Forum Machete,Modelism,Hobby: Albatros D.III (OAW) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Albatros D.III (OAW) Un nou start

#1 Useril este offline   mykyb 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 27-December 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machetism de tot felul

Postat 30 December 2009 - 10:57 PM

Salut ,

Dupa o perioada destul de indelungata am revenit cu o mica diorama intitulata cu un titlu putin lung ( nu am gasit mai buna si astept sugesti) Uite locotenentul asteapta,facetii o proba:pardon:( IN germana desigur) nu am gasit nimic mai bun sa exprime ceeace am vrut sa spun cu "creatia"care a iesit la lumina faptului ca un prieten ( Scorpio)mi-a aratat o carte in care am vazut o poza foarte asemanatoare.E prima mea macheta din perioada WWI .Macheta este un Roden 1/32 Albatros D.III ( OAW)iar dupa vopsire ,cica se incadreaza in perioada din vara lui 1917.La aceasta macheta am adaugat pilotul care este de la Model Cellar Prod. si este de o calitate exceptionala in opinia mea atat fata cat si imbracamintea si mimica,mecanici sunt de la acelasi producator dar sunt mult inferiori calitativ pilotului.Dupa pozele gasite i-am tranformat un pic cu Miliput adica ei defapt sunt soldati in repaos si au pantaloni stramti de la genunchi in jos,dupa modificare au fost vopsiti atat ei cat si pilotul cu vopsea de ulei.Macheta nu a fost chiar atat de usor de montat precum am crezut si tre sa recunosc ca am avut momente cand am zis ca-l arunc(acum Scorpio zambeste si crede ca ma dau mare dar nu).Imbinarea este foarte slaba in jurul motorului pe ambele parti,aici a fost momentul acela :bang: deoarece dupa lipire a trebuit sa-l slefuiesc si s-au dus detalile si cum nici soarta nu tine cu machetistul de toate zilele si lenes si neprevazator nici comanda de la Hanannts nu a vent adica "cupru" si a trebuit sa inlocuiesc acele mici suporti si alte brizbrizuri ce in realitate sustin capota motorului ,etc. cu ceva facut de mine din plastic.La acest moment am zis ca totul v-a fi O.K. dar nu a fost asa :hi: .m-a luat dracu :8P: la vopsire cu atata masurat si taiat banda Tamiya si masurat si insemnat pe macheta. :hug: si nu se termina aici.LOL dupa ce am reusit sa vopsesc si am renuntat la cupru,vine postasul cu un mic pachet de la Hannats.Ironic,stiu.Am zis ca nu ma las si am siz ca voi complica totul punand avionul intr-o mini diorama.Diorama este banala facuta dein lemn de tei (baza) restul este lenm ordinar taiat la dimensiune,sgariat , am mai folosit polistiren extrudat,ipsos,frunze uscate amestecate cu pamant din padure adica mai mult sunt frunze descompuse si faramitate intre degete la consistenta dorita si lipite pe diorama cu vechiul Aracet si iarba artificiala.Pietrele sunt facute din ipsos maruntit ( singurul lucru ce nu imi place la diorama ca au iesit cam mari dar nu mi-am dat seama doar dupa ce au fost lipite si vopsite) Accesorile sunt facute din lemn de chibrit si ceva ramasite de lemn de 3mm gasite intr-o tamplarie ,.butoaiele sunt din plastic Evergreen,galeata din tabla de AL subtire si tava la fel.Carpa din mana mecanicului si cea de pe masa sunt din folie de plumb indoita si vopsita cu vopsea de ulei.Sculele verlinden,restul este constructie proprie( daca am uitat ceva) :whistle: Singurul loc unde am mai putut folosi frumosul set Eduard este la mitraliere si dupa ce le-am facut m-a luat aproape plansul cad am vazut ce frumos ar fi iesit macheta cau acele brizbrizuri din set dar poate .....next time....adica.... never.... le voi mai folosi asa ca am aruncat cateva pe diorama ca piese de schimb.

Noah! ca cam atat am putut acum.
va multzumesc ptr. atentie si rabdare la citit si va rog aruncati o privire si la poze si dati cu parerea in mine ca nu ma supar :wacko:

Mykyb

Am mai gasit niste poze in comp si am zis ca le pun si pe astea.

Mykyb

mai 3
mykyb

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg
  • Imagine atasata: 5.jpg
  • Imagine atasata: 6.jpg
  • Imagine atasata: 7.jpg
  • Imagine atasata: 8.jpg
  • Imagine atasata: 9.jpg
  • Imagine atasata: d1.jpg
  • Imagine atasata: d3.jpg
  • Imagine atasata: d5.jpg
  • Imagine atasata: d8.jpg
  • Imagine atasata: d16.jpg
  • Imagine atasata: d18.jpg
  • Imagine atasata: d21.jpg
  • Imagine atasata: d35.jpg
  • Imagine atasata: d48.jpg
  • Imagine atasata: d24.jpg
  • Imagine atasata: d36.jpg
  • Imagine atasata: d43.jpg
  • Imagine atasata: d44.jpg


#2 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 30 December 2009 - 11:01 PM

Superba diorama!! FELICITARI!!! :hug: :whistle: :hi: :wacko:

#3 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 30 December 2009 - 11:07 PM

In sfarsit.Acusi te apuca Anul Nou si nu aveai nici o macheta gata anul asta.Meseriasa! :whistle: (dar poate eu sunt subiectiv,pt.ca te cunosc ):hug:

#4 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 30 December 2009 - 11:59 PM

Salut,
Nu-mi vine sa cred. Diorama cu biplan? Oare ma aflu pe forumul pe care credeam ?
Lasind gluma la o parte, te felicit pentru exceptionala lucrare. :hug:
Butoaiele facute de la "0"...tavita cu ulei !!! admirabil...
Respectele mele ! si asteptam si altele.
Spor,
Bill :whistle:

Aceasta postare a fost editata de Bill: 31 December 2009 - 12:03 AM


#5 Useril este offline   kromag 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 06-May 09
  • Location:Rm. Sarat.

Postat 31 December 2009 - 12:01 AM

Si cica chinezii au inventat scrisu' pe boabe de orez!!! :bang: FALS! Uitati exemplu sus!


:hug: :whistle: SUUUPEEEERRRRRB!!! FEEELICITAAAARI!!! :hi: :wacko:

Jos palaria! :8P: :80: :hi:

#6 Useril este offline   Vali 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 694
  • Inregistrat: 06-October 05
  • Location:Lugoj

Postat 31 December 2009 - 09:12 AM

Exceptional !! Bine ai revenit. Iata inca un motiv pentru o excursie la Arad...
Avionul e printre cele mai frumoase din WW I, schema de vopsire -uluitoare, problema este cu Roden-ul care e meserias pe culee dar da ceva bataie de cap. Nu abandona avioanele epocii,ia noile Wingnuts Wings sunt SUPERBE si sunt (vor fi) intr-o gramada de subiecte.
Felicitari pentru macheta si diorama!
Vali

PS Si daca vrei sa rupi niste inimi,posteaza pe The Aerodrome Forum ,dedicat doar WWI...

Aceasta postare a fost editata de Vali: 31 December 2009 - 09:18 AM


#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 31 December 2009 - 10:53 AM

Super!!!! Excelenta diorama!
Ei bravos, pe unde stai pitit pina acum, omule?????

#8 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 31 December 2009 - 11:12 AM

Frumoasa diorama. Imi place in special partea de "timplarie" cu marginea de pamint si buruieni care da pe deasupra, grija pt detalii , tava cu ulei, etc. Felicitari ! Locul lucrarii insa e la capitolul "diorame"nu la "aviatie".

#9 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 31 December 2009 - 12:37 PM

Totul la superlativ. Bravo!

#10 Useril este offline   mersu 

  • Christian von Turela
  • Grup: Members
  • Postari: 1260
  • Inregistrat: 04-April 06
  • Location:Bucuresti (care este!)
  • Interests:StuG fan!

Postat 31 December 2009 - 12:46 PM

Realizare EXCEPTIONALA !!! Tava mudara de ulei e super! Jos palaria frate mykyb! :hug:

#11 Useril este offline   mykyb 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 27-December 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machetism de tot felul

Postat 31 December 2009 - 12:49 PM

MUltumesc frumos tuturor pentru laude si aprecieri.Da ,este loc de mai bine dar eu m-am straduit cam cat am putut si soarta mi-a jucat feste.Urmatoarea sper sa iasa si mai bine.Cu aceasta ocazie doresc un mic ajutor de la cei cu DIORAME sau de la toti care pot sa ma ajute,vreau sa mai fac o mini diorama cu un HS-129 B-2 care a luptat in Africa de Nord ,Libya 1942 .Mi-ar ttrebui o poza ,schita,orice cu o cladire din acea perioada si stil ce sar putea gasi la o margine de aerodrom care sa reprezinte un " Brifing" un turn de control mai mic ca dimensiune pe langa care asi putea parca avionul cu pricina.
Multumesc din nou tuturor pentru aprecieri.

Ps. Vali,esti binevenit oricand doresti.Acum ma laud un pic dar numai tie:In realitate arata mai bine.Serios vorbind,cand ai drum pe la ARAD da un fir la Sorpio( Florin) si ne intalnim la un pahar de vorba

Aceasta postare a fost editata de mykyb: 31 December 2009 - 12:58 PM


#12 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 31 December 2009 - 01:18 PM

Salut,
E foarte greu de gasit o poza cu aerodrom, de pe teatrul african, unde sa apara vreo cladire. Era un front dinamic si aerodromurile se mutau destul de des(fiind usor din cauza intinderii vaste). Din cele vazute de mine doar corturi mai erau.
Largind raza la teatrul Mediteraneean, in Sicilia mai gasesti citeva poze cu cladiri.
Mai sap si poate gasesc ceva :hug:
Spor,
Bill

Aceasta postare a fost editata de Bill: 31 December 2009 - 01:18 PM


#13 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 31 December 2009 - 03:31 PM

Exceptionala diorama! Lucrarea ta este una din cele mai bune ce am vazut pina acuma!
Felicitari!
:hug:

#14 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 31 December 2009 - 03:34 PM

Ma tot uit la diorama ta si, pot doar sa-mi ridic palaria in fata lu' matale, cu mare respect !
Pe langa amanuntele modelistice de cea mai buna calitate... cel mai mult apreciez evidenta si nativa ta aplecare, spre limbajul vizual.
Belzebub se tupileaza in detalii, iar de acestea, mare grija ai avut !
Dar, cea mai grozava chestie in proiectul tau, este (dupe mintea si pre gustul meu), armonia compozitionala si balansul estetic intre toate elementele ei.
Multe, multe FELICITARI !

#15 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 31 December 2009 - 04:08 PM

Vezi postareamarhaba, la 31 Dec 2009, 11:12, a spus:

Locul lucrarii insa e la capitolul "diorame"nu la "aviatie".

Da, ai dreptate, dar asa rare sunt dioramele cu subiect aviatic pe forumul nostru, ca eu parca as lasa-o la aviatie. Si frate e chiar diorama in toata regula, nu vigneta.
Tare de tot, excelent. Felicitari maxime !!
Nu mai faci niste poze de prim-plan si cu figurinele ?! Tare as vrea sa le vad bretelele :whistle: mai dr aproape la mecanicii aia.

Daca nu-i cu suparare, poate il insotesc si eu pe Vali in excursia la Arad ?! :hug:

#16 Useril este offline   mykyb 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 27-December 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machetism de tot felul

Postat 31 December 2009 - 05:19 PM

Multumesc tuturor pentru cuvintele de lauda.

Blue Max ,binenteles ,esti bine venit la Arad oricand cu sau fara Vali.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: d32.jpg
  • Imagine atasata: d50.jpg
  • Imagine atasata: d52.jpg


#17 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 31 December 2009 - 05:38 PM

Super tare :whistle: si avionul si diorama. Ma dat pe spate atentia la detalii, adica podeaua din dreptul bancii este mai uzata, sunt uimit. La o diorama din Africa visez si eu de mult.

Felicitari. :hug:

#18 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 01 January 2010 - 12:50 AM

O lucrare demna de podium la orice concurs international.Absolut superba.La unguri,in primavara, este concurs.
Ce senzatie o sa faca acolo.....

#19 Useril este offline   QUICK 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 29-September 09

Postat 01 January 2010 - 07:09 PM

excelenta lucrare. felicitari!

#20 Useril este offline   mykyb 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 27-December 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machetism de tot felul

Postat 03 January 2010 - 01:32 PM

salutare,
Stiu ca va plictisesc deja si imi cer scuze ptr. asta dar am mai incercat sa fac cateva poze cu sau fara succes figurinelor in cauza mai mult sau mai putin pentru Blue Max.Promit ca sunt ultimele poze pe acest subiect :hug: .Sigur todeauna este loc pentru mai bine cel putin la mine este .Cu aceasta ocazie va multumesc tuturor celor care au scris cuvinte de lauda despre aceasta lucrare,aceste cuvinte dau un impuls pentru a incerca de a da mai mult acestui hobbyde a scote mai mult din tint insuti si de a fi mai indraznet in abordarea unor subiecte ,teme mai dificile.Pe mine chiar m-au ajutat sa revin pe linia de plutire adica sa ma apuc din nou de machete dupa o perioada destul de lunga de lenevire (in domeniu)si de a scoate o lucrare inceputa si pusa deoparte din sertar.Multzumesc lui Scorpio pentru sicaelile aproape zilnice sa termin diorama si sa postez aici.
Urmatoarea lucrare este un Mig-19PM inceput anul trecut si pus deoparte.Am sa postez in functie de mersul lucrari deoarece sunt in concediu toata luna Ianuarie deci timp este.

Multumesc,
Mykyb

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: d56.jpg
  • Imagine atasata: d57.jpg
  • Imagine atasata: d58.jpg
  • Imagine atasata: d59.jpg
  • Imagine atasata: d60.jpg


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi