Forum Machete,Modelism,Hobby: Revell Bismarck 1:350 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Revell Bismarck 1:350

#61 Useril este offline   lacatus10 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 93
  • Inregistrat: 07-May 09
  • Location:brasov

Postat 06 December 2010 - 12:34 PM

foarte frumoasa lucrare.
spor in continuare si asteptam alte poze.

#62 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 09 March 2011 - 10:43 AM

Fratilor, desi timpul nu a fost deloc aliatul meu in ultimele luni, revin acum cu cateva poze cu ce am mai lucrat intre timp, si anume turele, tunuri...si iar tunuri, printre care s-au strecurat si ceva proiectoare. Veti observa de la armamentul principal de 38 cm, la cel secundar de 15, cele AA de 10,5 in 2 tipuri de turele (LC 31 proiectate pentru tunuri de 88 mm si LC 37: poza 7, in stanga LC 37), tunuri de 37 mm, de 20 mm...Acum ma acum sa le vopsesc, in sfarsit! dupa atatea fotodecupaje :) Pozele, la fel de proaste. Aparatul e in continuare bun si eu la fel de ignorant.

P.S. Au aparut tevi de tun metalice inclusiv pentru tunurile de 37 mm, dar dupa o (foarte) scurta chibzuinta am abandonat ideea. La ce munca a fost la armamentul principal si secundar, cred ca treceam direct la neurochirurgie pentru celelalte!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg
  • Imagine atasata: 5.jpg
  • Imagine atasata: 6.jpg
  • Imagine atasata: 7.jpg
  • Imagine atasata: 8.jpg
  • Imagine atasata: 9.jpg
  • Imagine atasata: 10.jpg
  • Imagine atasata: 11.jpg

Aceasta postare a fost editata de Degrelle: 09 March 2011 - 10:51 AM


#63 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 10 March 2011 - 08:48 AM

Astept sugestii referitoare la confectionarea blast-bag-urilor pentru tunuri. Momentan sunt la varianta minililiput white. Daca are altcineva idei mai practice, va rog. Sunt inca nehotarat si curand va trebui sa ma decid.

#64 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 10 March 2011 - 03:18 PM

Ppoti incerca cu banda adeziva de hartie, din cea pentru zugraveli. Este destul de groasa ca sa stea cum o mulezi, dar si suficent de subtire sa nu dea urat. Poti gasi si lucioasa, si mai poroasa. In plus, daca vrei sa pastrezi tevile tunurilor mobile, este de recomandat....

#65 Useril este offline   eddie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2011 - 07:19 PM

Cu toate micile (foarte putine, dupa parerea mea) imperfectiuni inerente, lucrarea este extraordinara. Daca imi permiti un sfat, in ceea ce priveste fotografierea detaliilor, utilizeaza functia macro a aparatului foto atunci cand obiectivul se afla la o distanta de pana in, sa zicem, 30 cm de subiect.

#66 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 22 March 2011 - 08:44 AM

Multumesc!
Am folosit macro, dar nu e doar asta...Nici nu ma pricep si nici nu am o lumina prea buna acolo unde incerc eu sa fac fotografiile. Probabil data viitoare o sa schimb si locatia, si fotograful.

#67 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 16 August 2011 - 01:31 PM

Dupa aproape doi ani, in sfarsit am terminat acest proiect. Postez aici cateva fotografii. O sa-i fac, asa cum spuneam, si o sedinta foto de calitate. Daca nu reusesc sa vin cu el la intalnire, cu siguranta il veti vedea la expozitie. Vreau sa-i multumesc lui danusmaximus ca mi-a facilittat achizitionarea kit-ului si a documentatiei, care s-a dovedit extrem de importanta, lui xaba pentru proptitudinea cu care mi-a trimis PE-urile si alte accesorii de la Eduard, precum si tuturor celor care au venit, au vazut, mi-au dat un sfat sau pur si simplu si-au exprimat un punct de vedere. Am convingerea ca dupa experienta asta la viitoarele proiecte voi tine cont de tot ceea ce am invatat. Spor celor care lucreaza la Bismarck-ul de la Hachette, veti vedea ca merita efortul!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg
  • Imagine atasata: 5.jpg
  • Imagine atasata: 6.jpg
  • Imagine atasata: 7.jpg
  • Imagine atasata: 8.jpg


#68 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 16 August 2011 - 01:54 PM

Frumos.Imi place.
As sugera,totusi, sa vopsesti tevile la armele de calibru mic,in culoarea otelului ars(brunat). Ma refer la pisele a/a.

#69 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 16 August 2011 - 02:15 PM

- Frumos !!!
A meritat asteptarea finalului. Un mare BRAVO si din partea mea; iti doresc sa te bucuri de ea cat mai multi ani ! Iar daca va fi o recidiva, fie din clasa Rodney ....
:friends:

O sugestie (daca mi-e permisa) :
M-as abtine sa scot masina la plimbari lungi.....

Inca o data Bravo !

#70 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 16 August 2011 - 02:32 PM

Frumos lucrat! Bravo! :friends:

#71 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 16 August 2011 - 03:27 PM

:whistle: MUNCA , NU GLUMA . DESI CRED CA V-A SCOS SI CEVA PERI ALBI CRED CA EFORTUL A MERITAT SATISFACTIA DE A-L TERMINA RASPLATINDUVA MICILE PROBLEME DE LUCRU . ARATA FOARTE BINE . :hi: SANATATE SI VANT DIN PUPA SI PT ALTE SATISFACTII DE GENUL ASTA . B-)

#72 Useril este offline   eddie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 16 August 2011 - 03:58 PM

Excelent! Place maxim. Felicitari si la mai multe!
Multumesc in calitate de participant la saga celor de la Hachette. Sper sa iasa ceva fain. :drinks:

#73 Useril este offline   moflea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 31-January 11
  • Location:Bucuresti

Postat 16 August 2011 - 04:10 PM

Excelent!! Degrelle, daca nu ti-e cu suparare, crezi ca ai putea sa ne dai cateva informatii despre metodele folosite pentru vopsirea suprastructurii (camuflajul)?

#74 Useril este offline   Napster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 20-December 10
  • Location:Constanta
  • Interests:Modelism, auto, IT

Postat 16 August 2011 - 04:14 PM

Intradevar, un rezultat demn de o expozitie! Felicitari

#75 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 16 August 2011 - 05:33 PM

Multumesc mult ! @Longinus, ai dreptate, ca intotdeauna...deja am remediat problema.
@AdiP, CU SIGURANTA voi face si ceva din clasa Rodney, sunt navele aliate care imi plac cel mai mult. Inca nu sunt la curent cu detalii, inclusiv daca exista kit-uri, asa ca poate ma pui si pe mine in tema. Categoric voi tine cont de sugestia ta.
@Moflea, cu mare placere, dar ce anume mai exact? Pasii pe care i-am urmat in vopsire?

Aceasta postare a fost editata de Degrelle: 16 August 2011 - 05:35 PM


#76 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 16 August 2011 - 05:50 PM

Vezi postareaDegrelle, la 16 August 2011 - 05:33 PM, a spus:

, CU SIGURANTA voi face si ceva din clasa Rodney, sunt navele aliate care imi plac cel mai mult. Inca nu sunt la curent cu detalii, inclusiv daca exista kit-uri, asa ca poate ma pui si pe mine in tema. Categoric voi tine cont de sugestia ta.


Vezi ca exista pe piata ,tot la scara 1/350 de la Tamiya - HMS King George V.
Clasa Nelson nu stiu sa fie ,la scara 1/350(Tamiya produce kitul lui Rodney ,insa 1/700 :cray: )

In schimb te poti delecta cu alte 1/350 -uri ca de pilda Yamato(Musashi - tot Tamiya )sau USS Missouri.
Gasesti pentru ele si tevi din metal si desigur PE-uri.

Sau poti incerca un Richelieu (1943) tot 1/350 de la Trumpeter.
-topic

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 16 August 2011 - 05:56 PM


#77 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 16 August 2011 - 09:22 PM

Bravos si din partea mea,excelent final :hi:
Spor

#78 Useril este offline   moflea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 31-January 11
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2011 - 09:27 AM

Salut Degrelle,

Ma refer la modul in care ai reusit sa vopsesti (excelent din punctul meu de vedere) acele benzi alb-negru pe suprastructura. Imi pare rau ca nu mai exista pagina cu ghidul Hachette de vopsire a Bismarck-ului, dar acolo prezentau o metoda ce presupunea folosirea unui sablon ca cel din figura.

Imagine atasata: Untitled.png

Tot asa ai facut si tu? Multumesc!

#79 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 17 August 2011 - 11:39 AM

Eu am vopsit initial dungile pe borduri, ceea ce m-a ajutat foarte mult ulterior, pentru ca m-am ghidat dupa ele. Avand in vedere ca am lucrat pe subansamble, montam puntile provizoriu, mascam folosind masking tape de la Tamyia si vopseam. Abia cand totul era ok lipeam suprastructura. A fost o munca grea si nu mi-a reusit perfect, asa cum mi-as fi dorit. Am cateva reviste de modelism in care am vazut o alta metoda: montarea intregului vas si apoi vopsirea, la fel cu ajutorul masking tape-ului. Mie mi-ar fi fost imposibil. Oricum, daca ar fi sa o iau de la capat, as folosi aceeasi metoda. Mare atentie la dungile de pe bordaj: cea de la pupa era vizibil mai ingusta, multi fac greseala de a le vopsi identic la latime. Singurul loc unde am folosit sabloane a fost tot pe bordaj, cand am vopsit acele "valuri" albe.

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi