Forum Machete,Modelism,Hobby: SturmTiger - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

SturmTiger Revell 1/35

#1 Useril este offline   Claudiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 999
  • Inregistrat: 20-February 07

Postat 01 December 2009 - 09:14 PM

Am sa readuc in acest topic o veche macheta,pe care am revopsit-o,dupa cum veti vedea in pozele de mai jos.

Imagine atasata: SANY2189.JPGImagine atasata: SANY2190.JPG
Imagine atasata: SANY2192.JPGImagine atasata: SANY2193.JPG
Imagine atasata: SANY2194.JPGImagine atasata: SANY2195.JPG
Imagine atasata: SANY2196.JPGImagine atasata: SANY2197.JPG
Imagine atasata: SANY2198.JPGImagine atasata: SANY2201.JPG

Imagine atasata: SANY2202.JPG

#2 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 01 December 2009 - 09:51 PM

Cum spuneam:

Vezi postareamarhaba, la 13 Nov 2009, 08:33, a spus:

Fratilor, acest Special Interest Group (sau grupbildu' nostru) are in principal scopul de a ne ajuta sa invatam unul de la altul cum sa facem o macheta mai corecta, mai frumoasa, mai bengoasa. Cel putin asa il vad eu. Nu este doar o parada a modei unde sa postam fotografii (care in multe cazuri sunt inutilizabile).
De aceea am o rugaminte (mai multe de fapt) pentru cei care au postat si vor posta in continuare in aceasta sectiune:
- scrieti ceva despre masina reala a carei macheta ati construit-o; pina la urma de aici pleaca diferenta intre machete si jucarii
- scrieti ceva despre kitul pe care l-ati construit ( nu uitati sa mentionati CODUL si producatorul, ce va /nu va placut la respectivul kit, greseli, linkuri spre review-uri, etc)
- descrieti macar in citeva cuvinte CUM l-ati construit, cum l-ati vopsit, ce materiale si tehnici ati folosit, etc
- personal nu consider un minus faptul ca macheta nu este corecta din punct de vedere al acuratetii istorice - fiecare priveste sportul asta asa cum are chef. Dar asta atita timp cit aceasta chestiune este asumata. Adica specificati daca macheta a fost construita "din cutie"sau ati adus modificari si ce anume ati modificat/corectat. Specificati daca schema de vopsire este conform inmatricularii reale sau este una fantezista .
- mentionati sursele de informare - nu neaparat din considerente de copyright cit mai mult pentru a usura documentarea si pentru altii
- incercati sa faceti cit mai multe fotografii de detaliu. Sigur ca trebuie si fotografii de ansamblu cu intreaga macheta dar fara aceste fotografii de detaliu se pierd trei sferturi din munca pe care ati depus-o. Bine-ar fi ca macheta sa ocupe cel putin 50% din fotografie pentru ca asta intereseaza si nu biroul, covorul sau mobila din camera unde este facuta fotografia.
Acestea sunt doar niste sugestii, asa ca tratati-le ca atare.


Adica macar :
- ce kit este - cod - producator ???
- care-i treaba cu kitul asta, corect, incorect, lipsuri, etc, etc ???
- din cutie sau ai pus si ce ai mai pus in plus ???
- schema de vopsire, inmatriculare ???

etc, etc, etc

Altfel ramine doar un exercitiu de postare a fotografiilor pe forum.

#3 Useril este offline   Claudiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 999
  • Inregistrat: 20-February 07

Postat 01 December 2009 - 11:03 PM

Fratele Marhaba are dreptate,mia culpa.
Chitul este Revell-03080.Am ales o schema de camo,de pe frontul est,mai precis Varsovia,au fost doua blindate care au participat la bombardarea orasului ,acestea au avut indicativele 123 si 124 (lucru de care nu sint sigur in totalitate) din acest motiv rog pe cei cunoscatori sa ma corecteze.
Din acest motiv nu am pus inmatricularile.

#4 Useril este offline   Claudiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 999
  • Inregistrat: 20-February 07

Postat 02 December 2009 - 12:02 AM

Chitul are si versiune de interior,care contine detalii ale motorului si interiorul blindatului,deasemenea carcasa se imbina perfect pe sasiu,nu necesita lipire,astfel se poate detasa pentru a observa interiorul.
macheta se asambleaza usor,nefind probleme la imbinari(piliri,slefuiri).Singura problema este la senile,ele fiind din plastic,unele sint buc cu buc iar o parte sint in segmenti ,continind mai multe senile imbinate intr-o singura piesa.
Zimeritul este aplicat direct pe piesa din turnare,pentru unii un avantaj iar pentru altii......

Zic asta datorita faptului ca zimmeritul este prea uniform

Pentru o cit mai reusita originalitate recomand executarea zimmeritului manual

#5 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 02 December 2009 - 12:05 AM

Asa mai merge neica, nu ne tine in ceata si da-ti drumul. Nu tare pot sustine acum o discutie despre Sturmtiger, dar momentul in care o s-o fac se apropie pt. ca voi incepe constructia a doua kituri de fapt, unul fiind Revell-ul tau si altul fiind un AFV CLUB. SI de aceea sunt interesat DIRECT sa ne spui tot ce stii despre kitul asta. Am inteles ca din cele citeva bucati construite, ar fi fost si ceva prototip(uri) fara zimmerit ?

#6 Useril este offline   Claudiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 999
  • Inregistrat: 20-February 07

Postat 02 December 2009 - 12:12 AM

Se poate executa o slefuira usoara pe anumite portiuni,eu am preferat sa il las intact,aceasta operatiune fiind mai delicata si nerecomandata incepatorilor

Au fost produse in 18 exemplare intre August si Decembrie 1944
Teoretic au fost facute si fara zimmerit,practic din pozele vazute de mine toate au avut zimm

#7 Useril este offline   kingtiger3002 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 475
  • Inregistrat: 07-May 05
  • Location:constanta
  • Interests:Blindate ww2

Postat 02 December 2009 - 09:39 PM

teoretic toate au avut zimmerit si prototipul facut pe sasiu de tiger 1 midle a avut zimmerit, cele folosite la varsovia erau toate cele 2 bucati sand fara numere doar cu crucea germana, maketa este italeri-revell, copie dupa italeri

#8 Useril este offline   Claudiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 999
  • Inregistrat: 20-February 07

Postat 02 December 2009 - 10:27 PM

Ar fi o explicatie ,toate cele 18 sasiuri au fost construite inainte de august 44 ,avind zimmeritul,deja aplicat.
Din pozele studiate de mine tancurile aqveau zimmerit doar pe sasiu.

#9 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 02 December 2009 - 10:35 PM

Explicatia nu e buna. Notiunea de "teoretic" e cam aiurea. Ori au avut ori nu au avut toate zimmerit. Teoretic de ce? Pentru ca in 43 teutonii si-au pus zimm pe carute? Nu zice nicaieri ca pe toate. PRACTIC din cele doua exemplare care MAI exista, cel de la Muzeul Tehnic din Sinsheim - Germania, nu are nici urma de zimmerit si nu cred ca s-a obosit careva sa-l dea jos. Tot PRACTIC sigur au mai fost fara zimmerit dar inca nu stiu cite. Mai aprofundez. Asemanatoare chestiunea cu cea a JAGDTIGERULUI PORSCHE care la fel TEORETIC au avut toate zimm dar PRACTIC au fost doua care n-au avut.

Aceasta postare a fost editata de marhaba: 02 December 2009 - 10:40 PM


#10 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 02 December 2009 - 10:55 PM

Salut
Poate va ajuta (cel putin deocamdata), astea :

Prototiptilul din curtea fabricii:
Imagine atasata: Sturm_Tiger_1.JPGImagine atasata: Sturm_Tiger_2.jpg

Si o imagine luata de americani in aprilie 1945, germanica:
Imagine atasata: Sturm_Tiger_3.JPG

Am marit poza si tot nu vad (cel putin eu) zimm pe el (pe corpul masinii, nu pe reduta- ca acolo nu aveau nici una din cate stiu eu).
Mai am cateva imagini cu acelasi exemplar (si altele), cu G.I-i bagandu-si nasul prin matzele masinii in cauza, daca e nevoie, in limita timpului disponibil, va ajut . Date suplimentare sper mai in colo, din nou, daca-s necesare.
Sa aveti spor.

#11 Useril este offline   Claudiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 999
  • Inregistrat: 20-February 07

Postat 02 December 2009 - 11:05 PM

Toate au avut zimmerit,este parerea mea,deoarece sasiurile au fost din stoc vechi si atunci este logic ca au avut zimerit
In lupta sau folosit doar 12 buc si toate au avut zimmerit

#12 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 02 December 2009 - 11:24 PM

Vezi postareaClaudiu, la 2 Dec 2009, 23:05, a spus:

Toate au avut zimmerit,este parerea mea,deoarece sasiurile au fost din stoc vechi si atunci este logic ca au avut zimerit
In lupta sau folosit doar 12 buc si toate au avut zimmerit


De unde stii?

#13 Useril este offline   Claudiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 999
  • Inregistrat: 20-February 07

Postat 02 December 2009 - 11:34 PM

Acum un mic istoric al acestei bestii.
A fost creat in scopul de a asigura sprijinul infanteriei in lupta urbana.
Au luptat in :Insurectia din Varsovia
Batalia de la Bulge
Batalia Reichswald

Au fost create 3 companii,avind fiecare 4 unitati (impartite in doua plutoane).
Fiind denumite Panzer Sturmmoser Kompanien,presc. PzStuMrKp-1000,1001,1002.
Un pluton din PzStuMrKp 1000 a fost folosit pentru prima oara in data de 13 aug.1944,la inabusirea Insurectiei din Varsovia,el fiind folosit si pentru prima si ultima ora in scopul in care a fost creat (destinat)
Dupa aceea PzStuMrKp 1000 si 1001 au servit in Ofensiva din Ardennes.Iar in final toate unitatileau participat in apararea Germaniei pe frontul de vest

Imagine atasata: St1.jpg aici nu se observa zimm.
Imagine atasata: St2.jpg si nici aici
Imagine atasata: St3.jpg aici se observa bine zimm.

#14 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 02 December 2009 - 11:44 PM

Claudiu, nimic din ce ai spus pina acum nu lamureste situatia : CITE au fost fara zimmerit si ce inmatriculari au avut. Observi ca am spus cite si nu DACA au fost fara zimm , pentru ca e clar ca au fost. Ai aici citeva carti pe care daca le rasfoiesti vei gasi fotografii cu masinile fara zimmerit.
Wydawnictwo Militaria 188
Panzer Tracts 8 - Sturmgeschuetz
osprey - Elefant, Jagdtiger, Sturmtiger
Frontline Illustration 03_Sturmtiger
Nu inteleg nici treaba cu "sasiurile din stocuri vechi" nici de unde vine siguranta cum ca "In lupta sau folosit doar 12 buc si toate au avut zimmerit" . Daca ai cumva informatii SIGURE atunci spune-ne de unde le-ai luat, daca nu, atunci sa ne ferim sa dam verdicte daca nu suntem 100% siguri.
Uite de exemplu un profil fara zimm care zic ei ca a fost o masina care a luptat in Germania '45

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Untitled_2.jpg


#15 Useril este offline   Claudiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 999
  • Inregistrat: 20-February 07

Postat 03 December 2009 - 04:14 PM

Intra pe Google(daca dispui de timp) si vei gasi informatile necesare

#16 Useril este offline   Claudiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 999
  • Inregistrat: 20-February 07

Postat 03 December 2009 - 04:45 PM

un alt blindat capturat de american in 45
Imagine atasata: 800px_Sturmtiger_abandoned_M4_ARV.jpg

#17 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 03 December 2009 - 05:16 PM

Vezi postareaClaudiu, la 3 Dec 2009, 16:14, a spus:

Intra pe Google(daca dispui de timp) si vei gasi informatile necesare


M-ai lamurit bustean. Tu acolo le-ai gasit? Daca da , da-ne si noua un link.

#18 Useril este offline   CristianD 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 12-March 09
  • Location:Ploiesti

Postat 04 December 2009 - 12:13 PM

claudiu un subiect foarte frumos ai ales ! Daca imi permiti , cand postezi date tehnice sau istorice spune si sursa de unde ai informatia , ca vorba aia..."nu tot ce zboara se mananca " !

#19 Useril este offline   CristianD 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 12-March 09
  • Location:Ploiesti

Postat 04 December 2009 - 01:30 PM

ma facut curios " zimm sau nu"....si am cautat un pic ! primele 3 exemplare au fost construite pe sasie noi , special gandite pentru SturmTiger , dupa care urmatoarele 12 au avut sasie de la tancuri Tiger I reconditionate, ultimile 3 nu specifica ce sasie au avut . deci e hazardat sa afirmi ca au avut zimm ptr ca era stoc vechi :-D . Din ce am citit eu rezulta ca au fost construite 3 in februarie '44 pe sasie noi , apoi pe sasie reconditionate 3 in august '44 , 10 in septembrie si 5 in decembrie '44, in total un numar de 21 bucati .
" .....In September 1943 plans were made for Krupp to fabricate new Tiger I armored hulls for the Sturmtiger. The Tiger I hulls were to be sent to Henschel for chassis assembly and then to Alkett where the superstructures would be mounted. The first prototype was ready and presented to Adolf Hitler in October 1943. Delivery of the first hulls would occur in December 1943, with the first three Sturmtigers completed by Alkett by 20 February 1944.

Due to delays, Hitler did not request production of the weapon until 19 April 1944; 12 superstructures and weapons for the Sturmtiger would be prepared and mounted on rebuilt Tiger I chassis. The first three production series Sturmtigers were completed by Alkett in August 1944. Plans to complete an additional seven 38 cm Sturmtigers from 15 to 21 September 1944 were presented to Hitler in a conference on 18 - 20 August 1944. Ten Sturmtigers were produced in September, along with an additional five in December 1944.[2].....

sursa este wikipedia.org, pentru mai multe info vezi : http://en.wikipedia....wiki/Sturmtiger


referitor la zimm sau nu, mai trebuie sa ma documentez :pardon: !

Aceasta postare a fost editata de magica: 04 December 2009 - 01:32 PM


#20 Useril este offline   CristianD 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 12-March 09
  • Location:Ploiesti

Postat 04 December 2009 - 02:15 PM

cateva poze din Panzer Tracts nr.8 . una e chiar interesanta , pentru ca prezinta un sturmtiger pe baza de sasiu reconditionat, si nu este nici urma de zimm :-D

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: sturmtiger.JPG
  • Imagine atasata: sturmtiger_2.JPG
  • Imagine atasata: sturmtiger_3.JPG


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi