Forum Machete,Modelism,Hobby: Lista cu filme de razboi - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 12 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Lista cu filme de razboi

#81 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2014 - 11:43 AM

FETIH 1453 - l-am vazut, nu e rau si respecta istoria. Faci abstractie de fazele siropoase si e ok.
Recomand STALINGRAD, filmul facut in 2013. E facut de rusi si e chiar bun. Efectele sunt extraordinare.

#82 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2014 - 01:08 PM

Am vazut si eu noul Stalingrad al lui Bodnarchuk si, sincer, m-a dezamagit overall.
75% din dialoguri sunt insipide si ilogice, facute cam numai pentru rusi sa le-nteleaga. Peste asta, interventiile naratorului (mult prea multe) suna a propaganda stalinista originala.
Modul cum e prezentat colonelul german (tot timpul inconjurat de cativa sclavi care-l barbieresc, hranesc, etc) e de mult timp kitschos. Iar tembelismul soldatilor germani e chiar dezarmant - alearga valuri, valuri, spre cei cativa soldati rusi superantrenati care ii asteapta cu bratele deschise.
Mai mult, desi e un actor escelent, m-am decis - m-am saturat de Otto Kretschmann in rol de ofiter german. Macar sa-l tunda altfel, sa-i puna mustata, ca am inceput sa incurc filmele cu el in astfel de roluri.
Una peste alta, daca vreti sa vedeti niste decoruri realizate perfect (platoul a costat 4 bulioane de coco), niste efecte ultimul ragnet, vedeti-l. Dar nu va asteptati la mai mult. Poate si numele te face sa astepti prea mult - mai bine ii ziceau "Casa lui Pavlov" si era mai aproape de adevar.
Si ca sa-l si inscrii la Oscar-uri la filme straine, tre' sa fii cu capul. Sau sa dai o spaga adevarata...
Spor!

#83 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 19 January 2014 - 01:33 PM

Cine stie unde pot gasi acest film. Trateaza razboiul din fosta Yugoslavie.


Azemi

#84 Useril este offline   mielu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2249
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, blindate

Postat 16 July 2014 - 07:38 AM

Un nou film de razboi cu Brad Pitt: Fury
http://collider.com/...ad-pitt-images/

#85 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 16 July 2014 - 10:22 AM

Ce spunea ?
Ca-s cinci impotriva trei sute ... ?? ( ... cred c-o sa mearga popcornul ca banda de la mitraliera ... )

#86 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2014 - 12:50 PM

Daca e in stil RED TAIL, atunci - nu merci. In ultima vreme "ceimaibunibaiatidupeplaneta" au cam dat-o-n balarii!

#87 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 16 July 2014 - 03:39 PM

... Hm , Brad Pitt de regula a jucat prin filme bune .
Oricum ,fara sa-mi fac prea mari sperante in ce priveste acuratetea istorica sau redarea realista a unui razboi , sper totusi sa nu rajneasca gloryosly toata Normandia inainte sa dea cu Shermu'-n Reichstag ,pana se gata genericul de inceput .

#88 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 August 2014 - 03:11 PM

The Raid Redemption .
Nu este un film de razboi , insa intreg filmul e un razboi .M-am gandit sa-l pun totusi aici fiindca in opinia mea desi e foarte brutal (!) , este foarte bine realizat atat ca si conceptie cat si ca actiune .
Daca credeti ca nu se-ncadreaza topicului , va rog sa-l stergeti .
https://www.youtube....h?v=uLuMtdTD1Cg

#89 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2014 - 02:49 PM

As putea spune - premiu pentru violenta de lunga durata.
Deci practic pe baietii astia daca-i loveste TGV-ul cu 400 la ora, ei fac to Whooooa !!! si p-orma se scoala si se mai bat putin cu sinele sau cu stalpii .... Sau chiar cu gara in sine.
In rest....destul de mult efort ca sa faca coregrafia aia de 10 minute pentru un film de doi lei.

#90 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 25 August 2014 - 07:54 PM

Wurger , mie mi-a placut . :-P
Adevaru-i ca aveam chef de un astfel de film si l-am vazut chiar atunci cand eram deschis pentru asa ceva .
Nu nevoia de adrenalina ori de violenta primitiva , primara ,instinctuala , ma face sa-l apreciez , desi nu s-ar putea spune ca nu am fost satisfacut si in aceasta privinta .
Imi place cum e pus in scena .E sec, fiind undeva intre un film studentesc si unul profesionist , fara clisee , fara realitate virtuala aiuritoare ,fara dialoguri inutile , fara timpi morti , fara a-ti impune vreo invatzatura ( ca si la americani) . Imi place apoi imaginea ,atmosfera , felul in care se desfasoara/curge actiunea , exagerarile se imbina interesant cu plauzibilul si chiar nu le gasesc deranjante sau deplasate ba chiar se sustin reciproc ; nu am mai vazut asta demult .
Per total imi pare bine gandit pentru ceea ce este > un film de action .
Imi aduce vag aminte de un film american de prin anii '90 ? , cu un subiect usor apropiat ; cu ICE T , parca intr-unul din roluri .
Depinde mult de ceea ce astepti sa vezi atunci cand te uiti la un film .
De exemplu ieri am revazut The Italian Job ( cel din 1969 ) fiindca simteam nevoia sa vad o comedioara aiurita si sa-mi reamintesc de spiritul sau culoarea epocii aceleia cat si de vremurile cand il vedeam la cinematograf . Daca l-ar vedea vreun adolescent din zilele noastre ,probabil i se v-a parea o prostie totala .

#91 Useril este offline   Claudel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 30-August 14
  • Location:Bucuresti

Postat 31 August 2014 - 11:52 AM

Astept cu nerabdare lansarea filmului Fury.


https://www.youtube....h?v=-OGvZoIrXpg

#92 Useril este offline   Claudel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 30-August 14
  • Location:Bucuresti

Postat 08 October 2014 - 10:56 PM

Saint and Soldiers.The Void,aici veti putea vedea tancuri ca Hellcat si Pnz3

https://www.youtube....h?v=iyIbyBfjv9Y

#93 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 09 October 2014 - 07:22 AM

Salutare. Si dl Clint Eastwood revine caregizor cu un film de razboi . Dupa cele doua cu ww2 cu unul de prin razboiul din Irak . https://www.youtube....h?v=8ZtrhRRw53Y .

Aceasta postare a fost editata de caporalmusat: 09 October 2014 - 07:23 AM


#94 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 11 October 2014 - 12:39 AM

Citeaza

Pnz3


Nu sint autentice (inafara de cel computerizat ) . Cred ca folosesc acelas sasiu cu Hellcat , dar sint foarte bine facute , lasand la o parte anumite inadvertente legate de varianta .
Nu stiu insa daca voi avea ficat sa-l vizionez in intregime .Din ce vad seama e doar un nou pretext de-a relua temele cu segregarea , iar eu chiar ca nu mai pot .
Ma dispera ca atat in cazul popo cat si al negrilor sau alte "corectnesuri" au devenit dupa seriosi si impunatori , iar asta ma cam sperie , dupa ce am trait in comunism .
Cel putin in anii '90-2000 abordau subiectele acestea cu umor de buna calitate si le creditam .

#95 Useril este offline   tomcat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 21-November 07
  • Location:Ludus
  • Interests:Aviatie, blindate, PC, lectura

Postat 22 October 2014 - 11:05 AM

Reach for the sky - 1956 - despre Douglas Bader

http://www.imdb.com/...ref_=fn_al_tt_1

#96 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 25 October 2014 - 08:23 AM

Salutare . De ieri 24 octombrie ruleaza pe ecranele cinematografelor Cinema City filmul FURY . Chiar daca are si ceva accente de holywood mai ales pe final, e totusi un film f bun. Merita vazut .
https://www.youtube....h?v=9gBInj1f0WA

#97 Useril este offline   B_24_Liberator 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 06-July 14

Postat 27 October 2014 - 03:11 PM

Salutare la toti!

Va atasez lista cu filme de razboi, tot ce este in lista este colectia mea de filme pe dvd.

Toate bune.

Fisiere atasate



#98 Useril este offline   B_24_Liberator 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 06-July 14

Postat 29 October 2014 - 02:59 PM

Salutare la toti iubitori de filme!

La lista mai adaug filmul TOP GUN 1986 cu Tom Cruise.

Toate bune.

#99 Useril este offline   moflea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 31-January 11
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2014 - 05:19 PM

Pentru indragostitii de corabii cu panze din epoca lor de glorie... Hornblower. Un serial de 10 episoade care m-a captivat.

#100 Useril este offline   orogos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 20-May 08
  • Location:Brasov

Postat 29 October 2014 - 09:34 PM

Am reusit sa vad intr-un sfirsit Fury. M-am abtinut mult sa scriu, dar mare dezamagire, nu ma asteptam la cine stie ce din punct de vedere istoric dar nici chiar asa ( nu intru in detalii, pentru cine nu a vazut filmul). Din punctul asta de vedere filmele cu `nemti` ale lui Sergiu Nicolaiescu (am crezut ca mai grav decit atit nu se poate) sint chiar documentare. In schimb, na aveti ocazia sa vedeti un Tigru real filmat in film, desi nu inteleg de ce eroii americaneji folosesc in film Super Sherman, ce nu au mai gasit 3 Shermanuri in stare de functionare ca sa le filmeze si sa respecte adevarul istoric sau erau prea pricajite ?:)) (evident).

Aceasta postare a fost editata de orogos: 29 October 2014 - 09:41 PM


Arata acest topic


  • 12 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi