Forum Machete,Modelism,Hobby: Sherman - conversie britanica - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sherman - conversie britanica 1:35 Dragon - Firefly Vc - CAROLE

#1 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 10 June 2009 - 07:42 PM

Desi lipsit de experienta (de fapt ignorant notoriu) m-am hotarat sa sparg gheatza:
Firefly Vc


Pe forum mai sunt informatii, cu dedicatie:
http://www.cartula.ro/forum/index.php?s=&a...ost&p=87748

http://www.cartula.ro/forum/Dragon-Firefly...6182-t3799.html

Link-uri utile, recomandate de DRAGOS, m-am uitat pe la poze ca engleza si matematica nu mi-au placut
http://www.perthmilitarymodelling.com/revi...agon/dr6182.htm

http://mmcalc.tripod.com/Shermans/Model_FA...A4-Firefly.html

Am inceput cu asamblarea boghiurilor, de fapt doar debavurare fara asamblare (ca inca nu am vopselele necesare). In fine am pregatit sase astfel de angrenaje.
Imagine atasata: Sherman_002.jpg

#2 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 10 June 2009 - 07:48 PM

Microbul Sherman vad ca mai are putin si ajunge la pandemie.Poate poate ma ia si pe mine. :-D

#3 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 10 June 2009 - 08:23 PM

Vecine DRAGA vecine, daca tragi cu ochiul prin gard, vei observa si ochiul meu iscoditor executind aceeasi operatiune. Spor in ramura

#4 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

  Postat 10 June 2009 - 11:55 PM

Alexie cu gandul la CARLOE, ai uitat sa dai gauri cu spiralul de 0,2 la tata de ungere de pe capacul rotilor!! Deci: "be focused" ca te vede Profu' Dragos si te urecheaza.... :-D

Ps: GLUMAAA!! Sper ca nu te apuci!!

Aceasta postare a fost editata de Cata: 10 June 2009 - 11:56 PM


#5 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 11 June 2009 - 05:23 AM

Vezi postareatgr, la 10 Jun 2009, 20:48, a spus:

Microbul Sherman vad ca mai are putin si ajunge la pandemie...


Pai vezi, bre Frate Alexie... d'aia ma bucur io, ca te-ai facut vecin cu noi p'acilea...
Numa' cand te-ai mutat si tu pe ulita noastra, a inceput sa se vorbeasca de "pandemie" !
Sper doar, sa-i "infectezi" pe cat mai multi...

Succes !

#6 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 16 June 2009 - 08:55 AM

Cu greu pot afirma ca am lucrat ceva, niscaiva debavurari si o bruma de piese lipite.
Imagine atasata: sher.jpg
Cred ca trag de timp cu gandul la sutele de piese ce alcatuiesc senila si la modificarea "turelei" (asa se numeste, oare?)


La indepartarea bavurilor am raschetat cate un nit, sunt convins ca la indepartarea liniei de bavura n-am sa raschetez alte 5-6 nituri. De aceea "m-am mai gandit" : Merge sa dau gaura in locul fiecarui nit, apoi sa smirgheluiesc si in gauri sa bag ceva pe post de nituri? Am doar burghiu de 0,6 si evident am sa incerc sa dau gaura central (gaura din foto fiind de proba).
Imagine atasata: sher__1_.jpg

#7 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 16 June 2009 - 10:24 AM

Vezi postareaalexie, la 16 Jun 2009, 09:55, a spus:

La indepartarea bavurilor am raschetat cate un nit, sunt convins ca la indepartarea liniei de bavura n-am sa raschetez alte 5-6 nituri. De aceea "m-am mai gandit" : Merge sa dau gaura in locul fiecarui nit, apoi sa smirgheluiesc si in gauri sa bag ceva pe post de nituri? Am doar burghiu de 0,6 si evident am sa incerc sa dau gaura central (gaura din foto fiind de proba).


Din "intamplare"... ai facut bine ca le-ai raschetat...
Alea nu-s nituri ci bolturi sau suruburi, in care se frixeaza aripile laterale. Nu's ce-a fost in capul Dragonezilor cand le-au reprezentat "reinsurubate" in suport ( adica platbanda aia sudata pe marginile corpului blindat superior). Asa ceva n-am vazut in nicio fotografie. Cand demontau si aruncau acele aripi laterale, dispareau si bolturile. Ramane doar suportul ( platbanda ) cu gauri in ea.
Deci... baga mare ! Totusi... 0,6mm este cam mult ! Da gaurile CENTRAT, cu 0,4mm sau chiar 0,3mm. Si, vezi ca acea platbanda NU ESTE o piesa continuua, ci este alcatuita din mai multe sectiuni. Daca nu-s reprezentate... studiaza planuri/fotografii si GRAVEAZA separatia dintre respectivele sectiuni.

Succes, dom'Doftor !

PS. N-am la indemana o fotografie de M4A4 sau Firefly Vc, dar postez mai jos una de M4A1(75) ca sa vezi care-i treaba cu respectiva platbanda. Tu cata bine o fotografie de Firefly in cartile trimise, pentru a grava corect separatiile.
Pentru inspiratie, ai o fotografie cu un proiect pasoptist de Vc, in care respectivul suport este fain si din PE.
Mai postez cateva fotografii cu zona in care ai lucrat tu, ca sa vezi exact care-i treaba cu aruncatoarele de fumigene, bara de tractare, deflectorul pentru aer cald si tevile de esapament.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: m4a4_exhausts_1.jpg
  • Imagine atasata: P3290298.jpg
  • Imagine atasata: VVSS.jpg
  • Imagine atasata: m4a4_exhausts_2.jpg
  • Imagine atasata: m4a4_exhausts_3.jpg
  • Imagine atasata: fighting48thm4a4bg_31.jpg

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 16 June 2009 - 10:46 AM


#8 Useril este offline   mersu 

  • Christian von Turela
  • Grup: Members
  • Postari: 1260
  • Inregistrat: 04-April 06
  • Location:Bucuresti (care este!)
  • Interests:StuG fan!

Postat 16 June 2009 - 11:41 AM

Citeaza

Alea nu-s nituri ci bolturi sau suruburi, in care se frixeaza aripile laterale. Nu's ce-a fost in capul Dragonezilor cand le-au reprezentat "reinsurubate" in suport ( adica platbanda aia sudata pe marginile corpului blindat superior). Asa ceva n-am vazut in nicio fotografie. Cand demontau si aruncau acele aripi laterale, dispareau si bolturile. Ramane doar suportul ( platbanda ) cu gauri in ea.


...ahaaaa...!!! :pardon:

#9 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 16 June 2009 - 10:22 PM

Vezi postareaDRAGOS, la 16 Jun 2009, 11:24, a spus:

............................
Tu cata bine o fotografie de Firefly in cartile trimise, pentru a grava corect separatiile.
..................................

N-am parte N-am carte, pana m-am mobilizat eu sa copiez site-ul era 404 error: File not found :pardon:
Oricum sambata fac pe ghidul pentru Firefly (la Bucuresti) poate gasesc pe cineva ......

#10 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 17 June 2009 - 09:51 PM

Presimt ca acest topic o sa acumuleze numai lamentari (ca tot sunt putine :pardon: inregistrate pe forum).
Am primit vopsele si am definitivat prima serie de trei boghiuri. Evident asamblarea nu mi-a iesit din prima, a durat ceva pana am prins merlicul de la suspensii (piesa arata ca un sutien a lu' babacuchilotidetabla, vezi piesa V14 ce se imbuca cu V15, ansamblu ce trebuie fixat pe :pardon: lu' V13 inainte de penetrarea piesei V12).
Imagine postata
Am folosit Tamiya fx-62.
Imagine atasata: boghiu.jpg Imagine atasata: boghiu__1_.jpg
" mai bine vopsesc doua tancuri decit o singura figurina"
by marhaba
:-(

#11 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 18 June 2009 - 06:21 AM

Bre Jupane, la scara asta, ODIOS de uriasa.... poate ca ar fi meritat sa adaugi MACAR cele patru bolturi care fixeaza patina de retur... inainte sa le spoiesti cu vocsele...
Si vezi ca, pe rola de retur, doar cele doua gaurele mai mici sunt de la mama natura... ala mai mare, este urma de ejector din turnare... SI TREBUIA CHITUIT SI FINISAT !

N-am ce-ti face... matale te-ai bagat singurel in trebusoara asta...

#12 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 18 June 2009 - 08:32 AM

Vezi postareaDRAGOS, la 18 Jun 2009, 07:21, a spus:

.... poate ca ar fi meritat sa adaugi MACAR cele patru bolturi care fixeaza patina de retur...


... mai ales ca matale singur ai abservat ca Dragonezu-ti da procletele celea de bolturi, pe culeele cu trenul de rulare... CHIAR DACA nu ti le indica in instructiuni !

Io unul nu le-am avut in scara mea mai mititica, DAR ADEVARATA, asa ca a trebuit sa mi le fabric, atat la boghiurile Tamiya cat si la cele HB :


Imagine postata


Imagine postata


Deasemenea... ca nu ar fi cine stie ce filozofie, ai putea sa dai in fata anterioara a boghiurilor, OPUSA bratului rolei de retur, acele amarate de PATRU gaurele...
Alea sunt acolo, pentru ca aceste boghiuri nu-s facute special pentru partea stanga SAU partea dreapta. PUR SI SIMPLU, bratul rolei de retur se monteaza cu bolturi, in acele patru gaurele, in sensul care trebe... pentru partea stanga sau dreapta.
Io-te aici mai jos niscai fotografii, ca sa vezi cum stau lucrurile in realitate :

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: bec63fdcf74e618a25c73f1d669e1ab4.jpg
  • Imagine atasata: Crestview_welded_wheel.jpg
  • Imagine atasata: dbe8e4ff0961b8c5ae51a1785e873e83.jpg
  • Imagine atasata: Image009_1.jpg
  • Imagine atasata: m4a375_32.jpg
  • Imagine atasata: Welded_wheel.jpg


#13 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

  Postat 18 June 2009 - 08:55 AM

Multumesc mult pentru sprijin, am sa incerc sa remediez neregulile semnalate.
De acum promit sa-mi infranez elanul si sa ma apuc de studiu :pardon:
Am sa prezint ce urmeaza sa fac si las un timp pentru contestatii si abea apoi ma apuc de treaba.

#14 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 22 June 2009 - 09:43 PM

Imagine postata

Vezi postareaDRAGOS, la 16 Jun 2009, 11:24, a spus:

Din "intamplare"... ai facut bine ca le-ai raschetat...
Alea nu-s nituri ci bolturi sau suruburi, in care se frixeaza aripile laterale. Nu's ce-a fost in capul Dragonezilor cand le-au reprezentat "reinsurubate" in suport ( adica platbanda aia sudata pe marginile corpului blindat superior). Asa ceva n-am vazut in nicio fotografie. Cand demontau si aruncau acele aripi laterale, dispareau si bolturile. Ramane doar suportul ( platbanda ) cu gauri in ea.
Deci... baga mare ! Totusi... 0,6mm este cam mult ! Da gaurile CENTRAT, cu 0,4mm sau chiar 0,3mm. Si, vezi ca acea platbanda NU ESTE o piesa continuua, ci este alcatuita din mai multe sectiuni. Daca nu-s reprezentate... studiaza planuri/fotografii si GRAVEAZA separatia dintre respectivele sectiuni.
...............................

Pe masura ce am ras cate un bolt am dat cate o gaura, burghiu de 0,3 mm, la final am raschetat si smirgheluit platbanda pana a disparut bavura centrala. Evident a trebuit sa reiau manopera cu burghiul pentru desfundarea gaurilor, manopera ce (sunt sigur) trebuie repetata si dupa vopsire :-D
Imagine atasata: she_003.jpg
Da, cine a pariat pe mine si-a marit bugetul: "am reusit, spre final, sa rup burghiul" :yahoo:

#15 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 23 June 2009 - 08:04 PM

Parerea mea este ca ma terminat cu boghiurile. Cele de dreapta au fost oarecum retusate, cele de stanga au fost asamblate.
Astfel pentru cele montate, intrucat nu ma vedeam punand nituri cat puchina de furnica, am dat gauri cu burghiu de 0,4 mm si am introdus sarma, am taiat si au rezultat nituri ( pentru fixarea bratului, pentru fixarea patinei). La setul "de trei dreapta" ramane sa astup surplusul de gauri din rola de retur si cele doua gauri aparute in patina de retur.
Imagine atasata: sherman_boghiu.JPG

Pentru boghiurile din partea stanga am mers tot pe varianta cu sarma dar fata de primul set patina de retur a scapat negaurita ia rola de retur am slefuit-o.
Evident ca am dat si cele 4 gauri per boghiu.
Imagine atasata: sherman_boghiu_1.JPG Imagine atasata: sherman_boghiu_2.JPG

#16 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

  Postat 23 June 2009 - 08:17 PM

Trebuie sa recunosc ca sunt complet, complet: COMFUZAT!! :yahoo:
Alexie face gauri la machete care in realitate nu se vad, doar se miros, cu burghiul de 0,0000?, face casca goala de scafandru, atunci mie ce pana' mea mai imi ramane de facut, ia-le tu bai Alexie pa toate!!
Ps: Alexie cred ca la intalniri vom sta la dicutii mai mult, acum ca te-ai hotarat sa treci la grupa profi.... :-D
Te astept si "la teutonice".

Succes!! Cata

Aceasta postare a fost editata de Cata: 23 June 2009 - 08:20 PM


#17 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 24 June 2009 - 10:24 AM

Cand pisica nu-i acasa...am in plan sa efectuez pasii 3 spre 6, fara sa fixez trapele de acces.
Imagine postata
Conform planului m-ar avantaja daca numai trapa din dreapta (A16) este in pozitia deschis, oare incalc vreo cutuma, imi atrag mustrarile lu' domn profesor?

#18 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 24 June 2009 - 08:44 PM

Am reusit sa respect planificarea.
Am vopsit si pigmentat zona inainte de fixarea boghiurilor, sistemul de fixare empiric, in fine cine sunt eu sa critic.
Imagine atasata: sherman_x.JPG Imagine atasata: sherman_x__1_.JPG
Piesele H1 (H2) nu arata ca piesele din foto de referinta asa ca mi-am permis ca pun alte piese decat cele recomandate, daca nu-i bine dau cu praf.
*H1 este piesa ce sustine "track rar idler wheel" (noroc cu google traducere "urmări rar roată dinţată" :-D ).
Am ajuns la pasul 6 (si chiar am depasit), uneltele urmeaza a fi adaugate dupa vopsirea finala.
Imagine atasata: sherman_x__2_.jpg
Maine urmeaza alti pasi marunti (7- 11) cu saltul voinicului in zona senilelor (astept o odioasa de vinil, plastic sau stiren ca doar practic acest sport pentru relaxare, nu?).
Imagine postata
Ceva contestatii ? Pot sa ma apuc de treaba sau iar sunt capcane?

#19 Useril este offline   Danu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 328
  • Inregistrat: 02-August 05

Postat 24 June 2009 - 09:07 PM

Ai lipit cate o piesa V5 intre boghiuri si partea de jos a sasiului? Vad ca zici ca sistemul de fixare e cam empiric. Lucrez la un M4A2 Red Army, si piesa respectiva nu apare in instructiuni (dar apare intr-o errata in care am gasit-o dupa ce mi-am dat seama singur...), si vad ca nu apare nici in scan-urile tale.

PS:apropo, poti sa-mi spui si mie unde sunt suruburile alea pe culeea de suspensie?

#20 Useril este offline   Moxanu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-September 05

Postat 25 June 2009 - 12:14 AM

Vezi postareaalexie, la 24 Jun 2009, 21:44, a spus:

*H1 este piesa ce sustine "track rar idler wheel" (noroc cu google traducere "urmări rar roată dinţată" :-D ).

Alexie, corect este "track rear idler wheel" adica "senila spate roata dintata", cred ca vrea sa zica de roata dintata din spate a senilei. Are engleza prostul obicei de a fi polisemantica ... track e si pista, senila, urmarire ...

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi