Forum Machete,Modelism,Hobby: Revista de modelism - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Revista de modelism Cine si de ce se incumeta la proiect

#1 Useril este offline   obnosis 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 16-August 05

Postat 10 September 2005 - 11:21 PM

Bun... am facut topic nou.

Ca sa reluam de unde am terminat, in seara asta am aflat costuri de tiparire.
Deci: policromie, 50 pagini, format A4, 70 grame (calitatea ofertelor Metro), tiraj de 1000 de exemplare, ca pret informativ 15-20 mii lei vechi/exemplar. mai multe detalii cu privire la tema aflu luni sau marti. asta e informatie second-hand oricum.
costul scade in functie de tiraj.
Sincer ma asteptam sa fie mai putin dar, repet, aflu mai multe date sapt viitoare.

cartula... eu nu am venit cu ideea asta gandind-o mult inainte. a fost o chestie de moment asa ca incerc sa ma adaptez pe masura ce trece timpul si apar informatiile. repet si aici. asta nu e plan de afacere profitabil. nici pe departe. e pentru cei care vor ceva mai bun decat ceea ce se gaseste acum pe piata, ca am vazut prea multi oameni nemultumiti aici pe forum.
nu vreau sa iau in deradere munca celor de la Modelism. Doamne fereste! incerc doar sa prezint o altenativa si un subiect de discutie.
poate ca la sfarsitul acestei discutii vom aprecia cu mult mai mult munca celor de la Modelism.

Revenind la costuri, spuneam in topicul anterior ca pretul revistei singur poate acoperi costurile de productie.
facand un calcul ca Modelism se vinde cu 6o mii lei vechi, o alternativa ar trebui sa iasa la un cost mai redus, sa zicem 40-50 mii lei pentru 50 pagini calitatea de mai sus.
scazand tiparirea, raman cam 20-30 mii lei vechi/exemplar pentru plata colaboratorilor.
la tiraj de 1000 de exemplare (cartula, modelistii nu sunt doar pe net, sinceri sa fim. tirajul e poate exagerat sau poate ca nu, habar nu am... deja prea multe necunoscute), revenind... la tiraj de 1000 de exemplare inseamna cam 20-30 milioane lei vechi pentru tehnoredactare, taxe etc. asta presupunand ca cei care vor colabora o vor face benevol, ceea ce e greu de crezut.
raman contractele de publicitate care, la asemenea tiraj si la asemenea target mic nu pot aduce bani prea multi, cel mult pentru plata celor care publica, plata simbolica. si asta in cazul in care cineva ar da bani de publicitate unei reviste noi-noute care ar face concurenta Modelismului. intrebarea e cine si de ce.

raman alte necunoscute, de genul celor exprimate de pavel privitoare la "secrete militare" and stuff like that.
de asta imi venise mai devreme ideea, nu foarte geniala, ce-i drept, ca armata romana ar fi interesata de un mijloc de promovare pentru viitorii voluntari. ceea ce mi se pare greu de crezut.

lasand copilariile si entuziasmul la o parte, mi-am expus punctul de vedere.
ah... ca uitasem, costurile de tiparire se platesc jumate inainte, jumate la ridicarea pachetului rezulta investitie rezulta bani dati dinainte rezulta... ganditi si voi ce rezulta.

astea-s faptele. astea-s datele. cu informatii suplimentare voi veni mai incolo.
cand am scris prima data de revista, parca o si vedeam iesind de sub tiparnita si imprastiindu-se in lume. acum, circa 24 de ore mai tarziu, realismul isi face loc.

ramane totusi ca subiect de discutii si chiar va rog sa va dati cu parerea. repet, s-ar putea sa avem o parere mult mai buna despre ceea ce exista deja in clipa in care vedem dificultatile cu care se confrunta o asemenea revista.

ca fapt divers, cartula, ai putea sa faci un poll sa vedem reactia oamenilor care intra pe site la propunerea asta?

acestea fiind spuse, ma scuzati pentru intinderea subiectului, dar nu am spus decat vreo zecime din ce se putea spune. acum va ascult si pe voi.

#2 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 11 September 2005 - 12:41 AM

In primul rand, n-ai d ce sa-ti ceri scuze ca te-ai intins, mi se pare interesanta discutia.

Acum, referitor la pret... Calitatea revistei nu trebuie sa fie la nivelul celor de la Metro... Ci muult peste, daca 'oferta Metro' la care te referi e ce care o primesti in cutia postala... Pretul pe care l-am estimat la tiparirea in serie de 500-1000 la nivelul printarii de la Aeromagazin, ca sa ai ce face cu pozele printate, nu sa numeri pixelii pe ele, e undeva spre 3 lei noi / exemplar.

Problemele care trebuiesc rezolvate sunt:
- contributii cu materiale.
Ce probleme sunt aici: putini care pot contribui cu materiale de nivel de revista. Nu discutam motivele, insa e o realitate. Din cei care pot contribui, unii nu prea se pricep sa scrie. E si asta o arta, si nu oricine o stapaneste bine. Daca te bazezi pe contributii voluntare, atunci omul va aduce ceva cand si daca are timp. Daca vrei sa aduca ceva cand ai nevoie, deja se pune problema banilor.
Asta o consider in continuare cea mai mare problema dintre toate. Si asta 'omoara' revistele care sunt acum pe piata.

-corectura/punere in pagina/bun de tipar
Sa zicem ca asta poate sa o faca un X pe gratis/bere, daca are idee, timp, si materialele vin deja finisate...

-tiparire
Se rezolva, daca ai bani si 'materialul'. Cea mai simpla etapa, zic eu.

-distributie
Cu asta cum te descurci? Ca pare simpla, dar nu e... Consuma timp, logistica, etc... Nu merge facuta pe genunchi la 500 exemplare.


Tot vorbesti de publicitate... O singura intrebare. Publicitate LA CE? Cine dumnezeu iti baga bani de publicitate intr-o revista de interes limitat, in Romania? Singura piata de publicitate potentiala e cea a magazinelor/vanzatorilor de articole de modelism... Nu-i nevoie sa detaliez despre cati e vorba :pint:

Singurele 2 probleme care le vad sunt:
- continut
- probleme financiare

Sa zicem ca partea cu finantele o mai fentezi, o publicitate la o "linie fierbinte" sayu mai stiu eu ce :-D :-D :lol:
Dar ce te faci cu continutul?

Daca vrei sa te bazezi pe contributii voluntare... As intreba si eu... De ce nu s-ar face acele contributii voluntare la Modelism, care zic eu ca si-a aratat intrucatva disponibilitatea (si sper ca va fi si mai bine pe viitor) pentru asa ceva, si nu cred ca ar stramba din nas la un articol bine scris pe gratis...
Aaaa, aici vine partea interesanta... "Dar de ce sa castige 'ei' de pe urma mea???"... Exact la chestia asta se va reduce si in cazul unei alte (noi) reviste... De ce sa castige 'ala' de pe urma mea? Mie ce-mi iese? Si deja lupta e cam pierduta, trebe sa incepi sa platesti... Trebuie sa devii relativ profitabil, nu mult, dar trebuie sa iasa si ALTI bani pe langa costurile de tipografie....
Trebuie sa scoti bani sa poti sa platesti continutul. Trebuie sa platesti continutul ca sa poti sa scoti bani... Si nimeni n-o sa mai creada in chestia cu "non-profit"...
Intelegi cam pe unde vreau sa bat?
O revista nu prea merge s-o scoti pe hartie la nivel de "hobby"... Asta daca ai pretentii sa fie o revista buna.

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 September 2005 - 10:07 AM

Citeaza

Daca vrei sa te bazezi pe contributii voluntare... As intreba si eu... De ce nu s-ar face acele contributii voluntare la Modelism, care zic eu ca si-a aratat intrucatva disponibilitatea (si sper ca va fi si mai bine pe viitor) pentru asa ceva, si nu cred ca ar stramba din nas la un articol bine scris pe gratis

Cam intrebarea asta mi-o puneam si eu dar sub alta forma: de ce sa nu contribuim la "ridicarea" nivelului revistei Modelism cu articole propii?
Eu zic cam asa: pentru inceput trimitem articole asa, mai mult "onorific", cu motivul ca ne vedem numele in revista. Dupa ce treaba "prinde" la cititori, se poate cere ceva plata pentru aricole, lucru pe care Craciunoiu nu cred ca-l va refuza, din motive clare: va pierde colaboratorii, articolelel vor dispare, cititorii vor fi nemultumiti.......... [asta e pura speculatie care s-ar putea sa nu tina :pint: :-D. Dar a fost aplicata cu succes la o alta revista ce a "murit", pacat, din cauza avarismului (ca sa nu zic altceva!) redactorului sef.]

#4 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 11 September 2005 - 11:43 AM

Cartula a ridicat o problema foarte subtila -cea a scrisului. Intradevar nu oricine se poate preta la asa ceva. Atunci cand trebuie sa-ti pui gandurile in propozitii, totul devine dintrodata mult mai greu! Tocmai de aceea e bine sa avem un astfel de topic pe site; eventuale articole produse de cineva pot fi lecturate mai intai aici, putem da sugestii si apoi se pot inainta revistelor (reviste la plural avand in vedere intentia lui Obnosis).

#5 Useril este offline   obnosis 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 16-August 05

Postat 11 September 2005 - 11:54 AM

Ahmed... nu e chiar o intentie, e mai mult o insiruire de argumente pro sau contra, de plusuri si minusuri.
ce iese, vom vedea.

#6 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 12 September 2005 - 08:53 AM

Entuziasmul este de remarcat ca si in orice alt fel de tentativa de actiune.
Exista deja o revista care are tare multi ani de experienta in spate. Revista Modelism.
Z-mare a zis:

Citeaza

Cam intrebarea asta mi-o puneam si eu dar sub alta forma: de ce sa nu contribuim la "ridicarea" nivelului revistei Modelism cu articole propii?
Eu zic cam asa: pentru inceput trimitem articole asa, mai mult "onorific", cu motivul ca ne vedem numele in revista. Dupa ce treaba "prinde" la cititori, se poate cere ceva plata pentru aricole, lucru pe care Craciunoiu nu cred ca-l va refuza, din motive clare: va pierde colaboratorii, articolelel vor dispare, cititorii vor fi nemultumiti.......... [asta e pura speculatie care s-ar putea sa nu tina smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif. Dar a fost aplicata cu succes la o alta revista ce a "murit", pacat, din cauza avarismului (ca sa nu zic altceva!) redactorului sef.]

Asa este! De ce nu contribuim cu articole la revista Modelism? Derptul de autor se plateste si aici.
Totus daca cineva se gandeste ca se inbogateste din asta, deja s-a pacalit. Dreptul de autor este de 100000lei vechi/pagina si atat asa ca aia cu incercarea de a salta pretul nu tine. Atata este si gata.
Eu mi-am dorit ca in aceasta revista sa fie si "tehnici de constructie" si sincer am "speculat" pur si simplu figurina de la modelism in asa fel incat initiativa publicarii sa vina de la Cristi Craciunoiu.
Ceea ce sper este sa reusesc sa mai bag in revista astfel de articole, dar fara cei 10RON/pagina pentru ca asta a fost una dintre conditiile mele.
Revin la subiectul o revista scoasa de noi.
Discutia asta (chiar daca nu s-a facut pe forum) a mai fost si subiectul a fost deschis in octombrie sau noiembrie anul trecut si s-a oprit la stadiul de discutie. In afara de Euren care lucreava unde lucreaza, cam cine mai stie si are habar despre ce inseamna real sa scoti o revista vandabila? Ma refer aici la aspect, calitate hartie, calitate materiale, lucruri si poze inedite (nu luate din alte reviste, carti sau net),etc.
Pavel are dreptate cand spune despre "camila". Asa este! Exista chiar poze pe care uni le-au facut, dar nu pot fi aratate fara riscul de a fi "luati de guler".
Va fac o propunere.
Hai sa adunam aici materil pentru un numar de revista care sa nu contina ce a aparut deja la "Articole", sau in alta parte pe acest site. Actiunea sa inceapa azi si sa se incheie fix peste o luna adica pe 12 octombrie.
Revista sa aiba cam 50 de pagini , imagini si text. Sa cuprinda in rubricile ei tot ce isi doreste fiecare. Istorie, poze, planuri, comparatii, tehnici, etc., etc. Daca reusim asta putem incerca sa ne gandim mai departe. Daca nu, tragem linie si ne oprim. aici.
Cei care vor contribui cu materiale nu vor primi nici un ban (punct) si .....
Bafta!

#7 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 12 September 2005 - 09:11 AM

crios, la Sep 12 2005, 08:53 AM, a spus:

Hai sa adunam aici materil pentru un numar de revista care sa nu contina ce a aparut deja la "Articole", sau in alta parte pe acest site. Actiunea sa inceapa azi si sa se incheie fix peste o luna adica pe 12 octombrie.

Mi se pare o idee excelenta.

#8 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 12 September 2005 - 09:43 AM

Si pentru ca orice miscare trebuie gandita macar cu un pas inainte (gandindu-ma ca trecem de faza continut al primului numar), pasul urmator ar fi ca revista trebuie sa devina persoana juridica.
In timp ce ganditi/scrieti articolul, ar tebui sa va ganditi la solutii si pentru asta.
Adica: sediu social, statut, avocat, etc. si nu in ultimul rand solutii de finantare pentru asta.
Bafta!

PS Si pasi mai sunt. :pint:

#9 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 12 September 2005 - 10:03 AM

Mare noroc aveti ca n-am timp nici sa mor!
In mare, Crios, Cartula, Pavel, Z-mare (si altii) au punctat aproape toate dificultatile "afacerii".

Un lucru e clar: Primul pas nu este "facerea" revistei ci rezolvarea problemelor birocratice. Vorbim de o revista clasica. Nu poti misca un pai daca nu esti "persoana juridica". Sau ma rog... poti... da' risti sa te "umfle fiscul" si sa te dea afara toata lumea. Dupa ce ti se mai tranteste si ca esti nebun! Urmeaza apoi restul scarbosteniilor: contabilitate, aprobari, alergaturi total neproductive, scandal cu difuzorii, urmarit hotii... (sau credeti ca in Romania nu se/te fura nimeni?), si abia dupa aia materialele de publicat. Si aici zidul e mare si gros...
Ia incercati (eu n-am curaj desi am lucrat acolo mai mult de 10 ani) sa va duceti la AEROFINA si sa cereti acces la documentatia tehnica a scaunului de catapultare. Asa... pentru un articol, in serial, de 30-40 de pagini * 2200 caractere pe pag. si vreo 10-15 desene/poze. Sau materiale pentru orice alt echipament de bord. Pentru un absolut banal "indicator litrometric".

Pe urma iti trebuie musai 1-2 redactori/corectori/traducatori care sa stie cu ce se mananca aviatia, marina... nu sa-ti lase... "frana aeriana" sau alte alea.

OK! Hai sa strangem totusi materiale pentru un numar "de proba". Singura conditie este ca aceste materiale trebuie sa fie "strict secrte" pana la publicare. Altfel n-are nici un haz.

#10 Useril este offline   obnosis 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 16-August 05

Postat 12 September 2005 - 10:24 AM

O alta intrebare este carui "nivel" ne adresam?
Am putea sa impartim revista in trei: tehnici pentru incepatori, pentru avansati si pentru experti, probabil.
Daca vreti sa adunam articole pentru un numar, trebuie sa fie impartite nitelus sarcinile, sa nu ne trezim ca 5 fac acelasi articol sau ceva asemanator.

Si revin la propunerea cu Poll-ul adresat vizitatorilor site-ului. Ar fi cea mai la indemana metoda de sondare a opiniei publice.
Asa vom vedea si ce isi doresc oamenii de la o asemenea revista.

#11 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 12 September 2005 - 10:33 AM

P.S. La postarea de mai sus, desi sunt niste lucruri care nu se spun chiar asa usor.

Si eu si nevasta-mea lucram de multi ani prin edituri. La un moment dat ne-am pus in cap sa ne facem propria editura. Finantare gasisem. Si nu era vorba de 5000$ ci de o suma mult-mult mai mare. Aveam si alte necesitati asigurate. Contabilitate – expert contabil “gratis”, jurist/avocat “gratis” (gratis un fel de-a spune – erau deja angajati la alta firma si se puteau ocupa si de editura), mijloace de transport, spatii de depozitare, spatii pentru birouri, calculatoare, imprimante, scanere et. etc. Plan editorial elaborat/asigurat pentru 2-3 ani si 15-20 de titluri pe luna. 5-6 traducatori entuziasti care ne-ar fi sustinut absolut gratis o buna bucata de vreme. Un sistem de difuzare destul de bine pus la punct. Si multe altele asemenea. Pana la urma totul a ramas “pe hartie”.

Cu ceva vreme in urma am propus patronilor publicarea (traducerea) unei cunoscute colectii de carti despre aviatie. Concluzia a fost: “Interesant! Da... sunt destul de interesante! Uite, nici nu sunt foarte greu de tradus etc. etc. Da, se poate scoate o colectie lunga! Crezi ca o sa mearga? Sa vedem... mai vorbim...

#12 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 12 September 2005 - 10:37 AM

eugen, la Sep 12 2005, 11:03 AM, a spus:

OK! Hai sa strangem totusi materiale pentru un numar "de proba". Singura conditie este ca aceste materiale trebuie sa fie "strict secrte" pana la publicare. Altfel n-are nici un haz.

Am inceput cu materialele ca sa vedem daca putem strange intr-o luna de un numar.
Sa apara aici pentru ca toata lumea sa-si dea cu parerea despre continut si sa se poata face comparatie (obiectiva) daca poate iesi ce-si doreste fiecare.
Este si asta un fel de farmec valabil pentru numarul "virtual" al revistei.
Trebuie mai intai sa demonstram ca suntem in stare sa scriem un astfel de numar.
Nu de alta, dar pentru urmatorii pasi, costurile nu sunt asa mititele :-D si nu este cazul sa incepem cu cheltuieli pana nu vedem si daca suntem capabili . :pint:
Bafta!

#13 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 12 September 2005 - 10:39 AM

obnosis, la Sep 12 2005, 11:24 AM, a spus:

[...] trebuie sa fie impartite nitelus sarcinile, sa nu ne trezim ca 5 fac acelasi articol sau ceva asemanator[...]

De regula nu se face asa. Fiecare scrie despre ce stie mai bine. Dupa aia se alege "crema". Nu poti sa-i spui cuiva: tu scrii poezii... tu pictezi, iar tu asta grasu' de ocupi de balet! :pint:

#14 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2005 - 11:22 AM

Haideti sa repet o chestie... Trecand peste faza de "hei-rup" si entuziasmul initial, cam cum credeti ca o sa stea situatia?
Uitati-va la ce se posteaza lunar aici, si luati in calcul ca nu orice se preteaza la o revista... In mod normal, ca sa cred in existenta unui material pentru o revista noua lunara, m-as astepta ca nivelul de postari sa creasca de cel putin zece ori...

Va place sau nu, situatia e cea pe care o vedeti. Problema maxima e a continutului. Nu persoana juridica, contabil, sau mai stiu eu ce. Cu nitei bani, si nu foarte multa alergatura, faci rost si de contabil, si de avocat, si de DTPist, te faci si cu o firma, iti aranjezi si cu o tipografie,si ce mai vreti voi in domeniul publicistic. Sunt destui oameni care se ocupa cu asa ceva si plang dupa un ban.

Din pacate modelistii sunt insa "rara avis", iar cei care ar reusi sa scrie la un nivel multumitor un articol sunt si mai putini. Eu v-as propune ALTCEVA... Incercarea de a strange material de revista timp de 5-6 luni minim... Timp in care sa se poata scoate ceva in format electronic... Daca merge treaba, de abea dupa aia cred ca merita pusa problema de iesit pe hartie.

Altfel se intampla ce s-a intamplat si cu AM-ul, care ar trebui sa fie un avertisment si tema de gandire pentru cei ce viseaza la o revista. In momentul in care se epuizeaza rezerva de entuziasm, se duce naibii ca n-ai cu cine.

Stiu, m-am repetat. Rau. Dar cred ca-i totusi necesar... Ca de obicei vad ca se incepe cu organizarea, se studiaza cat costa X si Y, ce format, ce rubrici sa contina...
Domnilor... Hai sa vedem cum e cu stransul de materiale :pint: Si dupa aia mai vorbim.
Eu pun la bataie hosting-ul si distributia electronica a PDF-ului care iese... Cineva care sa-l puna in pagina se gaseste.

#15 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 12 September 2005 - 11:39 AM

Citeaza

Hai sa vedem cum e cu stransul de materiale  :pint:

Dupa cum spuneam!:-D
Si ca o atentionare ca sa priceapa toata lumea ce spune Cartula si cu mine - ultimul articol de la sectiunea articole are data postarii 03.09.2005, inaintea lui pe 31.08.2005 si inaintea astuia doua articole pe 19.07.2005 si unul pe 14.07.2005.
Va las sa socotiti daca iesa de-o revista.
Bafta!

#16 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 12 September 2005 - 12:04 PM

apropos de ce spune cartula..poate nu iese revista ci un fel de "almanah" la 6 luni, pdf

#17 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2005 - 01:32 PM

MiG-ule, am mai zis-o pe celalalt subiect. Ideea de a scoate un PDF cu articolele din ultimele X luni care au fost pe site mi se pare fezabila, si chiar se va concretiza. Nu stiu cand, dar se va face.

#18 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 12 September 2005 - 02:29 PM

cartula, la Sep 12 2005, 02:32 PM, a spus:

Ideea de a scoate un PDF cu articolele din ultimele X luni care au fost pe site mi se pare fezabila, si chiar se va concretiza. Nu stiu cand, dar se va face.

:hammer: Uite... daca imi pui pe CD pozele de pe site ma angajez sa fac eu primul "PDF". Eu am incercat sa le descarc dar n-am reusit!

Ar mai fi nevoie de niste texte (cateva cuvinte acolo nu neaparat articole) gen: prezentari ale celor care au expus la Muzeul Militar, cateva cuvinte ale celor care au expus pe la Walkaround, cate ceva despre furnizori/producatori... chestii d-astea...

#19 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 12 September 2005 - 03:10 PM

Salut,

Am urmarit cu mare interes thread-ul acesta si vreau sa va spun citeva lucruri:

1. Anul trecut mi-am facut o firma de consultanta (proprie si personala - adica cu unic asociat) - a costat aproximativ 400 EUR si a durat 3 saptamini. Am angajat o firma care - cu SERIOZITATE - s-a ocupat de tot. Eu am fost doar cu semnaturile.
Asa ca sa stiti ca birocratia nu e chiar asa de mare pe cit pare (daca stii sa te decurci cu ea). Firma imi merge binisor si acuma (batem in lemn), nu o sa ma inbogatesc de pe urma ei dar sunt multumit.
Asta nu cred ca este o piedica.

2. Cine v-a bagat in cap ca o revista de modelism trebuie sa apara lunar - ea poate sa apara bilunar sau trimestrial, ceea ce schimba cu totul calculele voastre.
Cea mai buna revista de modelism din Franta (dupa umila mea parere) apare bilunar.
Si ce a-ti zice de o revista care apare trimestrial ?!!!

3. In Romania, la ora actuala nu exista nici o revista de modelism. Exista doar o afacere de familie care editeaza, ceva ce se intituleaza "revista de modelism". Si cine a rasfoit o revista de modelism din occident stie la ce ma refer.

4. La o colaborarte de genul acesta exista o singura problema - SA TE TII DE CUVINT - daca promiti ceva (un articol sau o fotografie), atunci lucrul acela trebuie sa se intimple.

5. Sunt dispus sa pun si eu osul la bataie.


Christian

PS. - Si ma rog de ce nu ar fi bune articolele aparute in ultima perioada pe acest site.
Eu personal consider ca au o buna calitate.

Aceasta postare a fost editata de curec_christian: 12 September 2005 - 03:12 PM


#20 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 September 2005 - 03:23 PM

Pai nu prea iese Crios. Nu spusem amindoi, hai sa vedem daca intr-o luna se string 50 de pagini re revista?

Citeaza

In momentul in care se epuizeaza rezerva de entuziasm, se duce naibii ca n-ai cu cine.
V-am mai spus, am fost in colectivul de rdactie la o revista pe profil de electronica. Problema nu era numarul urmator (pentru primele numere am avut chiar o droaie de articole!) ci cel de al ..zecelea, unsprezecelea si asa mai departe. Bine ai zis Cartula, dupa ce se epuizeaza rezerva de entuziasm incep oamenii cu: luna asta nu am avut timp, nu am reusit sa mai "inventez" nimic, schema nu mi-a reusit, desenatorul meu a fost in concediu si nu am putut face cartelele, m-am...plictisit si, uite asa, revista chiar ramine cu doi, trei entuziasti Poate pentru o luna, doua se string articole, dar pentru inca peste ......10 luni??????
Mai uitati-va o data la asta:
data postarii 03.09.2005, inaintea lui pe 31.08.2005 si inaintea astuia doua articole pe 19.07.2005 si unul pe 14.07.2005. si aduceti-va aminte cum ati "subscris" fiecare la chestionarul privind nr de articole pe care urma sa le publicati lunar. Saracul Cartula, se dadea de ceasul mortii ca nu va avea memorie suficienta pe site in urma "valului"- tunami nu alta :pint: - de articole ce se intrevedea la orizont ......


8Pt;line-height:100%'>(parca am promis unul pe luna, m-oi fi tinut de promisiune??????? :-D )

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi