Forum Machete,Modelism,Hobby: tancuri revolutie 1989 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

tancuri revolutie 1989

#21 Useril este offline   mersu 

  • Christian von Turela
  • Grup: Members
  • Postari: 1260
  • Inregistrat: 04-April 06
  • Location:Bucuresti (care este!)
  • Interests:StuG fan!

Postat 10 March 2010 - 05:16 PM

Vezi postareaFritzx88, la 10 Mar 2010, 16:46, a spus:

Fratilor, daca mai aveti vreo poza cu T 72 Romanesc va rog sa o postati pt ca lucrez la un T 72 A 1/35 zvezda si vreau sa il fac romanesc. :gun:


Bafta frate Fritzx! Ai mult de modificat la el!

#22 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 10 March 2010 - 05:59 PM

Nu stiu ce grad de instruire au avut caracalezii. Eu am discutat doar cu un ofiter de la Targoviste, care mi-a povestit o parte din incident. Alta parte, se cam dusese buhul printre tanchisti. Iar o parte am dedus-o din examinarea acelui T-72, la Mizil.

Fritzule, vezi ca gasesti destul de multe poze cu T-72 romanesti pe net, da o cautare pe google si ai rabdare sa rasfoiesti ce gasesti.

Aceasta postare a fost editata de Sheniloiu: 10 March 2010 - 06:00 PM


#23 Useril este offline   ionicaf 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 29-October 07
  • Location:bucuresti

Postat 10 March 2010 - 06:10 PM

*despre proiectilele perforante ....
http://www.actrus.ro...2000/art14.html
** se poate sa ii fi prins revolutia cu respectiva munitie .....
(aia au avut aia au tras ... bine ca nu au avut munitie si cei de pe t-72 ...)
***t-72 romanesc gasesti pe cartula la sectiunea tr-125 si tr-85
(pe net nu prea ..)

#24 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 10 March 2010 - 06:28 PM

Ma indoiesc sa nu fi avut cumulative, toate tancurile aveau asa ceva in UF. Nu se facea chestia cu "astuia ii dau, astuia nu ca nu imi place de el". Cred ca s-au grabit - adrenalina, bat-o vina - si pana si-au dat seama de greseala se terminase totul. Sau o fi fost acelasi tanc? Totusi, directia din care venisera proiectilele ma face sa cred ca au tras doua tancuri. Doar daca nu cumva T-72 se rotea in loc, incercand sa scape. Si a incasat primele explozive din dreapta, dar astea nu l-au oprit. Doar cand unul dintre cumulative l-a lovit s-a oprit din miscare, caci sigur se oprise si motorul (o instalatie antiincendiu, la detectarea unui incendiu in camera energetica, opreste automat motorul). Ar putea fi o explicatie!

#25 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 10 March 2010 - 08:03 PM

Domnul Sheniloiu , as mai avea vreo cateva intrebari suplimentare legate de eveniment : Exista cumva vreun regulament in ceea ce priveste formatia de lupta intr-un oras ?. Ceva de genul: primul( primele) tanc are " pe teava" proiectil exploziv ( cladiri , baricade , dispozitive AT) , iar urmatoarele fie exploziv , fie perforant (daca exista informatii cum ca inamicul ar avea tancuri in regiune) ?. ---A doua intrebare ( ca aici chiar nu ma pricep ) : Cum se face schimbul ( selectarea ) munitiei la tancurile T 55 si cam cat timp dureaza pana se incarca ( schimba un proiectil )? -- Ca o parere , ma gandesc ca primul , surprins , a tras cu ce a avut selectat ,dand timp ,sau pana cand cel de-al doilea a avut timp sa intervina ... Si a 3-a intrebare : Cunoasteti cumva de la ce distanta a avut loc schimbul de focuri ? ---. Scuzati daca am spus ceva aiureli , la tactica si tancuri post WW 2 sint " varza ". Chiar ar fi interesant un topic dedicat tacticilor abordate in lupta cu blindate .

Aceasta postare a fost editata de dany: 10 March 2010 - 08:23 PM


#26 Useril este offline   Fritzx88 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filatelie

Postat 10 March 2010 - 09:50 PM

Vezi postareaionicaf, la 10 Mar 2010, 18:10, a spus:

*despre proiectilele perforante ....
http://www.actrus.ro...2000/art14.html
** se poate sa ii fi prins revolutia cu respectiva munitie .....
(aia au avut aia au tras ... bine ca nu au avut munitie si cei de pe t-72 ...)
***t-72 romanesc gasesti pe cartula la sectiunea tr-125 si tr-85
(pe net nu prea ..)


Frate ionicaf, poti sa-mi dai link-ul cu sectiunea tr 125, tr 85 pt ca am incercat sa dau in motorul de cautare de pe cartula si nimic???

#27 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 10 March 2010 - 11:49 PM

Actiunile tancurilor in orase sunt ceva foarte complicat. De regula, se evita, tancurile sunt foarte vulnerabile in orase din cauza vizibilitatii reduse si a spatiului redus de manevra. Plus ca unghiul limitat de tragere, pe verticala, impiedica lovirea tintelor de la etaje, in apropiere.
Daca totusi nu ai ce face, se constituie formatiuni mixte de infanterie si tancuri, plus alte specialitati.
Nu exista o regula de incarcare a tunului. In mod normal, se avanseaza cu tunul descarcat, caci nu poti sti ce obiective vei descoperi. De abia dupa descoperirea tintei se decide ce munitie folosesti. Daca totusi vrei sa tragi rapid, poti incarca proiectile cumulative - proiectil anti-tanc, dar care au si un foarte usor efect exploziv. Astfel poti trage in timp scurt, sa zapacesti tinta, apoi sa incarci si sa tragi cu munitia adecvata, profitand de timpul castigat. Dar asta e doar o idee de-a mea.
Tancurile mai moderne au rezolvat problema asta prin adoptarea munitiei duale. De exemplu, tunurile Rheinmetall de 120mm (Leopard 2, M1 Abrams, Merkava) si tunurile de 125mm de pe tancurile rusesti folosesc un proiectil cumulativ/exploziv, cu o gama mai mare de utilizare. Cred ca la fel e si cu munitia pentru tunurile de 120mm de pe Challenger, dar nu sunt sigur.
Un T-55 este dat cu o cadenta de tragere de 5-6 lovituri pe minut, dar asta este in conditii optime. Spatiul incarcatorului este destul de stramt, locul de depozitare a unor lovituri nu este intotdeauna usor accesibil, iar dimensiunile loviturilor de tun si a tunului in general fac necesare mai multe miscari pana la alinierea loviturii cu axul tevii, pentru a fi incarcate. Tunul nu are un colector de tuburi trase, acestea cad direct pe podea. Sunt cam mari si fierbinti la iesirea din tun, asa ca incarcatorul nu le poate lua imediat de acolo, transformandu-se astfel intr-un obstacol in calea miscarilor incarcatorului.

Nu exista o "selectare automata" la T-55! Tunul se incarca total manual, asa ca incarcatorul trebuie sa stie foarte bine unde sunt depozitate fiecare tip de lovitura (apropo, o lovitura de tun, ca tot vorbesc de ea, este ansamblul format din tub, incarcatura de azvarlire a proiectilului si proiectil - asta pe scurt, mai sunt si alte componente). Confuzii se pot produce!

Un topic despre tactica de tancuri nu ar fi prea interesant. Subiect prea vast - mie mi-au trebuit doi ani de scoala pentru a ajunge la nivel de comandant de pluton tancuri (desigur, am facut si alte chestii in astia doi ani, nu numai tactica).

Sper sa te fi lamurit putin, oricum sunt multe de spus.

Si, crede-ma, numai prostilor nu le-a fost frica la revolutie! Eu am intrat odata intr-un pod sa caut un presupus terorist. Cu o lanterna si un TT, fara insotitor. Nu am gasit nimic (norocul meu), dar de abia la iesire mi-am dat seama ca eram ud leoarca de transpiratie. Luptator nu e ala caruia nu ii este frica, frica este un sentiment absolut uman, basic, derivat din instinctul de conservare pe care il are orice animal. Luptator e ala care poate sa isi stapaneasca frica si sa faca ce trebuie!
Fritz, incearca la Blindate moderne romanesti. Pagina (sau cum i-o fi zicand) imediat urmatoare.

Aceasta postare a fost editata de Sheniloiu: 10 March 2010 - 11:53 PM


#28 Useril este offline   ionicaf 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 29-October 07
  • Location:bucuresti

Postat 11 March 2010 - 07:44 AM

:gun: T-72_RO ...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: t_72_ro_.jpg


#29 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 11 March 2010 - 05:00 PM

Multumesc mult de raspuns , domnule Sheniloiu . --- Si, crede-ma, numai prostilor nu le-a fost frica la revolutie!---- :gun: Mie imi era frica de maica-mea . Aveam vreo 13 ani pe atunci . Fusese o zi linistita pana dupamiaza si calda . Am plecat cu fratele meu la un film , in oras ( ceva cu Sergiu Nicolaescu ) , fara sa ne anuntam parintii sau sa lasam bilet . Am iesit in mijlocul luptelor , intre manifestantii care fugeau si soldatii ( cu petlite albastre ) care atacau , sprijiniti de blindate. Intr-un nor de praf , caci trasesera intr-o cladire din apropiere (?).Din peisaj nu lipsea nici tranvaiul deraiat si avariat ( in toate luptele de strada , tranvaiul o-ncaseaza printre primii) .Ca sa fiu drept ce ne inspaimantase atunci erau trasoarele de pe blindate ( " pop-corni" ) . Aveam senzatia ca toate ne vor lovi in cap in timp ce ne faceam una cu zidurile cladirilor , incercand sa ne retragem . Chestia era ca nu vedeam daca trag pe deasupra sau in " noi" , pana nu vedeam trasoarele trecandu-ne la vreo cativa metri , deasupra capetelor ..Aveau o culoare foarte frumoasa .Rosu violaceu. ( ...ar mai fi multe de spus ... ).Bine ,acum mie imi place sa spun ca am intrat la film in comunism si am iesit in plina democratie , insa traiseram o seara de pomina atunci .

#30 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2010 - 05:37 PM

Citeaza

Un T-55 este dat cu o cadenta de tragere de 5-6 lovituri pe minut, dar asta este in conditii optime.

Fostii dumitale colegi ne cereau un barem de incarcare de 4 lovituri pe minut. Chiar si la 6 pe minut eu tot nu inteleg cum ar fi putut supravietui un echipaj, in conditii ide lupta, la o asemenea cadenta, din cauza fumuliui si gazelor rezultate. La Babadag dupa numai 2 lovituri trase, foarte pe indelete si cu oblonul comandantui tinut crapat de'o palma, atmosfera era deja irespirabila iar incarcatorul racnea in slemafon ca nu mai vede nimic. Exhaustorul de pe T55 era o gluma proasta.

#31 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 11 March 2010 - 09:50 PM

Flo, repet, teoretic este de 5-6. Practic, mai putin si doar pentru primul minut, pana termini loviturile din turela, alea la care ajungi usor.

Va sufocati dupa doua lovituri? Ma faci sa spun ceva nu tocmai frumos! Ati demontat vreodata, inainte de tragere, carcasa ejectorului de fum (nu exhaustor, unde oi fi auzit termenul asta, si englezii ii zic smoke ejector), sa verificati daca nu are unsoare intarita pe acolo si sa o curatati luna? Daca ati tras cu ea unsa, prima lovitura a facut sa arda unsoarea veche, iar zgura rezultata infunda ejectoarele. Si atunci cum sa mai functioneze? Eu am tras ceva mai multe, fara obloane deschise si fara sa ne sufocam. E adevarat ca incarcatorul trebuie sa fie bun, dar...

Hai sa-ti spun un procedeu periculos, pe care l-am folosit la o tragere de pe loc, cu plutonul, ca sa dobor mai multe tinte in timp scurt.

Deci - lovitura pe teava, in asteptare; incarcatorul cu o alta lovitura in brate, in asteptare, sprijinit zdravan cu spatele de marginea rulmentului turelei; o lovitura in rezervorul stelaj, cu siguranta trasa si scoasa partial din locas. Rezultatul a fost trei lovituri trase in maxim 15 secunde de la darea comenzii foc! Nu recomand chestia daca incarcatorul este pampalau, sau la tragere din mers - doar daca ti-e dor de o vizita la Sf. Petru!

La loviturile de manevra (oarbe, cum zic unii) este adevarat ca te sufoci cu gaze. Neexistand proiectil, nu are cine sa faca sa functioneze ejectorul. Si daca te mai si grabesti sa scoti tubul de pe teava, e vai de mama ta, am patit-o si eu frecvent. Am avut chiar incarcatori lesinati - in urma unei aplicatii, incarcatorul de pe tancul meu s-a ales cu o permisie de trei zile cu foi de drum, a lesinat doar dupa ce a terminat de incarcat toate loviturile (vreo 15, daca imi aduc bine aminte)! Ala da soldat, moare doar dupa ce isi face treaba si i se da voie sa o faca! Chestie de ras acum, dar saracul baiat nu radea de loc atunci.

Aceasta postare a fost editata de Sheniloiu: 11 March 2010 - 09:51 PM


#32 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 12 March 2010 - 08:33 PM

Sheniloiu, am ras de m-am prapadit! Cum papucii mei sa te plangi de echipament, cand uiti sa-l intretii?!!?!!! :gun:

#33 Useril este offline   ionicaf 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 29-October 07
  • Location:bucuresti

Postat 18 March 2010 - 07:24 PM

*T-55 AM , Tg-Mures 1990 (poza alb negru din ziarul Adevarul)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: T_55AM_Ro.jpg
  • Imagine atasata: t_55AM_mures.jpg


#34 Useril este offline   ionicaf 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 29-October 07
  • Location:bucuresti

Postat 02 April 2010 - 06:28 PM

sursa "adevarul"..... :whistle:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: tr_85_.jpg


#35 Useril este offline   ionicaf 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 29-October 07
  • Location:bucuresti

Postat 07 April 2010 - 08:15 AM

* tab la sibiu (printre masini carbonizate) , tab-uri la timisoara...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: tab_lume_.jpg
  • Imagine atasata: tab_foc_.jpg
  • Imagine atasata: tab_sibiu_.jpg

Aceasta postare a fost editata de ionicaf: 07 April 2010 - 08:16 AM


#36 Useril este offline   ionicaf 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 29-October 07
  • Location:bucuresti

Postat 27 December 2010 - 05:44 PM

sibiu , decembrie 1989 ....
http://www.modernism.ro/2010/12/21/zilele-...o-nicu-cherciu/

#37 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 30 December 2010 - 02:38 PM

Vezi postareaionicaf, la 27 Dec 2010, 17:44, a spus:


Sunt deosebite pozele astea! Daca va uitati cu atentie, intre ele o sa recunoasteti un tanc T 34 si un autotun Su 100. Pozele cu Su 100 sunt extraordinar de valoroase!

#38 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 31 December 2010 - 11:51 AM

intr-adevar raritati, un an nou mai bun sa aveti...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SU_100__1.jpg
  • Imagine atasata: SU_100__2.jpg
  • Imagine atasata: SU_100__3.jpg


#39 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 08 January 2011 - 06:28 PM

stiam pozele astea.....pana la urma eu le-am facut :drinks:
interesant e ca pe modelul pozat din lateral la Sibiu nu apare nici o inmatriculare in afara de cocarda

Aceasta postare a fost editata de grek: 08 January 2011 - 06:29 PM


#40 Useril este offline   mircea_mmiro 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 10-January 11
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2011 - 06:53 PM

Vezi postareaflo, la 7 Mar 2010, 21:55, a spus:

Curios. Intre '85-'86, ca TR-ist la Pitesti ni s-a vorbit de regimentul din Targoviste si de dotarea acestuia, inclusiv cateva date despre T 72. Atunci, cum cadre active, fie ele si caracalene sa nu cunosca asa ceva?

Ti s-a vorbit, dar nu ti-a aratat nimeni un T-72 cu insemne romanesti! Sunt tanchist de 20 si de ani si am vazut T-72 abia acum 5 ani, dupa ce a fost scos din inzestrare. Era si este o raritate. Informatia este corecta, acel T-72 a fost ulterior casat, atat de graf era avariat.

Vezi postareaRazeer, la 31 Dec 2010, 11:51, a spus:

intr-adevar raritati, un an nou mai bun sa aveti...

Din acest an, puteti admira un SU-100 la Muzeul Militar Nationa l....
Daca sunteti cuminti, va anunt si alte surprize! Le voi divulga la momentul oportun!

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi