Forum Machete,Modelism,Hobby: "Ce parere aveti despre look-ul site-ului" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

"Ce parere aveti despre look-ul site-ului"

#1 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 17 January 2005 - 10:00 AM

Se intentioneaza ca pe Home page-ul site-ului sa existe, daca se poate permanent, un sondaj despre problemele generale ale "comunitatii".

Deocamdata iata rezultatele primului sondaj. Aprecierile voastre au venit sa rasplateasca cumva investitia de timp, cunostinte si nu in ultimul rand de bani pe care a facut-o Cartula pentru noi toti.

Un nou sondaj va incerca sa determine modul in care intentionati sa participati la dezvoltarea site-ului. Acest sondaj va fi "deschis" votului pana pe 31.01.2005. Dupa aceea, in februarie, vom "monitoriza" participarea voastra la sectiunea "Articole" iar pe 01.03.2005 vom trage linie si vom vedea/analiza rezultatele.

Spor la treaba! Daca vrei poti!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Untitled_1.jpg


#2 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 17 January 2005 - 11:50 AM

Referitor la acest topic, sunt de acord cu ce spune Eugen, si am si votat. Am pus o cifra medie, care poate varia, in functie de timpul liber disponibil. Insa exista si o "problema tehnica". Acum catva timp, am avut posibilitatea sa plasez mai multe articole, dar la un moment m-am blocat, pentru ca am atins limita maxima admisa pentru "cantitatea" de poze puse in galerie. Eu mai am cateva articole, care asteapta postarea, dar nu mai pot fi puse, pentru ca nu mai am posibilitatea de a pune poze pe site. Cred ca in curind se vor lovii si altii de aceasta problema. trebuie sa ne gandim cum sa o rezolvam. Eu zic sa trimitem articolul cu tot cu poze la administrator, si daca acesta considera ca merita, poate creste spatiul alocat autorului, sau plaseaza pozele in conturile altor useri, car nu posteaza articole sau poze, ci doar sunt simpli spectatori. Stiu ca nu e prea democratic, dar nici putina "dictatura" nu strica... :hammer: :lol:

#3 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 17 January 2005 - 12:09 PM

Problema semnalata de AlexPI este reala si chiar suparatoare! Ea a fost supusa atentiei Administratorului si in mod cert se va gasi o rezolvare... democratica!

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 January 2005 - 12:49 PM

Nu ma-npinge ca-metesc' hic da io cum votez? Ca nepriceputeanu de mine am vrut dar nu am putut!
Cred ca o modalitate mai simpla de a posta articolele si mai ales cele insotite de fotografii trebuiue gasita sau adoptata!
Nepriceputeanu
(Alexandru)

#5 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2005 - 01:01 PM

Foarte corecte observatiile...

Referitor la problema cu limitele de spatiu de la galerie... Studiez posibilitatea ca in momentul in care se posteaza un articol, pozele sa fie mutate in galeriile de site.
Avantajul ar fi ca utilizatorul ramane cu spatiu disponibil, ele necontorizandu-se la cota alocata, dezavantajul ar fi ca nu mai sunt vizibile in galeria personala a fiecaruia.
O alta varianta, pe care am spus-o si mai demult, ar fi ca in momentul in care un utilizator isi umple spatiul alocat in galerie, sa dea un mesaj in care sa ceara marirea spatiului disponibil in galerie. Nu e o problema sa maresc spatiul alocat celor care scriu articole, sau isi prezinta lucrarile la galerie. Totul este sa cereti.

Referitor la postarea de articole... La partea de editare online mai sunt cateva probleme, dar nu foarte grave (dupa parerea mea). Facilitatea de editare online exista ca 'bonus', si e cam spre limita maxima a ceea ce se poate realiza pentru un editor Web. Evident, daca aveti sugestii referitoare la imbunatatiri care se pot aduce, spuneti... Daca ideile sunt bune si se pot implementa, se va face.
Ca varianta alternativa, ramane trimiterea de articole pe mail. Cred ca e cea mai buna solutie in cazul in care un utilizator are conexiune dial-up....

#6 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 18 January 2005 - 07:32 AM

Pe forum in cadrul postarilor se pot insera si poze in modul cel mai prietenos valabil, adica indicand calea spre poza de pe calculatorul tau. Aceste poze nu se contorizeaza in contul nimanui (sau cel putin asa se pare) De ce nu s-ar putea sa fie asa si la Articole ?! Intuiesc deja o posibila problema ! S-ar ajunge la situatia cand ai dreptul sa inserezi o poza in articol, dar ea sa fie una singura, ca la postarea din forum, nu ?!

#7 Useril este offline   TaZzz 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 18 January 2005 - 07:48 AM

Varianta cu articolul pe acest site si poza undeva pe internet nu mi se pare prea OK. Poza poate dispare (a crapat serveru', l-a lovit hackeru' malefic, etc.), articolul nu. Si atunci, ne-am facut cu un articol fara poze ;-).

Mai degraba solutia de a pune pozele in afara galeriei personale (sectiunea Site Images), in subgrup separat, dedicat articolului respectiv. In felul acesta ai pozele la un loc cu articolul (acelasi site, aceeasi soarta :-D), iar pozele sunt si ele grupate la un loc, pentru o mai buna gestionare.

Parerea mea :-D

#8 Useril este offline   TaZzz 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 18 January 2005 - 07:51 AM

Ma tem ca pollul formulat ca atare exclude multe cazuri :-D. Ce se intimpla cu cei care vor posta articole mai rar, sau deloc? Ma incadrez in aceasta categorie (mai putin de 1 articol / luna), avind in vedere ca multe lucruri nu prea stiu, iar kit reviewuri pot face odata la un an, doi, trei, cind termin un model...

#9 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 18 January 2005 - 10:48 AM

TaZzz,

Pentru moment exista o solutie provizorie:
"in momentul in care un utilizator isi umple spatiul alocat in galerie, sa dea un mesaj in care sa ceara marirea spatiului disponibil in galerie."
Se mai studiaza si alte variante! Cert este ca la un moment dat se va ajunge in situatia sa depasim spatiul total de hosting (150MB). De-abia atunci problema va deveni "spinoasa".

La a doua problema, cea cu numarul de articole scrise intr-un interval de timp dat... este o problema! :-D De obicei se stabilesc niste optiuni "generale, uzuale". Cazurile particulare... (mai putin de 1 articol / luna - cat trebuia sa pun? 0,5; 0,2. Sau sa fi facut un poll cu 1articol/trimestru?; 1/semestru?)
Chiar daca vei scrie 1 articol pe an nimeni nu va considera ca esti "puturos" sau ca nu te "implici"! Poti foarte bine sa nu scrii nici unul, dar sa ai o contributie mare la dezvoltarea sectiunii Walkarounds, de exemplu! (Poate acesta ar fi fost urmatorul Poll, cine stie!)

Kit review inseamna si "ce-am gasit in cutie". Adica 3-4 imagini si cateva cuvinte. Nu este obligatoriu sa termini un model ca sa faci un astfel de kit review. In general multi au mai multe kituri tinute in cutie si "neatacate"!

Ideea era sa vedem daca niste promisiuni (exprimate printr-un vot neobligatoriu) se pot materializa in rezultate (articole).

Sa nu uitam, deasemenea, ca multe din articolele de pe vechiul forum "au disparut"! (de tot? :roll: ) Ele ar trebui/ar fi bine sa fie "restaurate"! Poll-ul face referire (subtila ;-) 8-) ) si la acestea.

#10 Useril este offline   TaZzz 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 18 January 2005 - 11:09 AM

Citeaza

Cert este ca la un moment dat se va ajunge in situatia sa depasim spatiul total de hosting (150MB). De-abia atunci problema va deveni "spinoasa".


Asta este intr-adevar o problema spinoasa, care ar trebui cumva tratata de pe acum, si nu cind ajunge cutitul la os. De problema asta, recunosc, habar nu aveam... :oops:

Citeaza

La a doua problema, cea cu numarul de articole scrise intr-un interval de timp dat... este o problema!  De obicei se stabilesc niste optiuni "generale, uzuale". Cazurile particulare... (mai putin de 1 articol / luna - cat trebuia sa pun? 0,5; 0,2. Sau sa fi facut un poll cu 1articol/trimestru?; 1/semestru?)


Cred ca o optiune de genul mai putin de un articol pe luna ar fi ok. Care este frecventa actuala aparitiei articolelor la membrii forumului?

Citeaza

Chiar daca vei scrie 1 articol pe an nimeni nu va considera ca esti "puturos" sau ca nu te "implici"!


Nu mi-am pus niciodata problema asa ;-). Din lipsa de experienta, de obicei ascult :roll:. Daca pot zice ceva, nu ma abtin :-D.

Citeaza

Kit review inseamna si "ce-am gasit in cutie". Adica 3-4 imagini si cateva cuvinte. Nu este obligatoriu sa termini un model ca sa faci un astfel kit review. In general multi au mai multe kituri tinute in cutie si "neatacate"!


De acord, insa nici cutiile nu sunt prea multe in cazul meu :-D. Eu insa vreau sa fac un kit review mai complet, in care sa spun si probleme constructive de care m-am lovit, greseli facute, capcane ale instructiunilor de asamblare, etc. La modul meu de lucru, un kit review la 2 ani e bine :-D.

#11 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2005 - 11:44 AM

Hai sa le luam pe rand....

Max, chestia cu upload-ul direct la articol ar fi cam aceeasi mancare de peste cu upload-ul in galerie, si selectia de acolo. Tot ce ar diferi, ar fi daca se consuma sau nu din cota alocata utilizatorului. Partea un pic mai problematica ar fi ca ar fi nevoie de suficient cod ca sa iasa bine... E pe lista de dezvoltari ale site-ului, din pacate momentan nu am timp suficient sa fac asta...
Nu e vorba ca ar fi una singura, s-ar putea insera oricate si oricum... Se va face, cand timpul va permite.

Tazz, chestia cu 'Site Images' e varianta pe care doresc sa merg, cand o sa fie ceva timp disponibil... Pozele articolului vor fi intr-o galerie de 'site', in felul asta neocupand din spatiul fiecaruia. Dupa cum am scris si ceva mai devreme...
Cat despre poll, el e pur informativ... Nu e o obligatie sau ceva... ;-)

Eugen, spatiul de 150Mb s-a depasit cu mult, de mult :-D Noroc ca-i vorba de 350Mb :-D Dar o sa 'expire' si asta, nu-i bai, mai luam... Cred ca e mai ieftin spatiul, decat gasirea unor solutii alambicate si neprietenoase.

To all, dat fiind ca sunt destul de prins cu munca, o buna parte a ideilor despre ce si cum ar trebui sa mearga site-ul n-am apucat sa le pun in practica... Asta nu inseamna ca nu se vor face, dar pana atunci, e totusi destul de 'prietenos' soft-ul incat sa nu fie nevoie de solutii 'bizare'... Daca exista totusi probleme foarte deranjante, e bine sa fie semnalate, de acelea imi fac timp si ma ocup cat pot de repede... Restul , de genul 'ar fi frumos sa...' vor mai astepta sa ma eliberez un pic. Sunt bune, sunt utile, dar repet, nu am timp de ele momentan, nu inseamna ca nu se vor face.

#12 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 26 January 2005 - 01:02 PM

Eu am destule kit-uri de figurine, unele chiar postate pe vechiul forum. Intrebarea este daca le vreti postate si aici? Sau mai bine zis, are rost sa incarc spatiu de stocare cu ceva ce ati vazut deja? Este asta o dezvoltare a forumului?

#13 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2005 - 01:08 PM

Olaf, depinde numai de tine daca le postezi sau nu.
In principiu, nu vad care e problema daca le-am vazut sau nu, poate altii nu le-au vazut.

#14 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 26 January 2005 - 01:14 PM

cartula, la Jan 26 2005, 01:08 PM, a spus:

Olaf, depinde numai de tine daca le postezi sau nu.
In principiu, nu vad care e problema daca le-am vazut sau nu, poate altii nu le-au vazut.

Sunt de aceeasi parere. Cred ca "restaurarea" informatiilor de pe vechiul forum nu este un lucru inutil.

#15 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 26 January 2005 - 01:49 PM

cartula, la Jan 26 2005, 01:08 PM, a spus:

Olaf, depinde numai de tine daca le postezi sau nu.
In principiu, nu vad care e problema daca le-am vazut sau nu, poate altii nu le-au vazut.

Eu spre exemplu n-am apucat sa le vad pe toate ca .... de ... :-D
Bafta!

#16 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 27 January 2005 - 10:35 AM

OK. Pai sa ma apuc de foto si documentatie si revizuire articole vechi.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi