Forum Machete,Modelism,Hobby: future - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

future

#61 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 07 August 2010 - 01:16 PM

Eu am produsul original, adica cel american al noi versiuni de future care se numeste Pledge Floor Finish. Pentru cupole este exceptional. Pentru vopsit vu pensula este foarte bun, la aerograf trebuie putin exercitiu si un aerograf bun. Din cite stiu acest produs se mai comercializeaza in SUA. Si noul Klear este bun din cite am vazut intr-un tutorial de la Promodeller (Phil Flory) chiar daca acum lichidul este albicios. La uscare devine perfect transparent.

#62 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 07 August 2010 - 02:36 PM

Multumesc Tibi pentru informatii. Intrucat eu lucrez la pensula, m-am obisnuit cu el si tocmai de aceea n-as vrea sa renunt, am vrut sa aflu mai multe. Ideea este ca nu prea mi-a mai ramas mult ( aprox. 100 ml) si nu stiu cum sa mai fac rost de munitie suplimentara.

#63 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2011 - 01:01 AM

Noroc si La Multi Ani pt toata lumea!

M-am decis sa dau o machtea mai veche cu un lac acrilic (textura satin) in ideea de a ma antrea cu procesul de sigilara al decalurilor + rezolvarea unui pas din procesul de washing.
Inainte de a folosi pe post de cobai macheta am zis sa fac o leaca cercetara pe net. Cautand poze cu machete inainte/dupa lacuire am dat de pozele de mai jos. Rafale-ul respectiv a fost dat cu Future din cate zice cel care l-a facut. Din ce vad eu lacul respectiv a "mancat" vopseau...A crapat-o...este ok sa se intample asa cu un lac in special cu future? Problema asta se intampla cu orice lac? Este cam horror sa vezi asa ceva la o macheta...

Imagine postata

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de vishzu: 07 January 2011 - 01:02 AM


#64 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2011 - 08:17 AM

Vezi postareavishzu, la 7 Jan 2011, 01:01, a spus:

M-am decis sa dau o machtea mai veche cu un lac acrilic (textura satin) in ideea de a ma antrea cu procesul de sigilara al decalurilor + rezolvarea unui pas din procesul de washing.
Inainte de a folosi pe post de cobai macheta am zis sa fac o leaca cercetara pe net. Cautand poze cu machete inainte/dupa lacuire am dat de pozele de mai jos. Rafale-ul respectiv a fost dat cu Future din cate zice cel care l-a facut. Din ce vad eu lacul respectiv a "mancat" vopseau...A crapat-o...este ok sa se intample asa cu un lac in special cu future? Problema asta se intampla cu orice lac? Este cam horror sa vezi asa ceva la o macheta...

Depinde ... Cel mai tare raspuns :drinks:
Acuma pe bune - Depinde de o gramada de factori.
Daca prietenul cu Rafalele (n-am gasit alta rima) a diluat Futurele (...) cu Nitro, e normal sa manance tot de dedesubt. Nici macar enuntul asta nu e adevarat in totalitate - in functie de dilutie, presiune in compresor, distanta de vopsire, macheta poate sa scape de cojeala (o parte a nitrodiluantului se usuca in aer, iar ce ajunge pe macheta se usuca imediat, fara sa atace vopseaua). In primul rand, nu stim ce vopsea e pe dedesubt si cu ce e diluata. Cat timp a trecut de la vopsire?
E important daca l-a dat cu pensula sau cu aerograful - cu cat e mai dura, pensula va ajuta la a rupe stratul de vopsea de dedesubt. Am patit-o de cateva ori cu lacul mat de la Revell, dat cu pensula peste vopsele email. Daca nu asteptam sa se usuce bine straturile initiale, incepea sa traga din vopseaua de baza.
In principiu, daca vopseaua e de-un fel, iar lacul e de alt fel (acrilic / email), nu ai conflicte.

#65 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 07 January 2011 - 08:37 AM

Salut vishzu!

Daca tot ai gasit povestea asta cu vopseaua mincata cu future nu scrie si ce vopsele a folosit omul? Fenomenul este ciudat si sunt de parere cu alexelu ca future-ul a fost diluat cu ceva "agresiv" Dar si asa nu cred ca ar fi patit ceva daca dadea in straturi subtiri. Poate omul a dat si mult deodata sa aiba un luciu din prima si rezultatul se vede acum.
Eu folosesc future foarte rar, de regula ca baza pentru decaluri si peste decaluri, deci pentru "sigilare". Intotdeauna aplic cu pensula, niciodata cu aerograful. Pina acum nu am avut experiente ciudate in ceea ce priveste reactii future contra vopsea. Dar da am avut o experienta ciudata la Spirit of st. Louis cu decalurile de pe rezervor. Future le-a facut basici. Dar dupa citeva zile decalul sa netezit.
Sfatul meu este sa folosesti lac acrilic lucios (Tamiya , Gunze) din doua motive:
- se obtine o suprafata mai neteda pe macheta decit cu future.
- se usuca cu mult mai repede dupa aplicare, lucru care mie personal imi convine din cauza ca praful si scamele nu mai apuca sa se lipeasca de macheta.

#66 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 January 2011 - 10:29 AM

Fenomenul a fost dezbatut pe www.hyperscale.com , nu mai gasesc acum topicul. L-am pus i aici pe forum, dar cred ca s-a pierdut. Se pare ca treaba e datorata, nu dilutiei (Future nu se dilueaza cu nimic, sau, ma rog, se dilueaza cu ceva ce e tinut secret :drinks: ), ci vopselei de baza care nu a fost lasata sa se usuce suficient. Probleme de tensiuni superficiale.
Multi spun ca, de exemplu, acrilicele se usuca in 10 minute, dupa aia poti lucra linistit. Gresit, trebuie asteptata o perioada mai lunga, uneori si de 10 ori perioada de uscare. Deci, pentru siguranta lasati acrilicele la uscat pina a doua zi iar emailurile citeva zile. In acest mod suprafata nu va mai reactiona la diverse procedee ulterioare.

#67 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 07 January 2011 - 10:37 AM

Vezi postareaZ-mare, la 7 Jan 2011, 10:29, a spus:

Multi spun ca, de exemplu, acrilicele se usuca in 10 minute, dupa aia poti lucra linistit. Gresit, trebuie asteptata o perioada mai lunga, uneori si de 10 ori perioada de uscare. Deci, pentru siguranta lasati acrilicele la uscat pina a doua zi iar emailurile citeva zile. In acest mod suprafata nu va mai reactiona la diverse procedee ulterioare.


Corect, acrilicele se usuca repede la suprafata, dar nu se usuca deabineleea decit in citeva ore. Cele mate se usuca cu adevarat mai repede decit cele lucioase. Se poate si forta putin uscarea prin folosirea unui uscator de par, totusi recomand tehnica numai la machete care nu detin portiuni subtiri de stiren, altfel acestea se pot deforma imediat (antene, elici, tuburi pitot...).

#68 Useril este offline   urc 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 14-April 11
  • Location:Campina

Postat 27 April 2011 - 05:09 PM

Mai este cineva dispus sa vinda Future ? ,mai sunt doritori?. ca vreau si eu sa comand 2 sticlute sau 1 ,depinde macar sa am 100-200ml. Va rog frumaos!ca nu mai suport cupola asta de la avion. :clapping:

#69 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2464
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2012 - 08:08 PM

Asa arata acum FUTURE ?
http://www.pledge.co...ture-shine.aspx

#70 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2012 - 11:29 PM

Vezi postareaflo, la 26 February 2012 - 08:08 PM, a spus:



DA! Future = Pledge. Eu de exemplu dau cu Pledge...

#71 Useril este offline   tomcat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 21-November 07
  • Location:Ludus
  • Interests:Aviatie, blindate, PC, lectura

Postat 28 February 2012 - 10:44 AM

Se gaseste si la noi?

#72 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2012 - 04:43 PM

Vezi postareatomcat, la 28 February 2012 - 10:44 AM, a spus:

Se gaseste si la noi?


Din pacate nu. Insa se poate comanda de pe Amazon/Ebay sau alte situri de genu. O sticla ca in linkul de mai jos te tine o viata intreaga (presupunand ca nu faci o macheta 1:32 in fiecare saptamana)
http://www.amazon.co...30440106&sr=8-4

Aceasta postare a fost editata de vishzu: 28 February 2012 - 04:47 PM


#73 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 11 April 2012 - 06:05 PM

S-ar putea sa am de vanzare asa ceva(luna viitoare pe sfarsit). Ar fi cineva curios la 100 Ron neg. sticla?
Imagine postata

Florin

Aceasta postare a fost editata de Florin-aka-Scorpio: 11 April 2012 - 06:08 PM


#74 Useril este offline   joccker 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 18-November 07
  • Location:bucuresti

Postat 13 April 2012 - 06:54 AM

Vezi postareaFlorin-aka-Scorpio, la 11 April 2012 - 06:05 PM, a spus:

S-ar putea sa am de vanzare asa ceva(luna viitoare pe sfarsit). Ar fi cineva curios la 100 Ron neg. sticla?
Imagine postata

Florin

As vrea eu jumatate poate mai vrea cineva o jumatate si luam una intreaga, daca nu o iau pe toata.

Aceasta postare a fost editata de joccker: 13 April 2012 - 06:56 AM


#75 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 13 April 2012 - 08:29 AM

M-as baga si eu la cealalta jumatate.Cam cat m-ar costa mai exact?

Aceasta postare a fost editata de deltadagger: 13 April 2012 - 08:30 AM


#76 Useril este offline   gigione 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 26-November 06
  • Location:Pitesti

Postat 13 April 2012 - 12:23 PM

Vezi postareavishzu, la 28 February 2012 - 04:43 PM, a spus:

Din pacate nu. Insa se poate comanda de pe Amazon/Ebay sau alte situri de genu. O sticla ca in linkul de mai jos te tine o viata intreaga (presupunand ca nu faci o macheta 1:32 in fiecare saptamana)
http://www.amazon.co...30440106&sr=8-4




Pe Amazon nu au transport in Romania pentru produsul respectiv.In schimb se poate comanda de pe Ebay,din Anglia :

http://www.ebay.com/...280593240064450

vreo 60 ron cu tot cu transport.

Aceasta postare a fost editata de gigione: 13 April 2012 - 12:24 PM


#77 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 13 April 2012 - 03:19 PM

Vezi postareagigione, la 13 April 2012 - 12:23 PM, a spus:

Pe Amazon nu au transport in Romania pentru produsul respectiv.In schimb se poate comanda de pe Ebay,din Anglia :

http://www.ebay.com/...280593240064450

vreo 60 ron cu tot cu transport.


Sa-mi fie cu iertare, dar, nu as risca sa iau produsul ala. Din pacate nu seamana cu ceea ce am zis eu.

Florin

Aceasta postare a fost editata de Florin-aka-Scorpio: 13 April 2012 - 03:21 PM


#78 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 14 April 2012 - 08:27 PM

Ceea ce a prezentat gigione in linkul sau a fost testat de mine, cu rezultate deloc multumitoare.
http://www.cartula.r...ear-in-romania/

#79 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 14 April 2012 - 08:31 PM

Produsul a fost cumparat din Romania, mai precis Ploiesti. M-a costat 17 lei. In continuare am sa-l folosesc DOAR pentru ceea ce a fost el conceput, Nu pentru modelism. :pardon:

#80 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 14 April 2012 - 09:22 PM

Link-ul a fost promovat de mine(daca pot zice asta), am preluat si eu ce au zis altii, din pacate cu rezultate deloc multumitoare, asa ca in momentul in care o sa am produsul, pentru doritori, o sa va comunic cantitatea disponibila pentru doritori. Pana atunci, toate cele bune.

Florin

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi