Forum Machete,Modelism,Hobby: Junkers Ju-87D Stuka ‘Rumanian Air Force” - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 12 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Junkers Ju-87D Stuka ‘Rumanian Air Force” 1/48 - Hasegawa

#61 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 26 November 2009 - 10:42 PM

Se mai intimpla sa tai si ce nu trebuie, eu am reusit sa ma tai la deget cind am facut modificarile pe intradosul aripilor...
Acum ce ai taiat tu o fi fost o piesa cit de cit importanta. Daca ai pierdut-o incearca sa faci alta din stiren ca stiu ca ai...
Sint sigur ca nu-i mare lucru de facut. Astept niste poze sa vad ce faci!

#62 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 26 November 2009 - 11:07 PM

Ma gandeam ca stie cineva ce era aia... Ceva cadrane? Ca sa stiu ce sa refac... ;)

#63 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2009 - 06:32 AM

Alta problema de care m-am lovit. Am un set de roti de rasina, True Details 48057 Ju-87 D/G Stuka Wheel Set. Din pacate, azi asambland jambele am constatat ca rotile de rasina pur si simplu nu incap in carcasele rotilor, fiind ceva mai mari. Vreo idee?

#64 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 27 November 2009 - 08:14 AM

Eu zic ca daca nu iti incap, nu le pui! Totusi cum nu iti incap? Fara poze este greu sa imi dau seama. Esti sigur ca erau pentru kit-ul Hasegawa?? Cele de la kit sunt oricum bune, poti sa le folosesti linistit!Si cele originale intra putin mai greu, dar odata intrate se invirt in carcasa...

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 27 November 2009 - 08:16 AM


#65 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2009 - 05:43 AM

Am lucrat mult la interior, am facut gun bays de pe aripi, panoul de bord, aproape am asamblat mitraliera din cockpit, scaunele, vopsit centurile. Urmeaza maine sa asamblez si centurile pe scaune si poate pun fixez si gun bay-urile in aripi... Urmeaza sa montez "milioanele" de manete de 1mm, care cred ca o sa-mi scoata peri albi precum si asamblarea palonierelor, care inclin sa cred ca va fi incredibil de complicat.

Maine incerc sa fac si poze...

#66 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 November 2009 - 11:04 AM

Pozeeeeeeeeeeeeeeee

#67 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2009 - 08:42 PM

Cateva poze de la mine...

Imagine atasata: CIMG0002.jpg Imagine atasata: CIMG0003.jpg Imagine atasata: CIMG0004.jpg Imagine atasata: CIMG0005.jpg Imagine atasata: CIMG0006.jpg Imagine atasata: CIMG0007.jpg Imagine atasata: CIMG0008.jpg

#68 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 28 November 2009 - 09:28 PM

Da, arata promitator! Vad ca folosesti multe aftermarket things!
Spor in continuare!

#69 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2009 - 12:42 PM

Imagine atasata: CIMG0045.JPG Imagine atasata: CIMG0048.JPG Imagine atasata: CIMG0049.JPG Imagine atasata: CIMG0050.JPG Imagine atasata: CIMG0051.JPG Imagine atasata: CIMG0053.JPG Imagine atasata: CIMG0068.JPGImagine atasata: CIMG0076.JPG Imagine atasata: CIMG0080.JPG

#70 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2009 - 03:55 PM

Cum ati rezolvat problemele de la bot de aici? Le-ati acoperit complet si rescribed? De fapt, intrebarea e, acolo e vreun panel line?
Imagine atasata: CIMG0061.JPG

Ce reprezinta intrumentul acesta?
Imagine atasata: CIMG0026.JPG Imagine atasata: CIMG0027.JPG

Z-mare spunea despre piesa asta sa fie vopsita prin capilaritate, cu vopsea diluata suficient... Totusi, mie-mi pare ca gradatiile sunt in inaltate in relief nu sub forma unor santuri... Cum ati facut? Daca vorbim de capilaritate, ma astept sa fie vorba de niste santuri...
Imagine atasata: CIMG0081.JPG

#71 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 02 December 2009 - 05:28 PM

"Z-mare spunea despre piesa asta sa fie vopsita prin capilaritate, cu vopsea diluata suficient... Totusi, mie-mi pare ca gradatiile sunt in inaltate in relief nu sub forma unor santuri... Cum ati facut? Daca vorbim de capilaritate, ma astept sa fie vorba de niste santuri..."

Salut,
Si la kitul meu de G2 sunt tot in relief. Atunci le-am vopsit printr-un drybrushing cu negru pe coamele gradatiilor.
Spor in continuare,
Bill

#72 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 02 December 2009 - 05:49 PM

Vezi postareaRomulus, la 2 Dec 2009, 15:55, a spus:

Cum ati rezolvat problemele de la bot de aici? Le-ati acoperit complet si rescribed? De fapt, intrebarea e, acolo e vreun panel line? => am lipit si regravat dar a fost nevoie si de putin chit gen Mr. Surfacer ce ai tu aplicat cu pensula dupa care am slefuit.
Atasament CIMG0061.JPG

Ce reprezinta intrumentul acesta? => am invatat de la Z-mare ai zice : "goniometru" :drinks:
Atasament CIMG0026.JPG Atasament CIMG0027.JPG


#73 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2009 - 11:46 PM

Ma apropiu de momentul cand voi inchide fuselajul. Am decis ca manetele cele mici de PE sa nu le mai pun decat la final, daca voi mai reusi... Nu stiu cati vor studia atent interiorul, cand macheta va fi gata...

Imagine atasata: CIMG0088.JPG Imagine atasata: CIMG0090.JPG Imagine atasata: CIMG0091.JPG Imagine atasata: CIMG0092.JPG Imagine atasata: CIMG0093.JPG Imagine atasata: CIMG0098.JPG Imagine atasata: CIMG0100.JPG Imagine atasata: CIMG0103.JPG

Aceasta postare a fost editata de Romulus: 02 December 2009 - 11:47 PM


#74 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2009 - 04:44 AM

Tot mai aproape de inchiderea fuselajului. Inca nu am fixat mitraliera, pentru ca mai am de pus benzile de cartuse si sistemul de ochire. Oricum cred ca la cat e de firava, o voi monta spre final. De asemenea, nu am montat manetele pe laterale inca...

Imagine atasata: CIMG0114.jpg Imagine atasata: CIMG0119.jpg

Nu am montat inca nici palonierele...

#75 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 03 December 2009 - 08:22 AM

Foarte frumos lucrat! super!
Acum sa fii atent cind inchizi fuselajul, se pare ca tu ai fixat deja scaunul si mitraliera si te vor incurca putin cind faci lipirea partilor!
Cum vei face macheta, cu carlinga inchisa sau deschisa? Eu am facut-o deschisa si ti-as propune sa o faci si tu la fel. Mai ales ca modelul tau este cu mult mult mai detaliat ca al meu ( si mai corect! ). Fa un dry fit intre partile laterale si bord/pedale. Vezi daca iti intra usor dupa ce ai imbinat partile. Eu am avut probleme si m-am chinuit vreo 20 minute pina le-am bagat...
Succes si... baga mare! :-D

#76 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 03 December 2009 - 09:13 AM

Salut,
Remarcabila atentia pentru detalii, felicitari.
Drybrushingul e prea evident, pentru gustul meu, insa conteaza sa-ti placa tie, e doar o opinie personala.
Spor,
Bill :-D

#77 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 December 2009 - 10:19 AM

In privinta gradatiilor de la goniometru, cum eu nu l-em vopsit (am uitat pur si simplu), am crezut ca-s in negativ (+3 la ochelari) si de aici eroarea. Se pot vopsi prin drybrushing, cum se spunea mai sus.
Acum e tirziu, dar scalele aparatelor de linga mitralior/nevigator albe iar manetele in RLM 66.
Si da, meriti felicitari pentru atentia la detalii :-D

#78 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2009 - 11:18 AM

Vezi postareatibi22, la 3 Dec 2009, 08:22, a spus:

Foarte frumos lucrat! super!
Acum sa fii atent cind inchizi fuselajul, se pare ca tu ai fixat deja scaunul si mitraliera si te vor incurca putin cind faci lipirea partilor!
Cum vei face macheta, cu carlinga inchisa sau deschisa? Eu am facut-o deschisa si ti-as propune sa o faci si tu la fel. Mai ales ca modelul tau este cu mult mult mai detaliat ca al meu ( si mai corect! ). Fa un dry fit intre partile laterale si bord/pedale. Vezi daca iti intra usor dupa ce ai imbinat partile. Eu am avut probleme si m-am chinuit vreo 20 minute pina le-am bagat...
Succes si... baga mare! :-D


Mitraliera nu e fixata. Scaunul e fixat si am facut o incercare si se inchide perfect fuselajul. Bordul se fixeaza de piesa de sus si o sa incerc sa vad cum se potriveste astazi, oricum nu anticipez probleme. Palonierele, nu stiu exact cum si unde se fixeaza inca, pentru ca in instructiunile de la Aires, nu e specificat.

Vezi postareaBill, la 3 Dec 2009, 09:13, a spus:

Salut,
Remarcabila atentia pentru detalii, felicitari.
Drybrushingul e prea evident, pentru gustul meu, insa conteaza sa-ti placa tie, e doar o opinie personala.
Spor,
Bill :pardon:


Multumesc Bill. In ce priveste drybrushing-ul, si eu m-am intrebat daca nu e prea evident, doar ca pozele nu fac o impresie corecta. Sunt 3 surse de lumina si "fulgii" de metal stralucesc prea tare in poze, nu e chiar asa de evident. Ar trebui o sursa de lumina naturala sau un soft box ca sa nu iasa asa tare in evidenta.

Vezi postareaZ-mare, la 3 Dec 2009, 10:19, a spus:

In privinta gradatiilor de la goniometru, cum eu nu l-em vopsit (am uitat pur si simplu), am crezut ca-s in negativ (+3 la ochelari) si de aici eroarea. Se pot vopsi prin drybrushing, cum se spunea mai sus.
Acum e tirziu, dar scalele aparatelor de linga mitralior/nevigator albe iar manetele in RLM 66.
Si da, meriti felicitari pentru atentia la detalii :pardon:


Multumesc mult Z-mare. Nu e tarziu, le fac cum trebuie, doar sa imi spui exact care scale? Cele din spatele mitraliorului? De asemenea care manete. Le vopsesc cu ce trebuie. Am pus putin rosu sa fie putina culoare prin cockpit...

#79 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 03 December 2009 - 11:43 AM

Foarte, foarte frumos pana acum! :-D

#80 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 December 2009 - 07:13 PM

Astea:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: post_4_1143157851.jpg


Arata acest topic


  • 12 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi