasata: IMG_2450_small.jpg Imagine atasata: IMG_2455_small.jpg Imagine atasata: IMG_2463_small.jpg

Aceasta postare a fost editata de Romulus: 06 March 2009 - 02:14 AM


#17 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2009 - 03:45 AM

Am vopsit si intradosul cu RLM 65, email de la Agama.

Imagine atasata: IMG_2478_small.jpg Imagine atasata: IMG_2480_small.jpg Imagine atasata: IMG_2488_small.jpg

#18 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 06 March 2009 - 08:13 AM

:clapping:

:-o

#19 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2009 - 02:58 AM

Asta seara iarasi n-am fost cuminte. Pe langa celelalte machete la care am mai bibilit, am mascat si vopsit si RLM 71 cu email Model Master Dark Green 1710, desi cred ca e mult prea inchis. O sa vad ce o sa fac, in functie de ce veti spune si voi...

Imagine atasata: IMG_2491_small.jpg Imagine atasata: IMG_2496_small.jpg Imagine atasata: IMG_2499_small.jpg Imagine atasata: IMG_2501_small.jpg

#20 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2009 - 03:44 AM

N-am avut rabdare pana dimineata sa vad ce s-a intamplat si am dat jos masca. Patafixul asta vine destul de greu jos de pe mattul email, dar cu rabdare vine perfect si nu lasa urme.

Mai sunt de facut mici retusuri, in special pe unde an tinut modelul de margini cat am dat jos masca. Daca asteptam pana dimineata nu se intampla. Lectie invatata.

Astept pareri...

Imagine atasata: IMG_2502_small.jpg Imagine atasata: IMG_2503_small.jpg Imagine atasata: IMG_2504_small.jpg Imagine atasata: IMG_2505_small.jpg

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi