Forum Machete,Modelism,Hobby: Junkers Ju-87D Stuka ‘Rumanian Air Force” - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 12 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Junkers Ju-87D Stuka ‘Rumanian Air Force” 1/48 - Hasegawa

#161 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 25 January 2010 - 11:13 AM

Vezi postareaZ-mare, la 25 Jan 2010, 11:03, a spus:

De regula este bine sa vopsesti fiecare culoare separat, folosind masti, nu una peste alta (stiu ca-i mai comod, dar nu e neaparat si bine!)


Ai dreptate Z-mare, este foarte important ce culoare este sub stratul pe care-l vopsesti, de aceea este bine sa maschezi si sa vopsesti separat. Romulus, poate din aceasta cauza ai avut contrastul atit de mic la vopselele xtracolor. La tine nu este tirziu si poti incerca inca varianta asta!
In cazul meu a fost exact invers! Daca faceam separat contrastul ar fi fost mai mic din cauza ca fondul era... alb! Asa am vopsit RLM 70 peste 71 pentru ca era si mai comod... oricum, urmatorul stuka va fi vopsit mai corect.

#162 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2010 - 11:16 AM

Eu nu am vopsit totul RLM 71 si apoi peste RLM 70. Am vopsit RLM 71 e adevarat fara masca, dar am mers doar putin si pierdut peste zona de RLM 70. Deci pot spune ca suprapunerea a fost minimala... Practic am vopsit cu RLM 71 camuflajul la mana si cu RLM 70, cu masti.

#163 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 January 2010 - 12:14 PM

Atunci fa cum ti-am spus eu, pune putin galben in RLM 70!

#164 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2010 - 02:15 PM

Asta e rezultatul cu ce am eu...

Imagine atasata: CIMG0089_edit.jpg

@tibi: daca Gunze spui ca e lucios, la mine nu e mare diferenta intre cat e de lucios si matul de la Revell. In schimb, as spune ca Xtracolor sunt EXTRA gloss.

Ca si descriere in cuvinte... Cele de la Revell sunt ambele mai verzi decat oricare de la Xtracolor si Gunze. Cele de la Xtracolor, sunt destul de inchise ca nuanta, 71 mai maroniu, 70 mai verde. Gunze 71 e ceva mai un "click" mai deschis decat Xtracolor 71 si parca ceva mai verde decat Xtracolor 71, dar tot spre maroniu. Gunze 70 e cel mai inchis la culoare. E destul de verde dar nu ca si Revell 70 si sensibil mai putin maroniu decat Xtracolor 70. Aproape as spune ca Gunze 71 e mai mult maro decat verde, sau un olive drab mai inchis la culoare.

Am sa incerc sa refac poza mai tarziu la lumina artificiala ca si cea de aseara, pentru ca la lumina naturala Casio-ul meu (pana imi ajunge de la reparat Canon-ul) face figuri ca si culori...



Intre RLM 70 nu sunt asa mari diferentele. Toate sunt destul de inchise ca si culoare, Revell continand cel mai mult verde. Xtracolor are mai mult galben in compozitie, iar Gunze putin galben dar mai inchis ca nuanta decat celelalte.

La RLM 71 sunt mari diferentele... Revell e un verde inchis, Xtracolor un mustariu inchis, iar Gunze un maroniu cu putin verde in compozitie.



Ca si contrast? Cel mai mare e la Gunze, apoi Revell urmat de Xtracolor care e cel mai mic.

Dac-ar fi sa pun mana pe ce cred eu ca e corect, Xtracolor castiga, desi pe macheta nu m-a convins si contrastul intre ele mult prea mic, m-a facut sa-l dau jos. Dar parca tot Xtracolor as incerc. Poate incerc un panel lightening dupa vopsire cu nuante diluate cu putin alb si va arata mai bine decat curate. Nu sunt decis inca...

Mai mult, Xtracolor se aplica cel mai greu, urmat de Gunze. Revell se aplica cel mai usor si se usuca comparativ cu acrilicul de la Gunze. In schimb Xtracolor fiind gloss, necesita o atentie deosebita. Orice greseala fiind sensibil vizibila.

#165 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2010 - 03:39 PM

Din tot ce am vazut in persoana cat si in poze, cred ca Xtracolor-ul se apropie cel mai mult de realitate ref. la contrast. Cu nuantele, sa discut pe baza pozei postate, nu ma bag.

#166 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 January 2010 - 07:13 PM

Ce insemna sa te iei dupa monitor: eu vad RLM 70/71 de la Revell ca... RLM 74/75, cu toate ca daca ma uit la culorile de pe Ju 87 de la mine la vad ....corect! :whistle: :pardon:

#167 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2010 - 08:37 PM

Nu s-a luat nimeni dupa culorile de pe monitor...


Uite o alta incercare. Nu trebuie sa se ia nimeni dupa culorile de pe monitor, mai ales daca nu e calibrat... Dar ca idee...

Imagine atasata: CIMG0092_crop.jpg

#168 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2010 - 08:40 PM

Varianta din mijloc arata cel mai corect pentru mine. Cea de sus e acceptabila, cea de jos n-are nici o treaba. Mult prea mare contrastul.

#169 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2010 - 08:43 PM

Asta spun si eu. Oricum ma uit la ele, fie pe monitor fie pe coala de stiren, tot Xtracolor (cea din mijloc) castiga.

#170 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 25 January 2010 - 08:43 PM

Daca ma iau dupa poze ta, atunci sunt de acord cu cartula, dar sa fiu sincer culorile gunze nu se aseamana nici un strop cu cea de pe macheta mea!

#171 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2010 - 09:01 PM

Partea ciudata e ca Revell-urile mele sunt aproape identice cu Xtracolor-urile (ca chiar au contrast si mai mic), ale tale nu seamana de nici o culoare.

#172 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2010 - 09:03 PM

Pe capacle vopselelor si ale mele seamana mai mult cu xtracolor, desi tot mai verzui decat xtracolor. Pe stiren se schimba povestea...

#173 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2010 - 09:19 PM

Pai in cazul asta, poate o parte din pigmenti s-au depus cu simt de raspundere pe fundul cutiei? Ca la Revell ce-i pe capac e si-n cutie, din experienta mea.

#174 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2010 - 04:05 AM

Nu, pigmentii sunt ok... Pe capac nu prea arata identic din cauza suprafetei...

Oricum, ca sa ma creada tibi... Am refacut preshadingul si maine ma pregatesc de RLM 71.
Imagine atasata: CIMG0096.jpg

Am polishat bine cu micromesh la ud si am pregatit doar aripile pentru revopsire. Sa vedem ce-o sa iasa.

#175 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 26 January 2010 - 08:20 AM

Preshading-ul arata bine, Romulus! Legat de culori/noante de RLM 70/71 nu ma bag, am zis doar ca sunt curios ce zici de Gunze. Eu le-am folosit si mi-au placut tare mult cum se netezeste suprafata vopsita. Ar fi trebuit sa fac acel "filtru" de care a pomenit Bill, din pacate timpul pina la expozitie a fost prea scurt si am sarit peste aceasta etapa. Totusi din fotografia postata de tine parca ar fi alte vopsele, dar cum am zis mai sus, aparatele de fotografiat nu pot reproduce culorile 100%, abateri sunt din N motive! As avea o singura intrebare la tine : cu ce le-ai diluat?

#176 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2010 - 10:08 AM

Cu diluant Gunze.

#177 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 January 2010 - 08:33 PM

Citeaza

Nu, pigmentii sunt ok... Pe capac nu prea arata identic din cauza suprafetei...
Lucrez de cel putin 10 ani cu Revell si de cel putin 15 cu Hunbrol. NICIODATA nu am gasit diferenta intre ce-i in cutie si ce-i pe capac!
Pe acelasi monitor, culorile tale de la Revell se vad cu totul si cu totul altfel decit cele, tot Revell, de la mine! Ma intreb de ce!
Cum amesteci vopseaua?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: contrast_2.jpg

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 26 January 2010 - 08:37 PM


#178 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2010 - 11:50 PM

Am aplicat RLM 71 doar pe aripi. Urmeaza tot acolo si RLM 70.

Imagine atasata: CIMG0098.jpg

O sa continui sa fac teste cu RLM 70/71 ca mai am si acrilice de la Agama si ceva email de pe la Humbrol care se spune c-ar fi echivalente...

#179 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 14 February 2010 - 07:15 PM

Salutare,
Vreau si eu un sfat,daca ma poate ajuta cineva:
1."NELLY"este un D-3 sau un D-5?A avut cocarde si pe aripi si daca da si pe intrados si pe extrados?
2."HAI ACASA" stiu ca este un D-5,dar nu stiu daca este corect profilul(problema cu cocardele.
Orice sfat este binevenit.Multumesc!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Ju87_37f.jpg
  • Imagine atasata: ARR_STUKA.jpg

Aceasta postare a fost editata de scorpio: 14 February 2010 - 07:17 PM


#180 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2010 - 12:30 AM

Asa arata acum, vopsit cu RLM 70/71 de la Xtracolor, Stuka meu...

Imagine atasata: CIMG0107.jpg Imagine atasata: CIMG0112.jpg Imagine atasata: CIMG0113.jpg

Am sa incerc sa fac niste poze mai edificatoare la lumina naturala cu un aparat mai bun...

Deocamdata nu stiu cum sa rezolv cu "Si bucurie..." am hartie de decal si alba si transparenta, dar imprimanta doar Inkjet si nici o solutie momentan. Am incercat cu pensula si sa tai o masca. Dar nu cred ca-mi va reusi corect. Plus ca trebuie sa fac ambele slogane, identice, nu vreau unul vopsit si unul decal...

Imagine atasata: CIMG0115.jpg Imagine atasata: CIMG0116.jpg Imagine atasata: CIMG0117.jpg

Imagine atasata: CIMG0119.jpg

Arata acest topic


  • 12 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi