Forum Machete,Modelism,Hobby: Lista cu filme de razboi - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 12 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Lista cu filme de razboi

#61 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 06 October 2012 - 01:21 AM

Eu am acest film cu subtitrare.Ester varianta PAL.DVDR de 4,38 Gb.Inca nu am resusit sa il vad din lipsa de timp.

#62 Useril este offline   RomanAndrei 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 11-August 12
  • Location:Ludus

Postat 16 October 2012 - 11:05 AM

Adaug si eu un film. L-am vazut prin vara, e de anul acesta

Red Tails se numeste si are in centrul povestirii o escadrila de piloti de vanatoare americani..negri Imagine postata

http://www.imdb.com/title/tt0485985/

http://www.youtube.c...h?v=BpA6TC0T_Lw

Vizionare placuta!Imagine postata

#63 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 17 October 2012 - 10:01 PM

Citeaza

Salut. Semnalez aparitia filmului White Tiger

L-am vazut si eu ,tot fara subtitrare , din pacate . Interesant si diferit de filmele pe care le vad in ultima perioada .
Mi-au placut mult unele peisaje ( rusii sint asi la asa ceva ) iar incarcatura simbolica a filmului reliefata de tema muzicala inspirata din " Corul Pelerinilor " ( Tannhauser) ma face sa trec cu vederea acel Tiger s.f. -ist . .Dupa mine putea sa aiba orice forma dorea , aici contand mai mult ceea ce reprezenta acel monstru fantomatic si mai putin forma masinariei reale .

#64 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 17 October 2012 - 10:34 PM

Eu am vazut acest film cu traducere.Subiectul este sf,nu doar acel tanc este sf-ist.Mecanicul de pe tancul rusesc vorbea cu tancurile avariate .Tancurile avariate ii spuneau cum au fost distruse.Acelasi mecanic povestea cu zeul tancurilor,iar tancul german este o stafie care nu moare niciodata.De fapt a murit de intr-o batalie,dar spiritul nu.Pe linga toate acestea mecanicul tancului rus a suferit arsuri in proportie de 90% inclusiv pe fata dar a scapat nevatamat( ochii lui albastrii era intacti).Un fel de piratii din Caraibe in varianta blindate.Un film cu buget redus care ,sincer sa fiu pt mine a fost o mare porcarie .

#65 Useril este offline   DragosP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 22-June 07

Postat 10 January 2013 - 07:56 PM

Vezi postareaMaverick, la 04 March 2012 - 08:36 PM, a spus:

Are cineva vreo idee daca exista vreo ecranizare rusa(sovietica) de genul TopGun?


Cred ca asta e cel mai apropiat de un Top Gun rusesc. Se numeste "07-ой меняет курс"

Imagine postata

#66 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 11 January 2013 - 04:15 PM

Dragos mai explicit daca nu deranjez

#67 Useril este offline   DragosP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 22-June 07

Postat 12 January 2013 - 11:10 PM

Vezi postareaMaverick, la 11 January 2013 - 04:15 PM, a spus:

Dragos mai explicit daca nu deranjez


Vrea sa zic ca in opinia mea cea mai apropiata versiune ruseasca de Top Gun e acest film, poate aduce putin si cu The Hunt for Red October , in fine. Un film cu un scenariu fictiv dar in care "joaca" principalele tipuri de avioane din VVS, vezi link:
http://impdb.org/ind...-y_menyaet_kurs

#68 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 25 March 2013 - 01:30 PM

Aici poate fi vazut dar in ruseste filmul 8 August /Avgust Vosmog http://berkino.ru/dr...12-online.htmlo . E interesant .

#69 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 09 June 2013 - 09:45 AM

Salut . Cea mai recenta ecranizare despre ultimele 7luni ale marelui ROMMEL http://www.moviemeter.nl/film/91107 . Desii se stie adevarul e interesant ca film.

#70 Useril este offline   Manuel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 15-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2013 - 07:20 PM

UNSERE MUETTER, UNSERE VAETER, Mamele noastre, taţii noştri

Miniserie (3 filme) de exceptie despre al doilea razboi mondiat vazut din alta perspectiva.

Povestea unor tineri germani, oameni obisnuiti, o poveste care nu respecta ideologia invingatorilor.



#71 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 24 November 2013 - 03:24 PM

Salutare. Desii mai rar ca baietii unchiului sam de peste ocean , francezii realizeaza si ei filme foarte bune (parere personala) iata aici un astfel de film Forces Speciales
.

Aceasta postare a fost editata de caporalmusat: 24 November 2013 - 03:26 PM


#72 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 25 November 2013 - 12:30 AM

Vezi postareaManuel, la 25 August 2013 - 07:20 PM, a spus:

UNSERE MUETTER, UNSERE VAETER, Mamele noastre, taţii noştri
Miniserie (3 filme) de exceptie despre al doilea razboi mondiat vazut din alta perspectiva.
Povestea unor tineri germani, oameni obisnuiti, o poveste care nu respecta ideologia invingatorilor...

Nu vreau sa par Gica-Contra, dar, desi, una peste alta, mi s-a parut un film foarte bun (ideea excelenta, povestile inedite, cinematografia, imaginea, muzica, montajul excelente), unele gauri negre din scenariu si regie mi se par chiar hilare.
De exemplu, in ditamai razboiul, fratiorul si evreul se intalnesc intamplator nu o data, ci de doua ori, in situatii limita ... :wacko:
Secundo, asistenta denuntata ajunsa comisar nemereste ea cu plotonul de soldati in spitalul abandonat si da tocmai peste nemtoaica de o denuntase la Gestapou cu 2 ani inainte ... vrajeala tip holiud
Si daca ma lamureste si pe mine cineva de ce se sinucide kleine bruder la final, dau o bere - ca io n-am inteles. Era suparat, era demoralizat, o luase randeaua, sa-i protejeze pe trupeti? WTF?
Inca o data, recomand filmul sincer. E OK. Dar de exceptie parca mi-e greu sa-l categorisesc.
Sper sanu te superi pe mine, Manuel, pentru postare, dar asa sunt eu, mai scormonitor.

Vezi postareacaporalmusat, la 24 November 2013 - 03:24 PM, a spus:

Salutare. Desii mai rar ca baietii unchiului sam de peste ocean , francezii realizeaza si ei filme foarte bune (parere personala) iata aici un astfel de film Forces Speciales ...

Salut, caporale, dar aici chiar nu sunt de aceeasi parere. Din filmul asta am retinut doar scenele de caft, foarte spectaculoase, peisajele si recuzita foarte tari.
M-am uitat la el plin de incredere, pentru ca vazusem recent 2 filme frantuzesti foarte bine realizate (L'Assault si L'Ordre et la Morale) si pentru Diane Keaton & Djimon Hounsou. La final mi s-a parut un kitsch, cu faze, idei si subiecte imprumutate din mai multe filme, extrem de previzibil.
Si aici, imi vin in minte doua dileme mari: cum poate echipa de super-soldati sa se lase surprinsa de un lunetist urmaritor? Adica ei se stiu cu talibanii alergand dupa ei, se opresc sa o frece putin in satucul idilic de munte si nu pun o santinela sa asigure zona din care urmau sa apara bad guys ... Atunci meritau sa si-o fure.
Iar finalul, chiar e dezarmant de idiot. Ei au traversat era glaciara, au degerat ca boii, iar la sosire ii asteptau inimicii, imbracati in tricouri, odihniti, care pe unde au venit? Ca parca s-au gandit, s-au scremut si au ales traseul cel mai scurt si sigur spre salvare ...
Si, la urma-urmei, am mai vazut 'jde filme d'astea cand jumatate din echipa de nemuritori mor ca fraierii pentru o jurnalista isterica. Bref, in opinia mea, vedeti-l, dar nu va mirati daca veti fi dezamagiti - tot parere personala.

#73 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 26 November 2013 - 01:29 PM

Salutare . Stimabile coleg @ Alexelu Marinelu cum zicea un alt coleg , de aia e forum sa ne spunem ce avem de spus . Din punctul meu de vedere nu cred ca ar putea fi facut vreun fim atat de verosimil incat astia de mai stim cu se mananca astea sa nu i gasim hibe sau faze stupide .
Daca stam sa le luam la puricat e vai si amar de ele dar culmea ca unele situatii s-au intamplat in realitate .
De exemplu faza cu aparatele de localizare /emisie semnale recunostere pierdute sau inactive pai exact o astfel de situatie s a intamplat in misiunea SAS Bravo Two Zero ( si dupa asta a fost film, si asta a fost o misiune reala dar nereusita ) . Ca au lasat garda jos in respectivul satuc ?! Si acolo puteau fi ucisi pe respectivele ulite de unii sateni afghanii ;oferind ospitalitate si pace doar in case chiar si inamicului dar apoi putea sa i ucida oricand ( a se vedea fragmentul din filmul 9Rota in care un capitan de la cercetare le face instructie tocmai pe aceasta tema , lucru pe care l am mai citit si intr o carte despre asa ceva ) lunetistul taliban putea fi de prin zona . Cat despre cealalta situatie hilara ce vi s a parut aia cu aparitia talibanilor dupa ce ei au traversat acele piscuri, ei s au orientat DUPA HARTA in timp ce aia erau bastinasi si e de la sine inteles ca, cunoscand zona/relieful a putut prevenii pe unde vor apare . Si putea sa vina numai acel conducator iar luptatorii sa fie locali . Sa va amintesc ca acolo au fost unii timp de 10 ani si au avut la fel pierderi mari chiar si in randul trupelor de elita datorita felului cum luptau localnicii pe atunci numiti Mujahedini , aparand ca din pamant executand ambuscade si raiduri apoi disparand ?! Sau o situatie hilara din REALITATE un fel de viata bate filmul. Dupa ce l au gabjit pe Osama in Pakistan , mai multi membrii SEAL chiar din comandoul ce a fost dupa Osama a fost trimis si cu alti speciali intr un elicopter Chinook sa verifice niste informatii de pont despre unii capi talibani , si ce sa vezi in apropierea zonei de aterizare i au pleznit aia cu RPG si au doborat elocopterul murind multi din cei ce l au prins pe Osama. Aia de ce nu au trimis un cercetas inainte sa verifice ?! Au meritat sa si o ia , si aia nu ?! Si au mai fost multe alte situatii reale care au costa vieti adevarate. Asa ca de ce sa luam filmele la puricat cand stim ca sunt filme ?!
Dar Asa cum am spus si ati si spus avem pareri personale si cel mai mult CONTEAZA sa ni le intelegem si acceptam . In speranta ca nu am fost eu un Gica contra parerii dvs scormonitoare va recomand ca si celorlalti colegi un alt film unde de data asta au fost folositi chiar luptatori SEAL , filmarile au durat 2,5 ani si a fost filmat in poligoanele speciale ale acestora si actiunile de antrenament . Asta bineinteles daca nu l ati vazut deja ACT OF VALOR.

Sanatate si cer senin.

Aceasta postare a fost editata de caporalmusat: 26 November 2013 - 01:35 PM


#74 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 26 November 2013 - 03:08 PM

Caporale, am citit ce-ai scris (si tu si Alexelu).
Nu stiu cum sta treaba cu filmele astea, ca nu le-am vazut,dar am retinut un aspect din ce ai spus, anume:

Dupa ce l au gabjit pe Osama in Pakistan , mai multi membrii SEAL chiar din comandoul ce a fost dupa Osama a fost trimis si cu alti speciali intr un elicopter Chinook sa verifice niste informatii de pont despre unii capi talibani , si ce sa vezi in apropierea zonei de aterizare i au pleznit aia cu RPG si au doborat elocopterul murind multi din cei ce l au prins pe Osama..

Ei,aici as cam avea o mica ...hai sa-i spun, observatie.
Ma prind pe ce vreti ca baietii aia de-au murit, de fapt n-au murit ci doar s-au facut ca mor.E cea mai simpla cale de-a scapa de cei care, poate, in viitor, i-ar cauta sa le ceara socoteala despre ce si cum cu Nea Osama.
Nu zic io ca n-a picat Chinook - ul ala si ca in el nu se gaseau niscai cioloveci. Da' parca as pune ramasag ca cei din Team Six (ala original) nu se aflau acolo,niciunul.
Sau poate Chinook-ul ala era gol, fara ocupanti,inafara de piloti.
Stiu, o sa spui ca am damblaua conspiratiei, ca am vazut prea multe filme cu Jason ala Stratan(sau cum il cheama) dar...ar mai fi o mica problema:
echipa asta nu foloseste (si nu a folosit niciodata) aparate Chinook.
Asa,episodic(poate stiai,poate nu): prezidentul Obama, a tinut mortis sa-l cunoasca(si sa-l felicite,presupun) pe ala care i-a gaurit scafarlia lu' Nea Osama.Raspunsul a venit promt: identitattea tipului este protejata si nici macar presu' nu-l poate cunoaste.
Oricum,uite doua poze cu baietzii, din vremea cand inca(cica) traiau :whistle:
Imagine atasata: seal-team-six-02.jpg

Imagine atasata: cn_image.size.seal-team-six-01.jpg

P.S.
in prima foto este chiar "echipajul" original(n-am idee ce cauta acolo,cercopitecul ala din centrul imaginii; presupun ca o fi vreun instructor)

in a doua foto,mai apar si cativa de la Delta Force (numar scurt,si ei).Tot cu identitate ascunsa.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 26 November 2013 - 03:13 PM


#75 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 26 November 2013 - 06:50 PM

Salut, Caporale. Dupa cum am mai spus, gusturile nu se discuta.
Eu am vrut sa ofer o alta opinie, un alt punct de vedere. Sincer, dupa parerea mea, Unsere Mutter... e de Oscar fata de Forces Speciales.
In primul rand, pentru ca subiectul e fumat - suntem cei mai tari, avem totusi o latura sentimentala, radem tot, avem ghinion, luptam in continuare, mor vreo doi, luptam in continuare, suntem coplesiti, luptam in continuare, gloantele nu ni se termina, mai mor vreo doi, de aceasta data si dintre cei importanti, luptam in continuare, o luam pe drumul cel mai greu, la capat apar sute de inamici, luptam in continuare, mai ramanem vreo doi, indeplimim misiunea. Pare cunoscut?
In al doilea rand, la intrebarile simple nu trebuie gasite raspunsuri complicate. Deja cand o dam in balarii, inseamna ca exista hibe in planning (in cazul asta in scenariu si regie). Era simplu de tot sa ni-i arate pe talibani si al lor sef in niste gipane, ocolind muntele. Si dormeam linistit. Poate le-o iertam si p-aia cu lunetistul :shifty:
Despre actiunea Osama, ti-a raspuns Longinus. A fost un reality show asa de bine regizat, incat parca mai plauzibil pare Zero Dark Thirty (recomand) decat ce-am vazut la braking news.
Vizionare placuta in continuare tuturor.

#76 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 26 November 2013 - 08:41 PM

Scenariul la Zero Dark Thirty a fost facut luand in calcul marturiile celor din Team 6 care au participat la event. Evident scenariul a fost putin imbogatit de imaginatia atat a scenaristului cat si a regizorului, altfel intregul episod ar fi fot o simpla dare se seama ori in cel mai bun caz - documentar anost pentru multi privitori.

Trecand cu vederea chiftelele de genul celei in care americanii din strada striga prin portavoce la vecinii curiosi sa elibereze zona iar grupele intrate in birlogul lui Osama continuau sa vorbeasca in soapta, eu recomand totusi vizionarea filmului asta. Chiar si pentru a percepe cat de cat ceea ce inseamna masina de razboi psihologic, cu toate implicatiile ei actuale (vezi incidentul cu telefonul lu' tanti Merkel -mare amatoare de nudism in tinerete by the way :lol:).
Am vazut si Special Forces cat si Act of Valor. Primul e o tentativa frantuzeasca de copiere a unui subiect fumat prea mult, celalalt aduce a film de propaganda pentru naivii ce doresc sa-si sacrifice matzele pe altarul impanat cu " Star and stripes". E doar opinia mea.
Unsere Mutter inca n-am apucat sa il vad deci nu am ce comenta.

Longinus
Flacaul a carui figura se vede in prima imagine n-are nici o treaba cu cei din Team 6 si din cate stiu nici ceilalti, identitatile lor presupunand restrictii majore, inclusiv cand e vorba de fotografii ce-ar putea surprinde locatii ce pot fi identificate.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 26 November 2013 - 08:41 PM


#77 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 26 November 2013 - 09:12 PM

La categoria filmelor istorice as adauga si eu Kingdom of Heaven, Mongol:The Rise of the Gingis Han (2007), Tarul(2009), Der Untergang-Ultimele zile ale lui Hitler(2004), Taras Bulba(2009), The Horde (2012). Nu sunt un pasionat al istoriei ca sa pot comenta pe seama adevarului istoric, (si oricum nu sunt genul care sa stau sa despic firul in patru atunci cand ma uit la un film), dar modul cum au fost realizate mi-a placut suficient de mult incat sa le adaug in liste de filme pe care le recomand si celor carora le place acest gen.:drinks:

Aceasta postare a fost editata de silviug2009: 26 November 2013 - 09:13 PM


#78 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 28 November 2013 - 10:39 PM

un film interesant ...gen TopGun incep sa invat franceza .... frumoasa melodia reprezentativa a filmului






PS. are cineva idee de ceva filme care trateaza momentu istoric 1452-1453 anume caderea sau cucerirea Constantinopolelui dar va rog frumos nu ma puneti sa urmaresc si voi serialu cu boxoffice de la nu stiu ce kanal :8P: :8P: :8P: :rofl: ....cu respect Maverick

Aceasta postare a fost editata de Maverick: 28 November 2013 - 10:42 PM


#79 Useril este offline   Babacu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 341
  • Inregistrat: 20-October 06
  • Location:Tîrgoviște

Postat 29 November 2013 - 09:00 AM

„Generation Kil” un serial HBO despre războiul din Irak.

#80 Useril este offline   Oberstul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 23-December 11
  • Location:Pitesti

Postat 29 November 2013 - 06:30 PM

Vezi postareaMaverick, la 28 November 2013 - 10:39 PM, a spus:

un film interesant ...gen TopGun incep sa invat franceza .... frumoasa melodia reprezentativa a filmului

http://www.youtube.c...h?v=KAyvPv5PbUw




PS. are cineva idee de ceva filme care trateaza momentu istoric 1452-1453 anume caderea sau cucerirea Constantinopolelui dar va rog frumos nu ma puneti sa urmaresc si voi serialu cu boxoffice de la nu stiu ce kanal :8P: :8P: :8P: :rofl: ....cu respect Maverick


Poti sa vezi
Conquest 1453 (2012)

sau cum ii zic ei, FETIH 1453. Exact despre caderea Bizantului este vorba. Dar e facut de turci, deci... asteapta-te la subiectivism.

Arata acest topic


  • 12 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi