Forum Machete,Modelism,Hobby: Junkers Ju 88a-1 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Junkers Ju 88a-1 AJUTOOOOR!!!

#1 Useril este offline   Tiburon 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:Timisoara

Postat 26 December 2009 - 01:03 PM

Salut!! Am primit recent un ju 88a-1 scara 1:32, is novice in domeniu si am nevoie de ajutorul unor profesionishti
am citit toate tips-urile legate de asamblat s.a.m.d. Problema mea ar fi cu vopsitu... nu gasesc niciunde vopsele.. sau ce fel de vopsele sa folosesc din moment ce nu detzin un compresor / aerograf. M-am gandit ca cel mai bine ar fi sa folosesc vopsele la spray numa ca paleta de culori e foarte redusa la astea, nu gasesc nicimacar jumate din tot ce imi trebe
Nishte linkuri spre ceva magazine online sau o adresa de la vreun astfel de magazin din Timisoara ar prinde numa bine
Merci anticipat!!

#2 Useril este offline   puffy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 80
  • Inregistrat: 01-April 09
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Al doilea razboi mondial,Blindate si avioane militare rusesti(ww2),basket si fotbal,marsuri militare

Postat 26 December 2009 - 01:54 PM

Salut!!! Chestia asta s-a mai vorbit acu vreo 2 sapt cu spray si linkuri.Eu nu ma pricep la sprayuri,dar iti recomand vopsele acrilice agama.

Acu linkurile: www.parcmodels.ro
www.machete.ro
www.hobbyx.ro
www.modelism.ro

Numai bine !!! :pint:

#3 Useril este offline   Tiburon 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:Timisoara

Postat 26 December 2009 - 07:08 PM

Vezi postareapuffy, la 26 Dec 2009, 13:54, a spus:

Salut!!! Chestia asta s-a mai vorbit acu vreo 2 sapt cu spray si linkuri.Eu nu ma pricep la sprayuri,dar iti recomand vopsele acrilice agama.

Acu linkurile: www.parcmodels.ro
www.machete.ro
www.hobbyx.ro
www.modelism.ro

Numai bine !!! :pint:


Merci mult de info... Potzi sa imi mai dai ceva detalii??
daca ai putea sa imi aratzi o poza ceva cum iasa cu vopsele acrilice ash fi recunascator .
si ce fel de lacuri tra sa folosesc daca e cazu. merci mult!!

Aceasta postare a fost editata de Tiburon: 26 December 2009 - 07:12 PM


#4 Useril este offline   tommy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 16-June 08
  • Location:Iasi

Postat 26 December 2009 - 07:37 PM

Daca vrei sa vopsesti suprafete mari cu acrilice agama , LA PENSULA, cum ar fi avionul tau la scara 1/32, te sfatuiesc sa exersezi foarte mult dilutia vopselei si tehnica de vopsire cu pensula...Altfel, o sa iasa inestetic (or sa ramana dare de la pensula si o sa fie suprafete vopsite neuniform)

#5 Useril este offline   Tiburon 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:Timisoara

Postat 26 December 2009 - 08:44 PM

Vezi postareatommy, la 26 Dec 2009, 19:37, a spus:

Daca vrei sa vopsesti suprafete mari cu acrilice agama , LA PENSULA, cum ar fi avionul tau la scara 1/32, te sfatuiesc sa exersezi foarte mult dilutia vopselei si tehnica de vopsire cu pensula...Altfel, o sa iasa inestetic (or sa ramana dare de la pensula si o sa fie suprafete vopsite neuniform)

Daca mi-ash lua un airbrush starter kit cu tub de presiune ash putea face treaba cu el?! ca alea pe compresor is foarte scumpe... aproximativ cat pot face cu un tub de 750ml?!

#6 Useril este offline   vlad 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 07-March 08
  • Location:Turda

Postat 26 December 2009 - 10:18 PM

Salut!
Incepe lucrul cind ai vopsele necesare .....la scara asta macheta a fost destul de scumpa, nu merita sa o strici din cauza unei vopsele.
Pentru scara 1/32 merge sa folosesti ustensila de care vorbesti, daca schema de camuflaj nu e foarte complicata, trebuie doar sa maschezi foarte bine zonele unde nu vrei sa ajunga vopseaua.
Un tub de gaz propulsor cred ca iti ajunge DAR daca vrei sa continui cu acest gen de activitate, incearca sa achizitionezi un aerograf.

#7 Useril este offline   Tiburon 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:Timisoara

Postat 26 December 2009 - 11:43 PM

Vezi postareavlad, la 26 Dec 2009, 22:18, a spus:

Salut!
Incepe lucrul cind ai vopsele necesare .....la scara asta macheta a fost destul de scumpa, nu merita sa o strici din cauza unei vopsele.
Pentru scara 1/32 merge sa folosesti ustensila de care vorbesti, daca schema de camuflaj nu e foarte complicata, trebuie doar sa maschezi foarte bine zonele unde nu vrei sa ajunga vopseaua.
Un tub de gaz propulsor cred ca iti ajunge DAR daca vrei sa continui cu acest gen de activitate, incearca sa achizitionezi un aerograf.


Merci de sfat!!! Am verificat linkurile cu vopsele.. am luat la cunoshtintza ca is nishte vopsele la 6-7 lei, ma gandesc ca is ok, de la humbrol in flacon de 14 ml, poate ai putea sa imi zici cum se numeshte solutzia cu care tratez inainte sa vopsesc si dupa si ultimu lucru care vreau sa il fac e sa stric macheta cu vopsit aiurea.. motiv pt care incep sa strang pt un aerograf mediu.. asta dupa ce ma invatz un pic cu unu pe baza de gaz propulsor, merci foarte mult de ajutor!!!

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 December 2009 - 09:53 AM

Bun venit printre noi, Tiburon! Inainte de a te apuca de treaba, incearca sa citesti ce s-a scris pe aici, pe forum la sectiunile Articole, Tehnici, Materiale etc.
In privinta vopselelor la spray, intr-adevar, se gasesc intr-o gama destul de restrinsa, va trebui sa te orientezi catre vopselele "obisnuite", ca sa zic asa. Citeste asta http://www.cartula.ro/Articole/Tehnici/Vop...i-avansati.html , desi e vechi articolul, merge inca pentru informare.
Iti recomand un compresor, butelia de "aer" nu te va tine prea mult.
P.S. Cind raspunzi, da clic pe ADD Reply, nu pe Reply si incearca sa renunti la tz si sh

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 27 December 2009 - 09:56 AM


#9 Useril este offline   Tiburon 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:Timisoara

Postat 27 December 2009 - 12:39 PM

Merci Z-mare, foarte complex ghidul respectiv, voi incerca sa renunt pe cat posibil la tz si sh si la replayurile clasice... (obisnuinta de pe alte forumuri) dupa tot instructaju am ajuns la concluzia ca cea mai buna solutie este emailul la culorile mate si humbrol pt cele metalice mai ales ca din cate am inteles la emailuri nu e nevoie de grund... Azi vreau sa imi fac comanda de aerografu de incepatori, avand suprafete foarte mari de vopsit banuiesc ca imi face numa bine initiativa asta
Pe email se foloseste lac?!?

#10 Useril este offline   Tiburon 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:Timisoara

Postat 27 December 2009 - 01:29 PM

sau sa iau vopsele speciale de airbrush de la revell?! nu sunt prea profi pt starter kitu care vreau sa il iau 39200D...

#11 Useril este offline   Tiburon 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:Timisoara

Postat 27 December 2009 - 02:53 PM

Imagine postata

chiar simt nevoia sa arat cutia ^^ cam asa vreau sa il si vopsesc

Aceasta postare a fost editata de Tiburon: 27 December 2009 - 02:54 PM


#12 Useril este offline   Tiburon 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:Timisoara

Postat 27 December 2009 - 04:25 PM

Si daca cineva ma poate lamuri care-i treaba cu inmatriculatu... fac o bere.. chiar o lada :D

#13 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 December 2009 - 10:15 AM

Uneori si la emailuri e nevoie de grund! :pint: Tipul de vopsea il alegi nu functie de necesitatea grundului, ci dupa calitatea vopselei. Unii se impaca bine cu emailuri, altii cu acrilice.
Pentru inmatricularea din poza ai nevoie de RLM 65/70/71 pe care le gasesti in setul de sase culori de la Revell.
Mastile se pot realiza usor, asa ca un suflai e destul de bun pentru etapa asta.

Citeaza

ma poate lamuri care-i treaba cu inmatriculatu.
Nu prea inteleg ce vrei sa zici....Daca te referi la "literele" de pe fuselaj, acestea indica faptul ca aparatul a participat la Batalia Angliei in cadrul 7./KG 54, in septembrie 1940 si poarta emblema Geschwader-ului.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi