Forum Machete,Modelism,Hobby: V1 - Fieseler Fi103 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

V1 - Fieseler Fi103 1/48 - Tamiya

#21 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 07 March 2009 - 02:20 PM

Din fotografii arata bine. Rabdare Luke! Problema noastra, poate a tuturor este ca fortam lucrurile si ce reusim sa facem in asa mult timp, putem strica in citeva secunde! Daca am inteles, vopsesti cu vopsele pe baza de enamel? Lasa vopseaua sa se usuce cel putin 24 ore, altfel ai amprente si pe astea!

Treci la P 39 si P 40 ! :clapping:
Spor la treaba!

#22 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2009 - 06:03 PM

Eu sunt multumit pana acum. Ar urma mici retusuri, chiar foarte mici, cu pensula... Apoi inca 24 de ore sau chiar mai mult la uscare. Apoi urmeaza un strat lucios, wash si decaluri. Si apoi un strat mat. Cam asta planuiesc. Oare suna bine? Intre wash si decaluri trebuie inca un strat de lac?

Oricum multumesc de apreciere...

#23 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1773
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2009 - 07:51 PM

Vezi postareaRomulus, la 7 Mar 2009, 03:44, a spus:

Mai sunt de facut mici retusuri, in special pe unde an tinut modelul de margini cat am dat jos masca. Daca asteptam pana dimineata nu se intampla. Lectie invatata.

Este doua solutii - tot din "lectii invatate": nu pune mana pe macheta, ci apuc-o cu un "material de impachetat" (folia aia ca un burete subtire, cu care se imbrca unele chestii delicate - icoane, pahare, etc.). Imtrucat e moale si lucioasa, nu roade vopseaua. Pe de alta parte, la tine, daca vopseaua era inca umeda, nu cred ca ar fi mers nici asta.
A doua - in locuri care nu se vor mai vedea (poate aici ar fi mers in efuzor?), fixeaza un "ceva" (eu folosesc betele pentru frigarui). Poti manevra macheta mult mai usor de-a lungul intragului proces de vopsire.

Vezi postareaRomulus, la 7 Mar 2009, 18:03, a spus:

Apoi urmeaza un strat lucios, wash si decaluri. Si apoi un strat mat. Cam asta planuiesc. Oare suna bine? Intre wash si decaluri trebuie inca un strat de lac?

No.

#24 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 March 2009 - 12:28 PM

Machetism = rabdare! Regula!
Trabuia sa bagi un bat in efuzor si puteai manevra macheta foarte usor.

Citeaza

Apoi urmeaza un strat lucios, wash si decaluri. Si apoi un strat mat.
Ordinea e un pic altfel: Apoi urmeaza un strat lucios, decaluri si wash . Si apoi un strat semimat. Altfel decalurile ramin ...curate! RLM era vopsea seminata!(sau, daca vrei semilucioasa :clapping: )

#25 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2009 - 04:45 PM

Se pare ca m-am impotmolit. Aseara am facut micile retusuri necesare, cu pensula, si azi am incercat sa aplic un lac acrilic lucios de la Vallejo. Odata ca aparent trebuia sa spal foarte bine macheta inainte si doi, nu cred ca stiu sa aplic corect un lac lucios. A iesit desult de ne-uniform in luciu, nici intr-un caz cum imi inchipuiam. Sa-l slefuiesc cu pasla cand se usuca? Ce mai pot sa-i fac? Sa mai aplic 1-2 straturi mai ude? Sa pun putin "retarder" ca sa nu se usuce asa usor?




Sau sa folosesc un lac de la Model Master, nu acrilic lucios de la Vallejo? Vreo idee?

#26 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 08 March 2009 - 05:01 PM

Poti sa mai dai un strat. Incearca sa nu faci miscari rapide ! Incet ! De asta nu iti straluceste lacul lucios pentru ca in unele locuri ai aplicat cit trebuia (probabil punctul din care te-ai intors) iar peste altele ai trecut prea repede! Treci de doua ori peste acelasi loc, cu aerograful mai aproape de macheta (maxim 10 cm) si presiunea mica!
Am avut si eu problema asta cu aerograful pina m-am prins cu functioneaza!

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 08 March 2009 - 05:04 PM


#27 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2009 - 06:02 PM

Gata, am rezolvat problema, am mai dat un strat si e mult mai dezastru acum. L-am dat ceva mai ud, cu presiune mai mica, cu doi stropi de retarder si e mult mai rau, as putea spune ca am rezolvat problema, nu se mai poate face nimic. Pacat...

O sa-l las sa se usuce si o sa incerc sa-l slefuiesc usor cu dremelul cu pasla de polish, poate reusesc sa-i mai fac ceva, dar cred ca e o cauza pierduta.

#28 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 08 March 2009 - 06:45 PM

Ce sa intimplat? Ti-a curs lacul? Stai calm ca se pot rezolva toate!
Sa nu folosesti dremelul, altfel il strici mai bine!
Romulus, dupa ce lacul sa uscat, cel mai bine MARTI(!) iei un smirghel fin de 2000 si slefuiesti usor cu apa.
Daca ai pasta pentru lustruit masina, iei o cirpa de bumbac si mai slefuiesti (polishezi) toata macheta inca o data.
Speli macheta si dupa uscare dai din nou cu lacul Valejo fara retarder.
Sunt sigur ca ai nevoie de lumina buna, lacul fiind transparent, nu vezi unde si cit ai aplicat. Tu trebuie sa ti macheta in asa fel incit sa poti vedea unde si cantitatea de lac care este aplicata pe macheta!
Si eu am lacuit P 40 - ul astazi (al doile strat peste decaluri) , si a iesit perfect.

#29 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2009 - 07:01 PM

Am un paint remover de la Vallejo pentru acrilice. Sa nu incerc sa-l folosesc? Vopseaua de sub, e email peste tot.

#30 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 08 March 2009 - 07:58 PM

Nu stiu daca afecteaza sau nu vopseaua enamel care este dedesubt!

#31 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2009 - 08:41 PM

O afecteaza, dar pana la urma nici nu era de asteptat sa nu o iau de la inceput. Orice sut in fund e un pas inainte, am mai invatat o groaza de lucruri si sper totusi sa o scot la capat. Pana acum situatia nu pare asa de disperata, se pare ca am reusit sa dau jos lacul si parte din RLM 65/71. Oricum vroiam ceva mai deschis RLM 71, acum am ocazia... Probabil e necesar a trece si printr-un dezastru ca asta, macar pentru a pricepe ce s-a intamplat prost si ce se mai poate face dupa un dezastru. Deci sunt parti pozitive...

Cam asa arata pana acum. Am inmuiat vopseaua si lacul cu Purisol de la Agama si apoi sub, apa, cu degetul, unghia, smirghelul si orice alt ajutor, am ajuns in stadiul de fata...

Suprafata la deget, pare destul de neteda, oricum nu voi pricepe mare lucru decat dupa un nou strat de grund, alb sau gri. Pana una alta, se pare ca am luat-o de la zero.
Imagine atasata: IMG_2506_small.jpg Imagine atasata: IMG_2507_small.jpg Imagine atasata: IMG_2508_small.jpg


Partea mai groaznica este, ca nu stiu ce am gresit cu lacul. Totul pana acolo parea perfect aproape... Deocamdata o sa incerc cu Clear Top Cote de la Model Master si o sa ocolesc Clear Gloss Varnish de la Vallejo pana ma prind ce nu am facut bine...

#32 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2009 - 08:42 PM

Eu am avut un succes nebun la curatat vopsele Vallejo cu alcool etilic. Un pic pacat sa fie stricat asa, dar face treaba de nota 10. Si nici nu ataca emailurile :clapping: incearca, s-ar putea sa ai noroc.

#33 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 March 2009 - 08:45 PM

Romulus, da totul jos, nu este greu, vopseaua inca nu a apucat sa se matureze, incearca cu alcool izopropilic, cred ca poti indeparta ambele vopsele asa. Grija la detalii sa nu ramina imbicsite!
Lacul, si in general orice vopsea, se da cu aerograful astfel:
- speli bine macheta
- folosesti o presiune de 0,8 - 1 bar
- distanta fata de macheta 5 - 7 cm
- pune in lac, cind il diluezi si o picatura de alcool etilic pentru a scade tensiunea superficiala, astfel lacul se intinde mai bine
- pulverizezi, sa zicem, intradosul, incepind de la fuszelaj, bot spre copada, apoi pe aripi, de la stinga la dreapta (sau invers), intii un strat subtire care se constituie un fel de "grund".
- fara sa stai sa se usuce, reincepi operatiunea ca mai sus, dar de data asta trecerea sa face mai incet in asa fel incit zona vopsita sa fie "uda" dar atentie nu ...baltoaca!
Lucuiul neuniform ti-a apartu tocmai pentru ca stratul de lac a fost depus defectuos. Probail si uscarea lacului s-a facut prea repede, dar nu cred asta. Eu folosesc lac auto (uscare in citeva minute, practic se usuca de la o aripa la alta) si nu am avut niciodata probleme!!!
Posibil ca si lacul sa nu fie OK! Ia un plastic, vopsestel apoi da-l cu lac. Daca treaba se repeta ...schimba lacul!

#34 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2009 - 08:48 PM

Spre rusinea mea, nu stiu de unde se cumpara alcolul etilic sau izopropilic... Am doar Purisol asta de la Agama si o groaza de solveti de la tot felul de alte lucruri...

#35 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2009 - 09:11 PM

Cu izopropilicul te inteleg, dar la etilic nu-ti gasesc nici o scuza daca esti major :-o

Lasand gluma la o parte, alcool etilic = spirt medicinal (farmacie), SAU alcool tehnic (metalocasnice/similare), SAU alcool dublu rafinat (alimentara/piata), SAU orice bautura de peste 40 grade (da'i pacat de ea) :clapping:

Izopropilic gasesti rapid la orice magazin de componente electronice. Oricum, izopropilicul e mai 'tare', ia si emailurile, sau macar le ataca superficial. D-asta nu l-as recomanda.

#36 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 09 March 2009 - 12:43 PM

Vezi postareaZ-mare, la 8 Mar 2009, 20:45, a spus:

Eu folosesc lac auto (uscare in citeva minute, practic se usuca de la o aripa la alta) si nu am avut niciodata probleme!!!


Scuze Z-mare! Mai facut curios, care lac auto il folosesti? Cel cu intaritor (deci un 2K) sau lac auto in doza de spray decantat?
Am facut niste teste cu un lac auto cu intaritor si am ramas masca cit de bun este. Din cite am vazut nu a atacat nici acrilicele (Tamiya) dar mai vreu sa fac un test inainte sa inlocuiesc lacul Tamiya, care este bun dar cind se termina nu mai vreu sa cumpar...

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 09 March 2009 - 12:44 PM


#37 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 March 2009 - 03:15 PM

Lac auto Sinto, adica din asta.
Turturoiul prins cu elastic de butelie este dispozitivul cu care scot lacul din butelcuta pentru al pune in aerograf.
Nu trebuie diluat, merge direct din doza. Doza trebuie scuturata cam 7 -10 minute inainte de utilizare.
Aerograful se spala cu Nitrosolv.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: lac001.jpg


#38 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 09 March 2009 - 03:55 PM

Vezi postareaZ-mare, la 9 Mar 2009, 15:15, a spus:

Lac auto Sinto, adica din asta.
Turturoiul prins cu elastic de butelie este dispozitivul cu care scot lacul din butelcuta pentru al pune in aerograf.
Nu trebuie diluat, merge direct din doza. Doza trebuie scuturata cam 7 -10 minute inainte de utilizare.
Aerograful se spala cu Nitrosolv.


Multumesc pentru informatie!
Am citit de acest lac undeva pe acest site. Nu se poate cumpara in orice magazin, parca am vazut aici in zona numai la Selgros Tg. Mures. Eu am un prieten care are o vopsitorie auto, si el mi-a dat sa testez acel lac auto cu intaritor. Sunt surprins cit de bine se poate lucra! Ce nu am incercat inca este aplicarea lui peste niste decaluri.

#39 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 March 2009 - 08:28 AM

Nu am lucrat niciodata cu lac bicomponent, nu stiu ce sa-ti spun, dar cu lacul Sinto nu am avut niciodata probleme si a fost dat peste tot felul de decaluri!

#40 Useril este offline   hartman 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 17-October 06
  • Location:Mangalia
  • Interests:Aviatie,marina,tehnologie.

Postat 11 March 2009 - 08:55 PM

Salut,parerea mea este ca la un V1 mai mult decit sai pui inscrisurile tehnice si un lac semimat dupa ,nici nu ai ce sai mai faci.Era o arma care se pastra ca noua pina la lansare.Eventual ceva afumatura la ajutaj.

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi