Forum Machete,Modelism,Hobby: Revell Bismarck 1:350 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Revell Bismarck 1:350

#21 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 26 October 2009 - 05:47 PM

Multumesc!

#22 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 27 October 2009 - 10:05 AM

Misto rau! Vrem sa vedem mai mult :rolleyes: :drinks: :clapping: :clapping: !!!!

#23 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 10 November 2009 - 05:50 PM

La 14 februarie 1939, intr-un cadru tipic pentru Germania de la sfarsitul anilor `30, a fost lansat cuirasatul Bismarck. A fost botezat de Dorothea von Loewenfeld, nepoata "cancelarului de fier". Se observa prova dreapta, cea ulterioara, denumita "Atlantic", fiind cea reprodusa, din fericire, si de kit.
Cateva cuvinte despre punte, daca tot am montat-o: blindajul orizontal varia intre 50 si 80 de mm grosime (mai mic la prova si pupa, mai mare in cazul in care acoperea diversele magazii). Lemnul folosit pentru acoperirea putilor era cel de tec, care avea calitatea de a nu fi alunecos. In afara unor situatii speciale (vezi insemnele de recunoastere aeriana) nu era vopsit, tocmai pentru a-si pastra calitatile. Puntea de lemn avea o grosime de 100 de mm, cu exceptia zonei de sub lantul ancorelor de la prova, unde avea 130 de mm. Revell a reprodus bine diferenta, dar a gresit atunci cand nu a gravat in acea zona puntea si indica, in planuri, vopsirea in alta culoare, sugerand ca in acea zona lipsea placarea cu lemn de tec, lucru total fals. Din fericire, Eduard a remediat acest neajuns, fotodecupajele reproducand gravura puntii de tec, pe care am vospit-o in consecinta.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: launch1.jpg
  • Imagine atasata: launch2.jpg
  • Imagine atasata: launch3.jpg

Aceasta postare a fost editata de Degrelle: 10 November 2009 - 06:47 PM


#24 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 10 November 2009 - 06:05 PM

Am facut un drybrush sub linia de plutire (n-as putea spune cu rezultate multumitoare) si spre final voi trata cu uleiuri si "opera moarta". Pe viitor cred ca am sa renunt sa insist asupra carenei. Puntea a fost vopsita, la aerograf, cu Tamiya deck tan, peste care am facut un wash cu umbra arsa. In afara de insemnele de recunoastere aeriana, restul detaliilor a fost vopsite cu pensula. Zvasticile sunt decaluri, chinuite sa arate cat de cat bine. Nu prea sunt multumit de cum au iesit si nici nu a reusit sa le pozitionez asa cum imi doream. Pentru proiectele ulterioare, cand va mai fi cazul sa reproduc asa ceva, o sa incerc sa confectionez niste masti. In schimb, arata bine (cred eu) detaliile aduse de Eduard la gurile de aerisire ale barbetelor turelelor armamentului principal, cu toate scarile, pasarelele si toate celelalte. In general, fotoinciziile fac diferenta. Mai sunt cateva lucrui de "atins", pe aici-pe acolo, la nivelul intregii punti, care urmeaza sa primeasca o parte din detalii, inclusiv ancorele si cabestanele cu lanturile aferente. O sa fac atunci o noua sesiune foto. Dupa care, suprastructurile.
Trebuie neaparat sa invat sa fac fotografii si, ulterior, sa-mi iau o camera decenta. Parca imi pare rau de toata munca, pozele nu sunt deloc reusite.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 19.JPG
  • Imagine atasata: 18.JPG
  • Imagine atasata: 17.JPG
  • Imagine atasata: 13.JPG
  • Imagine atasata: 12.JPG
  • Imagine atasata: 1.JPG
  • Imagine atasata: 3.JPG
  • Imagine atasata: 6.JPG

Aceasta postare a fost editata de Degrelle: 10 November 2009 - 06:19 PM


#25 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 27 November 2009 - 12:12 PM

Pentru lanturile ancorelor Eduard a livrat piese plate, care aratau infinit mai prost decat piesele din stiren livrate de Revell. In consecinta, am decis sa folosesc o varianta care mie mi se pare ceva mai realista, chiar daca e putin "out of scale", mai ales in ceea ce priveste lanturile de siguranta, care in realitate erau mai mici. Oricum, a fost o munca teribila sa montez lanturile, cu toate buloanele de prindere de punte...Si asa nu sunt foarte indemanatic, dupa 10 minute imi tremurau mainile! Am montat si cabestanele si o parte din tambuchiuri si alte detalii ale puntii. Restul ceva mai tarziu, dupa montarea unei parti din suprastructuri, deocamdata nu vreau sa montez toate micile detalii de pe punte care mi-ar face viata grea ulterior, la montarea suprastructurilor.
Am folosit pasteluri pentru "opera vie", desi am remarcat ca multa lume pe forumurile de specialitate prefera varianta "curata", mai ales cand e vorba de un kit "full hul", fara diorama. Eu am optat pentru varianta care imi permite sa si experimentez si la sfarsit voi concluziona (sper impreuna cu voi) daca merita sau nu. Pentru "opera moarta" voi folosi tot pasteluri, dar ceva mai discret. Pozele sunt evident proaste...poate reusesc sa rog pe cineva mai experimentat si cu un aparat serios sa faca cateva cadre mai de doamne-ajuta. Oricum, va puteti face o idee.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.JPG
  • Imagine atasata: 2.JPG
  • Imagine atasata: 3.JPG
  • Imagine atasata: 4.JPG
  • Imagine atasata: 5.JPG
  • Imagine atasata: 6.JPG

Aceasta postare a fost editata de Degrelle: 27 November 2009 - 12:14 PM


#26 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 10 December 2009 - 12:56 PM

Am inceput lucrul la suprastructuri. De la chila pana la catargul central Bismarck era compus din 17 punti. "First deck" (Aufbaudeck) este ceea ce vedeti in fotografii acum, suprastructura centrala si cea mai mare. Toate celelalte punti vin montate pe aceasta structura. Am montat toate PE, mai sunt de montat paravanele speciale pentru indepartatea minelor. In afara hublourilor (cateva zeci), atat scarile, cat si usile blindate erau turnate. In consecinta, a trebuit sa lucrez serios la montarea lor. Dupa ce montez toate piesele, urmeaza sa pregatesc pentru vopsire, slefuind acolo unde e cazul si indepartand micile urme de CA. Alte poze cat de curand.

Daca va place, daca nu va place, astept pareri si sugestii. Ca altfel trag concluzia ca ori sunteti muti de extaz, ori vi se pare inutil sa mai comentati! Glumesc. Oricum, orice punct de vedere e binevenit.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg
  • Imagine atasata: 5.jpg
  • Imagine atasata: 6.jpg
  • Imagine atasata: 7.jpg
  • Imagine atasata: 8.jpg

Aceasta postare a fost editata de Degrelle: 10 December 2009 - 01:00 PM


#27 Useril este offline   TonyS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 144
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 10 December 2009 - 03:23 PM

Ti-a iesit foarte bine.
Felicitari pentru hublouri sunt extraordinare.
Incearca sa gauresti cadrul usilor acolo unde le-ai facut usile deschise.

Bafta

#28 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 10 December 2009 - 03:38 PM

Mai degraba le voi vopsi in negru. Multumesc!

#29 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 10 December 2009 - 03:54 PM

deocamdata ce am avea de comentat, ca inca nu ai stricat nimic... :pardon: . poate ca ar fi totusi bine , alaturi de piesa pe care o prezinti, sa pozezi si un obiect comun, gen bricheta, moneda, aspirator( :drinks: ),asa, ca sa ne dam seama de proportiile pieselor.s-ar putea sa-ti sugeram sa faci filele din lemn pe anumite punti,fara sa ne dam seama ca la scara la care lucrezi tu ele au 4x0,00...mm. :pardon:

#30 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 10 December 2009 - 08:08 PM

Dupa cum am precizat, e vorba de 1:350 scara. O sa incerc sa fac poze din care sa se observe mai bine proportiile.

#31 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 16 December 2009 - 10:32 AM

Am continuat lucrul, de data asta cu Lower Bridge Deck (Unteres Bruckendeck). Pe hangarul hidroavioanelor suportii pentru barcile din salvare, acum din PE, erau piese turnate, cu exceptia balustradei cu pasarela si scarile. In spatele hangarului se gaseau doua cabine rezervate sefilor de stat major, o asemenea nava fiind foarte probabil sa fie "nava amiral" in anumite misiuni. Este posibil ca amiralul Günther Lütjens sa fi folosit aceasta cabina in cele catava zile cat s-a aflat la bord. Decuparea pieselor turnare, slefuirea si adaugarea PE-urilor (unele piese minuscule) a fost migaloasa, dar teribil de placuta. Detaliile adaugate de Eduard sunt intr-adevar impresionante. Cat de curand alte fotografii.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 5.JPG
  • Imagine atasata: 3.JPG
  • Imagine atasata: 4.JPG
  • Imagine atasata: 6.JPG
  • Imagine atasata: 2.JPG

Aceasta postare a fost editata de Degrelle: 16 December 2009 - 10:32 AM


#32 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 17 December 2009 - 04:04 PM

In continuare, Bridge Deck (Bruckendeck). Extensia puntii din ambele borduri era rabatabila. Am inlocuit complet piesele din kit cu PE-uri, dar am decis sa le lipesc in pozitia deschisa, asa cum erau la 5 mai 1941. Curand voi trece la vopsirea si montarea puntilor la care am lucrat pana acum.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.JPG
  • Imagine atasata: 2.JPG
  • Imagine atasata: 3.JPG
  • Imagine atasata: 4.JPG


#33 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 28 February 2010 - 01:51 PM

Cateva poze cu ce am mai lucrat pana acum. Bridge Deck (Bruckendeck) nu e inca montata si mai am mult de lucru la ea. Puntile le-am tratat cu un wash (umbra arsa). Spre deosebire de AFV-uri, o nava are mult mai multe piese (mai ales daca alegi sa upgradezi cu senturi de PE), dar licenta artistica nu e aceeasi. Oricum, pentru cei care se incumeta, mare atentie la imbinari, eu nu sunt foarte multumit de cum a iesit. Cu toate astea, si in continuare voi lucra tot dupa tiparul constructiei pe subansamble. Varianta de montare a intregii nave si vopsire ulterioara nu o iau in calcul...Inca o data, pozele nu sunt foarte sugestive, dar cat sa va faceti o idee.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.JPG
  • Imagine atasata: 2.JPG
  • Imagine atasata: 3.JPG
  • Imagine atasata: 4.JPG
  • Imagine atasata: 5.JPG
  • Imagine atasata: 6.JPG
  • Imagine atasata: 7.JPG

Aceasta postare a fost editata de Degrelle: 28 February 2010 - 01:54 PM


#34 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 07 March 2010 - 02:11 PM

Revin cu cateva poze ale cosului. Mai am retusuri de facut, abia am instalat toate PE-urile. Evident, una dintre scari a sarit din penseta probabil pe o alta planeta, pentru ca am cautat ca un nauc (in hohotele de ras ale prietenei) mai bine de jumatate de ora si nu am gasit-o, desi nu era chiar minuscula. Resemnat, am apelat la cutia cu surplusuri, care m-a scapat din situatia mai mult decat neplacuta. Nu poate puntile sunt montate; mi-am invatat lectia si le voi monta la sfarsit, dupa aplicarea camuflajului. Am decis sa las capacele proiectoarelor inchise, cum erau la data de 5 mai 1941. Am regretat mai apoi: pentru licenta artistica, ar fi trebuit macar unul sa-l las deschis. Balustradele au fost un chin, mai ales ca forma puntii proiectoarelor are forme cand drepte, cand rotunde. In consecinta, am de lucrat acum la retusare.
Desi nu pare un subiect prea interesant, iar eu sunt la primul proiect de anvergura, am sa postez in continuare poze, in acest climat care, sincer sa fiu, m-a luat prin surprindere. Pentru ca nu vreau sa comentez in alt topic, voi folosi acest colt de pagina ca sa-mi exprim regretul pentru faptul ca mica noastra comunitate, o gura de oxigen (cel putin pentru mine) in peisajul dezolant al vietii din Romania, nu reuseste sa ramana unita. Cei care vor sa se retraga de pe forum erau, fara exceptie, oameni de la care aveai ce invata si pe care merita sa-i cunosti. Insa speranta moare ultima, iar eu am convingerea ca lucrurile se vor indrepta.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.JPG
  • Imagine atasata: 2.JPG
  • Imagine atasata: 3.JPG
  • Imagine atasata: 4.JPG

Aceasta postare a fost editata de Degrelle: 07 March 2010 - 02:14 PM


#35 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 07 March 2010 - 03:22 PM

nu-mi dau seama ce, dar ceva nu pare a fi in regula cu balustrada de pe puntea proiectoarelor... o poza cu vedere de sus a acestei punti m-ar ajuta sa inteleg mai bine ce vad... p.s. scara cu pricina musai se afla in cel mai greu accesibil loc din camera. sub plinta de la parchet te-ai uitat? :bang:

#36 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 07 March 2010 - 03:29 PM

Uite o poza de sus, foarte aproape. Ce nu pare in regula? Balustrada a abia montata, mai am de lucru la ea, trebuie indreptata in anumite portiuni. Cum spuneam, balustrasa a fost greu de montat, sau cel putin asa e pentru mine. Ai sa razi...m-am uitat si acolo! :)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 5.JPG

Aceasta postare a fost editata de Degrelle: 07 March 2010 - 03:31 PM


#37 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 07 March 2010 - 04:05 PM

asa cum am banuit, balustrada mai trebuie 'muncita' pe ici pe colo... confectioneaza din lemn un sablon de forma puntii respective, dar mai mic, si gros aproape cat inaltimea balustrazii, modeleaza balustrada cu ajutorul lui, monteaz-o si abia apoi indeparteaza-l... p.s. poate sub piciorul mesei de lucru? :bang:

#38 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 07 March 2010 - 04:05 PM

Vezi postareaDegrelle, la 7 Mar 2010, 15:29, a spus:

Ce nu pare in regula? Balustrada a abia montata, mai am de lucru la ea, trebuie indreptata in anumite portiuni.


Asta era in neregula. :bang:
Pe alocuri balustrada este inca stramba si din cauza asta pare ca se intinde pe alte suprafete decat cele reale.
Am urmarit si voi urmari si in continuare, cu interes, subiectul tau.

Bafta!

#39 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 09 March 2010 - 06:12 PM

Interesanta idee gobi, dar detaliaza putin. Din lemn? Ce fel de lemn? Totusi e o piesa mica si cam intortocheata.

#40 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 10 March 2010 - 09:26 AM

deci, sablonul un pic mai mic decat puntea, astfel incat, dupa ce profilezi balustrada pe el, stalpii balustrazii sa cada exact acolo unde trebuie.nu desenez eu prea bine, dar sper ca se'ntelege... :gun:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: desen.JPG


Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi