Forum Machete,Modelism,Hobby: Junkers Ju-87D Stuka ‘Rumanian Air Force” - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 12 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Junkers Ju-87D Stuka ‘Rumanian Air Force” 1/48 - Hasegawa

#21 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2009 - 12:18 AM

Griul, la o privire mai atenta, e un verde khakhi destul de inchis ca nuanta... Pozele mele, facute cu blitzul - desi le-am facut corectura de temperatura de culoare - pot induce in eroare... Daca le pun langa ecran, pe monitorul meu asa cum e calibrat, par doar putin mai inchise tipariturile din decal decat cele de pe ecran... O sa fiu mai atent cu prelucrarea, cand vorbim de culori...

Aceasta postare a fost editata de Romulus: 20 April 2009 - 12:18 AM


#22 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2009 - 12:41 AM

Mai degraba compara-l cu mostre de RLM 70/71. E singura comparatie care conteaza. Daca e mai inchis, ok.

#23 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 April 2009 - 01:59 PM

Citeaza

- decalurile romanesti incorecte => se gasesc undeva de cumparat decaluri corecte?
Nu stiu, poate daca le faci tu la imprimanta.

Citeaza

- scaun pilot incorect => tu ce ai folosit - scaunul original si modificat de tine sau ceva "aftermarket"?
La scara 1/72 am folosit un PE de la Part, la 1/48 a ramas asa. :-P

Citeaza

Ai vreo poza cu acest avion sa vedem daca au acoperit strict Balkankreuz ca si in decalul Aeromaster sau cum spui tu cu un patrat complet? Ar fi de mare ajutor...
Am poza, dar momentan nu-mi merge nici scaneurul, nci aparatul foto (asta sa kaput de tot! :whistle: ). Sunt acoperite strict crucile, cu o vopsea de nuanta asemanatoare, putin mai inchisa insa, noua.
Exact Cantacuzino, de acea poza e vorba!

Citeaza

Aparent Balkankreuz a fost vopsit cu ceva in forma din decal...
Exact, dar nu cu vopsea neagra si nici cu un contur atit de precis delimitat!

Citeaza

Ochii mei imi spun ca decalurile Aeromaster sunt foarte corecte comparate cu poza de mai sus
Romulus, tu iei de referinta un artefact indoielnic in privinta autenticitatii. Fotografia e sfinta in astfel de cazuri! (Nota. Eu ma refeream la decalurile de la Hasegawa cind am vorbit de corectitudine! La cele de la Aeromaster e vorba de culoare si contur!) Acum vad ca decalurile date de Aeromaster nu sunt negre ci un fel de RLM 71. Asta e aproape bine, dar conturul nu trebuie sa fie precis! Doar nu a facut nenea Hans, vopsitorul, sabloane pe care le-a folosit la vopsit! Neamt, neam, da' nici chiar asa!

Citeaza

Daca le pun langa ecran, pe monitorul meu asa cum e calibrat, par doar putin mai inchise tipariturile din decal decat cele de pe ecran..
Nu poti face comparatie! Calibrat, calibrat, dar cit de ...uzat?? Apoi ai doua moduri diferite de a privi: prin transparenta (la monitor lumina vine din interior si prin reflexie (lumina vine din exterior)
Daca facem referire la Aeronautica Romana in al doilea Razboi Mondial 16 avioane au venit de la Luftflotte 4. Pilotii romani refuzind sa zboare pe avioane ce nu aveau insemne roamanesti, mecanici germani, intr-o singura noapte, le-au reinmatriculat dupa standardul FARR! Am subliniat mecanici germani, pentru ca asta ne-ar putea indrepta catre RLM70. Contrastul evident apare deoarece zona este vopsita in RLM 71, decolorata putin de uzura si intemperii.
Poze cu intradosul sunt putine, speculindu-se chiar idea ca nu ar fi fost redesenate crucile, ci pur si simplu acoperite cu vopsea cele germane.

#24 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2009 - 07:07 PM

Eu am luat ca referinta poza, nu altceva cand spuneam ca pare ok. Si culoarea imi pare ok. Singurul lucru care nu pare ok este ca sunt prea drepte literele, dar in functie de fundal, e posibil sa se vada foarte putin. In alta ordine de idei se poate vopsi cu pensula peste ele si simula originalul. Oricum in original nu se vede exact cat sunt de strambe, doar presupunem. De asemenea nici culoarea n-o vedem, doar o ghicim dupa contrastul cu RLM 71/ RLM 70.

Cat despre monitor, e calibrat bine, crede-ma. Am scule, ma pricep si ma ocup de fotografie. Ca urmare am incredere in ce vad eu pe ecran... :whistle:

Concluzionez. Decalurile Aeromaster, au lipsa sloganul cu bucurie de pe partea dreapta si mici deficiente de forma la decalurile care acopera insemnele germane... Am niste foi de tiparit decaluri de la Testors dar nu cred ca o sa incep cu asta sa le dezvirginez... Iar altele mai bune n-am gasit, deci... ;)

#25 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 April 2009 - 09:49 PM

Citeaza

Si culoarea imi pare ok.
Care culoare iti pare OK???? Uita-te la poza pusa de Cantacuzino si vezi care este contrastul intre cele doau RLM-uri de pe avionul real. Apoi uita-te la contrastul din pozele puse de tine.
Daca vrei sa faci ceva cit de cit bine, decupeaza doar partea din decal ce are Crucea Regelui Mihai, pune-o la locul cuvenit, apoi cu o pemnsula cu RLM70 deseneaza conturul literelor si a crucii sterse.

Citeaza

Ca urmare am incredere in ce vad eu pe ecran...
Mai gindeste-te la aspectul acesta!

#26 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2009 - 11:03 PM

Zetule, voi lua o decizie cand e vopsit si lacuit. O sa fac atunci niste poze alb negru prin procedura similara celei de pe fim alb-negru si o sa ma joc cu culoarea pensulata sa vad ce iese. Si atunci o sa decid daca culoarea e corecta si contrastul e corect. Pana atunci nu am de ce sa ma grabesc nici cu decizii nici cu altceva.

Citeaza

Uita-te la poza pusa de Cantacuzino si vezi care este contrastul intre cele doau RLM-uri de pe avionul real. Apoi uita-te la contrastul din pozele puse de tine.


Ceva imi scapa... Tu spui sa ma uit la contrastul din poza pusa de Cantacuzino al celor doua RLM-uri si sa compar cu pozele, presupun cu decalul, puse de mine... Corect? Pai pe decal nu apar cele doua RLM-uri si in plus nu poti compara ca si culori si contrast o poza alb-negru cu una color. Sunt multe proceduri de conversie. Ce anume imi scapa?

#27 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2009 - 09:15 PM

Nu mai vreau sa poluez topicul lui Z-Mare, dar eu tot nu sunt lamurit relativ la culoarea panoului de bord de la Stuka. Am fost un muzee dar n-am vazut Stuka in vreunul... Din ce citesc eu, a fost si negru si RLM 66, depinzand de an la un moment dat schimbandu-se. Nu gasesc nimic care sa ma lamureasca si eu sunt Toma necredinciosul...

#28 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2009 - 09:20 PM

Si cam cum ar trebui sa arate 'ceva'-ul care ar trebui sa te lamureasca? Macar sa stim ce sa cautam.

#29 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2009 - 09:28 PM

Pai am vazut o poza, in care RLM 66 pare inchis tare la culoare. Tu si Z-mare spuneti ca e RLM 66. Doar pe poza aia va bazati? Multi am vazut ca-l fac negru. Acum or fi multi prosti dar nu toti. Unde e fum e si foc pe undeva... Am intrebat un prieten bun priceput si a spus ca interiorul la bombardiere a fost si RLM 02 si RLM 66 de la un anumit moment dat. La fel si panoul de bord a fost si negru... Voi spuneti ca nu...

#30 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2009 - 09:53 PM

Vezi postareaRomulus, la 21 Apr 2009, 22:28, a spus:

Doar pe poza aia va bazati? Multi am vazut ca-l fac negru. Acum or fi multi prosti dar nu toti. Unde e fum e si foc pe undeva... Am intrebat un prieten bun priceput si a spus ca interiorul la bombardiere a fost si RLM 02 si RLM 66 de la un anumit moment dat. La fel si panoul de bord a fost si negru... Voi spuneti ca nu...


Romulus, imi pare ca iti cam permiti sa presupui pe ce ne bazam, in loc sa studiezi.

Faptul ca "multi" il fac negru, e fix egal cu zero. Una, ca nu cred ca ai stat sa faci o statistica sa vezi care-s mai multi, si a doua, 'gura targului' intotdeauna o fi varianta buna, nu? Pana acum, oricum, n-am vazut de la tine nici macar UN link sa sustina varianta cu negru. Iar la chestia cu 'unde-i fum e si foc', pot sa-ti raspund cu zicala cu piatra, prostul si inteleptii. E suficient sa fie unul care-l vopseste negru ca asa a auzit el, si dupa el se iau alti n-spe ca e mai simplu sa copieze decat sa studieze. Si uite asa ajungi cu 'multi'. Si ajungi sa ceri 'dovada', cand defapt lucrurile-s foarte simple si clare.

Ca interiorul a fost si RLM02, si RLM66, e perfect adevarat. Doar ca la Ju-87D interiorul a fost DOAR RLM66. Pentru simplu fapt ca aparatele au fost produse dupa inlocuirea RLM02 cu RLM66 pentru interioare. Daca vorbim de un Ju-87B, atunci e alta discutie (RLM02 fiind mai probabil).

Link-uri cu panouri pastrate in muzeu. Evident, cei e la muzeele germane nici n-au auzit de varianta cu negru. :whistle:
Imagine postata
http://hugojunkers.p.../ju_ju87_m4.htm
Imagine postata
http://hugojunkers.p.../ju_ju87_m6.htm

Pozele de mai sus sunt, evident, pe prima pagina in Google cand cauti "Ju-87 instrument panel". Tot absolut evident, in primele 20 de pagini, nici o poza cu un panou NEGRU. Nu ma refer la poze cu machete, ilustratii, sau asemenea, ci la poze cu obiectul real.

#31 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2009 - 09:58 PM

Super. Acum ne bazam pe doua poze... Eu n-am spus ca nu cred, am spus ca am indoieli. Citesc si caut... Daca gaseam ceva, demn de luat in seama, in mod evident postam. In ce am eu nu am gasit nimic relativ la panoul de bord...

Apropos, la Ju-87B a fost RLM 02 interiorul, dar panoul de bord?

#32 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2009 - 10:13 PM

Citeaza

Super. Acum ne bazam pe doua poze... Eu n-am spus ca nu cred, am spus ca am indoieli.

Absolut super, vorba ta. Mai vrei poze? Ca sa mai pun cu tablouri RLM66 (ca mai am destule), pune si tu macar 2 cu panouri NEGRE de Ju-87D. Nu de alta, dar daca n-ai absolut NICI O DOVADA ca ar fi fost negre, doar nu crezi ca nu vrei sa crezi.
D-asta te intrebam mai devreme cum ar trebui sa arate 'dovada' pe care o cauti, ca mi-e teama ca, precum de obicei, ai o idee preconceputa care e 'buna', oricate dovezi ar fi pentru orice alta varianta.

Citeaza

Apropos, la Ju-87B a fost RLM 02 interiorul, dar panoul de bord?

Probabil negru. La 109E-urile timpurii asa era combinatia. O sa caut.

#33 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2009 - 10:19 PM

Atunci am descoperit sursa fumului si a confuziei... Daca era la Ju-87B negru panoul de bord, probabil de aici confuzia, mai ales ca in pozele alb-negru cu contrast slab, diferenta dintre negru si RLM 66 e probabil mica.

Acum am gasit si cartea de la Squadron/Signal Ju-87 Stuka In Action. Poate gasesc in ea ceva...

#34 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2009 - 10:42 PM

Nici macar 'confuzie'. Tot n-am vazut link-ul de care vorbesti cu 'confuzia'. Repet, nu vorbesc de machete facute de unul sau altul.

Citeaza

Probabil negru. La 109E-urile timpurii asa era combinatia. O sa caut.


Am cautat, am gasit, evident nu era negru. Desi poate (doar poate) la unele sa fi fost asa. N-am studiat problema la B-uri, nu pot fi sigur. Toate pozele gasite arata panoul in 02

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ju87b_cockpit_1.jpg


#35 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2009 - 10:52 PM

Vezi postareacartula, la 21 Apr 2009, 23:13, a spus:

Probabil negru. La 109E-urile timpurii asa era combinatia. O sa caut.

Desi a doua poza din postul #30 e de la un B, nu prea arata a RLM02, ci mai mult a RLM66 (piesa a petrecut ceva timp la Luftfahrttechnisches Museum Rechlin, dar face parte dintr-o colectie privata, deci ar putea fi reconditionat).

#36 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2009 - 10:55 PM

Pai Hasegawa sigur a facut o confuzie... Precum si multi care au contruit macheta. Tu spui ca astia nu conteaza... Eu spun ca de undeva provine confuzia asta... Cum am spus, daca aveam link puneam... Pe scurt acum sunt lamurit ca era RLM 66.

#37 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2009 - 10:56 PM

Alexelu, pozele sunt marcate ca fiind de Ju-87B-1, amandoua. Am mari dubii ca-s marcate corect de catre cel care a facut site-ul, asa ca nu ma iau dupa ce zice el ca ar fi varianta.
Ambele insa sunt RLM66.

Uite inca una 'de epoca'. RLM66.
Imagine atasata: ju87d_cockpit_1.jpg

Citeaza

Pai Hasegawa sigur a facut o confuzie... Precum si multi care au contruit macheta. Tu spui ca astia nu conteaza... Eu spun ca de undeva provine confuzia asta...

Da, eu spun ca nici ce-a facut Hasegawa, nici ce-au facut multi altii nu conteaza absolut deloc in conditiile in care documentele (hartii, fotografii) arata ca au gresit. Si mai zic ca discutiile despre 'dubii' sunt pierdere de vreme atata timp cat se bazeaza strict pe 'gura targului' si nu pe dovezi concrete.

#38 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2009 - 11:06 PM

Imagine atasata: ju87d_cockpit_1.jpg

O sa spui ca sunt avocatul diavolului desi departe de mine intentia asta... Totusi, de unde stii ca ultima poza e RLM 66? Comparata cu cea RLM 02 pare mica diferenta...

#39 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2009 - 11:12 PM

Buna observatia, e posibil ca pozele sa fie marcate gresit in carti. Mai cautam. Un lucru insa e absolut cert, NU sunt negre :whistle:

#40 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2009 - 11:23 PM

Vezi postareacartula, la 21 Apr 2009, 23:56, a spus:

Alexelu, pozele sunt marcate ca fiind de Ju-87B-1, amandoua. Am mari dubii ca-s marcate corect de catre cel care a facut site-ul, asa ca nu ma iau dupa ce zice el ca ar fi varianta.

Aia de care vorbeam am vazut-o in mai multe locuri ca fiind de B. Cealalta apare des ca fiind de JU87 - si atat.

Arata acest topic


  • 12 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi