Forum Machete,Modelism,Hobby: Messerschmitt Bf109 G-10 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Messerschmitt Bf109 G-10 Revell 1/48

#1 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2009 - 03:03 PM

E o macheta inceputa acum 10 ani, si am incercat sa exersez pe ea refacerea panel lines, fara sa fiu inca multumit de rezultat... Oricum vreau s-o termin si pe asta intre timp...


Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Intradosul e vopsit cu RLM 74. Nu imi dau seama inca daca nu era mai bine sa vopsesc benzile si botul galben cu un strat de alb inainte, sau acum. O descurc eu cumva...

#2 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 17 April 2009 - 09:42 PM

Frate Romulus! :whistle:

Daca trebuie sa vopsesti cu galben, sfatul meu este sa vopsesti mai intai cu alb! Galbenul in multe cazuri nu are putere de acoperire!!! si vor fi diferente de nuanta! Deci first - alb , second - galben! OK?!
In rest este OK! Eventual pentru preshading incearca sa faci liniile ceva mai subtiri dar nu este obligatoriu. Este bine si asa!
Succes!

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 17 April 2009 - 09:45 PM


#3 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 17 April 2009 - 10:06 PM

Vezi postareatibi22, la 17 Apr 2009, 22:42, a spus:

...
Galbenul in multe cazuri nu are putere de acoperire!!! si vor fi diferente de nuanta!


In multe cazuri ??
Pigmentul galben are cea mai slaba putere de acoperire, de aceea in functie de nuanta baza folosita si straturile de galben folosit- vei avea o infinitate de tonuri si nuante. Inclusiv verde.
La polul opus e culoarea rosie, cu toate problemele care rezulta din aplicarea acestuia "inainte de vreme".

Sa aveti spor.

#4 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2009 - 12:17 AM

Vezi postareaRomulus, la 17 Apr 2009, 16:03, a spus:

[...]
[...] Nu imi dau seama inca daca nu era mai bine sa vopsesc benzile si botul galben cu un strat de alb inainte, sau acum. O descurc eu cumva...


Asta spuneam si eu, adica incercam sa spun... :D Ideea e ca ma gandeam initial sa aplic alb+galben, inainte de a vopsi intradosul si apoi sa maschez pentru intrados, sau sa vopsesc cum am facut, intrados+extrados si apoi alb+galben. Albul era parte completa in fiecare din cazurile gandite de mine... :D

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 April 2009 - 04:40 PM

Citeaza

Intradosul e vopsit cu RLM 74
Cred ca ai vrut sa zici RLM 76, ca ala nu-i RLM74. Ori ai dat cu ceva ce zice ca-i RLM74, da ...nu-i! Ori ni-i vorba de intrados...
Neaparat alb inainte de galben!
Inca nu-i tirziu, mai estompeaza putin "santul" ala de pe burta fuselajului! Tre' sa fie imbinare de table acolo (si pe partea de sus la fel), dar cred ca ai exagerat putin.
Baia trenului e RLM02! Doar daca ai o poza concreta cu care sa ma contrazici! :-P
A, acuma vad!! Si G10, la 1/48 de la Revell, are aceeasi meteahna ca si G10 la 1/72: pozitia incorecta pentru trenul de aterizare! :whistle: Acesta trebuie montat putin mai aproape de fuselaj.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 13 March 2011 - 10:02 AM


#6 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2009 - 06:50 PM

RLM 76 am vrut sa scriu... :) Alb inainte de galben va fi cu siguranta. Baia trenului va fi RLM 02. Santul ala o sa-l estompez putin cu superglue. Am spus ca am facut teste cu rescribing panels cu tot felul de scule si materiale. Cred ca l-am refacut de 10 ori si asta de jos inca arata bine, cel de sus e stramb. O sa-l pun deoparte si o sa iau o gura de aer inainte de a-l repara...

Despre ultima problema cu trenul, nu prea am inteles... Trebuie marita baia trenului spre fuselaj? Ca gaurile sunt chiar in capatul ei...

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 April 2009 - 10:37 AM

Uite citeva poze in care pozitia este corecta.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: p_192_1.jpg
  • Imagine atasata: burta.JPG
  • Imagine atasata: post_4_1143392933.jpg
  • Imagine atasata: st.201.JPG
  • Imagine atasata: whellwells2.jpg
  • Imagine atasata: tren_c.JPG

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 19 April 2009 - 10:43 AM


#8 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 24 April 2009 - 12:38 AM

O sa incerc sa refac acele doua linii de imbinare care sunt deocamdata urate... Am incercat sa vopsesc cu vopsea acrilica Agama RLM 02 botul avionului...

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 April 2009 - 06:21 AM

RLM 04!

#10 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 24 April 2009 - 11:23 AM

Hasa-i, hoboseala, bat-o vina... :)

#11 Useril este offline   hartman 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 17-October 06
  • Location:Mangalia
  • Interests:Aviatie,marina,tehnologie.

Postat 24 April 2009 - 09:56 PM

Am si eu acelasi chit in lucru ,numa ca lam dat cu agama.Vazandul pe al mai stimulat sa il continui.Astept continuarea .Bafta,Paul.

#12 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 24 April 2009 - 10:32 PM

Super. Hai la treaba si tu. Ca eu l-am vopsit deja de n-spe ori si tot nu-s multumit. Tocmai ce l-am grunduit din nou cu email alb si am astupat parte din gravuri pentru a le reface. O sa dau la pila rau...

#13 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 24 April 2009 - 10:55 PM

Gravura refacuta de mine de pe partea superioara a fuselajului era dreapta si buna dar din pacate cu 1mm deviata posterior spre stanga. Vizibil. Incurajat de Z-Mare sa refac gravura longitudinala de pe partea inferioara a fuselajului, care era prea adanca si larga, am purces la drum cu ambele... Mai era una dublata in zona galbena care am crezut ca nu se va vedea si pe stabilizatorul vertical disparusera in o operatiune cu superglue anterioara, delimitarea partii mobile de cea fixa...

Asa ca am folosit putin green putty. Am pilit si am vrut sa dau cu putin grund alb sa vad rezultatul mai bine, dar am scapat cativa picuri in plus si am continuat...

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#14 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 24 April 2009 - 11:59 PM

Asa cum am spus, am obturat o linie gravata longitudinala de pe partea superioara a fuselajului si dupa ce superglue a facut prea multe rele, am decis s-o obturez complet si pe cea de pe fartea inferioara a fuselajului. De asemenea si pe capota din spatele tunurilor am obturat-o si e ok. Acum ramane sa le engravez din nou, refacand si delimitarea de la ampenaje...

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#15 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2009 - 08:11 AM

Vezi postareaRomulus, la 25 Apr 2009, 00:59, a spus:

.... De asemenea si pe capota din spatele tunurilor am obturat-o si e ok. Acum ramane sa le engravez din nou...

Cele doua tunuri sunt situate in aripi - sunt sigur ca stiai deja. Cele doua mitraliere sunt realizate de cei de la Revell cu mare acuratete :clapping:
Ar fi mers niste ace de seringa, insa in faza asta ar insemna reluarea de la inceput a muncii. Nici nu stiu daca se mai poatte manevra macheta ca lumea - in mod normal, aceste operatiuni se fac inainte de montaj.
Nu am mai de detaliu Imagine atasata: 2W46261.jpg
Iti ofer un E, pentru ca gaurile in capota si gurile armelor sun similare Imagine atasata: Me109_E_27.jpg

#16 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2009 - 10:16 AM

Fuselajul a fost inchis prin 1994.. Am facut doar centuri din ceva material, nu sunt sigur din ce. Arata bine interiorul pentru asta. Am decis sa las asa botul...

#17 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 28 April 2009 - 01:24 PM

Am cateva nelamuriri...

Instructiunile Revell arata doua scheme de vopsire... a. Bf 109 G-10, negru 11, II. JG 27, Schleswig-Holstein, Marz 1945 si indica o banda de fuselaj de culoare rosie si b. Bf 109 G-10, III. JG 1, Anklam, November 1944 cu banda verde de fuselaj.

Totusi, imaginea de pe cutie arata, a. cu banda de fuselaj verde... Cum gasesc care e varianta corecta?

#18 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 28 April 2009 - 01:45 PM

Simplu,
JG 27 avea banda verde
JG1 avea banda rosie
Dar in aceste circumstante nu stiu care e treaba cu botul galben... Botul era galben (fie o banda, fie partea din fata a botului) la G10 din Luftflotte 4 dar nici JG27 si nici JG 1 nu prea au avut de-a face cu asta...
Radu

#19 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 28 April 2009 - 02:06 PM

Atunci sa-l vopsesc normal ca JG 27 si sa ignor banda galbena? Sau sa caut alta schema de vopsire pentru G-10? Am niste decals Aeromaster care includ un Bf 109 G-10 maghiar... Sa le pun aici? Sa caut referinte mai adanc pentru un profil? Ce-mi recomanzi?



Caut in cartea JG 27 - 'Afrika' si gasesc prin profilele color foarte putin galben... Doar cateva capote inferioare la motor.

Asa arata cutia...
Imagine postata

Si asa arata unul construit de Karl, care a respectat cutia, nu instructiunile Revell in ce priveste banda de fuselaj...
Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Romulus: 28 April 2009 - 02:07 PM


#20 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 28 April 2009 - 04:12 PM

Asta am eu, Eagle Strike In Defense of the Reich (bf109s) part 5:

Imagine postata

Asta am eu dar doar primul de sus e un G-10 Maghiar, cel german e un G-14 din II./JG51. iar ultimul e un G-2 romanesc spun ei...

Nu am apucat sa studiez care e diferenta dintre G-10 si G-2 sau G-14.

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi