Forum Machete,Modelism,Hobby: Modelism 4/2005 (93) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Modelism 4/2005 (93)

#1 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 05 September 2005 - 10:46 AM

Din cuprins:

Vickers - Armstrong Wellington
HMS Manchester
Inceputurile radarului in Romania
Armele secrete japoneze - Yokosuka D4Y4
Lista cluburilor de modelism romanesti
Nr Eforie
Cromwel A 27 M
Ultima misiune a cpt av. toma Lucian
Cititorii nostrii au testat (!!!)
Reclame parfumuri, sapunuri si alte alea!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Untitled_5.jpg


#2 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 07 September 2005 - 07:54 PM

Desi imi propusesem sa nu mai cumpar revista (ca de fiecare data), azi dimineata am dat iar bani pe ea.Fata de numerele trecute vad o usoara ameliorare ,in sensul ca exista cel putin doua pseudoplanuri de navomodel din care ar iesi ceva cu putina chinuiala si completari de pe net.

Interesant faptul ca s-a publicat articolul lui Crios.Continutul articolului insa poate fii interesant pt. cei care nu il cunosc pe Crios sau pt. cei care nu frecventeaza intilnirea noastra.Puteam afla amanunte referitoare la figurina si fara sa dau 60.000 de lei, mai ales ca am si asistat partial la vopsirea figurinei.

Ceva mai putine reclame si grupate mai spre final, ceea ce e un inceput bun.

Fata de alte numere ale revistei, care nu faceau nici 2 lei vechi asta ar cam merita 3 lei noi...da nu mai mult.

Desi nu o sa mai cumpar revista sper ca data viitoare cind o sa mai dau bani pe ea sa contina lucruri si mai interesant si mai "modelistice".

Felicitari lui Crios pentru articol si pentru faptul ca a reusit sa se infiltreze in paginile revistei.Cum o fii reusit sa il convinga pe d-nul Craciunoiu?Poate pt. ca e vorba de o figurina produsa de " Modelism"...

#3 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 08 September 2005 - 08:13 AM

Multam pentru felicitari, Pletila!
Povestea celor doua pagini publicate a inceput asa:
"Stimate Domn,

V-ar interesa sa publicam articolul dv. cu figurina de pilot cu elice si in Modelism ?
Noi credem ca ar fi de folos cititorilor nostrii si redactiei, cu atit mai mult cu cit este un produs Modelism.

Cu stima,

Cristian Craciunoiu"

S-au inpuscat, cu ocazia asta, doi iepuri.
1- reclama la un produs Modelism (castig Modelism)
2- un articol 90% tehnic despre pictarea figurinelor in general care sa fie accesibil si celor care nu ma cunosc, nu au net si nici acces la intalnirile noastre sau nu stiu de acest forum. (castig cei ce vor vopsi figurine si care le vopsesc acum cum le vopseam eu cu ceva timp in urma)
Daca macar unul va veni la un moment dat pe forumul asta sau pe altul si va spune ca a vopsit figurinele mai real dupa ce a citit acest articol inseamna ca scopul meu a fost atins.

Bafta!

#4 Useril este offline   dr_oro 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 08 September 2005 - 11:06 PM

Dragi ne-cumparatori ai revistei "Modelism" sincer nu va inteleg.
De la inceput va spun ca nu sint un fan al Dl.Craciunoiu ca sa nu se nasca cine stie ce discutii. Am aflat destule lucruri despre produsele si atitudinea lui incit sa ma faca sa ma umfle si risul, dar sa revenim...
Cei 60.000 RON platiti pentru revista sint un capat de tara ???????????, nu mai supravietuim o luna pe an daca dam acesti bani pe "Modelism", este singura revista de modelism autohtona, alta nu avem,asta e.
Sint convins ca fiecare dintre noi gaseste in ea macar jumatate de pagina care il intereseaza, de exemplu in ulimul numar pozele cu blindate RO in actiune care sint foarte rare (ca si blindatele folosite de altfel) sint extrem de interesante, mai ales cea ca implica un sistem reactiv german folosit de noi, precum si coloana de Panzer I.
Sper ca cei 60.000 economisiti sa fac diferenta la ... muraturile puse peste iarna.

Aceasta postare a fost editata de dr_oro: 08 September 2005 - 11:09 PM


#5 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 09 September 2005 - 07:35 AM

Cum am mai spus, numarul asta e mai ceva decit celelalte.

60.000 nu sunt un capat de tara dar pot fii un borcan de vopsea Revell care sincer sa fiu imi este mult mai util decit enspe' mii de reclame la produse modelistice scumpe sau decit un articol despre care nu pot fii sigur ca este documentat in mod corect.

Nu cred ca e un principiu sanatos sa dai banii pe ceva care desi nu voloreaza cit pretul cerut este singura alternativa.

Adica hai sa dam 60.000 ca doar nu o fi foc, pe revista modelism, ca deh: este singura revista de modelism autohtona, alta nu avem,asta e."Ca oricum banii aia nu iti foloseau la supravietuire in luna urmatoare.

Fac pariu ca daca de banii astia beau o bere ,cu oricare membru al forumului, primesc mai multa informatie legata de modelism, decit in 3 numere ale revistei.Deci o plasare de capital mult mai inspirata.

#6 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 09 September 2005 - 08:21 AM

Ii dau dreptate lui Oro.
Cu 6 lei in sus sau in jos, nu suntem nici mai bogati, nici mai saraci.
In plus de asta, Pletila, nu toata lumea are prin prejma machetisti carora sa le ceara sfaturi la o bere sau un suc.
Revista asta este o revista care trbuie sa se vanda ca sa fie cat de cat profitabila asa ca nu ni se adreseaza numai noua ci si altora carora le place sa se uite (doar) la machete si sa citeasca cate ceva despre istorie, sa vada o poza inedita, etc.
Daca s-ar adresa numai noua, atunci n-ar mai exista sau ar putea fi scoasa la imprimanta alb-negru, intr-un numar de cam 200-300 de exemplare.
Si inca ceva ca sa intaresc un pic ce a zis Oro - o poza inedita poate face mai mult decat un borcan de vopsea si daca nu o ai atunci cand faci macheta se poate s-o zbarcesti, sau daca o ai te poate face sa scoti si tu o lucrare inedita.
Am avut ocazia sa descopar ca exista la Modelism fotografi pe care nu o sa le gasesti pe net.
Bafta!

PS Si nici eu nu sunt fan Cristi Craciunoiu (inca :pint: ).

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 September 2005 - 05:54 PM

Din pacate aveti si ...nu aveti dreptate :pint:

Citeaza

Cei 60.000 RON platiti pentru revista sint un capat de tara ???????????, nu mai supravietuim o luna pe an daca dam acesti bani pe "Modelism", este singura revista de modelism autohtona, alta nu avem,asta e.

Aici cred ca este o "gindire " paguboasa. De ce? Pai daca io si tu si el cumparam rezista doar de amorul artei (ce conteaza 6 lei!) si ca e singura care e in tara, redactorul zice celebra vorba romaneasca: "l-as ca mereg si asa", cu alte cuvinte, baga de seama ca revista se vinde si ii da inaite pe acelasi "ton"! Daca io si tu si el nu cumparam, poate, redactorul se va intreba care este cauza si, tot poate, va indrepta ceva!

Citeaza

Fac pariu ca daca de banii astia beau o bere ,cu oricare membru al forumului, primesc mai multa informatie legata de modelism, decit in 3 numere ale revistei.Deci o plasare de capital mult mai inspirata.
. Asta cam asa e, asta ca sa nu mai zic (de pe acest site citire :-D ): gasesti pe net orice, doar trebuie sa cauti.

Citeaza

Am avut ocazia sa descopar ca exista la Modelism fotografii pe care nu o sa le gasesti pe net.
Perfecta dreptate Crios si nu e vorba numai de fotografii!
Una peste alta cred ca trebuie sa punem si noi umarul nitel, asa cum a fact-o Crios (si ca veni vorba, Crios, felicitari pentru articol!), chiar daca la inceput o sa fim intimpinati cu un refuz ...politicos!.
Vrem o revista, ceva gen Replic + Wing Master + FineScale Modeler+Squadron la un loc, dar asa ceva e mai greu. Cum am mai spus si cu alta ocazie, e greu sa impaci pe toata lumea! Ca multe lucruri se mai pot indrepta, asta e alta poveste!
Pe vremea lui ceasca era mai simplu: nu tu drepturi de autor, nu tu copyright, mai o munca voluntara, mai o "rugaminte" si treaba mergea. Credeti ca acum ar mai publica revista planurile de la IAR-80?? Eu sint convins ca nu!
Si ar spun: nu dai banu', nu merge treaba sau merge ca afacere de familie!

#8 Useril este offline   obnosis 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 16-August 05

Postat 09 September 2005 - 08:09 PM

Z-mare, la Sep 9 2005, 06:54 PM, a spus:

Vrem o revista, ceva gen Replic + Wing Master + FineScale Modeler+Squadron la un loc, dar asa ceva e mai greu. Cum am mai spus si cu alta ocazie, e greu sa impaci pe toata lumea!



Si de ce nu o facem noi? Fie si in format electronic la inceput.
Nu e cel mai greu lucru sa scoti o revista, mai ales lunara.
Trebuie doar ceva contracte de publicitate pentru ea. Si asta se gaseste.

Aceasta postare a fost editata de obnosis: 09 September 2005 - 08:10 PM


#9 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 10 September 2005 - 09:59 AM

obnosis, la Sep 9 2005, 09:09 PM, a spus:

Si de ce nu o facem noi? Fie si in format electronic la inceput.
Nu e cel mai greu lucru sa scoti o revista, mai ales lunara.
Trebuie doar ceva contracte de publicitate pentru ea. Si asta se gaseste.

1. Din lipsa de participare. Adica munca voluntar-obligatorie.
2. Format electronic = GRATIS. Deci...
3. Format NE-electronic = de unde bani si logistica?
4. Contracte de publicitate... pare simplu???

Pana una, alta, acest site/forum chiar ESTE oarecum o revista!

#10 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 10 September 2005 - 11:17 AM

pai chiar este o revista prin continut...singurul lucru ca sa fie si prin forma ar fi sa se pagineze articolele dupa un sablon si sa se salveze ca *pdf downloadabil daca nu ocupa spatiu, si daca intereseaza pe cineva. ar fi un avantaj in caz de "crapare" a forumului

Aceasta postare a fost editata de MiG: 10 September 2005 - 11:19 AM


#11 Useril este offline   obnosis 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 16-August 05

Postat 10 September 2005 - 11:37 AM

Eugen...

1. cum spuneai, forumul asta e aproape o revista. nu vad pe cineva primind bani pentru postari.

2. formatul electronic e un inceput si are scop promotional.

3. veniti cu idei privind calitatea, nr de pagini, culoarea, numarul de exemplare si cat de des vreti sa apara si in 2 zile va prezint costurile de printare. ca fapt divers, costurile de printare se pot acoperi DOAR din costul revistei, asta in general vorbind. (ex. ziar local 16 pag, daca nu ma insel, cost de printare 50 bani/bucata cost vanzare 70 bani/bucata)

4. magazine, producatori.

5. aceasta NU este o afacere. nu se va imbogati nimeni scriind asa ceva. este consumatoare de timp si se adreseaza unei relativ mici comunitati. dar se poate face. intrebarile sunt: DE CE? si PENTRU CINE? daca aveti raspuns, vom vedea.

Hai ca am aberat destul si am de terminat un BT-7. Apropos, totally OFF TOPIC: cum "inmoi" niste photoetched-uri ca sa le pot indoi dupa o anumita forma? :hammer: :hammer:

#12 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 September 2005 - 02:27 PM

Citeaza

5. aceasta NU este o afacere. nu se va imbogati nimeni scriind asa ceva. este consumatoare de timp si se adreseaza unei relativ mici comunitati. dar se poate face.
Aici ai perfecta dreptate si o spun din propie exerienta :-D

Citeaza

Si de ce nu o facem noi? Fie si in format electronic la inceput.
Si cum facem, ne-o vindem intre noi?
Ca sa scoti o revista, iti trebuie in primul rind materiale sigure si la timp, pe cel putin citeva luni inainte, deci bani pentru colaboratori...seriosi. Apoi ce te faci cu distributia, publicitatea, etc, etc. Va spun, nu este deloc simplu, dar nu imposibil! Faceti un test: sa zicem ca luna viitoatre trebuie scoasa o revist de, hai sa zicem, 50 de pagini si ca trebuie doar articolele, fotografiile si asezarea in pagina. Ce ziceti, se "prinde" cineva?????

Citeaza

cum "inmoi" niste photoetched-uri ca sa le pot indoi dupa o anumita forma?
Nu prea te inteleg :pint: . Tabla PE-urilor este destul de subtire si se poate indoi usor, chiar si cu penseta. Ba mai mult, trebuie sa le indoi corect din prima , materialul nu suporta prea multe manevre indoire/dezdoire!
Revino cu detalii

#13 Useril este offline   Pavel 

  • HOBBY PARK
  • Grup: Members
  • Postari: 1059
  • Inregistrat: 03-January 05

Postat 10 September 2005 - 02:41 PM

Pentru sa apara o revista pe piata, nu este necesara inregistrarea acestea la Registru Comertului sau ... cu un nume si alte chestii birocratice???
Cred ca cineva trebue sa poarte raspundere de cea ce se publica (secrete militare sau alte tampenii). Mai ai de platit si niste impozite .....

Aceasta postare a fost editata de Pavel: 10 September 2005 - 02:48 PM


#14 Useril este offline   obnosis 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 16-August 05

Postat 10 September 2005 - 03:16 PM

Z... aveam de indoit un PE maricel, pe forma aproape semirotunda, destul de complicat. asa ca l-am "ars" putin cu bricheta, sa-l inmoi... dupa care am lucrat cu clestisori pe el... m-am descurcat, in final.

Cat despre restul, ai perfecta dreptate. materialele trebuie pregatite pe cel putin 3 numere in avans. acum depinde si la ce perioada vrei sa scoti revista. cat priveste colaboratorii, vad ca forumul nu duce lipsa. acum trebuie doar sa-i convingi sa publice chiar daca asta nu le aduce nici un profit, cel putin la inceput.

oricum, doar cu ce e deja pe site se pot face cateva numere lejer. ca veni vorba 50 de pagini mi se pare totusi cam multicel pentru inceput. dar, pana la urma, nu vrem o brosura (sau vrem)?

faza cu vandutul intre noi... cum spuneam targetul e mic, mic de tot. infim chiar.
eu personal, cel putin, nu mai cunosc personal pe nimeni pasionat de asa ceva (in afara de prietena mea care ma ajuta sa vopsesc ca, deh :pint: ).

si la ce zice Pavel.... intr-adevar cred ca e nevoie de ceva taxe de platit. si faza cu "secretele" s-ar putea sa fie la fel de adevarata. habar nu am. chiar... credeti ca armata romana ar colabora la asa ceva? mai ales ca o sa fie pe baza de voluntariat, in curand? :-D

Oricum e o idee. habr nu am cat de buna sau cat de proasta. dar e loc de discutii, nu?

#15 Useril este offline   Pavel 

  • HOBBY PARK
  • Grup: Members
  • Postari: 1059
  • Inregistrat: 03-January 05

Postat 10 September 2005 - 03:27 PM

"si faza cu "secretele" s-ar putea sa fie la fel de adevarata. habar nu am. chiar... credeti ca armata romana ar colabora la asa ceva?"

De exemplu: scrii un articol cu MiG-21, ca este dotat cu rachete "X" cu raza de actiune "Y" ... si apare cineva care se legitimeaza frumos si-ti spune ca sunt "secrete militare" pe care le-ai publicat fara acordul Ministerului Apararii.

Incearca si demonstreaza ca nu esti "camila"

#16 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 10 September 2005 - 09:06 PM

Oameni buni, vad ca si aici incepe chestia cu 'asta nu-i buna, hai sa facem alta'...
Problema in realitate e foarte simpla.
Cui nu-i place, nu cumpara. Si cu asta gata. Solutii sunt ZECI. Sunt atatea reviste in afara, bune si foarte bune. Nu va plac cele de AICI, abonati-va ACOLO.

Totusi Modelism-ul e o revista la care lucrurile se misca usor-usor intr-o directie buna, cred eu, si macar pentru asta ar trebui 'ajutata' nitel. Nu hulita... Dar iarasi, nu e o "obligatie", e o optiune personala a fiecaruia. Nu-s prosti nici aia care o fac, nici cei care n-o fac...

Nu as vrea sa se simta cineva lezat, dar am mai spus-o. Oameni cu idei sunt multi. Poate prea multi uneori. Dar pentru a iesi ceva nu-i suficent sa ai o idee, si gata... Trebuie sa ai timp, sa te dedici ideii respective, nu sa arunci ideea si sa te astepti sa faca altii ceva.
Parerea mea ca a face o 'revista' in adevaratul sens al cuvantului e o chestie care nu e nici pe departe atat de simpla precum pare. Doar daca nu cumva cineva are de gand sa vina cu sacul de bani de acasa, si sa o sustina financiar altfel decat prin vanzari. Plus ca nu merge s-o faci o ora inainte de culcare, e o munca care s-ar putea sa ocupe destul de mult timp daca vrei sa o faci bine. Altfel sfarseste ca AM-ul.
Ca sa nu mai vorbesc de aspecte administrative... Fiti seriosi... Si ganditi problema la nivel de amanunte, ca sa vedeti despre ce e vorba. Si dupa aia mai vorbim...

A face niste fituici in format PDF, se poate. Poate chiar voi face lucrul asta, combinand cateva articole care sunt deja pe site. La fel, problema: TIMPUL. Asta ar putea sa fie un efort distribuit, si care se poate face relativ usor... Dar care ar fi avantajul, sincer? Ca articolele deja sunt vazute si discutate de catre voi...


Obnosis, daca tot zici ca te pricepi si poti sa zici costuri:
- 32 pagini policromie, hartie de buna calitate. Vorbim de poze. Si de calitate buna.
- tiraj ~500 bucati (sunt fantezist, dar cam atati vizitatori sunt pe site pe saptamana)
- cost = ? iesi sub 10 lei noi?
La asta adauga:
- costuri de editare/tehnoredactare (timp/munca patriotica/munca platita). Chiar daca e munca patriotica, trebuie sa fie de calitate, deci nu chiar oricine. Si trebuie sa se puna baza pe respectivul, nu cand are timp si chef :pint:
- costuri pentru cei care contribuie cu articolele. Se aplica ce ziceam mai sus. Ca din ce se posteaza intr-o luna pe site, nu strangi material pentru o revista lunara. Daca vrei materiale, cam trebuie sa sari la cap cu ceva... Macar cu costul unui kit pentru articol, daca nu cu mai mult

Chiar, pune pe hartie niste cifre (reale, nu estimari), si vezi ce iese... Si fa un topic nou pe tema asta.

PS: hai ca-i tare... Am cautat preturi, si am dat peste ceva oarecum similar:
http://www.e-print.r...det&projID=1157
Cel mai mic pret ofertat: 450EUR fara TVA pentru ALB/NEGRU... Probabil la color pretul e cel putin dublu. Merita? Eu zic ca nu prea...
Inca o varianta, similara cu ce se doreste: http://www.e-print.r...det&projID=1136

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi