Forum Machete,Modelism,Hobby: Tiger I Ausf. H Revell 1:72 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tiger I Ausf. H Revell 1:72

#61 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 14 August 2009 - 05:23 PM

Buun. Cele din fata nu le mai pun, deoarece eu nu am ( nici in kit nici PE ) decat cele modificate de sPzAbt 501. In spate si pe lateral am sa pun, insa o sa am grija sa nu arate "stock".

O alta intrebare pe jumatate raspunsa e cealalta, cu protectia pentru esapament. Fiind H, ma gandesc ca e varianta early, cea patrata, insa e bine de intrebat :whistle:

Imagine atasata: exhaust_cooling_shrouds.jpg

Si acum, ce-am mai lucrat. Azi noapte si astazi am purces asupra PE-urilor, concentrandu-ma asupra celor ce vor veni in fata turelei, cutia si cele doua trape. La cutie a fost cel mai misto, la piesele ce vin la colturi :-D . Culmea, am si scapat una pe jos si am gasit-o, cat era de mica!
Turela si rotile motorice vor mai primi astazi un strat de camuflaj alb, urmand sa mai fac si alte PE-uri si sa incep sa vopsesc benzile de cauciuc de la galeti. Era sa uit. Partea naspa e ca a trebuit sa "curat" de piesele originale ceea ce era pe ansamblul superios, unde treaba nu e foarte roz. sper ca nu se va observa foarte tare la vopsire...

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#62 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 24 August 2009 - 04:07 PM

Deci, in sfarsit am terminat cu galetii la Tiger! Am adaugat primul strat de camuflaj pe randul cel mai din exterior, urmand ca zilele astea sa ii dau si al doilea strat.
Despre partea superioara nu am vesti bune,o sa incerc sa mai slefuiesc cu smirghel de 1000.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Roata intinzatoare e gata si ea, insa nu am lipit-o, am inteles ca e mai usor de montat senila. Apropo, sa fac senilele inainte de a inchide cutia blindata ( hull) sau pot sa le fac dupa aia? Ar fi mai indicat acum...

#63 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 09 November 2009 - 10:28 AM

Intrebare:
in toate pozele pe care le am cu 822, el are aparatorile de esapament rotunde. Eu in kit si din PE nu am numai cealalta varianta. E ok daca le pun pe astea? Daca nu, are cineva sa-mi dea? :pardon:
In curand si poze, sper...

#64 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

  Postat 14 November 2009 - 10:22 PM

Cam asta am lucrat pana acum. Va rog nu-mi criticati senilele. Numai eu stiu prin care am trecut sa iasa asa cum sunt ( e prima data cand lucrez cu asa ceva, pana acum nu am lucrat decat cu de-alea de vinil) Sper ca , in viitor, sa le schimb cumva. Oricum, probabil ca atentia o sa fie atrasa altundeva... am planuri mari cu weatheringul :drinks: A, da. si nici cu pigmentii nu am nimerit-o; nuantele sunt diferite pe fiecare senila... :-(
Imagine postata
Imagine postata
PE-urile carora inca nu le-a venit randul...Unele dintre ele nici nu o sa le mai folosesc...
Imagine postata
Imagine postata
Si cateva cu tot cu turela...
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de marhaba: 15 November 2009 - 08:35 AM


#65 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 15 November 2009 - 12:31 AM

Eu unul nu vad pozele?????

#66 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 15 November 2009 - 08:45 AM

Din motive care-mi scapa, site-ul unde ai depozitat pozele, nu poate fi accesat. Mai incearca o data si pune pozele undeva unde se pot vedea (de ex, cartula.ro in galeria personala) sau procedeaza cum ai procedat la prima fotografie de pe aceasta pagina (cea cu schema cu esapamentul)

#67 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 15 November 2009 - 09:38 AM

Vezi postareamarhaba, la 15 Nov 2009, 08:45, a spus:

...
(cea cu schema cu esapamentul)


@ Messer.
Cu ajutorul "Paint", poti reduce imaginile sub 100 kb. La imaginea indicata de Marhaba -cea de 990x803-, ai o greutate de 249,82 k.
Scapa-i un punct negru undeva in imagine si in felul asta se va reduce valoarea de 249,82k; ulterior o poti incarca direct, fara a mai fi nevoit sa apelezi la site-uri host, s.a.m.d.

Intrebare : -Aparatorile spate, (de PE) le vei monta ? Daca nu, atunci ai o problema de rezolvat.
Spor.

@Ovidiu si Dani
Eu am vazut/vad ultimele imagini postate. Poate-i de la altceva problema.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 15 November 2009 - 09:41 AM


#68 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 15 November 2009 - 11:02 AM

Nu le vad nici cu IE nici cu Chrome si nici cu Firefox.

#69 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 15 November 2009 - 12:53 PM

Nu prea inteleg nici eu ce se intampla. Am folosit postimage pentru ca stiam ca nu prea are probleme. Eu folosesc Firefox cu update-uri la zi si mie mi se vad pozele. Am rugat trei prieteni sa verifice si ei daca se vad pozele si le pot vizualiza fara probleme, insa din Firefox. Ma rog, am sa uploadez din nou pozele in ordinea in care erau.
@AdiP - Vreau sa montez aparatorile, din motive evidente. Insa din ce-am inteles, aparatorile patrate (cu muchii) erau folosite doar in tarile calde. In Rusia si in toate pozele cu 822 aparatorile sunt rotunde. O sa incerc sa le modific pe astea din PE, sau daca are cineva din plastic o sa-l rog sa mi le dea...
Imagine atasata: DSC03088.JPG
Imagine atasata: DSC03089.JPG
Imagine atasata: DSC03083.JPG
Imagine atasata: DSC03086.JPG
Imagine atasata: DSC03090.JPG
Imagine atasata: DSC03091.JPG
Imagine atasata: DSC03092.JPG
Imagine atasata: DSC03093.JPG

#70 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 15 November 2009 - 01:48 PM

La asta m-am referit :

Imagine atasata: aparatori_spate.jpg

In cazul in care nu ai fi pus aparatorile, suportii de prindere a acestora (ceea ce am trasat cu rosu) ar fi trebuit prinse pe cutie, fiind sudate acolo.

Legat de senile (pozitionare) ce sa zic ? Era bine sa te fi straduit putin mai mult, mai ales daca ma uit la vederea spate.
Culorile-s interpretabile, asa ca ramane la latitudinea fiecaruia daca-i plac sau nu.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 15 November 2009 - 01:49 PM


#71 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 15 November 2009 - 03:14 PM

Nu-i rau pt inceput. Incearca sa lucrezi mai ingrijit. Ar fi bine ca pentru fixarea PE-lor sa folosesti cianoacrilat GEL . Poti sa-l pui cu un virf de scobitoare si ai un timp (relativ scurt) sa repozitionezi piesa la locul potrivit. Eu as pune ce a mai ramas de pus, inclusiv aparatorile ca sa mai maschez din senile. Apoi as da pe post de grund un strat de vopsea NEAGRA cu aerograful. Peste tot, INCLUSIV pe trenul de rulare (senile, galeti) peste tot. Merg chiar doua straturi subtiri din aerograf. Apoi mai vedem cu vopsitul si weatheringul. In principiu trebuie avut grija cu pigmentii la scara asta pt ca risti sa colmatezi toate detaliile.

#72 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 03 February 2010 - 11:06 AM

Salutare,
cum, spre rusinea mea, nu am mai postat nimic din Noiembrie, ar cam fi cazul. Nici postul asta nu o sa va lamureasca f mult, avand in vedere ca mi-e stricata camera foto. Sper sa ma ajute vre-un prieten zilele astea.
Am cumparat, in sfarsit Super Glue Gel, tot de la Bison, care e genial! :drinks: :friends:
Ma apropii de vopsire: am corectat si lipit aparatorile spate, am lipit aparatorile laterale ( 3 pe dreapta si 2 pe stanga ) urmand ca dupa ce chituiesc niste gauri sa lipesc si pinii de prindere pt cele care lipsesc. Am mai adaugat carligele de remorcare in fata si in spate, teava mitralierei si "acoperisul" esapamentului. De asemenea, am corectat aparatorile pt teava de esapament, rotunjindu-le pe cele din PE. In poze , tancul avea modelul "late", adica rotund si fara fante de aerisire, insa sunt convins ca a avut si modelul acesta inainte...
Acum vin intrebarile, pt care atasez un scan dupa foaia de instructiuni a fotodecupajelor:
-Ce anume sunt piesele B si H? nu le-am vazut in poze
-Piesa K zic ei sa o montez pe placa din spate, unde ar trebui sa fe cutia cu scule, insa numa` a cutie de scule nu seamana!
-Unul din suportii piesei O ( numarul 38) este mai inalt decat spatiul dintre turela si cutia blindata. Aveti idee cum as putea sa-l scurtez?
-Cablurile de tractare ( cred ca astea sunt; ma refer la cele de pe ansamblul superior) trebuie montate dupa pozitionarea turelei , deoarece altfel aceasta nu se poate invarti. De asemenea, ce culoare ar trebui sa le vopsesc? Metal sau panzer grey?
Imagine postataImagine postata

#73 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 03 February 2010 - 11:20 AM

Piesa K nici nu are cum sa arate a cutie de scule, pentru ca este lampa spate (fie albastra, fie rosie).

#74 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 03 February 2010 - 11:34 AM

Vezi postareaMesserschmitt, la 3 Feb 2010, 11:06, a spus:

-Ce anume sunt piesele B si H? nu le-am vazut in poze

H pare a fi terminatia frutunelor de la filtru, nu cea mai buna reprezentare, dar asta par a fi.B-ul nu-mi dau seama ce este, poate doar un detaliu.

Vezi postareaMesserschmitt, la 3 Feb 2010, 11:06, a spus:

-Unul din suportii piesei O ( numarul 38) este mai inalt decat spatiul dintre turela si cutia blindata. Aveti idee cum as putea sa-l scurtez?

Ori cracaneaza-l, ori (pt. ca am impresia ca are reprezentate suruburi jos) ii tai capul, il scurtezi, si lipesti la loc.

Vezi postareaMesserschmitt, la 3 Feb 2010, 11:06, a spus:

-Piesa K zic ei sa o montez pe placa din spate, unde ar trebui sa fe cutia cu scule, insa numa` a cutie de scule nu seamana!

K-ul este undeva sub cutie.Cutia nu este J-ul, trebuie sa fie asa:http://www.missing-l...n/adtiger-f.jpg.S-ar putea sa nu o ai in kit, sau sa lipseasca doar din kitul de detaliere PE.

Vezi postareaMesserschmitt, la 3 Feb 2010, 11:06, a spus:

-Cablurile de tractare ( cred ca astea sunt; ma refer la cele de pe ansamblul superior) trebuie montate dupa pozitionarea turelei , deoarece altfel aceasta nu se poate invarti. De asemenea, ce culoare ar trebui sa le vopsesc? Metal sau panzer grey?

Daca iti fac probleme le poti monta pe amandoua asa:http://www.missing-lynx.com/gallery/german/adtiger.htm.Asta daca le ai din metal.Culoarea e un fel de gun metal ruginit putin.

Aceasta postare a fost editata de tgr: 03 February 2010 - 11:37 AM


#75 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 04 February 2010 - 12:25 PM

Vezi postareatgr, la 3 Feb 2010, 11:34, a spus:

H pare a fi terminatia frutunelor de la filtru, nu cea mai buna reprezentare, dar asta par a fi.B-ul nu-mi dau seama ce este, poate doar un detaliu.

Ori cracaneaza-l, ori (pt. ca am impresia ca are reprezentate suruburi jos) ii tai capul, il scurtezi, si lipesti la loc.

K-ul este undeva sub cutie.Cutia nu este J-ul, trebuie sa fie asa:http://www.missing-l...n/adtiger-f.jpg.S-ar putea sa nu o ai in kit, sau sa lipseasca doar din kitul de detaliere PE.

Daca iti fac probleme le poti monta pe amandoua asa:http://www.missing-lynx.com/gallery/german/adtiger.htm.Asta daca le ai din metal.Culoarea e un fel de gun metal ruginit putin.


Am rezolvat treaba cu cablurile de tractare. trebuie doar sa stea umpic mai aproape de cutia blindata ca sa poata trece pe deasupra storage box-ul de pe turela.
H-ul si eu ma gandeam ca ar putea fi terminatia furtunelor dar arata mai degraba a suportul stingatorului.
K e optional sau nu? Nu prea am vazut asa ceva... Eu eram dezorientat in legatura cu cutia de scule pt ca piesa nu e prezenta nici in kit nici in foaia de PE-uri si e una din caracteristicile Tigrilor initiali.

#76 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 04 February 2010 - 03:20 PM

Poze de ieri.
Constructa a mai avansat de ieri: am bricolat din cartela telefonica suportii si sistemul de prindere pt lansatoarele S-mine si pe cele doua din spate am pus lansatoare confectionate din fotodecupajele care trebuiau sa fie cele de la turela. De asemenea, am montat restul suportilor de prindere a cablului de tractare, am facut sculele ( lopata, topor, ciocan, etc) si am lipit suportii de prindere la fiecare.
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#77 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 04 February 2010 - 05:03 PM

Ceva poze?

#78 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 04 February 2010 - 06:10 PM

Vezi postareadani, la 4 Feb 2010, 17:03, a spus:

Ceva poze?

Iarasi nu se vad? Nu le-am putut face destul de mici ca sa le uploadez ca attachment.
Am sa remediez maine.

#79 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 07 February 2010 - 05:10 PM

Acum sunt uploadate cu imageshack, sper ca se vad...
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#80 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 07 February 2010 - 07:46 PM

Acum eu vad pozele.

Nu ma pricep la tancuri, dar mie imi place ce ai facut pana acum, ai cam avut ceva de munca cu PE. Sa
vedem si continuarea.

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi