Forum Machete,Modelism,Hobby: Sherman El Alamein - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sherman El Alamein

#1 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 20 August 2009 - 01:48 PM

Este vorba de kitul Dragon 6447 "El Alamein Sherman"

http://www.dragon-mo...iews-cookie.htm

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#2 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 20 August 2009 - 02:20 PM

Excelent frate, felicitarile mele pentru frumosul Sherman african.
Imi plac mult efectul de prafuire intilnit pe blindatele teatrului african si detaliile foarte realiste.
Te felicit si pentru alegerea acestei inmatriculari mai fistichie.
Respect !
Spor,
Bill :shifty:

Aceasta postare a fost editata de Bill: 20 August 2009 - 02:20 PM


#3 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 20 August 2009 - 02:25 PM

Salut Ovidiu

Avand in vedere ca niciodata nu m-au atras formele "Ronson-ului", nu ma pronunt fata de corectitudinea machetei, dar :
-Ca si vopsire si reprezentare a efectelor pe masina, nu pot decat sa afirm : SUPERB !!!!
Bine echilibrat, eu unul nu vad nimic care sa-mi sara in ochi vis-a-vis de incarcarea laterala, s.a.m.d. ;-)
-Daca asta era motivul pentru care te-am pus absent la GB-ul "teuton", scuzele mele. Meriti cu brio acordarea unei "scutiri medicale".

Cred ca o sa-mi revizuiesc atitudinea fata de aceasta masina.... :shifty:

#4 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 20 August 2009 - 02:26 PM

Multam fratilor , ma bucur ca va place.

Adi, nici eu nu tare eram fan "Ronson", dar dupa ce m-au lovit miseleste niste frati dragi, cu niste kituri, m-am contaminat.
Motivul disparitiei de care vorbesti este ca sunt in curs de "facere" a unei diorame cu shermanul asta si un Bedford QL, nu neaparat la El Alamein , dar tot undeva in Africa de Nord.

Mai pun ceva poze mai mari.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de marhaba: 20 August 2009 - 02:33 PM


#5 Useril este offline   laure 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 22-January 05
  • Location:Craiova

Postat 20 August 2009 - 03:58 PM

SUPERB Ovidiu, asteptam si diorama cu mare interes.

#6 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 20 August 2009 - 04:26 PM

Excelent! Felicitari

#7 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 20 August 2009 - 05:03 PM

Apoi, draga frate, asa sa tot fii contaminat! :shifty:
Foarte fain, imi place mai mult asa , in "culori" desertice..

#8 Useril este offline   Michael_Wittmann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 818
  • Inregistrat: 19-March 05

Postat 20 August 2009 - 05:11 PM

Uite că mai şi munceşte cineva pe forum, şi munceşte bine. Frumos, nu mai am cuvinte, că pe cele de laudă le-am folosit cānd l-am văzut pe viu. Oricum, tot trebuie să comentez, īn sensul că de cānd l-am văzut au crescut nişte chestii pe el care arata "brici". Frate, nici nu putea arăta mai bine, felicitările mele şi ale familiei! :shifty: ;-) :-o

Citeaza

-Daca asta era motivul pentru care te-am pus absent la GB-ul "teuton", scuzele mele. Meriti cu brio acordarea unei "scutiri medicale".

Frate Adi, are mai multe motivări, dar nu le-a adus īncă la şcoală, chiulangiul. B-)
Spor!

#9 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 20 August 2009 - 05:19 PM

Dulce Frate,

Pen'ca io nu-s Mike Starmer, ca sa comentez acuratetea colorilor BritanicoElAlameiniste :

http://www.network54.com/Forum/47208/threa...a+Desert+Pink+2

... si pen'ca oricum, io personal, nu dau foarte multe parale pe agitatiunea in jurul "corectitudinii cromaticomodelistice"... socot deci ca aceasta chestiune, e la gustul orsicui.
Pot doar sa-ti spui, cu multa bucurie, ca asa zisul tau "Ronson" este de departe ( chiar si pentru ochisorii nonronsonistilor ) cel mai aratos din cele ce se mai facura, pe mioriticile noastre plaiuri ! Cu drag io te felicit si te complimentez ! Si-mi salt si bascul, pentru calitatea fotografiilor !

Prea bine-ai ilustrat matale, modesta silueta a acestei modeste "aprinzatoare"... ce treaba crunt de bine-si facu ea... in parjolirea si de-a pururi trecerea in nefiinta, a mult preaslavitului gunoi teuton !

#10 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2009 - 05:32 PM

Este pur si simplu impecabil. De concurs. Toate accesoriile sunt vis.
Doar dpdv estetic as avea cava de comentat. Prelata verzulie pusa la uscat mi se pare prea mult.
Arata exccelent ca executie, arata a fi ceva cauciucat, dar parca rupe prea tare linia machetei - eu zic ca era suficienta plasa de camo rulata la baza cutiei blindate, sau prelata respectiva mergea mai stransa, mai creata.

#11 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 20 August 2009 - 06:54 PM

Va multumesc tuturor pentru feedback.
Alexelu, prelata aia are rolul de a masca decalul cu "dundee" pe care l-am "semidistrus" . N-am avut alta varianta de a drege busuiocul. O sa incerc s-o mai incretesc in final cind il voi pune in diorama.
Acum altceva: BUNUL prieten Dragos mi-a atras atentia asupra unor greseli si omisiuni pe care le-am facut. N-a facut-o public ca sa-mi menajeze sensibilitatile balegoase. Multam draga frate, voi avea intotdeauna ceva de invatat de la tine.
Dupa cum urmeaza:
- filtrele de aer le-am pus invers - adica cu susu-n jos - greseala stupida
- lipsa protectiilor la lampile din spate - asta din cauza instructiunilor dragonistice care nu le mentioneaza drept care nici nu mi-am batut capul
- NEprelucrarea imbinarii dintre partea de sus si cea de jos a turelei (plus astuparea gaurii respective) - omisiune, neatentie (si lene ?!?)
- mantaua tunului plus teava sunt in varianta tirzie ceea ce nu pusca cu ce trebuie

Imagine postata

Imagine postata

Drept care am purces de-am reparat dupa cum m-am priceput, adica am chituit treaba la turela, am pus protectiile, am intors filtrele si am schimbat mantaua si teava cu totul.

Imagine postata

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de marhaba: 20 August 2009 - 06:57 PM


#12 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 20 August 2009 - 08:12 PM

Dulce Frate... viteza ta de reactie, gurita mi-a lasat cascata !

In prima postare, la capitolul laude, am uitat sa mentionez doua chestii importante.
1. La prea multe modele de Sherman, realizate preaspaniol si megadeconcurs, in tot felul de ipostaze dramaticociupite si superruginite, un amanunt ignorat in mod stupidospaniol ma deranjeaza foarte : TOATE periscoapele sunt inchise ! Ma bucur mult, ca tu, pe toate le-ai deschis !
2. In proiecte Shermaniste inspirate de aceeasi omnipotenta scoala, de bonton este sa-ngramadesti bagaje, pana la limita ruperii suspensiei... dar acestea, mai niciodata nu-s ancorate sau legate... Din nou ma bucur ca tu n-ai sfidat legile gravitatiei si, te-ai asigurat ca ale tale n-au sa zboare in primele minute de mars !

Cat despre filtrele VORTOX... aici cred c-ar mai merge-o incercare...

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 20 August 2009 - 08:24 PM


#13 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2009 - 11:26 PM

Vezi postareamarhaba, la 20 Aug 2009, 19:54, a spus:

Alexelu, prelata aia are rolul de a masca decalul cu "dundee" pe care l-am "semidistrus" . N-am avut alta varianta de a drege busuiocul. O sa incerc s-o mai incretesc in final cind il voi pune in diorama.
....
Drept care am purces de-am reparat dupa cum m-am priceput, adica am chituit treaba la turela, am pus protectiile, am intors filtrele si am schimbat mantaua si teava cu totul.

1. Eram aproape sigur, dupa pozitia un pic nefireasca.
2. Cand anume ai apucat sa faci toate astea ???
Inca o data, FELICITARI!

#14 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 21 August 2009 - 07:11 AM

Vezi postareaalexelu_marinelu, la 21 Aug 2009, 00:26, a spus:

...
2. Cand anume ai apucat sa faci toate astea ???
Inca o data, FELICITARI!


Nu a fost chiar mare lucru. Protectiile lampilor din spate le-am lipit cu cianoacrilat. Teava si mantaua au iesit usor dupa ce am dezlipit piesa de siguranta din interiorul turelei. Le-am inlocuit cu mantaua fara "urechi" si a doua teava care o dau in kit (usor, aproape imperceptibil evazata spre gura). Filtrele de aer m-am chinuit un pic sa le dezlipesc dupa care le-am lipit tot gresit (Dragos dixit). Trebuie sa le mut ceva mai sus. Turela am chituit-o si slefuit-o. In mod normal acolo ar trebui sa apara un mic cordon de sudura , dar asta chiar nu-l mai pun. In rest din aerograf a mers totul usor.

#15 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 21 August 2009 - 07:44 AM

Fratioare, treaba cu filtrele VORTOX, sta cam asa :

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 050628_cbrown_mp_his_bmm1819.jpg
  • Imagine atasata: airkleener.jpg
  • Imagine atasata: page176.jpg


#16 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 August 2009 - 09:59 AM

:shifty:

#17 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2009 - 12:43 AM

Foarte foarte realist....Si de bun gust (sau de bunacrstere) aplicarea weatheringului si a detaliilor.
Daca e pus intr-un peisaj adecavat si faci poza alb-negru, habar nu-ti dai seama ca-i macheta.
Desi pentru mine sermanul e doar un cotetz inalt si nu suficient de nimic, a constituit totusi un adversar de temut pentru gunoiul teuton reprezentat de Pz II, Pz III si alte camioane blindate cu cele mai groase prelate :shifty: ;-) :-o B-) :lol:

Nu, serios - felicitari pentru macheta....Putea sa fie si wermacht '47. Importante sunt aptitudinile machetistului in a reprezenta detalii cat mai realiste.

#18 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 22 August 2009 - 06:06 AM

Ma bucur ca-ti place Caline. Cum spuneam , nici eu nu m-am dat in vint niciodata dupa ele. Parte pt. ca le-am considerat toate la fel, parte datorita lipsei de imaginatie americanesti in ceea ce priveste vopsirea. Nimic mai gresit. Sunt chiar enervant de diferite unele de altele (mai ales pentru cine nu dispune de memoria de turma de elefanti a lui Dragos ) iar faptul ca scriau pe ele cam tot ce le trecea prin cap, basca faptul ca au fost prin toate teatrele de razbel, face ca inmatricularile sa fie cit se poate de variate.

#19 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 22 August 2009 - 12:27 PM

Arata foarte bine!Imi place si mie weatheringul, bagajele.Imi place si calitatea pozelor...imi place tot.

#20 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 22 August 2009 - 12:34 PM

Vezi postareawurger, la 22 Aug 2009, 01:43, a spus:

...Desi pentru mine sermanul e doar un cotetz inalt si nu suficient de nimic, a constituit totusi un adversar de temut pentru gunoiul teuton reprezentat de Pz II, Pz III si alte camioane blindate cu cele mai groase prelate...


Pentru cineva atent la amanuntele atat de grosolane si neartistice ale realitatii istorico-tehnologice... si nedrapate in aburul legendelor urbane de doua parale gaurite... ar observa cu uimire ca, pe langa Pz.II ( inferior majoritatii masinilor altor natii din generatia lui ), Pz.III si pana la un punct Pz.IV, au reprezentat varful tehnologic teuton... din punct de vedere rezonabil si logic. Rusii au cazut in fund de uimire, cand au aflat ca teutonii au scos din fabricatie Pz.III-ul, inlocuind-ul cu gunoaiele monstruoase si stupide care au urmat.

Ce pot sa zic... dulce si spumoasa e gargara teutonomitologica, inventata si regonflata cu voie de la stapanirea yankee, in anisorii de varf ai razboiului rece... cand orice forma de propaganda si razboi psihologic era buna, sa mai astampere panica data de cosmarul nesfarsitelor hoarde blindate sovietice... Aceeasi schema a fost aplicata un deceniu mai tarziu si in cazul bushidomitologismului... mai tarziu, deh, caci asazisiisamurai calcasera si mai rau pe becul jupanilor yankei.

Ma rog... pentru orsicare ar pohti sa se declare sastisit de damful fetid si vetust al snoavelor prefabricat-simplificatoare, recomand o lectura atenta a urmatoarei cartulii... care v-ar produce poate o epifanie, INCLUSIV asupra tembelismului yankeu :

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 612iMYVNOfL._SS500_.jpg


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi