Forum Machete,Modelism,Hobby: Sherman - conversie britanica - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sherman - conversie britanica 1:35 Dragon - Firefly Vc - CAROLE

#41 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 10 November 2009 - 12:25 PM

Cu siguranta am sa abordez si problema Iwo Jima dar momentan n-am loc pe carnetul de bal.
"Scrisorile" le-am citit, triste si usor siropoase...am sa recitesc in ajunul proiectului. Daca oferta cu "Flags of Our Fathers" ramane valabila (avand in vedere ca pana la finele anului am sa termin shermanul Carole :pardon: ) sunt amator ca n-am vazut falfaitura sa.
Revenind, doar teoretic, la subiectul dureros am in plan sa lipesc senile pe rotile intinzatoare si apoi sa le angrenez cu sirull de sus, respectiv de jos.
Oricum am sa revin cu subiectul chiar inainte sa comit actiunea.
Multumesc mult pentru pastorire,
Imagine atasata: monthly_11_2009/post-14-1257848723.jpg
alexie

Aceasta postare a fost editata de alexie: 10 November 2009 - 12:26 PM


#42 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 16 January 2010 - 11:47 PM

Cuprins de remuscari mi-am indreptat mainile harnice catre acest subiect neglijat.
Am exersat la turela:
Am folosit teava metalica asa incat a trebuit sa scurtez piesa "T" ce permite culisarea tevii si i-am micsorat diametrul.
Intregul ansamblu a fost fixat cu elastic pana la intarirea adezivului.
Imagine atasata: 16_ian_2010_1.jpgImagine atasata: 16_ian_2010_1__1_.jpg

Am pregatit trapele turelei (fixat periscop si manere) si le-am fixat pe pozitie (cele de la comandant fixate provizoriu cu patafix, ca nu sunt sigur daca pot sa stea in pozitia propusa sau este musai sa le deschid complet).Imagine atasata: 16_ian_2010_1__2_.jpg

Am fixat una dintre antene (ac de acupunctura) si m-am chinuit ceva cu piesa de photoech.
Imagine atasata: 16_ian_2010_1__3_.jpg
Intrebare: Antena mai lunga trebuie fixata in locul indicat cu >> ?

La finalul zilei de lucru am efectuat o fixare de senile cu Gator Glue....sa vedem maine, nu sunt prea increzator dar am un AS in maneca (sper).
Imagine atasata: 16_ian_2010_1__4_.jpg

#43 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 18 January 2010 - 01:35 PM

:clapping: :diablo: :diablo: :-)
Intai de toate am cateva intrebari:
Imagine atasata: 16_ian_2010_023.jpg Aici trebuie montata o antena?
Imagine atasata: 18_ian_2010_001.jpg Un punct de reper pentru fixarea piesei?
Imagine atasata: 18_ian_2010_003.jpg Un punct de reper pentru fixarea piesei?

In rest consider ca 99,9% din piese sunt lipite (cu exceptia senilelor) asa incat solicit o ultima verificare inainte sa trec la vopsire:
Imagine atasata: 18_ian_2010_004.jpgImagine atasata: 18_ian_2010_005.jpg Imagine atasata: 18_ian_2010_006.jpgImagine atasata: 18_ian_2010_007.jpg Imagine atasata: 18_ian_2010_008.jpg Imagine atasata: 18_ian_2010_009.jpg
Imagine atasata: 18_ian_2010_010.jpg
Diseara fixez provizoriu bagajele si am sa solicit, din nou, ajutorul (poate fixez rucsacul pe vreo aerisire, munitia pe radiator sau acopar cu paturi "crosswind sensor" ;)) )

:hi:

#44 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 18 January 2010 - 08:16 PM

Mi-am facut bagajul.
Imagine atasata: 18_ian_2010_bis_001.jpg Imagine atasata: 18_ian_2010_bis_002.jpg Imagine atasata: 18_ian_2010_bis_003.jpg Imagine atasata: 18_ian_2010_bis_004.jpg
Sugestii? Reclamatii? O data, de doua ori, de trei ori...adjudecat! :clapping:

#45 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 18 January 2010 - 10:28 PM

Vezi postareaalexie, la 18 Jan 2010, 13:35, a spus:

Intai de toate am cateva intrebari:
Aici trebuie montata o antena?
Un punct de reper pentru fixarea piesei?
Un punct de reper pentru fixarea piesei?

In rest consider ca 99,9% din piese sunt lipite (cu exceptia senilelor) asa incat solicit o ultima verificare inainte sa trec la vopsire:

Diseara fixez provizoriu bagajele si am sa solicit, din nou, ajutorul (poate fixez rucsacul pe vreo aerisire, munitia pe radiator sau acopar cu paturi "crosswind sensor" ;


'Sara buna, dom'Doftor.

Raspuns ultradetaliat la toate intrebarile matale, gasesti in cartile trimise ieri, mai ales in cele de Firefly.
Din pacate, cele doua manuale ale lu' nea' Zaloga se gasesc intr-un PC la care nu am acces in acest moment, dar poti sa-i zici fratelui Marhaba sa ti le dea, caci sigur le are si el.
Totusi, pe scurt :
- Da, acolo trebe montata o antena. Setul radio britanic, folosea doua antene. Cea pe care trebe s-o pui, are izolatorul asemanator cu cel american, fara protectia pe care ai montat-o la cealalta. Vazi cartile !
- Piesa B37 reprezinta montantul pentru compasul solar, asemanator cu cel folosit de LRDG/SAS in desert. Postez mai jos o fotografie. Vezi si cartile !
- Piesa B36 reprezinta clipsul de prindere pentru teava mitralierei, in conditii de mars. Se monteaza in locul unuia din cele doua stuturi, pe care-l ELIMINI. Chestia cu adaugarea unui al doilea stut pe inelul trapei comandantului, pentru mitraliera "Ma Deuce", este o conversie britanica destul de rara. Poti s-o lasi asa, sau sa elimini unul si in locul lui sa montezi clipsul. Din nou, vezi cartile !

Pentru bagaje, gasesti in zisele carti diagrame pentru fixarea kitului oficial de bulendre. Pentru cele noficiale, regula de baza este sa fie puse in locuri unde LOGIC pot fi ancorate/legate de ceva si unde, nu blocheaza nimic. Chestia aia roz, nu sta bine acolo. Lada din spate arata stupid, in opinia mea. Nu ar fi montat NICIODATA asa ceva acolo. Si sacul din spate sta aiurea, ar zbura in primul kilometru de mars. Pe lateralele turelei sunt sudati din fabrica niste ocheti pentru ancorarea huselor si plaselor de camuflaj stranse. De acestia se legau bulendrele neoficiale... VEZI diagramele din CARTI !
Si... nu stiu de ce... dar protectiile farurilor arata ciudat... Cred ca le-ai montat oleaca mai jos.

PS. Diagramele de bulendre postate, sunt pentru Firefly Ic. Pentru Vc, gasesti in carti.





-

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Ic_Stowage_Sketch_1sm.jpg
  • Imagine atasata: Ic_Stowage_Sketch_2sm.jpg
  • Imagine atasata: plates.jpg
  • Imagine atasata: 9917_Sherman_VC_FireflyUrsel.jpg


#46 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 21 January 2010 - 12:55 PM

Multumesc mult pentru ajutorul si asistenta acordata, am incercat (cu indemanarea legendara) sa urmez instructiunile.
Am montat antena, am montat suportul compasului (n-a iesit orizontal dar il acopar cu tzucalul comandantului), am montat dispozitivul ptr. imobilizarea mitralierei, am montat niste belciuge sub carcasa diferentialului si am montat fixat oarece bagaje.

Am trecut la vopsire, un prim strat de Steel cu "acrilic" Gunze.
Imagine atasata: 21.01.10_006.jpg

Desi nu se observa am adaugat si un strat de Future
Imagine atasata: 21.01.10_009.jpg

[center]Imagine atasata: monthly_01_2010/post-14-1264071312.jpg[/center]

#47 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 22 January 2010 - 12:26 PM

Azi am vopsit cu Tamiya XF-62 Olive Drab
Imagine atasata: 22.01.10_001.jpg Imagine atasata: 22.01.10_002.jpg

Apoi "am pufuit" un amestec de Tamiya XF-62 Olive Drab si Tamiya XF60 Dark Yellow (proportia celor doua componente fiind secreta, chiar si pentru mine)
Imagine atasata: 22.01.10_004.jpg
Cred ca urmeaza future, filtru acrilic, future, decal, furure, filtru de uleiuri, si lac mat......am sa trag cu ochiul la etapele descrise de colegi si abea atunci o sa stiu ce am de facut maine.

#48 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 22 January 2010 - 01:17 PM

Vezi postareaalexie, la 16 Jan 2010, 23:47, a spus:

................................................................

La finalul zilei de lucru am efectuat o fixare de senile cu Gator Glue....sa vedem maine, nu sunt prea increzator dar am un AS in maneca (sper).
Atasament 16_ian_2010_011.jpg

Pe cand asteptam la coada (la mielu) am retrait sentimentele de pe timpu lu' Ceasca (daca nu vine, daca nu ajunge, daca..daca) asa incat mi-am contactat unul din fratii canadieni (cel mare, prieten bun cu electronica, mecanica, tehnica si alte chestii ce-mi sunt straine si chiar potrivnice) si l-am rugat sa-mi trimita un Gator Glue. Omul, cu simt practic m-a intrebat ce proprietati trebuie sa indeplineasca acest Crocodil lipicios...pai sa realizeze o lipitura elastica.

Sa revenim, nu sunt incantat de lipitura realizata de Gator Glue, posibil ca n-am aplicat cum trebuie adezivul cert este ca lipitura a cedat. Pana am sa primesc instructiuni de la marhaba m-am hotarat sa folosesc solutia primita din Canada.
Imagine atasata: 18_ian_2010_011.jpg Imagine atasata: 18_ian_2010_012.jpgNestiind engleza l-am folosit fara frica :whistle:
Neagra ca smoala, miros de nitro, consistenta asemanatoare cu adezivul realizat prin dizolvarea de culee in nitro, dupa uscare lipitura este elastica si rezistenta. Daca stiam si alte date tehnice: slefuire, vopsire, evolutie in timp etc. deschideam un topic la "Tehnici" momentan doar atata stiu.
Imagine atasata: 18_ian_2010_013.jpg Imagine atasata: 18_ian_2010_014.jpg

Cred ca aceasta este sursa

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 16_ian_2010_011.jpg


#49 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 22 January 2010 - 09:45 PM

Imi place sa cred ca e unii care isi fac griji pentru Shermanul incaput pe mana mea.....
Momentan este bine sanatos si a facut doua baite de Future.

Imagine atasata: 22.01.10_bis_001.jpg
Baia 1

Imagine atasata: 22.01.10_bis_003.jpg
Baia Mare 2
Somn usor !

#50 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 23 January 2010 - 10:23 AM

Pentru azi mi-am propus s-o decalez olecuta pe Carole
Imagine atasata: 23.01.10_001.jpg

Apoi una micuta tavaleala prin prestiinta
Imagine atasata: 23.01.10_005.jpg

Adevarata Mama Omida zice ca azi urmeaza un al doilea salt in future, completarea bagajului de cunostine si folosirea limbajului colorat iar spre seara am sa-i fac niste mizerii Carolei (ca o iau pe ulei).

:whistle:

#51 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 23 January 2010 - 11:56 AM

Pana acum jos palaria.Decalurile sunt frumoase.
Nu sunt eu fan al acestor tancuri dar varianta asta cu tunul mai lung arata binisor.
Atept cu nerabdare continuarea cand va fi mai mat.

Bagajele parca le-as fi adaugat la final.

Aceasta postare a fost editata de tgr: 23 January 2010 - 12:00 PM


#52 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 23 January 2010 - 04:25 PM

Vezi postareaalexie, la 23 Jan 2010, 10:23, a spus:

...am sa-i fac niste mizerii Carolei...


Fratioare, oi fi "decalat-o" matale pe cumatra, dar... nu voi sa ma sudui si sa ma urasti pre toata vietisoara... sunt neste chiftele p'acolo, din care una chiar poznasa tare...
Te-oi fi uitat la poza aia pe care am tot postat-o, sau numai la instructiunile dragoneze ?!?

- Ca marcajele cu creta au fost interpretate aiuritor de stupid de catre chinezi, nu-i vina matale... dar mai bine nu le puneai... si-o reprezentai pe CAROLE, DUPA debarcare ! Caci fotografia cu pricina, este facuta in Anglia, INAINTE de imbarcarea pe LCT ( Landing Craft Tanks ). Iar marcajele reprezinta evidenta repartitiei fiecarui vehicul apartinand unei anume unitati ( Regimentul 13/18 Hussars, in cazul nostru ), pe anume nava de debarcare. Iar inscrisul cretoid este fara indoiala ( daca privim oleaca poza ) : "1126/LCT4/212".
- Chestiunea "W.D.Number" ( War Department Number ), adica matricola ministerului de razboi, adica numarul aflat pe lateralele oricarui vehicul militar britanic. Litera "T" din componenta vine de la tanc. Daca te uiti bine la fotografie, observi ca pe stanga EXISTA doar "789", nu si numarul intreg "T228789", asa cum l-ai DUBLAT matale. Si, daca te uiti SI MAI ATENT, vei observa ca in fata lui "789" este o pata de carburant sau ulei scurs (de la busonul de deasupra), amestecat cu mizerie, care obtureaza PARTIAL litera si primele cifre ale WD.Number ! DECI... trebuia sa pui acolo decalul INTREG si sa acoperi cu mizerie tot restul in afara de 789 !
Din pacate, cea mai mare CHIFLA, apare in partea dreapta, unde ai pus si "789" si... un CU TOTUL ALT NUMAR, adica "T212728" ! Acesta apartine EVIDENT altui tanc !!!
- Chestiunea "AoS.Number" ( Arm of Service Number ), adica numarul operational de identificare, alocat fiecarei unitati si aflat pe fiecare vehicul al acelei unitati. Format din doua cifre incluse intr-o figura geometrica (patrat de obicei) colorata in una, doua sau trei culori. In cazul nostru "51" alb in patrat rosu, aflat pe fiecare tanc al 13/18 Hussars. Treaba este ca, la spate el trebuie REGULAMENTAR plasat in stanga, pentru ca in coltul din dreapta ar trebui sa fie TRUSA MEDICALA... pe care, ma intreb de ce nu ai montat-o ?!? In una din fotografiile de mai jos, vei remarca existenta ei...
- In coala chinezeasca nu-ti da si "Unit Badge", adica insigna marii unitati, in cazul nostru 27 Armoured Brigade ? Este un calut de mare intr-un scut albastru. In spate este plasat in dreapta, exact unde ai pus tu AoS-ul, iar in fata, pe stanga sau pe centru.
- Sus, pe capacul motorului, ar trebui sa fie REGULAMENTAR, o mare stea alba ( americana ), pentru identificarea aeriana...

Pentru lamuriri vizuale, REPOSTEZ toate fotografiile CAROLEi pe care le am la indemana, precum si cateva fotografii cu BALACLAVA, un Sherman Mk.III ( M4A2 ), tancul comandantului 13/18 Hussars, imbarcat pe... si debarcat de pe... acelasi LCT 4, ca si CAROLE. Asta pentru exemplificarea suplimentara a inmatricularilor 13/18 Hussars. Deasemenea o coala decalifera CORECTA pentru CAROLE... in 1/48.

...............

PS. Vezi cat de mult te arunci la mizerabilizarea CAROLEi, si mai ales la rugini, ciupituri si alte kk-auri spaniolesti... DEPINDE cand vrei s-o reprezinti in viitoarea matale diorama ( pe care-o prevad...). Daca te uiti atent la fotografii, tancurile 13/18 Hussars erau in momentul imbarcarii NOI-NOUTE si aproape CURATE BEC !
Inscriptiile alea cretoide, extrem de vizibile ( si stupide in eroarea lor ), te conditioneaza pentru o scena INAINTEA debarcarii sau IMEDIAT DUPA ! Asta indica si plasarea chesonului pentru bagaje in fata, pe carcasa diferentialului, pentru ca in spate a trebuit montat "wading stack"-ul pentru debarcare (evacuare gaze esapament si aer cald). Care IMEDIAT DUPA a fost demontat, iar respectivul cheson ( SAU UN AL DOILEA ) remontat la spate. Vezi foto !
Daca-l faci in aceste momente, ATENTIE, trebuie sa construiesti si o prelata izolatoare (pentru apa) care etanseaza intreg scutul tunului. Vezi fotografii, cauta in cartile trimise !

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ShermanFireflyVcCarole13_18Hussars1.jpeg
  • Imagine atasata: firefly2gifkv2.jpg
  • Imagine atasata: wading.jpeg
  • Imagine atasata: dantaylor01small.gif
  • Imagine atasata: AR35251c.jpg
  • Imagine atasata: AR35251d.jpg
  • Imagine atasata: AR35251a.jpg

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_01_2010/post-113-1264256612.jpg
  • Imagine atasata: monthly_01_2010/post-113-1264256620.jpeg

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 23 January 2010 - 05:18 PM


#53 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

  Postat 23 January 2010 - 05:26 PM

Vezi postareaDRAGOS, la 23 Jan 2010, 16:25, a spus:

Fratioare, oi fi "decalat-o" matale pe cumatra, dar... nu voi sa ma sudui si sa ma urasti pre toata vietisoara... sunt neste chiftele p'acolo, din care una chiar poznasa tare...
Te-oi fi uitat la poza aia pe care am tot postat-o, sau numai la instructiunile dragoneze ?!?

- Ca marcajele cu creta au fost interpretate aiuritor de stupid de catre chinezi, nu-i vina matale... dar mai bine nu le puneai... si-o reprezentai pe CAROLE, DUPA debarcare ! Caci fotografia cu pricina, este facuta in Anglia, INAINTE de imbarcarea pe LCT ( Landing Craft Tanks ). Iar marcajele reprezinta evidenta repartitiei fiecarui vehicol apartinand unei anume unitati ( Regimentul 13/18 Hussars, in cazul nostru ), pe anume nava de debarcare. Iar inscrisul cretoid este fara indoiala ( daca privim oleaca poza ) : "1126/LCT4/212".
- Chestiunea "W.D.Number" ( War Department Number ), adica matricola ministerului de razboi, adica numarul aflat pe lateralele oricarui vehicul militar britanic. Litera "T" din componenta vine de la tanc. Daca te uiti bine la fotografie, observi ca pe stanga EXISTA doar "789", nu si numarul intreg "T228789", asa cum l-ai DUBLAT matale. Si, daca te uiti SI MAI ATENT, vei observa ca in fata lui "789" este o pata de carburant sau ulei scurs (de la busonul de deasupra), amestecat cu mizerie, care obtureaza PARTIAL litera si primele cifre ale WD.Number ! DECI... trebuia sa pui acolo decalul INTREG si sa acoperi cu mizerie tot restul in afara de 789 !
Din pacate, cea mai mare CHIFLA, apare in partea dreapta, unde ai pus si "789" si... un CU TOTUL ALT NUMAR, adica "T212728" ! Acesta apartine EVIDENT altui tanc !!!
- Chestiunea "AoS.Number" ( Arm of Service Number ), adica numarul operational de identificare, alocat fiecarei unitati si aflat pe fiecare vehicul al acelei unitati. Format din doua cifre incluse intr-o figura geometrica (patrat de obicei) colorata in una, doua sau trei culori. In cazul nostru "51" alb in patrat rosu, aflat pe fiecare tanc al 13/18 Hussars. Treaba este ca, la spate el trebuie REGULAMENTAR plasat in stanga, pentru ca in coltul din dreapta ar trebui sa fie TRUSA MEDICALA... pe care, ma intreb de ce nu ai montat-o ?!? In una din fotografiile de mai jos, vei remarca existenta ei...
- In coala chinezeasca nu-ti da si "Unit Badge", adica insigna marii unitati, in cazul nostru 27 Armoured Brigade ? Este un calut de mare intr-un scut albastru. In spate este plasat in dreapta, exact unde ai pus tu AoS-ul, iar in fata, pe stanga sau pe centru.
- Sus, pe capacul motorului, ar trebui sa fie REGULAMENTAR, o mare stea alba ( americana ), pentru indentificarea aeriana...

Pentru lamuriri vizuale, REPOSTEZ toate fotografiile CAROLEi pe care le am la indemana, precum si cateva fotografii cu BALACLAVA, un Sherman Mk.III ( M4A2 ), tancul comandantului 13/18 Hussars, imbarcat pe... si debarcat de pe... acelasi LCT 4, ca si CAROLE. Asta pentru exemplificarea suplimentara a inmatricularilor 13/18 Hussars. Deasemenea o coala decalifera CORECTA pentru CAROLE... in 1/48.


Cum te pricepi matale sa strici wk-ul omului...macar este bine ca pe langa corectie oferi si argumente extrem de complexe incat sa inteleaga omul ceva (dintre cei care frunzaresc acest topic si isi rad in barba, ca eu sunt K.O. si mai am pana imi revin din pumni).
Imi asum toate criticile, aia cu Big Mc este geniala, insa cea mai dureroasa este cu 51 pe stanga (m-am luat dupa un foto Firefly unde 53-ul era pe dreapta).
Steaua U.S.A. este pe locul ei, obturata partial de o desaga.
Acum ce este de facut???
  • Scot cumva scrierile cu creta
  • Anulez cele doua 789 de pe laterale
  • Nu-s ce fac cu chifla...daca eram atent foloseam seria corecta si un 789
  • Am calutii de mare 51 de stg. spate o sa fie o mare pata
  • Caut ceva asemantor cu trusa sanitara

"Asa plangea un gandacel
In pumnul ce-l strangea să-l rupa
Si l-a deschis copilul dupa
Ce n-a mai fost nimic din el!"

Aceasta postare a fost editata de alexie: 23 January 2010 - 05:27 PM


#54 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

  Postat 23 January 2010 - 11:39 PM

Inainte de pranz mi-am facut de lucru cu ceva bagaje.
Imagine atasata: 23.01.10_bis_002.jpg Imagine atasata: 23.01.10_bis_003.jpg

Apoi am primit un manunchi de vesti...dar eu nu-s ranchiunos asa ca am reluat corvoada si am eliminat decalurile, am montat trusa sanitara si am inhamat calutii de mare.
Imagine atasata: 23.01.10_bis_006.jpg

Am fixat bagajele , am dat-o pe future si ... si atat.
Dar maine mi-am propus sa-i fac mizerii.
Imagine atasata: 23.01.10_bis_009.jpg Imagine atasata: 23.01.10_bis_010.jpg Imagine atasata: 23.01.10_bis_011.jpg Imagine atasata: 23.01.10_bis_012.jpg Imagine atasata: 23.01.10_bis_014.jpg

#55 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 24 January 2010 - 08:12 AM

'Neata, Dom'Doftor !

Pai, poza aia cu dart board-ul, ar trebui s-o folosesc pentru avatar... Cel curent este istorie... se pare...
Nu stiu cum naibilor mi-a scapat pana acum, DAR, te rog elimina sirena de pe aripa stanga-fata. Nu are ce cauta acolo ! Locul ei, ar trebui sa fie ( daca este montata ), sub gramada de bulendre de pe bot. Ai grija si mai ancoreaza bagajele alea de pe popoul cumetrei. Ata dentara, ar fi un bun substitut in scara, pentru o franghie de canepa. Si se poate vopsi decent...
Dupa eliminarea chiftelelor decalifere, scenariul viitoarei tale diorame, trebe sa plaseze subiectul undeva la cam o luna ( cel putin ) dupa debarcare, in apropierea Caen-ului.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Dart.jpg


#56 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 25 January 2010 - 09:36 AM

Vezi postareaDRAGOS, la 24 Jan 2010, 08:12, a spus:

............................................
Nu stiu cum naibilor mi-a scapat pana acum, DAR, te rog elimina sirena de pe aripa stanga-fata. Nu are ce cauta acolo ! ...................................................

Imagine atasata: 18_ian_2010_004.jpg Asta-i goarna?

Vezi postareaDRAGOS, la 24 Jan 2010, 08:12, a spus:

Pai, poza aia cu dart board-ul, ar trebui s-o folosesc pentru avatar... Cel curent este istorie... se pare...

Pai in ritmul asta (o carcoteala/o sageata) din dart board devina Voodoo Board :whistle:

#57 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 25 January 2010 - 11:39 AM

Am dat cu "Umbra Arsa" si "Umbra naturala" si chiar acum am primit confirmarea ca obiectul indicat cu degetul este indezirabila sirena, o dau jos si apoi urmeaza o perioada de asteptare/uscare sa pot interveni cu lac mat.
Imagine atasata: Copy_of_Copy_of_25.01.10_001.jpg

Ragaz pentru a putea orna figurinele, Dragon recomanda Gunze H22 (dark grey) ptr. uniforma si H12(flat black) pentru chipiu
Imagine atasata: Copy_of_25.01.10_005.jpg
Presimt ca personajele prezentate de mine n-au pus piciorul intr-un Sherman si cu atat mai putin pe teritoriul Frantei etc. etc. tocmai de aceea le fac fara (fara picioare).

Am hotarat ca aventura cu senilele sa se desfasoare la Alba, prietenii mi-au garantat ca rezultatele sunt spectaculoase daca fac clatiri cu "Apa de gura, modelistica" !

#58 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 25 January 2010 - 01:10 PM

Am dat gauri pentru firele castilor, am introdus bolduri pentru fixarea finala, am debavurat.
Acum sunt (ei) in asteptarea vopselelor.
Imagine atasata: Copy_of_25.01.10_bis_007.jpg

#59 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 25 January 2010 - 09:46 PM

La cat sunt de consacrat evident ca am folosit aerograful, de maine trec la matura pensula.
Imagine atasata: 25.01.10_bis_049.jpg

#60 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2010 - 12:00 AM

Nebunie mare topicul asta. L-am pierdut pe Alexie definitiv (asa cum il stiam eu)
S-ar mai putea numi topicul asta - Modeliti Shermanul fara profesor sau cu profesorul pus bine, undeva departe de unde nu poate da cu rigla la palma si nici nu poate rupe ostentativ detaliile gresit puse.
Misto aia cu darts-ul. Poti sa faci mai multe si sa le dai la toti aia suficient de nebuni sa se apuce de shermanuri asa in public ca tine.
Vopsire usoara va doresc si va previn in acelasi timp, ca Olive Drab-ul va fi usor gresit (in cel mai bun caz).

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi