Forum Machete,Modelism,Hobby: Lista cu filme de razboi - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 12 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Lista cu filme de razboi

#121 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 19 January 2015 - 04:23 PM

Citeaza

Ca sa mai echilibrez noianul de pareri negative extrem de avizate despre "Fury", eu pot spune ca mi-a placut.
Nu e DELOC un film vesel in care americanii fac un galop de sanatate, printre nemtii pampalai. E plin filmul de imagini cu soldati americani raniti si morti.
In ABSOLUT niciun cadru nu apare soarele, e inourat permananet, uneori si ceata. Muzica pe tot parcursul filmului, accentueaza sentimentul apasator. Nu e niciunde vreo veselie sau vreo urma de bucurie, ca aliatii inving si razboiul e curand gata. Ba din contra, toti se mira de ce naiba nu renunta nemtii la lupta ?!
Nu ma pricep la tactica militara si nu emit pareri vis a vis de acuratetea scenelor de lupta. Inclusiv la cea de lupta dintre tancuri. Dar ma gandesc ca cei ce au facut filmul, si-or fi luat vreun expert, doi acolo, sa-i sfatuiasca.
Dar nasol, se pare ca nu erau de pe aici de pe forum .... Poate data viitoare.
In rest, sigur filmul poate sau nu sa placa cuiva. De gustibus non disputandum ... Gunoiul unora, e aurul altora si viceversa.
Dar recomand tuturor, decat sa-l credeti pe cuvant pe un alde "Vasile" ca filmul e slab si nu merita vazut, convingeti-va singuri. E mai cinstit si corect asa.
Sigur, nu trebuie sa mergeti neaparat la cinema.


... Conflict intre generatii ... hmm

#122 Useril este offline   kvogel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 20-April 05

Postat 19 January 2015 - 04:27 PM

Imagine atasata: IMG_432209820804894.jpeg

Mie mi-a placut cel mai mult cum marsaluiau SSistii (trec peste toate celelalte scapari, cea mai tare fiind ca toti soldatii din orasul eliberat erau pusi intr-un singur etaj, al unei cladiri care dadea "pe lung" in strada; sau ca uimitor, nimeni nu a aruncat vreun manunchi de grenade prin chependurile deschise ale tancurilor; sau ca echipa cu MG putea fugi de 1000 de ori pana sa se traga in ea cu tunul; sau ca...).
Parca erau pe bulevard baietii, nu intr-o tara unde nu se stia unde e frontul, in care aviatia lor era inexistenta si/sau orice coltisor putea ascunde o ambuscada.
Dar na, pentru ochisorii aia americani mcdonaldizati cu de toate cred ca a fost best gem ever.

Aceasta postare a fost editata de kvogel: 19 January 2015 - 04:40 PM


#123 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 19 January 2015 - 04:58 PM

Salut !
Cate bordeie atatea obiceiuri asa si cu pererile noastre care pot fi atat de diverse . Asta ca tot rediscutam de Fury . Acu deh fiecare interpreteaza cum vrea ce a fost si ce n a fost . Personal am asa un ac de cojocul "yankeilor " datorita politicii duse si alte chestii si de multe ori exagerarile hoolyudiene . Dar asta nu mi a ingustat "vederea " catre alte chestii facute de ei . Spun asta caci (colegul @Dany si poate si altii stiu ) am activat din plin pe un blog militar unde insa de multe ori multi isi exprimau parea doar din ideologie ca ala e rau si ala e bun. Dar sa nu divahez prea mult de la subiect . Sinceri sa fim nu stiu cati respecta litera cu litera istoric si tehnic ceea ce reda intr un film ARTISTIC. nici alea istorice nu redau chiar toate corect. Am vazut filmul de doua ori pe cinema si tot asa pe net . sigur ca are si scene de contestat dar asta e . Aia cu tunurile At in ambuscada e destul de aiurea dar cine naiba stie ce se poate intampla totusi si in realitate ?!! Si o spun pt ca am vazut cu ochii mei (pe atunci erau amandoi ) cum un plutonier a bagat racheta At fagot Reala la 10 m in pamant , si asta in poligon deci fara stes de lupta cu dihania de otel in fata ta . si acolo putei sa ai cine stie ce bibani pot fi discutii interminabile . Pt ca pe de alta parte englezii si americanii s au lovit rau de treaba cu tunurile At in Operatiune Market Garden um alt factor ce le incurcat planul .
Pe de alta parte totusi cred ca lupta dintre tancuri a fost cel mai aproape de adevar, pt ca cu ani in urma cad Discovery a difuzat seria TANKS de pe History unde erau si multe scene simulate pe calculator iar multe istorisiri erau ale fostilor veterani . Iar intr un astfel de episod (nu mai retin batalia dar oricum in Europa chiar prin Germania ) s a povestit o astfel de scena si numai de veterani americani care ei insusi isi spuneau ca Sherman urile lor erau poreclite brichete Ronson si ar fi preferat sa aibe tigrii ca si tancuri. Dar scena era aprope identica cu tancuri venite scoase 2 sau trei si unul sau doua dupa un schimb de focuri au eliminat Tigrul dupa ce i au cazut in spate ! Asa ca nu inteleg de ce unii contesta si scena respectiva ?! Si acu din cate cunosc eu cu WW 1 parca au mai fost ceva cazuri incare nemtii chiar si cu untanc au facut ravagii in randul yankeilor , cred ca cei ce cunosc mult mai bine stiu despre ce si cum .
Deh revenind la ce am spus de la inceput Fiecare are parerea sa in functie de cum ii place sau nu un film . asta insa nu cred ca trebuie luata si ca ceva strict avizat. Acu deh Fury s a dus.
Desii deocamdata pt cinemaurile noastre i se face reclama , altfel poate fii vazut " American Sniper " bleah iar cu yankei :lol: dar dupa mine placut ca si film . sigur pt cei care vor sa l vada pt a incepe sa zica ca nu s ce nu se potriveste ca au exagerat si alte dealea nu i de vazut ! Chiar si eu desii il vazui de doua ori am fost intrigat de o chestie de pe la final dar daca asa vazu nene Clint Eastwood cred totusi ca asa e posibil sa se fi si intamplat ca de multe ori totusi ceea ce ne inytiga pe noi ca nereal sau prostie in realitate se poate intampla .
Amu dupa ce va plictisii poate cu postarea mea precum un parlamentar roman eu ca doresc sanatate , cer senin filme bune de vizionat si spor mult la machetit ! :hi:

#124 Useril este offline   B_24_Liberator 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 06-July 14

Postat 22 January 2015 - 05:31 PM

Salutare iubitorilor de filme!

Adaug in colectia mea de filme, noul film: American Sniper/Lunetistul American
http://www.cinemagia...-sniper-589617/
http://www.imdb.com/title/tt2179136/

Sper sa va placa!

#125 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 January 2015 - 09:32 PM

L-am vazut si pe acesta .
E fainut , insa ...mi s-a parut cumva destinat exclusiv publicului american ,prin cliseele specifice ,la care acestia rezoneaza , insa fara sa "sape" prea adanc in analiza modificarii perceptiei realitatii si psihicului personajului traumatizat de experientele traite in razboi ,desi s-a incercat o abordare a acestui aspect .
Altfel , scenele de lupta mi-au placut .Sint ...poate usor in zona "shooter"-elor , dar dinamice si bine realizate .
...In fine, bine ca-s eu destept :lol: ,ca sa scutesc pe cineva de-a se mai deranja sa-mi spuna asta :lol: .

Citeaza

Chiar si eu desii il vazui de doua ori am fost intrigat de o chestie de pe la final dar daca asa vazu nene Clint Eastwood cred totusi ca asa e posibil sa se fi si intamplat

Caporale , e faza cand il impusca pe lunetistul inamic ?
Imi aduc aminte ca cititsem pe undeva cum ca ar fi existat un caz similar , insa nu cunosc detalii fata de conditiile in care sa intamplat sau locatia .Clint Eastwood , din cate stiu e destul de atent la indicatiile si sugestiile istoricilor , veteranilor ,etc , ai place sa se documente in amanunt ; cred ca este posibil ca acel episod sa fi fost tratat cu indeajuns de mult realism pentru a fi credibil .
Pentru Max , nu e deajuns sa ai vreo 2-3 experti (de unde or fi> englezii au mai tari ca americanii ,btw.) , trebuie sa mai tii si cont de indicatiile lor .
... Am inteles . Ti-a placut filmul acela si te-am enervat ca nu sintem de acord cu tine , astfel ca ai atacat persoane si nu idei .
Iti respect opinia apropos de film si hai sa fim prieteni . :friends:

Aceasta postare a fost editata de dany: 22 January 2015 - 10:19 PM


#126 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 January 2015 - 10:25 PM

Dany,eu unu' nu m-am simtit atacat,chiar defel, desi musai sa recunosc,nu sunt expert in lupte de tancuri,,sau tactici militare.
Nu sunt nici macar critic de film.
Nici macar cinefil nu ma pot chema.
Nu am niciun fel de pretentii ca as pricepe la tehnica cinematografica.
Si nici n-am sfatuit pe nimeni sa"nu mearga la film "
Deci...de ce m-as simti vizat ? Chiar asa,nu ?

#127 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 January 2015 - 10:37 PM

Citeaza

Longinule ,stiu si eu ...
Se poate sa ma fi inselat , insa felul acela de abordare : " mai , eu nu stiu , da' aia-s oameni seriosi , domle' , ce stiti voi ... " au dus mai demult la certuri destul de urate pe aici si n-as mai dori sa se repete .

Citeaza

nu sunt expert in lupte de tancuri,,sau tactici militare

Stai , linistit , ca nici eu :-D ,in orice caz nu de profesie , insa ma pasioneaza studiul acestora , odata cu istoria sau tehnologia militara .Consider asta tot un fel de hobby .La nevoie , pot suna cate un prieten :-D . ,cadru activ ori ba.

Citeaza

Nu am niciun fel de pretentii ca as pricepe la tehnica cinematografica.

Eu m-am mai invartit prin cercurile lor ,insa mai degraba ale artistilor de la teatru sau opera .(un parinte fost instrumentist la T.N.;am crescut aproape in teatru iar din domeniul cinematografiei cel putin un prieten f.bun, cu care ma mai pot consulta , tine la curent , etc.)

Citeaza

Nici macar cinefil nu ma pot chema.

... Eu ...sint.(ori imi place sa ma consider asa)

Citeaza

Nu sunt nici macar critic de film.

Nici eu , DA' asa-mi Plaaacee sa critic :lol: Insa nu din rautate , sau pentru a-mi da importanta ; daca m-o pus naiba sa ma "scol" intr-o zodie perfectionista , eu ce vina am :sorry: :lol:
(bine cel putin ca sint rezonabil sau accept la randu-mi critica ,daca e intemeiata)

Aceasta postare a fost editata de dany: 22 January 2015 - 11:37 PM


#128 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 23 January 2015 - 07:47 AM

Vezi postareadany, la 22 January 2015 - 10:37 PM, a spus:

Longinule ,stiu si eu ...
Se poate sa ma fi inselat , insa felul acela de abordare : " mai , eu nu stiu , da' aia-s oameni seriosi , domle' , ce stiti voi ... " au dus mai demult la certuri destul de urate pe aici si n-as mai dori sa se repete .

Eu nici atat.
Nu poate fi vorba despre vreo cearta. Oricum,faza cu "expertul de aici ,de pe forum"...asta am prins-o si eu,din zbor.

#129 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 23 January 2015 - 08:01 AM

Salutare !
Camarade @ Dany . nu . nu e vorba de respectiva faza mentionata de tine , aia e destul de credibila pentru ca s au mai raportat mai multe cazuri in care lunetistii au tras si doborat tinte de la peste 1,5km.
Faza care m a intrigat era cea cu suportul aerian ; asica aia vedeau tot ce era imprejurul cladirii chiar si cum ii ataca tiroristii au comunicatie buna cu cei de la sol da trimit elicopterul ala cobra pt sprijin abia cand situatia se imputise rauu de tot . cand au solicitat ei , da ce pana atunci ca vb aia tu vedeai "de sus " altfel siruatia nu puteai sa trimiti imediat dupa ce au inceput tiroristii sa se indrete spre cladire ?!! Da ma rog e posibila caci ei si au mai dat in petec si cu alte misiuni. Dar cel mai intrigant moment a fost fe fapt a fost de vreo doaori faza cu radiotelefonu ! Cand era bum bum poc suna sotia ! Nu prea mi vine a crede ca totusi o astfel de faza era reala ! Sa folosesti echipamentul militar sicomunicatiile pt a avea contact sin zona de conflict , asa oricand cu familia !
A si ma am o mica chestie cu privire la alalalt din discutie "Fury " unde colegul Sven_ss spunea ca nu prea i vine a crede ca trebuie sa te apropii cu Panzerfaustu la 3 m de tinta . Pai depinde de instructie , eu nu as fi vrut sa ajung sa trag cu AG 7 real dupa ce trasesm doar de tri ori cu el in poligon si nu cu lov reala ci cu cartuse trasoare , si asta pe noapte si am nimerit doar odata tinta din trei lovituri si tot am fost norocos , altii nu nimerit deloc , am fost sase care am nimerit odata si unul de doua ori din 27 de insi , Si asta a fost toata tragerea instructia pe armata cu AG ul .
Si inchei cu o fotodedicatie camarade @Dany Imagine postata
Sanatate si cer senin .

Aceasta postare a fost editata de caporalmusat: 23 January 2015 - 08:10 AM


#130 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 23 January 2015 - 08:12 AM

Vezi postareacaporalmusat, la 23 January 2015 - 08:01 AM, a spus:

Salutare !
Camarade @ Dany . nu . nu e vorba de respectiva faza mentionata de tine , aia e destul de credibila pentru ca s au mai raportat mai multe cazuri in care lunetistii au tras si doborat tinte de la peste 1,5km.
Faza care m a intrigat era cea cu suportul aerian ; asica aia vedeau tot ce era imprejurul cladirii chiar si cum ii ataca tiroristii au comunicatie buna cu cei de la sol da trimit elicopterul ala cobra pt sprijin abia cand situatia se imputise rauu de tot . cand au solicitat ei , da ce pana atunci ca vb aia tu vedeai "de sus " altfel siruatia nu puteai sa trimiti imediat dupa ce au inceput tiroristii sa se indrete spre cladire ?!! Da ma rog e posibila caci ei si au mai dat in petec si cu alte misiuni. Dar cel mai intrigant moment a fost fe fapt a fost de vreo doaori faza cu radiotelefonu ! Cand era bum bum poc suna sotia ! Nu prea mi vine a crede ca totusi o astfel de faza era reala ! Sa folosesti echipamentul militar sicomunicatiile pt a avea contact sin zona de conflict , asa oricand cu familia !
A si ma am o mica chestie cu privire la alalalt din discutie "Fury " unde colegul Sven_ss spunea ca nu prea i vine a crede ca trebuie sa te apropii cu Panzerfaustu la 3 m de tinta . Pai depinde de instructie , eu nu as fi vrut sa ajung sa trag cu AG 7 real dupa ce trasesm doar de tri ori cu el in poligon si nu cu lov reala ci cu cartuse trasoare , si asta pe noapte si am nimerit doar odata tinta din trei lovituri si tot am fost norocos , altii nu nimerit deloc , am fost sase care am nimerit odata si unul de doua ori din 27 de insi , Si asta a fost toata tragerea instructia pe armata cu AG ul .
Si inchei cu o fotodedicatie camarade @Dany :friends: Imagine postata :lol:
Sanatate si cer senin .

ooopss scz am vrut sa fac ceva si a iesit altceva , rog un moderator sa stearga una din ostari ! Multumesc .

Aceasta postare a fost editata de caporalmusat: 23 January 2015 - 08:18 AM


#131 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2015 - 09:51 AM

Hai sa ma bag si eu, ca e loc...
Parerea mea, Fury e un film excelent, cu exceptia ultimelor 30 de minute, in care temutul batalion SS se inghesuie sa mareasca la o cota astronomica death-toll-ul per minut de film. Poate daca organizau apararea in ferma, mai puneam putin botu' - dar atunci era remake SPR.
Funny mi s-a parut duelul in trasoare (verzi pentru nemtalai si rosii pentru eliberatori) - WTF, am crezut ca s-a lansat deja Star Wars, episodul 7 😄
Bref, uitati-va la el, iar cand se lasa noaptea peste raspantie, daca va lasa sufletul, considerati ca s-a terminat filmul si opriti DVD-ul (oricum mor toti - ma rog, aproape toti). 💀

#132 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 23 January 2015 - 11:24 AM

Vazut filmul . Placut ,dar nu ma da pe spate.... De terminat , parca s-ar termina . Problema e ca nu incepe..Parca ar fi un decupaj dintr-un episod....
Zici ca au luat o istorioara scurta si au montat-o de "cum o da Blajul ". Si asta lasa o impresie de ceva neglijent,facut de mantuiala.
Si mai e si fraza aia ciudata a comandantului " toate tancurile noastre merg spre Berlin ".
Nu stia oare omul pana unde avea voie sa mearga,si pana unde nu ? Ciudat....
Una peste alta, e bunisor. Insa pare neinceput, cumva e frant ...

#133 Useril este offline   B_24_Liberator 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 06-July 14

Postat 24 January 2015 - 10:50 PM

Un nou film bun, pe care il adaug la colectie: UNBROKEN-DE NEINVINS 2014


http://www.cinemagia...nbroken-589653/

#134 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 26 January 2015 - 02:43 AM

Citeaza

Si inchei cu o fotodedicatie camarade @Dany

Heeii, mersi fain , Caporale :friends: , foarte faina .
P.s. Cred ca artistul asculta Iron Maiden cand lucra :lol:
https://www.youtube....h?v=ZO6giM9UAv0

Aceasta postare a fost editata de dany: 26 January 2015 - 02:47 AM


#135 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 26 January 2015 - 06:15 AM

Citeaza

Dar cel mai intrigant moment a fost fe fapt a fost de vreo doaori faza cu radiotelefonu ! Cand era bum bum poc suna sotia ! Nu prea mi vine a crede ca totusi o astfel de faza era reala ! Sa folosesti echipamentul militar sicomunicatiile pt a avea contact sin zona de conflict , asa oricand cu familia !


^_^ Salut caporale . Legat de faza aceea , parca a spus la un moment dat ca e privilegiat cu telefonul , dat fiind statutul lui ... ( adevaru-i ca l-am vazut cu titraj groaznic si a trebuit sa ma bazez pe ce mai stiam eu English ).

Citeaza

A si ma am o mica chestie cu privire la alalalt din discutie "Fury " unde colegul Sven_ss spunea ca nu prea i vine a crede ca trebuie sa te apropii cu Panzerfaustu la 3 m de tinta . Pai depinde de instructie , eu nu as fi vrut sa ajung sa trag cu AG 7 real dupa ce trasesm doar de tri ori cu el in poligon si nu cu lov reala ci cu cartuse trasoare , si asta pe noapte si am nimerit doar odata tinta din trei lovituri si tot am fost norocos , altii nu nimerit deloc , am fost sase care am nimerit odata si unul de doua ori din 27 de insi , Si asta a fost toata tragerea instructia pe armata cu AG ul


Eu cred ca, daca as fi pus intr-o situatie reala , as fi incercat sa stau ceva mai departe , atat din cauza fricii de tancul inamic cat si a exploziei acestuia daca l-as lovi ( instinctul de conservare). Cred ca depinde mult de experienta , in orice caz nu cred ca as fi stat in picioare , mi-as fi sapat un adapost , daca aveam timp si m-as fi simit mai in siguranta daca ar fi avut si camaradenii mei vreo cativa "fausti" si ar fi atacat celelalte tinte , odata cu mine .
In videoul acesta spune ca proiectilul se arma dupa vreo 5m si se obseva bine pozitia si distanta tragatorului . https://www.youtube....vWFY1x_&index=1

Si aici se poate estima https://www.youtube....h?v=mB-lt57V5Rc
Si mai e si Wiki (raza de actiune) http://en.wikipedia....iki/Panzerfaust

Aceasta postare a fost editata de dany: 26 January 2015 - 07:13 AM


#136 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 26 January 2015 - 07:16 AM

Citeaza

spune ca proiectilul se arma dupa vreo 5m

Caporale , cum e la AG7?

#137 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 26 January 2015 - 09:25 AM

Salut Camarede @ Dany ! Ma bucur ca ti a placut fotodedicatia !
Greu de crezut ca ar fi avut un statut asa de special inat sa foloseasca radiotelefonul ORICAN chiar si in plin caft pt convorbiri familiale !
Cat despre AG 7 matale chiar crezi ca mi mai aduc aminte dupa doazaci de ani tatii detaliile tehnice ( mai ales ca la AG u a fost mai lejera instructia ) accentul era pe instaltia de rachete At . Da oricum zice la aia la michipedia ca de abia dupa fo 10 m se aprinde motorul rachetei/proiectilului reactiv deci cam de ce acolo este armarea . Amu eu zic ca batranul Ag 7/ RPG mai bun prin lupta urbana sau ambuscade , da nici acolo pt tancuri pt astea sunt alte RPG uri acum . Sigur nu si pt marina calareata romana din nato sic da ce ne trebuie noua deastea , las ca promovam ghinarali . Astia cumpara doaspce F- 16 si avanseaza generali de flotila aeriana intr o veseliew . Asa ca ne uitam ce bine e prin filme :hi:

#138 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 26 January 2015 - 11:24 AM

Dany,chestia asta cu RPG (AG 7 cum ii spunem noi) foloseste munitie reactiva, de mai multe tipuri; in principal vorbim despre lovitura cu efect cumulativ (perforanta,destinata combaterii tintelor blindate)si munitia antipersonal, cu efect brizant.
Bun.
In cazul ambelor,propulsia se face prin intermediul unui cartus pirotehnic(incarcatura de azvarlire) in prima faza (vorbim de fractiuni de secunda) dupa care se initiaza motorul racheta,care transporta lovitura pana la tinta.
Se foloseste aceasta metoda pentru motivul-principal- ca o un start direct de pe teava, l-ar praji tragatorul complet.
Deci lovirea tintei de foarte aproape este destul de posibila,insa nerecomandata.
Oricum,in cazul loviturii cu efect cumulativ,nu se produce vreo explozie fantastica ci tot efectul suflu+caldura,degajat intr-o fractiune de secunda,se transmite la interior(in interiorul blindatului/adapostului/cazematei).
Inchipuieste-ti o flacara oxiacetilenica,inmultita de 50 de ori,care actioneaza intr-un interval de ordinul sutimilor de secunda si concentrind toata energia exploziei, pe o suprafata cu ceva mai mare decat cea a unei monede.
Desigur,in cazul blindatelor moderne,de talia unui MBT (sa zicem un Abrahms) lovitura este prea slaba,nu poate penetra armura. Pentru asemenea blindate,exista alte "scule".
Daca vrei sa ma mai intrebi ceva in legatura, be my guest.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 26 January 2015 - 11:51 AM


#139 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 30 January 2015 - 09:29 AM

Multumesc mult Longinus . :hi: :friends:
Nu stiu daca s-a mai amintit pe aici , daca nu, as dori sa va aduc in atentie un film polonez ce trateaza una dintre primele batalii uitate ale celui de-al Doilea Razboi . Se numeste --1939 Battle of Westerplatte (2013) -- http://www.imdb.com/title/tt1808518/ iar intriga/plotul este foarte interesanta . ...Filmul e bine realizat , actorii sint convingatori , efecte realizate pe computer bunicele , usor subbugetat si semanand pe alocuri cu o productie "Hallmark". Pentru mine a constituit o surpriza placuta sa vad ecranizata aceasta batalie , insa citind mult despre acest subiect , in trecut , mi-am facut o alta imagine mentala a locurilor ori a a personajelor si mi-a fost destul de greu sa ma adaptez filmului . ... Intr-un fel , desi nu este un aspect negativ,parca usor imi pare rau ca nu a fost realizat alb-negru , eventual cu accente expresioniste sau de "film noir" .
Ca fapt divers , desi nu se arata in film , daca nu ma inseala memoria , la bombardamente a participat pentru ultima oara in rolul de avion de lupta Heinkel-ul 51 , insa nu am gasit pana acum nici o fotografie a grupului ce a operat in zona .
Va invit sa-l vedeti fiindca abordeaza cateva aspecte putin tratate in alte filme de gen .

Aceasta postare a fost editata de dany: 30 January 2015 - 09:42 AM


#140 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 19 April 2015 - 06:35 PM

Un alt film, "INTO THE WHITE":
Imagine atasata: Afis \'\'INTO THE WHITE\'\'.jpg
şi trailer-ul:
https://www.youtube....4&v=MpcFKka5MEI

Arata acest topic


  • 12 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi