Forum Machete,Modelism,Hobby: Junkers Ju-87D Stuka ‘Rumanian Air Force” - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 12 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Junkers Ju-87D Stuka ‘Rumanian Air Force” 1/48 - Hasegawa

#1 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2009 - 05:23 PM

Am doua kituri Junkers Ju-87D Stuka ‘Rumanian Air Force” si vreau sa fac doua avioane diferite. Nu neaparat cu inmatriculari romanesti ambele... Pana acum am asa:

Hasegawa Junkers Ju-87D Stuka ‘Rumanian Air Force”
Aires Junkers Ju-87D/G Stuka cockpit (Hasegawa)
Aeromaster Junkers Ju -87 Stukas Part 2 decal
Eduard Junkers Ju-87D/G Stuka (Hasegawa) PE
Squadron Junkers Ju-87D/G Stuka vacformed canopy
True Details Junkers Ju-87D/G Stuka weighted weels
Aires Junkers Ju 87D gun bays

Sa termin cu P-39 si cu P-40 si ma apuc de asta, desi poate in perioada urmatoare, daca am timpi morti ma apuc de cockpit.

#2 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2009 - 05:35 PM

Azi vizitand magazinul Modelism de pe str. Calafat, am vazut pe raft, cel putin 4 bucati din kitul Hasegawa 1/48 Junkers Ju-87D Stuka ‘Rumanian Air Force” la pretul foarte decent de 80 de lei. Aviz celor interesati. Poate facem un grup build cu Stuka romanesc. ;)

#3 Useril este offline   aviatoristu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 177
  • Inregistrat: 14-September 08
  • Location:Bucuresti
  • Interests:aviatie

Postat 10 March 2009 - 07:58 PM

Il am si eu in lucru, dar la stadiul de chituit pe ici pe colo si e gata de vopsit. Parca nu prea imi vine sa deschid un topic acum, cand e deja asamblat, parca nu e corect :pardon: .

#4 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2009 - 01:53 AM

Pai sa-ti vina, de ce sa nu-ti vina? E foarte corect.

#5 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2009 - 07:52 PM

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#6 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2009 - 08:18 PM

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 April 2009 - 11:05 AM

Proble de rezolvat la kitul Hasegava:
- decalurile romanesti incorecte
- capota motorului nu se prea potriveste pe locul ei
- cupola spate, probleme de pasuire
- prelungirea aripii defectuasa
- trebuie sa faci ceva cu partea din spate a radiatorului de pe bot
- partean frontala a radiatorului (pisele N7 si N8) e mai mica decit restul
- radiatoarele de pe aripi nu sunt tocmai corecte
- prinderea mitralierei de spate incorecta
- farul de pe aripa e pur si simplu o ...gaura
- scaun pilot incorect
-cutii munitie incorecte
(pina in stadiul acesta am ajuns eu. Sa vedem cu se potrivesc aripile cu fujelaju....)
Vezi ca acele decalui cu Balkenkreuz suprapus peste Crucea Regelui Mihai sunt incorecte! Balkenkreuz-ul a fost acoperit cu vopsea, peste care s-a vopsit apoi Crucea Regelui Mihai

#8 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 19 April 2009 - 01:17 PM

Vezi postareaZ-mare, la 19 Apr 2009, 12:05, a spus:

Proble de rezolvat la kitul Hasegava:
- decalurile romanesti incorecte => se gasesc undeva de cumparat decaluri corecte?
- capota motorului nu se prea potriveste pe locul ei
- cupola spate, probleme de pasuire
- prelungirea aripii defectuasa
- trebuie sa faci ceva cu partea din spate a radiatorului de pe bot
- partean frontala a radiatorului (pisele N7 si N8) e mai mica decit restul
- radiatoarele de pe aripi nu sunt tocmai corecte
- prinderea mitralierei de spate incorecta
- farul de pe aripa e pur si simplu o ...gaura
- scaun pilot incorect => tu ce ai folosit - scaunul original si modificat de tine sau ceva "aftermarket"?
-cutii munitie incorecte
(pina in stadiul acesta am ajuns eu. Sa vedem cu se potrivesc aripile cu fujelaju....)
Vezi ca acele decalui cu Balkenkreuz suprapus peste Crucea Regelui Mihai sunt incorecte! Balkenkreuz-ul a fost acoperit cu vopsea, peste care s-a vopsit apoi Crucea Regelui Mihai => Idem cu intrebarea de mai sus...


Hmmm... de decaluri ne-a avertizat mai demult Cartula, dar se pare ca trebuiesc inlocuite sau modificate multe componente.
OK, chiar si putin skrach building nu strica cu toate ca nu e prea usor daca n-ai destula experienta (dar numai asa te vei inzetra cu ea!)

#9 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 19 April 2009 - 07:24 PM

Vezi postareaZ-mare, la 19 Apr 2009, 12:05, a spus:

Proble de rezolvat la kitul Hasegava:
- prinderea mitralierei de spate incorecta
- scaun pilot incorect
-cutii munitie incorecte


Astea toate le rezolva Aires din ce am spus mai sus.




Vezi postareaZ-mare, la 19 Apr 2009, 12:05, a spus:

[...]
Vezi ca acele decalui cu Balkenkreuz suprapus peste Crucea Regelui Mihai sunt incorecte! Balkenkreuz-ul a fost acoperit cu vopsea, peste care s-a vopsit apoi Crucea Regelui Mihai


Culoarea acelui presupus Balkankreuz este un gri si din ce cred eu, nu e un Balkankreuz ci vopsirea celui existent. Acum pe PZL 11c am vazut ca vopsirea a presupus un patrat de o culoare apropiata contextului. Ai vreo poza cu acest avion sa vedem daca au acoperit strict Balkankreuz ca si in decalul Aeromaster sau cum spui tu cu un patrat complet? Ar fi de mare ajutor...






Cei de la Aeromaster stiu ceva, probabil au avut referinte, de aia cer poza... Dupa cum vezi cu aceeasi culoare este vopsit si KP @ W, care probabil e din inmatricularea anterioara...

Le fel si sconcsul sau veverita, aparent sunt vopsite intr-un patrat care acopera ceva existent anterior. Nu m-as grabi asa de tare sa spun ca e gresit decalul... Eu o sa caut poze... Dar pana la proba contrarie...




@tibi22, vezi ca eu am doua coli de Aeromaster. Daca nu gasesti ceva alternativ, o sa-mi rup una de la gura, cel putin inmatricularea romaneasca si ti-o dau tie...

#10 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 19 April 2009 - 08:12 PM

Vezi postareaRomulus, la 19 Apr 2009, 20:24, a spus:

@tibi22, vezi ca eu am doua coli de Aeromaster. Daca nu gasesti ceva alternativ, o sa-mi rup una de la gura, cel putin inmatricularea romaneasca si ti-o dau tie...


Esti un Lord! :whistle: Nu-mi trebuie gratis, o cumpar de la tine... dar mai intai sa vad ce imi raspund cei de la modelism, daca mai au kit-ul!

#11 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 19 April 2009 - 08:26 PM

Citeaza

Culoarea acelui presupus Balkankreuz este un gri si din ce cred eu, nu e un Balkankreuz ci vopsirea celui existent. Acum pe PZL 11c am vazut ca vopsirea a presupus un patrat de o culoare apropiata contextului. Ai vreo poza cu acest avion sa vedem daca au acoperit strict Balkankreuz ca si in decalul Aeromaster sau cum spui tu cu un patrat complet? Ar fi de mare ajutor...

Cei de la Aeromaster stiu ceva, probabil au avut referinte, de aia cer poza... Dupa cum vezi cu aceeasi culoare este vopsit si KP @ W, care probabil e din inmatricularea anterioara...

Le fel si sconcsul sau veverita, aparent sunt vopsite intr-un patrat care acopera ceva existent anterior. Nu m-as grabi asa de tare sa spun ca e gresit decalul... Eu o sa caut poze... Dar pana la proba contrarie...


Ai aici si poza :whistle:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Stuka_001.jpg


#12 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 19 April 2009 - 08:38 PM

Vezi postareatibi22, la 19 Apr 2009, 21:12, a spus:

Esti un Lord! :whistle: Nu-mi trebuie gratis, o cumpar de la tine... dar mai intai sa vad ce imi raspund cei de la modelism, daca mai au kit-ul!


N-am sa-ti ascund ca am si un kit de rezerva in vizuina... In caz ca nu mai au cei de la modelism... :-P




Multumesc mult Cantacuzino... Dupa ce vad eu, in afara ca cele originale sunt mai "pierdute", nu asa precise, decalul Aeromaster e corect. Vad bine? Confirmati si voi? Aparent Balkankreuz a fost vopsit cu ceva in forma din decal...

#13 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 19 April 2009 - 08:55 PM

Ochii mei imi spun ca decalurile Aeromaster sunt foarte corecte comparate cu poza de mai sus... Dar nu sustin ca ma pricep. Astept si parerile voastre...

Imagine atasata: IMG_2960_small.jpg Imagine atasata: IMG_2961_small.jpg

#14 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 19 April 2009 - 09:15 PM

Vezi postareaRomulus, la 19 Apr 2009, 19:55, a spus:

Ochii mei imi spun ca decalurile Aeromaster sunt foarte corecte comparate cu poza de mai sus... Dar nu sustin ca ma pricep. Astept si parerile voastre...

Atasament IMG_2960_small.jpg Atasament IMG_2961_small.jpg


In decal acoperirea codului german si balkankreuz-ului sunt prea bine conturate ca si cum s-ar fi folosit sablon. In realitatea ele erau acoperite de mana fara contur evident.

#15 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 19 April 2009 - 09:22 PM

Codul german are destule neregularitati si cred ca se pierde bine in RLM 71 ca sa simuleze o pensula acoperitoare... Dar da, literele sunt intr-adevar putin cam drepte... Poate le fac la pensula si eu... :whistle:

#16 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 19 April 2009 - 09:27 PM

Oricum, desi cele Aeromaster sunt mai corecte fata de cele ale kitului, tot lipseste marcajul de pe dreapta, "Si bucurie...!". Sau ma insel?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ju87ro.jpg


#17 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 19 April 2009 - 10:22 PM

Vezi postareaRomulus, la 19 Apr 2009, 20:24, a spus:

Le fel si sconcsul sau veverita, aparent sunt vopsite intr-un patrat care acopera ceva existent anterior. ...

Ceva existent anterior e chiar swastika.
Sfatul meu - mergi pe decalurile Aeromaster, pentru ca sunt cele mai documentate / apropiate de realitate.

#18 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 19 April 2009 - 11:08 PM

Da lipseste "Si bucurie"... Este sigur acelasi avion...? Logic, continuarea spune ca da, intreb doar daca e verificat ca e acelasi avion...

#19 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 19 April 2009 - 11:49 PM

Vezi postareacartula, la 19 Apr 2009, 22:27, a spus:

Oricum, desi cele Aeromaster sunt mai corecte fata de cele ale kitului, tot lipseste marcajul de pe dreapta, "Si bucurie...!". Sau ma insel?


Am vazut acum si postarea lui Cantacuzino...
http://www.cartula.ro/forum/index.php?s=&a...ost&p=84393

Probabil cei de la Aeromaster fie n-au vazut fotografia, fie n-au putut confirma ca e acelasi avion...

#20 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2009 - 12:05 AM

Eu zic ca da, e acelasi avion.

Inca ceva... Daca te uiti un pic la poza cu 861, se vede ca 'stergerea' insemnelor germane e realizata cu o vopsea care apare mai inchisa decat 70/71. Am mari dubii ca acel 'gri' din decalurile Aeromaster e corect, fiind aparent mai deschis ca tonalitate fata de RLM 70/71.

PS: O porecla foarte comuna pentru Aeromaster este (sau era) "Errormaster".

PS2: Cred ca ilustratia de pe cutia Hasegawa, care prezinta un RLM 70 ca fiind culoarea folosita pentru 'stergere' e mult mai aproape de realitate, scopul era sa faca vechea inmatriculare sa dispara, nu sa o recoloreze cu o nuanta care sare in ochi (ciudatenia din decalurile Aeromaster).
Inca ceva, aceeasi 'stergere' a fost aplicata si insemnelor de pe burta, in mod cert. Folosind un 65(?) sau ceva similar pentru a elimina insemnele germane. Nu exista poze in sensul asta din cate stiu, dar e logic sa fi fost asa.

Arata acest topic


  • 12 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi