Forum Machete,Modelism,Hobby: Lista cu filme de razboi - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 12 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Lista cu filme de razboi

#101 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 29 October 2014 - 10:27 PM

Citeaza

nu intru in detalii, pentru cine nu a vazut filmul

:-D Pai eu zic ca poti sa spui linistit ; oricum dupa ce i-am vazut prezentarea , m-am decis sa-l astept pana apare online ( si gratuit :-P )

#102 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1773
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2014 - 06:36 PM

Va propun atunci un film excelent facut de frantuji - l'Ennemi Intime (pana ce si finalul e bun, zona in care se stie ca ei stau cam prost).
Pe scurt, e povestea trezirii la realitate a unui tanar ofiter francez ajuns in Algeria suparata pe viata.
Link IMDB

#103 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 30 October 2014 - 07:28 PM

:-D L-am vazut si eu ( online titrat "en espaniol" ) .
Mi sa parut slab si nu te prinde deloc , ... iar actiunea plictisitoare cred ca pana si pentru scenarist . Pare turnat intr-o zi cu o mana de renactori si trei decoruri .
Americanii sint niste criminali fara scrupule , care nu tin cont de vreo regula si care-si justifica actele prin motive puerile ,utilizand "fuck" cat pentru 3 filme , iar nemtii sint la fel ca toti nemtii din filmele americane , maica .... Fanatici , latratori ,blegovani, mor pe capete fara rost , smiorcaiti si sint niste tintasi ingrozitor de prosti . ... Cred ca nu vedeau de ochi ...
Batalia cu Tigerul incepe promitator insa se termina aiurea . La un moment dat ajung atat de aproape incat am crezut ca au sa se dueleze cu tevile , ca spadasinii ...sau c-or sa inceapa sa danseze ( tango ^_^ ) .
Apoi e distractiva frustarea asta americaneasca cand e vorba de Tigere .
Dupa care urmeaza o cafteala jenerala (5 p-on tanc imobil contra 300 de idioti )

Filmul asta mi-a amintit cumva de mitraliorul din Full Metal Jacket :-D .

https://www.youtube....h?v=ung_mzjyqps

Eh , in fine , ma duc sa revad Kelly's Heroes sa-mi treaca lehamitea .

#104 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 30 October 2014 - 07:44 PM

Sau "Compania a Saptea se intoarce ".

#105 Useril este offline   sven_ss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 08-January 14
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2014 - 06:32 PM

Am văzut si eu Fury. Per total mi-a placut, puncte slabe din punctul meu de vedere fiind scena finala si reprezentarea a 3 din cele 5 caractere din echipaj. Si nu prea cred ca pentru a lovi o tintă cu Panzerfaust-ul trebuie sa te apropii la 3 metri.

Aceasta postare a fost editata de sven_ss: 31 October 2014 - 06:34 PM


#106 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 31 October 2014 - 07:48 PM

Citeaza

Si nu prea cred ca pentru a lovi o tintă cu Panzerfaust-ul trebuie sa te apropii la 3 metri.


Pai ce ziceam : ... Cred ca nu vedeau de ochi ...

Dar sa stai cu tunul AT camuflat in padure si sa nu fi in stare sa distrugi 3 tancuri inferioare ca blindaj de la cca 200 m , in timp ce ei te distrug din miscare pe teren accidentat . :blink: ( pe atunci inca nu se inventasera sisteme care sa permita tancurilor lovirea tintelor din miscare)
Sau sa stai cu tunul AT la ambuscada dupa cotul drumului , sa sti ca vine tancul , si cand apare la aprox . 10-20 m ... ratezi ! Dupa care astepti pana te vizeaza tancul ...
Iar la sfarsit , eroica lupta dupa mine e un caz de stupiditate si necunostinta de cauza fiindca in caz real sabotai tunul tancului si-o stergeai naibii de-acolo sau daca erai deajuns de prost sa lupti intr-un tanc aproape orb si imobil cu infanteria , luptai cat se putea de la distanta cat mai mare ; altfel erau sanse foarte mari ca "Wardaddy" sa iasa din tanc ca " Puffdaddy" ... (diversiune+ pzfaust , coctail molotov , aruncator de flacari ,mina AT ... etc.. , cheita de deschis conservele ...) . Era nevoie doar de o grupa AT .
Cel mai haios a fost cand tragea cu mitraliera sus pe tanc , ca un recrut tampit ( si zicea ca a mai luptat in Africa ) si a trebuit sa-l impuste un lunetist si s-ala de vreo 3 ori ... :huh:

Aceasta postare a fost editata de dany: 31 October 2014 - 08:34 PM


#107 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 31 October 2014 - 09:26 PM

Am uitat esentialul :-D
Toate secventele de lupta par a fi facute dupa mintea unui copil care se joaca cu soldateii de jucarie , + un pic de patriotism , infatuare si agresivitate gretoase cred ca de asta ma si enerveaza asa .

#108 Useril este offline   kvogel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 20-April 05

Postat 08 November 2014 - 11:55 AM

Nu am vazut review de mai sus si m-am dus la el.
Ce sa zic? De banii aia imi luam 2 sticlute cu vopsele...

#109 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 09 November 2014 - 01:10 PM

Citeaza

Va propun atunci un film excelent facut de frantuji - l'Ennemi Intime


Da , e chiar bun . Merci alexelule . :good:

#110 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1773
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2014 - 09:10 AM

Vezi postareadany, la 09 November 2014 - 01:10 PM, a spus:

Da , e chiar bun . Merci alexelule . :good:

Cu placere, Dany. Chiar a fost o schimbare placuta fata de noile filme care, pe model "Saving Private Ryan", umplu ecranul de norisori de debri-uri, ca sa dea impresia de scandal. Si cu asta zic ei ca filmul e gata.
Spor in toate!

#111 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 18 November 2014 - 03:57 PM

ceva care mi se pare ca va fii interesant

https://www.youtube....h?v=vIwimWccIoM

#112 Useril este offline   B_24_Liberator 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 06-July 14

Postat 30 November 2014 - 06:41 PM

Adaug la colectie filmul Lebanon/Liban.
http://www.cinemagia.../lebanon-44059/

#113 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 30 November 2014 - 10:40 PM

Acuma,deh,ce sa zic.
Fury asta..ca(aproape) orice film istoric,o da prin miriste.
Totusi,daca stau sa ma gandesc din perspectiva lui nenea care "baga banu" in productia asta...raportandu'ne la marea masa a consumatorilor,multi dintre ei fiind foarte tinerei si putin scoliti (in special americani),inchipuindu-si probabil ca ww2 a fost o lupta cu indienii cherokee,sau ca nemtii erau niste trupeti handicapati...la ce sa te astepti ??
Reteta lui "succes box office" ? Pai iei un baiat frumos,Tom Hanks nu tine,ca ala a murit cand umbla sa-l scoata teafar pe Ryan,dar ne putem gandi la altul,de pilda Bradu,daca te tine punga pentru plata onorariilor,sau daca asta n-a mai prins de multa vreme un rol si-i cam flamind,pui putina replica desteapta(musai scurta si cu forta de penetrare-scuzati termenul),mai aranjezi niste filmari speciale+pixeli albastrii si ...gata productia.
Oricum,pe mine ma incanta totusi faptul ca alaturi de Brad nu apare si ...inoxidabila lui sotie...nah,am uitat cum o cheama.
Ah,da Anjelika Jolika. Daca o mai vedeam si pe aia...cu ochisorii ei de pisicuta (otravita)... :bang:
Bine...e doar un film.Lasa,buna si asa.Mai bine vedeam "productia" aia in care joaca tot Bradu,da' cu doamna nevasta...ala de se impusca unu pe altul (cu pistoale si "mitralere",nu altfel!)...la naiba...Mister nu stiu cum ???

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 30 November 2014 - 10:46 PM


#114 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1773
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 01 December 2014 - 08:45 AM

Desi nu l-am vazut pe Furye (dar am cam citit recenziile oficiale si comentariile voastre), incep sa cred ca Lebanon-ul sus-mentionat e de premiu intergalactic - si nici ala nu e prea kosher, asa jidovesc cum e.

#115 Useril este offline   B_24_Liberator 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 06-July 14

Postat 18 January 2015 - 08:07 PM

Adaug doua noi filme la colectie.


Primul este mult discutatul FURY: http://www.imdb.com/title/tt2713180/

Al doilea este SAINTS AND SOLDIERS-THE VOID: http://www.imdb.com/title/tt1270114/







#116 Useril este offline   sven_ss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 08-January 14
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2015 - 08:28 PM

Astept sa merg la "Unbroken" regizor?????? Angelina Jolie si noul film cu Russel Crowe The water diviner(cred ca asta e titlul).

#117 Useril este offline   cris109 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 27-February 10
  • Location:Faget, Tm

Postat 18 January 2015 - 10:24 PM

Doua filme faine de vazut:"My way" si "Canopy"

Aceasta postare a fost editata de cris109: 18 January 2015 - 10:27 PM


#118 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2015 - 09:41 AM

Vezi postareaLonginus, la 30 November 2014 - 10:40 PM, a spus:

Acuma,deh,ce sa zic.
Fury asta..ca(aproape) orice film istoric,o da prin miriste.
Totusi,daca stau sa ma gandesc din perspectiva lui nenea care "baga banu" in productia asta...raportandu'ne la marea masa a consumatorilor,multi dintre ei fiind foarte tinerei si putin scoliti (in special americani),inchipuindu-si probabil ca ww2 a fost o lupta cu indienii cherokee,sau ca nemtii erau niste trupeti handicapati...la ce sa te astepti ??
Reteta lui "succes box office" ? Pai iei un baiat frumos,Tom Hanks nu tine,ca ala a murit cand umbla sa-l scoata teafar pe Ryan,dar ne putem gandi la altul,de pilda Bradu,daca te tine punga pentru plata onorariilor,sau daca asta n-a mai prins de multa vreme un rol si-i cam flamind,pui putina replica desteapta(musai scurta si cu forta de penetrare-scuzati termenul),mai aranjezi niste filmari speciale+pixeli albastrii si ...gata productia.
Oricum,pe mine ma incanta totusi faptul ca alaturi de Brad nu apare si ...inoxidabila lui sotie...nah,am uitat cum o cheama.
Ah,da Anjelika Jolika. Daca o mai vedeam si pe aia...cu ochisorii ei de pisicuta (otravita)... :bang:
Bine...e doar un film.Lasa,buna si asa.Mai bine vedeam "productia" aia in care joaca tot Bradu,da' cu doamna nevasta...ala de se impusca unu pe altul (cu pistoale si "mitralere",nu altfel!)...la naiba...Mister nu stiu cum ???


Bravo Longinus ! Cam aia e.
Nu stiu de ce nimeni nu reuseste sa faca departajarea intre noi astia 20-50 d-aici care stiu bine cum a fost cu Shermanu' si Tigeru, ca practic am fost ca si acolo, si marea masa de spectatori neavizati, sau mai rau, neavizati si americani.
Filmul e artistic. E ca si cum te-ai lua de Eminescu ca n-a descris intocmai cum a fost cand s-a intalnit Baiazid cu Mircea.
Ba chiar si-au dat silinta sa bage niste vehicule credibile si sa-i faca un ...... Semi unhappy end.
Oricum, pentru americani e (inca) un pas inainte. Adica viata nu se mai vede doar in alb si negru, sau in alb, negru si rosu ca la Tarantino. Aici mai apare si gri si maro din plin.
Eu chiar am insistat pe langa o gasca de prieteni sa mergem sa-l vedem (ca baietii) dar dupa ce am tras cu ochiul online la trei secvente (putin dupa inceput, mijloc si aproape de final) mi-am dat seama ca filmul consta doar din asta..... 3 secvente un pic prelungite si cu legaturi usurele intre ele.
Nici nu se compara cu SPR. Asta practic nu are subiect. Ca de ce pleaca aia cu tancurile undeva !?! Just to pick a fight ?
Asa ca mi-am batut joc de el si de timpul meu si l-am vazut pe net.....Iar gasca inca ma mai respecta.



#119 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 19 January 2015 - 12:47 PM

Citeaza

E ca si cum te-ai lua de Eminescu ca n-a descris intocmai cum a fost cand s-a intalnit Baiazid cu Mircea.

Eu as spune ca e mai degraba ca si cum l-au luat pe Mircea din poezia lui Eminescu si l-au facut sa semene cu Ceausescu , in film . :lol:

Citeaza

Adica viata nu se mai vede doar in alb si negru, sau in alb, negru si rosu ca la Tarantino. Aici mai apare si gri si maro din plin.

Mie mi s-a parut ca e doar maro ( n-o spun fiindca am ochi caprui :-D ) si chiar ma gandeam ,de fapt cand vor incepe amerlocii vreo invazie prin Iraq sau te mai miri pe unde , fiindca aproape tot filmul imi pare gandit pentru a creea o mentalitate in acord cu cerintele .

Ma gandeam asa...de ce nu se ia nimeni de " Un taxi pour Tobrouk" ca si acela este fictional , facut pentru oameni neavizati si gresit . Exemplul nu e aleator .

P.S. De ce n-a sarit un neamt si in gatul lui "Daddy" , cand era sa se suie la Walhalla (ce ,daca e B.P. e mai smecher . sau fiindca e american ) ? :lol:

Aceasta postare a fost editata de dany: 19 January 2015 - 01:15 PM


#120 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 19 January 2015 - 01:33 PM

Ca sa mai echilibrez noianul de pareri negative extrem de avizate ;-) despre "Fury", eu pot spune ca mi-a placut.
Nu e DELOC un film vesel in care americanii fac un galop de sanatate, printre nemtii pampalai. E plin filmul de imagini cu soldati americani raniti si morti.
In ABSOLUT niciun cadru nu apare soarele, e inourat permananet, uneori si ceata. Muzica pe tot parcursul filmului, accentueaza sentimentul apasator. Nu e niciunde vreo veselie sau vreo urma de bucurie, ca aliatii inving si razboiul e curand gata. Ba din contra, toti se mira de ce naiba nu renunta nemtii la lupta ?!
Nu ma pricep la tactica militara si nu emit pareri vis a vis de acuratetea scenelor de lupta. Inclusiv la cea de lupta dintre tancuri. Dar ma gandesc ca cei ce au facut filmul, si-or fi luat vreun expert, doi acolo, sa-i sfatuiasca.
Dar nasol, se pare ca nu erau de pe aici de pe forum .... Poate data viitoare.
In rest, sigur filmul poate sau nu sa placa cuiva. De gustibus non disputandum ... Gunoiul unora, e aurul altora si viceversa.
Dar recomand tuturor, decat sa-l credeti pe cuvant pe un alde "Vasile" ca filmul e slab si nu merita vazut, convingeti-va singuri. E mai cinstit si corect asa.
Sigur, nu trebuie sa mergeti neaparat la cinema.

Arata acest topic


  • 12 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi