Forum Machete,Modelism,Hobby: 1:35 Academy Tiger I Initial Production - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1:35 Academy Tiger I Initial Production S11 "2. SS-Panzergrenadier Division Das Reich "

#1 Useril este offline   CristianD 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 12-March 09
  • Location:Ploiesti

Postat 29 September 2009 - 12:03 AM

La data de 15 noiembrie 1942 ia nastere 8./SS-Panzerregiment 2 in cadrul 2. SS-Panzergrenadier Division Das Reich .In Decembrie 1942 compania primeste primele 2 tancuri Tiger I , urmate de alte 8 tancuri Tiger I si 12 Panzer IIIJ in Ianuarie 1943. Pe 17 Februarie 1943 este livrat 1 tanc Tiger I . Alte 6 tancuri Tiger I sunt livrate unitatii in data de 13 Mai 1943. La data de 5 Iulie 1943 este declansata “Operatiunea Zitadelle”, cunoscuta si ca “Batalia de la Kursk” , la acea data unitatea avea operationale 12 tancuri Tiger I. La sfarsitul ofensivei de la Kursk 16 Iulie 1943, unitatea mai avea 5 tancuri Tiger I operationale, doar 1 singur fiind distrus in timpul luptelor date la Kursk.
Tancul S11 comandat de SS-Obersturmführer Theiss face parte din lotul de 6 tancuri livrate in Ianuarie 1943 unitatii si este unul din cele 37 de tancuri Tiger I fabricate in luna decembrie . (Fgst number 250039-250076). Incadrarea tancului in cele produse in luna decembrie sa facut examinand pozele de arhiva.

Conform D.W. to Tiger I (scrisa de Thomas L Jentz si Hilary L Doyle) tancurile produse in luna Decembrie aveau :

- prima versiune de filtre de aer Feifel . Versiunea simplificata de filtre a fost introdusa in Martie 1943;
- Gun Mantlet Reinforced at sight holes, cu toate ca incepand din Ianuarie 1943 , 90 de tancuri au fost dotate cu versiunea initiala de “Gun Mantlet “ datorita faptului ca fabricantul Krupp executase deja un numar de 100 de bucati inainte sa se adopte Reinforced Gun Mantlet in Noiembrie-Decembrie 1942 ;
- Emergency escape hatch in locul M.P.-Klappe de pe partea dreapta a turelei ;
- S-Mine Discharger au fost introduce in productia de serie in luna Decembrie;
- Smoke Candele Discharger , din iunie 1943 acestea au iesiti din productia de serie, tancul S11 dupa cum se observa din poze are doar suportul sudat de turela .


Pentru realizarea tancului voi folosi Kitul Academy 1348 Tiger I Initial w. interior si piese de la un kit Dragon 6404 Tiger I Late.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cutiile.JPG
  • Imagine atasata: Bundesarchiv_Bild_101III_Zschaeckel_206_34__Schlacht_um_Kursk__Panzer_VI__Tiger_I_.jpg
  • Imagine atasata: Bundesarchiv_Bild_101III_Zschaeckel_206_35__Schlacht_um_Kursk__Panzer_VI__Tiger_I_.jpg


#2 Useril este offline   CristianD 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 12-March 09
  • Location:Ploiesti

Postat 29 September 2009 - 12:34 AM

- am stabilit piesele ce le voi folosi de la kit-ul Dragon 6404 , in poze sunt cele de culoare gri .
- am terminat trenul de rulare care este complet facut din piesele Academy,
- am combinat piese de la 20t Jack din kit-ul Dragon cu piese de la Academy ptr a realiza 15t jack .;
- am folosit piesele MG43 Machinegun Ball Mount de la Dragon, cele de la Academy erau foarte slab reprezentate!
- Loader Hatch a primit manerele din interior de la Dragon fiind mai apropiate ca dimensiune de realitate, contragreutatea lipsea din kitul Academy , a fost imprumutata de la Dragon impreua cu "ventilul" de deschidere a trapei din interior, manerul exterior a fost confectionat din sarma ;
- Feifel Air Filters au fost asamblate si chituite la imbinari, cum am spus si mai sus , sunt modelul initial !
- trapele de acces ale soferului si operatorului radio sunt de la dragon impreuna cu mecanismul de deschidere si vizor;
- trapa de acces la motor a fost asamblata si corectata ;
- tot de la Dragon sa ales si Reinforced Gun Mantlet , kitul Academy vine cu o singura optiune ptr "Mantlet", modelul initial fara "intaritura" din zona gaurilor obiectivului de ochire !
- teava tunuli de 88mm tot de la Dragon impreuna cu Muzle Brake ;
in mare parte piesele de la exterior sunt pregatite pentru a fi lipite, mai trebuiesc uneletele , cablurile de la Dragon , PE de prindere a cablurilor , uneltelor si PE ptr Engine Grills


ma poate ajuta cineva cu un profil color pentru Tigri "Das Reich" din vara lui '43? Pana acum singurul profil color relevant este unul gasit in Armor Number 27 "Tiger in Action " care nu se potriveste cu cel din instructiunile de la Academy :friends:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: izometrie_stanga.JPG
  • Imagine atasata: vedere_deasupra_fata.JPG
  • Imagine atasata: vedere_spate.JPG
  • Imagine atasata: vedere_fata_jos.JPG
  • Imagine atasata: engine_hatch.JPG
  • Imagine atasata: roti.JPG
  • Imagine atasata: diverse.JPG
  • Imagine atasata: 1128_2_aca1348_10.jpg
  • Imagine atasata: profile_color.JPG


#3 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 29 September 2009 - 08:34 AM

Salut magica scrie asta pe google video (Tamiya Tiger part 1/2) poate te va ajuta foarte mult cu cele 2 Tigere.



Te salut,
Mihai(Jiju)

Aceasta postare a fost editata de jiju: 29 September 2009 - 08:38 AM


#4 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 29 September 2009 - 08:40 AM

Ar fi doua profile din Wydawnictwo Militaria 136 - Tiger Colours, ambele Kursk, iulie '43. Personal mi se par mai spectaculoase cele in camuflaj de iarna de la Charkow din primavara '43

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.JPG
  • Imagine atasata: 2.JPG


#5 Useril este offline   CristianD 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 12-March 09
  • Location:Ploiesti

Postat 29 September 2009 - 10:41 AM

 jiju, la 29 Sep 2009, 09:34, a spus:

Salut magica scrie asta pe google video (Tamiya Tiger part 1/2) poate te va ajuta foarte mult cu cele 2 Tigere.


multumesc ptr link , am vazut tutorialele astea pe youtube de cateva ori, oricum acela este un Tiger I Mid Production , are zimmerit , care sa aplicat dupa Kursk :friends: .

#6 Useril este offline   CristianD 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 12-March 09
  • Location:Ploiesti

Postat 29 September 2009 - 10:58 AM

 marhaba, la 29 Sep 2009, 09:40, a spus:

Ar fi doua profile din Wydawnictwo Militaria 136 - Tiger Colours, ambele Kursk, iulie '43. Personal mi se par mai spectaculoase cele in camuflaj de iarna de la Charkow din primavara '43


multumesc mult marhaba, e exact ce cautam! cat despre camuflajul de iarna poate urmatorul dupa un tiger I late in normandia '44 :friends:

#7 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 29 September 2009 - 03:05 PM

He He!!!Tare ma bucur sa vad inca un tiger misunand pe aici.
Ai grija cu partile imprumutate de la 6406 sa nu iei din greseala ceva ce-ti va trebui pt. cel late.(ex. J2 :friends: )

Initial production este cam dificil de realizat din early.
Din pacate S11 si multe altele din 2. SS-Panzergrenadier Division Das Reich aveau Gun Mantlet fara intarire.Deasemeni cutia de boarfe din spatele turelei era model tunisia(cam asa).
S21 la fel.

Gun Mantlet-ului portat de la Dragon ii trebuie adaugata o bucata de plastic in partea superioara(partea roz).Asta daca nu ai folosit intreg Gun Mantlet-ul de la dragon.O greseala dupa parerea mea, pt. ca se potrivea si cel academy, iar inlocuitor pt. 6406 nu mai ai.Dar nu vad...deci probabil ca nu ai folosit.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 100_9969.JPG

Aceasta postare a fost editata de tgr: 29 September 2009 - 03:25 PM


#8 Useril este offline   CristianD 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 12-March 09
  • Location:Ploiesti

Postat 29 September 2009 - 04:38 PM

 tgr, la 29 Sep 2009, 16:05, a spus:

He He!!!Tare ma bucur sa vad inca un tiger misunand pe aici.
Initial production este cam dificil de realizat din early....
....Din pacate S11 si multe altele din 2. SS-Panzergrenadier Division Das Reich aveau Gun Mantlet fara intarire.Deasemeni cutia de boarfe din spatele turelei era model tunisia(cam asa).
S21 la fel.
Gun Mantlet-ului portat de la Dragon ii trebuie adaugata o bucata de plastic in partea superioara(partea roz).Asta daca nu ai folosit intreg Gun Mantlet-ul de la dragon.O greseala dupa parerea mea, pt. ca se potrivea si cel academy, iar inlocuitor pt. 6406 nu mai ai.Dar nu vad...deci probabil ca nu ai folosit.


multumesc pentru sfaturi si precizari , linkul postat de tine mi-a confirmat ca tancul S11 a fost construit in decembrie 1942 si
conform D.W. to Tiger I , avea escape hatch , reinforced gun mantlet, cutia de bagaje improvizata, nu avea loader periscope , nu avea "spare track link holders" , nu aveam "exaust muffer guard and deflector " , aceste dotari regasinduse la tancurile livrate in Mai 1943!
cateva precizari acum
1.se vede ca era tarziu azinoapte cand am postat, am gresit ! :hi: Tigrul meu este Early !
2. cum se vede si in linkul trimis de tine, S11 aveau Gun Mantlet Reinforcement care a intrat in productie la sfarsitul lunii noiembrie 1942 , si doar 90 de tigri produsi dupa ianuarie 1943 au avut matlet fara intaritura si cei produsi pana la sfarsitul lunii noiembrie 1942
3. Bagage Bin , nu era de Panzer III ,au fost schimbate inainte de a fi trimise pe front cu niste cuti mai mari decat cele de pe Panzer III asta pana a intrat in productia cutia standard la data de 21 ianuarie 1943 . eu voi modifica cutia furnizata in kit .
4. Kitul 6404 e un kit superb pe care am reusit sa il stric montand gresit trenul de rulare :good: , deh eram la inceput..m-am lasat dus de val la montat si am observat foarte tarziu ! asa ca am decis sa iau tot ce imi trebuie pentru kitul de la Academy,kit in care au furnizat doar Gun Mantlet fara "intaritura " in discutie.

atasez si o poza din Germany's Tiger Tanks - D.W. to Tiger



 marhaba, la 29 Sep 2009, 09:40, a spus:

Ar fi doua profile din Wydawnictwo Militaria 136 - Tiger Colours,


am gasit cartea , este o sursa extraodinara de informatii privind culorile tancurilor Tiger I . multumesc pentru informatie :friends:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: bagage_bin.JPG


#9 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 29 September 2009 - 05:12 PM

Uite aici S11 si altele.
Chiar e o discutie pe tema S11.
Cat despre cutia de bagaje gen tunisia, banuiesc ca o poti modifica destul de usor atunci.

Aceasta postare a fost editata de tgr: 29 September 2009 - 05:22 PM


#10 Useril este offline   CristianD 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 12-March 09
  • Location:Ploiesti

Postat 29 September 2009 - 07:22 PM

Este posibil sa ai dreptate si S11 sa fi avut Mantlet fara reinforcement , asta ar insemna ca ar fi singurul Tigrul livrat la 17 februarie 1943!

am studiat pozele si nu reusesc sa ajung la o concluzie ! :friends:
1. exista o diferenta intre cele 2 poze de pe forum. in cea de-a doua nu se vede S-Mine Launcher si nici petele de camuflaj de pe blindajul frontal nu se potrivesc, sau poate nu mai vad eu bine, de o ora ma tot "holbez " la ele .
2 .pe de alta parte mi se pare ca S11 avea trapa operatorului radio inlocuita cu o trapa a soferului. difera orientarea vizorului, "sunt in oglinda"
3. in a doua poza , judecand dupa orientarea soarelui si cum ar fi umbrele pe tanc...vizorul trapei operatorului radio pare inversat exact ca particularitatea primei poze

Asa ca va rog si pe voi sa va dati cu parerea!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: s11_kursk.JPG
  • Imagine atasata: proba.JPG
  • Imagine atasata: DSCF1486.JPG
  • Imagine atasata: DSCF1488.JPG
  • Imagine atasata: 2dlkjeo.JPG

Aceasta postare a fost editata de magica: 29 September 2009 - 07:23 PM


#11 Useril este offline   CristianD 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 12-March 09
  • Location:Ploiesti

Postat 30 September 2009 - 04:58 PM

in urma cercetarilor facute aseara am dat peste niste poze cu S13 SS-Unterscharfuhrer Kraml, din aceiasi unitate "Das Reich", care a participat in batalia de la Kursk (http://www.dasreich....er-kursk43.html) poza atasata lamureste aspectul "Gun Mantlet" -ului . cat priveste S11 , am mai cautat informatii ,am gasit cateva poze cu denumirea initiala a tancului , 811 . Pe acest forum (http://forum.axishis...hp?f=47&t=92828) se discuta despre Tigrii "Das Reich" dar seriile de sasiu furnizate de ei nu corespund cu cele din cartea DW to Tiger I :hi:

are cineva poze cu tancul 811 Das Reich ,in care se se vada inscriptia? ? singura poza gasita de mine in care se poate distinge numarul o atasez !

intre timp mai postez poze cu ce am mai lucrat la kitt :friends:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 8SS811_3.jpg
  • Imagine atasata: 15t_jack.JPG
  • Imagine atasata: detaliu_driver__s_hatch.JPG
  • Imagine atasata: driver_hatch.JPG
  • Imagine atasata: feifel_airfilters.JPG
  • Imagine atasata: loader__s_hatch.JPG
  • Imagine atasata: MG_ball_mount.JPG
  • Imagine atasata: portectii_esapamente.JPG
  • Imagine atasata: suport_crick.JPG
  • Imagine atasata: SS2S13_5.jpg


#12 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 01 October 2009 - 07:41 AM

Te urmaresc cu mare atentie, eu am in asteptare un Tiger early de la Tamyia cu setul Eduard. Tot un tanc din Das Reich vreau sa fac si tot din iulie 1943. Din documentatia pe care o am eu (Tigers in combat vol I si II si Das Reich Tigers) rezulta ca SS-Obersturmfuhrer Theiss (comandantul companiei intre 11 si 15 iulie) comanda tancul 821, asta in martie 1943. Am si o poza cu 811 din 12 martie 1943, dar nu e foarte clara. Eu sunt implicat intr-un alt proiect; in consecinta, nu am studiat in detaliu documentatia, dar o sa ma uit peste ea poate gasesc ceva care te-ar putea interesa.

Aceasta postare a fost editata de Degrelle: 01 October 2009 - 07:42 AM


#13 Useril este offline   CristianD 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 12-March 09
  • Location:Ploiesti

Postat 01 October 2009 - 11:37 AM

 Degrelle, la 1 Oct 2009, 08:41, a spus:

Te urmaresc cu mare atentie, eu am in asteptare un Tiger early de la Tamyia cu setul Eduard. Tot un tanc din Das Reich vreau sa fac si tot din iulie 1943. Din documentatia pe care o am eu (Tigers in combat vol I si II si Das Reich Tigers) rezulta ca SS-Obersturmfuhrer Theiss (comandantul companiei intre 11 si 15 iulie) comanda tancul 821



eu stiu despre SS-Obersturmfuher Theiss ca a comandat tancul 811 si apoi redenumit in S11, conform site-ului dedicat Regimentului "Das Reich" (http://www.dasreich....iger-nov42.html). poti posta poza cu 811? din ce am citit eu 811 sa transormat in S11 .

#14 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 01 October 2009 - 12:02 PM

Faptul ca S13 avea intaritura nu inseamna neaparat ca si S11 avea acea intaritura.De exemplu S23 care e si el prin aceleasi unitati(fost 823, fost 832) nu o avea.
Dar eu zic ca nu are rost sa mai cauti poze.Nu cred ca o sa gasesti ceva relevant.Mergi pe gun mantlet intarit.
Despre trapele in oglinda nu stiu ce sa zic...banuiesc ca era posibil fizic si probabil au inlocuit o trapa asa.

La pozele alb/negru priveste negativul.Vei vedea multe detalii pe care normal nu le observi usor.Incerc sa caut si eu 811.

Aceasta postare a fost editata de tgr: 01 October 2009 - 12:05 PM


#15 Useril este offline   CristianD 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 12-March 09
  • Location:Ploiesti

Postat 01 October 2009 - 12:59 PM

 tgr, la 1 Oct 2009, 13:02, a spus:

Faptul ca S13 avea intaritura nu inseamna neaparat ca si S11 avea acea intaritura.De exemplu S23 care e si el prin aceleasi unitati(fost 823, fost 832) nu o avea.
Dar eu zic ca nu are rost sa mai cauti poze.Nu cred ca o sa gasesti ceva relevant.Mergi pe gun mantlet intarit.
Despre trapele in oglinda nu stiu ce sa zic...banuiesc ca era posibil fizic si probabil au inlocuit o trapa asa.

La pozele alb/negru priveste negativul.Vei vedea multe detalii pe care normal nu le observi usor.Incerc sa caut si eu 811.


m-am facut gresit inteles! poza cu S13 ma bucura ca se poate observa Gun Mantelet ul si ca am si optiunea asta in decalurile furnizate de Academy! cat priveste S 11 nu pot sti dak avea sau nu "intaritura" din pozele pe care le-am privit deaceea caut poze cu 811 , si nu neaparat din fata , una cu spatele ar fi edificatoare caci lipsa "Exaust Muffler Guards and Deflector" intorduse in productie din ianuarie 1943 ar plasa tancul in cele fabricate in decembrie '42 si implicit Reinforced GunMantlet .
Deci daca gasiti poze cu S11 , 811 sau S13 (nu ii corespunde un tanc din vechea numerotare 8xx, din ce am citit eu pe site-ul dedicat "Das Reich" ) va rog sa le postati , eu am ambele versiuni de gunmantlet ! acum am observat si chestia cu trapa operatorului radio ,(fizic este posibila montarea , vezi tiger 131 capturat de englezi in africa si trimis in GB pentru evaluare avea trapa soferului inlocuita cu una de operator radio ), si nu as vrea sa il asamblez asa ! mai am de lucru la interior asa ca pot amana luarea unei decizii cu privire la inmatriculare !
multumesc pentru suport tgr si degrelle :friends: , poate facem pana la urma si un Group Bild :good: , caci la mine urmeaza si un Tiger Late , # 6253 Dragon :hi:

Aceasta postare a fost editata de magica: 01 October 2009 - 01:02 PM


#16 Useril este offline   kingtiger3002 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 475
  • Inregistrat: 07-May 05
  • Location:constanta
  • Interests:Blindate ww2

Postat 02 October 2009 - 07:08 AM

nui prea clara poza dar este cu S11 si un S32 COLOR DACA TE AJUTA

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: S32_COLOR.JPG
  • Imagine atasata: php0winjNAM.jpg


#17 Useril este offline   CristianD 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 12-March 09
  • Location:Ploiesti

Postat 02 October 2009 - 11:33 AM

 kingtiger3002, la 2 Oct 2009, 08:08, a spus:

nui prea clara poza dar este cu S11 si un S32 COLOR DACA TE AJUTA



poza cu S11 o vazusem pe un forum dar la o rezolutie foarte mica ! in cea postata de tine se poate observa cate ceava detalii mult mai clar!

1. trapa operatorului radio care este inlocuita cu una de pe partea soferului !
2. versiunea initiala "Feifel air filters"
3. de asta nu sunt foarte sigur , dar pare ca nu are Aparatorile tevilor de esapament !
4. lipsa farurilor Bosch, sau cel putin cel de pe partea stanga
5. lipsa lopetii cu coada lunga .

multumesc pentru poza postata

#18 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 02 October 2009 - 12:53 PM

Niste poze interesante.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg
  • Imagine atasata: 5.jpg


#19 Useril este offline   CristianD 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 12-March 09
  • Location:Ploiesti

Postat 02 October 2009 - 11:43 PM

@tgr . foarte interesante pozele! Totusi cea cu S11 care distruge o tinta la distanta , nu cred ca este un tanc din Das Reich (am mai studiat poza ), daca faci o comparatie cu pozele lui 811 , ai sa vezi ca au alte versiuni de filtre feifel , castile agatate pe turela erau deobicei prinse de "guide horns " ale zalelor de rezerva agatate de turela , daca compari cu poza din lateral a lui S11 , cea postata de mine initial , nu prezinta aceasta optiune aparuta in aprilie 1943, daka nu ma insel , e destul de tarziu !

- sunt interesante si comentariile legate de culorile de camuflaj ale Tigrilor din primavara lu'43 . Totusi din pozele cu S13 consider ca au inlocuit total panzer grey-ul cu dark yellow cand au trecut la noua numerotatie a tancurilor in aprilie '43 !

multumesc tuturor pentru sprijinul acordat :friends: si va astept in continuare cu sugestii si informatii !

#20 Useril este offline   kingtiger3002 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 475
  • Inregistrat: 07-May 05
  • Location:constanta
  • Interests:Blindate ww2

Postat 03 October 2009 - 09:27 AM

uitel si pe S02 se vede mai bine din aceasi unitate poate te ajuta si aceste poze cu citeva detalii

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: S_02_kursk.JPG
  • Imagine atasata: phpVBVFmlAM.jpg


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi