Forum Machete,Modelism,Hobby: Revista de modelism - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Revista de modelism Cine si de ce se incumeta la proiect

#21 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 12 September 2005 - 03:28 PM

@ curec_christian

- Eu am carcotit cel mai mult despre "birocratie" pentru ca asta-i lucrul pe care il urasc cel mai tare... si nici nu prea ma pricep.
- Corect! O revista poate fi si cu aparitie trimestriala sau la 2 luni (nu bilunara! :-D )
- Nimeni nu spune ca articolele de pe site n-ar fi bune. Problema-i alta si a punctat-o Cartula: DE UNDE MATERIALE ORIGINALE? Materiale originale pentru ca preluarile, compilatiile, traducerile etc. omoara pana la urma ideea.

Cred ca are dreptate Cartula: hai sa adunam cateva luni cat mai multe materiale. Le cantarim, le analizam, le disecam si tragem linie dupa.
Si Crios a pus degetu' pe o rana: cate articole s-au scris in ultimul timp? OK! A fost vacanta, :pint:, caldura mare, :-D ...

#22 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 12 September 2005 - 03:34 PM

Z-mare, la Sep 12 2005, 04:23 PM, a spus:

8Pt;line-height:100%'>(parca am promis unul pe luna, m-oi fi tinut de promisiune??????? :pint: )

Mi-ai luat-o inainte! Bine zis! Eu am facut sondajul... NU m-a obligat nimeni sa promit nimic... si eu tot unu' pe luna am bifat... si NU m-am tinut de promisiune...

#23 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 12 September 2005 - 03:54 PM

Mai e ceva! Discutia s-a orientat pe doua directii diferite: revista clasica si revista electronica. Dupa umila mea parere sunt doua chestii care, totusi, se abordeaza diferit (pe termen lung). Deci... hai sa specificam CLAR, atunci cand "luam cuvantul", la care din ele ne referim.

#24 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2005 - 04:11 PM

Nu, Eugen, nu cred ca sunt 2 chestii atat de diferite. Cred ca sunt doar 'faze' de evolutie.
Christian, ai dreptate la punctele 1,2,3 si 4 :pint:
Se rezolva cu PJ, se rezolva chiar si cu logistica pentru tiparire, dupa cum ziceam...
Dar pana nu apare cineva care sa fie dispus sa investeasca timp si finante intr-un proiect de genul asta, si sa si vrea al naibii de tare sa-l vada realizat, n-o sa se intample nimic.

Chestiile astea prin 'comitet' nu le-am vazut sa aduca prea multe chestii concrete in general. Pur si simplu nu se potrivesc cu modelul de mamagement al unei intreprinderi comerciale, asta-i realitatea. Ca sa faci o intalnire, sa bei o bere, merge cu 'comitetul'. Ca sa faci o revista, trebuie 2-3-4 insi care sa fie baza si restul, multi, colaboratori, nu oameni cu raspunderi mari. Parerea mea sincera ca pana nu va apare acel cineva care o sa zica 'am timp, am bani, am toata logistica, si mai ales VREAU', n-o sa vezi o revista pe hartie.
Nu merge cu 'eu fac un articol, tu il corectezi cand ai timp, ala il pune in pagina cand are chef, eu il trimit la tipografie cand oi avea bani, si publicam revista cand o da al de sus'.

Prima faza zic ca e ceva publicat online, in acelasi timp trimiteti cati puteti articole la Modelism ca ne place sau nu e singura, si om vedea ce se mai intampla.
Cu timpul experienta va creste, ideile vor prinde contur, si se va vedea cine chiar e bun pentru asta si se poate pune baza, si cine doar discuta discutii.

#25 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 12 September 2005 - 04:31 PM

curec_christian, la Sep 12 2005, 04:10 PM, a spus:

PS. - Si ma rog de ce nu ar fi bune articolele aparute in ultima perioada pe acest site.
Eu personal consider ca au o buna calitate.

Nu ma refeream la calitatea articolelor cand am spus "sa nu contina ce a aparut deja la "Articole"" ci la ceea ce Eugen si Z-mare au inteles deja.
Revista clasica sau electronica inseamna munca.
Hai pentru inceput sa ramanem la propunerea mea

Citeaza

Hai sa adunam aici materil pentru un numar de revista care sa nu contina ce a aparut deja la "Articole", sau in alta parte pe acest site. Actiunea sa inceapa azi si sa se incheie fix peste o luna adica pe 12 octombrie.
Revista sa aiba cam 50 de pagini , imagini si text. Sa cuprinda in rubricile ei tot ce isi doreste fiecare. Istorie, poze, planuri, comparatii, tehnici, etc., etc. Daca reusim asta putem incerca sa ne gandim mai departe.

Hai sa vedem ce iese si ce suntem in stare sa facem la momentul asta.
Hai sa va dau un exemplu de entuziasm care nu va avea finalitate:
Festival machete
De discutia initiata de Cid vis-a-vis de infiintarea unui club, discutie care a continuat la prima intalnire, va mai amintiti?
Bafta!

#26 Useril este offline   obnosis 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 16-August 05

Postat 23 September 2005 - 03:15 PM

Ce se-ntampla, domle`? :pint: A inceput lumea sa publice din ce in ce mai multe articole? :-D Credeti ca cineva vrea sa scoata o revista? :-D
Lasand gluma la o parte, ete ca se poate si mai mult de un articol pe luna.
Si mai vin... 8-)

#27 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 23 September 2005 - 03:36 PM

obnosis, la Sep 23 2005, 04:15 PM, a spus:

[...] Lasand gluma la o parte, ete ca se poate si mai mult de un articol pe luna. [...]

:hammer: Cred ca ai inteles ca e vorba de MAI MULT de un articol pe luna de la MAI MULT de un autor!
Adicatelea: x articole * y autori = MUUUUUULTE ARTICOLE

#28 Useril este offline   MariusF 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 02-October 05

Postat 03 October 2005 - 12:12 AM

In primul rand ash dori sa va salut pe toti. Sunt nou aici, dar regret ca nu v-am gasit mai devreme. Imi place entuziasmul cu care tratati ideea acestei publicatii de specialitate si m-ash putea implica in proiectul vostru. Am citit tot s-au aproape tot ce ati spus pana acum vis-a-vis de idee si vreau sa va spun cateva lucruri, unde cred ca ati gresit. Cei de la metro merg pe hartie lucioasa de 60gr/mp. Aceasta nu se preteaza la o publicatie. Hartia de 90gr este cel mai des folosita. Americanii folosesc hartia offset si arata foarte bine, poate nu este momentul sa va aruncati direct la lucioasa. Pretul avansat de cineva a fost de 15-20 000lei/exemplar , nimic mai adevarat luindu-se in calcul tirajul de 1000 si de lipsa unui contract pe termen lung. personal cred ca se ajunge la 5-6 000 lei pe bucata la un tiraj de 10 000 bucati. Nu trebuie sa va sperie o astefel de cifra pentru ca oricum este mica. Doar bucurestiul papa lejer o asemenea cantitate, ma rog. Contractele cu tipografiile se fac de obicei cu scadenta de 30 zile. Un astfel de contract inlatura investitia initiala in tipar. O vanzare de 40% in prima luna acopera costurile. Aceasta publicatie nu are termen de garantie, ca sa spun asa, cum are un ziar cotidian. Publicatia seamana, d.p.d.v. al tipografului, cu revistele de rebus. Altfel spus informatia ramane valabila si interesanta pana in momentul in care este citita. Am destul de putin timp liber altfel m-ash implica 100% in acest proiect. Asha.....ma ghandeam sa va fac tehnoredactarea si sa port discutiile pentru distributia pe national. Cred ca ideea este buna si are potential financiar.
Publicatiile se ttiparesc, de obicei din banii de publicitate, banii obtinuti din vanzare acopera celelalte cheltuieli sau intra direct in buzunarul redactiei, patronatului etc. Ma cam pricep la treaba asta si sunt dispus sa ma implic. Pana una alta trebuie organizata redactia. Daca''vindeti' doar modelism proiectul nu tine. Trebuie sa vindeti turism(prin descrierile locurilor bune pentru desfasurarea activitatii pasionatilor) Trebuie sa vindeti tehnica(prin prezentarea de utilaje gen Bosh Skill etc - de unde se iau bani) Trebuie sa promovati magazine de specialitate pentru bartere pe produse.......chiar e mult de lucru dar exista shansa reala sa castigati bani facind ceea ce va place. aveti nevoie de articole captivante, de seriale cu desfasurarea activitatii pe perioada construirii unui model.....Concursuri, proiecte, ce mai! fratilor, puneti-va pe treaba adunati materiale si va fac eu o macheta sa inebuniti. Eu personal iubesc barcile 1:1 dar ca mine sunt foarte putini, sper sa ma infiati fara suparare si cred ca ne putem fi de ajutor unii altora sau mai corect spus altuia, ca sunt cam singurel prin zona.

#29 Useril este offline   scristi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 03-March 05
  • Location:Braila

Postat 03 October 2005 - 09:36 AM

Salutare tuturor, am citit cu atentie acest articol si este o ideea foarte buna pe care am incercat sa o dezbat pe alt forum si pana la urma nu am rezolvat nimik din cauza ca toti plecat de la ideea "nu sunt bani". Asta asa e ca daca nu ai bani nu faci nimik dar nici nu au incercat macar ca voi sa faceti rost de materiale . Am si eu o sugestie nu lasati articolele care s-au facut pe acest forum la o parte deoarece nu multi stiu de acest forum sau nu stiu sa umble pe net, ma refer la persoane de varsta 2-3, care sunt modelisti si nu stiu. Ci cauta cu motoare de cautare ce ii intereseaza si anume poze. Eu consider ca o revista la acest pret se vinde destul de repede mai ales daca are omul ce citi si ce vedea, exemplu revista AEROMAGAZIN care este asteptata cu sufletul la gura.Si apropo pe acest forum sunt destule lucrari foarte bine realizate care ar trebui vazute de toata lumea nu numai de vizitatorii acestiu site.Si inca ceva, MariusF are dreptate, revista nu trebuie sa contina numai kit-uri , ci tot ce tine de modelism, chiar si lucrari facute de mana RC sau nu.Cu acest lucru eu consider ca revista va avea intotdeauna ceva nou ca spre exemplu o nava sau un avion, sau un alt model nu se face de la zero intr-o zi sau o saptamana, poate dura luni. Si revista nu este obligatoriu sa apara lunar, eu zic cel mai bine la 3 luni ca sa se faca o lucrare buna nu in fuga ca vai se termina luna si nu este gata urmatoarea revista, mai bine incet dar cand ai aparut sa ii spargi :hammer: la nas pe cei care au deja revista de "modelism". Va multumesc si sper ca ideea mea sa fie buna de ceva, ca si eu ma numar printre modelistii care lucreaza de mana de la zero. Va multumesc. Cristi

#30 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 06 October 2005 - 10:07 AM

Pana la urma cum ramane cu articolele? Am un kit review de postat si nu stiu ce sa fac. E considerat articol de revista? Nu il postez si astept termenul sau nu e considerat articol de revista si il pun azi aici?

#31 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 06 October 2005 - 10:30 AM

Olaf, situatia e dupa cum urmeaza...
Daca AZI ar exista omul de care vorbeam (cu bani, cunostinte, si vointa), tot ar mai trece o luna-doua CEL PUTIN pana ar iesi ceva pe piata...
Decizia ta :angry:

#32 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 06 October 2005 - 10:48 AM

Pana una alta, singura revista pe care o avem este sectiune "Articole" asa ca te rog sa procedezi in consecinta.
La safarsitul perioadei pe care am dat-o, voi numara articole din respectivul interval de timp si am sa va fac un raport exact cu numarul de articole, ce contin, ce note au luat si am sa va las sa trageti singuri concluzia daca la momentul ala putem sau nu putem sa ne gandim la o revista virtuala.
Bafta!

#33 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 06 October 2005 - 11:15 AM

:angry: Sa pun si eu bomboana pe coliva!

Un articol pe o pagina A4, scris cu font de 11, cu 7 poze si aranjat ca in poza de mai jos, contine 2500 de caractere cu tot cu spatii.
Deci aveti grija cat scrieti! Pentru comparatie articolul Kituri IAR-80 are 7000 de caractere, Vopsele pentru incepatori si avansati are ~35.000, iar ZIS-5, AER Moldova, 1:72 numai 800.

P.S. Chestia e valabila pentru ambele variante de revista (reala sau virtuala).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Document21.jpg

Aceasta postare a fost editata de eugen: 06 October 2005 - 11:22 AM


#34 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 06 October 2005 - 11:36 AM

:angry: Si ca sa fie tacamul complet:

Incercati sa reproduceti (de la A la Z) pagina de mai jos in orice program: Quark, Corel, PageMaker, Word etc. si vedeti cat timp va ia! Dupa aia inmultiti cu 32, 48 sau 96!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: p06.jpg


#35 Useril este offline   obnosis 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 16-August 05

Postat 06 October 2005 - 01:36 PM

Eugen, nu stiam ca Otilia era la scara 1/48 :angry: :bang: :-o

#36 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 06 October 2005 - 01:53 PM

:angry: :bang: :-o Ce ochi... Si-am micsorat imaginea! Asta text l-am avut la indemana!

#37 Useril este offline   musashi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 21-June 05

Postat 10 October 2005 - 04:45 PM

Oameni Buni,
Stiti ce lipseste pe mai toate revistele din romania (de profil ) efectiv tehnici de lucru !!!
Au fost oarece incercari timide de prezentare la aeromagazin la inceput 2-3 reviste dar s-au plictisit si au renuntat.
Nu vi se pare ciudat ca toti modelistii mai de doamne ajuta au o virsta ?(sau se indreapta catre ea ! )
Mai toti meseriasii de pe site au posibilitatea sa faca un articol despre o macheta care nu i-a lasat sa doarma noaptea si pe care au reusit-o magistral cu poze bune si descriere a unor probleme intilnite si mai ales rezolvate.
Aratati-le tinerilor ca nu e o mare filozofie s faci o macheta, daca lucrezi cu pasi mici si siguri si mai ales stii ce sa faci.
In Franta sunt reviste care cu asta se ocupa (Traditions ) pentru figurine,modelle reduit d'avions,si multe altele.
Cu ocazia asta se poate face si un pic de reclama la diverse kituri (aviz celor care au si magazine de profil )-cei care lucreaza rasini isi pot prezenta munca,si cine stie citi modelisti pot iesi la lumina cu mindriile lor. Ceea ce se petrece pe forum poate fi un start minunat.
Despre cum se poate lucra o diorama se poate scrie numere intregi,despre aerografuri si ceea ce se poate face cu ele ...si multe altele.

#38 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 10 October 2005 - 04:54 PM

Citeaza

  Oameni Buni,
Stiti ce lipseste pe mai toate revistele din romania (de profil ) efectiv tehnici de lucru !!!

Nu mai lipseste. A fost in numarul trecut un articol care era 90% tehnica de vopsire figurine chiar daca nu se numea "tehnici", iar in nr.5/2005 (Modelism Int.) va fi chiar rubrica.
Am vazut numarul "neretusat" si incepe sa devina din ce in ce altceva. Incepe sa fie ceea ce ne dorim.
Bafta!

#39 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 11 October 2005 - 03:51 PM

In perioada 12.09-11.10.2005 (inclusiv) s-au publicat 16 articole dar am sa le mentionez doar pe cele care au depasit nota 9,00

Messerschmitt 323 D1 Gigant, Italeri 1/72 - 9,40
Mitsubishi J2M3 Raiden Jack, Tamiya 1-48 – 9,50
Cruciati - joc - Zvezda – 1:72 – 9,75
Kituri IAR-80 – 9,00
Sopwith Strutter "Comic fighter", 1/48, Roden – 10
German Panzergrenadeurs (1943-45)-1:35-ALANGER - 10
German infantry 1943-ALANGER-1:35 – 10
Potez 63-11 - Azur – 1:72 – 10
RS Models He 112 B 1/72 – 9
Albatros D.III – 9,78


Bafta!

#40 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 12 October 2005 - 12:52 PM

crios, la Oct 11 2005, 04:51 PM, a spus:

In perioada 12.09-11.10.2005 (inclusiv) s-au publicat 16 articole dar am sa le mentionez doar pe cele care au depasit nota 9,00 [...]

Adica aproximativ 50.000 de caractere (cu spatii) plus pozele aferente. Adica aproximativ 20-22 de pagini "standard" (de fapt sunt mult mai putine).

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi