Forum Machete,Modelism,Hobby: IL-2 ''Starfighter'' - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

IL-2 ''Starfighter''

#1 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 17 January 2010 - 12:50 AM

Acum ceva vreme mi-am luat un IL-2 Mstercraft 1/72...vai mama lui de kit,plastic nasol rau,piese rupte (nu desprinse) in punga,bavuri cat cuprinde,l-am aruncat peste celelalte cutii in ideia ca vaz eu ce-o face.
De curand l-am regasit si ma gandeam ce naiba sa fac...si cum printre altele sunt pasionat si de SF mi-am zis:gata,fac un fighter sci-fi
Am inceput prin a taia deriva si astfel posterior sa devina anterior,dupe care am atasat stabilizatoare puse invers si rezervoare de F-100 supersabre PM model in lacasul aripilor...asta a fost inceputul,dar in fiecare zi mai vreau sa adaug sau sa modific cate ceva :clapping: asa ca nu stiu cand si cum o sa-l termin
Haidem sa punem si niste poze spre exemplificare
''episodul pilot'' :diablo:
Imagine atasata: a.jpg
episodul 1
Imagine atasata: b.jpg
Imagine atasata: c.jpg
m-am gandit ca i-ar sta bine si cu un tren de aterizare,trenul anterior ar mai trebui lucrat,am folosit niste talpici de la CR-42 Falco la ternul posterior,si rezervoare de Mirage in locul celor de supersabre,sunt mai finute
Imagine atasata: d.jpg
Imagine atasata: e.jpg
si cam asta ar fi varianta de acum cu niste bazooka pe aripi de la un P-51 Mustang plus stebilizatoare de MIG-29 Italeri
Imagine atasata: f.jpg
Imagine atasata: g.jpg
Imagine atasata: h.jpg
Spor si numai bine...e bine si cu capu-n stele,nu numai in nori :diablo:

Aceasta postare a fost editata de axor: 17 January 2010 - 01:37 AM


#2 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 17 January 2010 - 03:24 AM

De precizat ca in afara de kit-ul Mastercraft care era nou,toate celelalte componente sunt de la primele mele machete si nu mai corespund standardelor sau de la machete care au facut ''buba'' :diablo: ,asa ca au devenit donatoare de organe pentru proiectul acesta

asta ar mai fi o varianta,cu stabilizator de la BAe Hawk-100 pe post de ''carma''...inca stau si cuget cum ar da mai bine
Imagine atasata: i.jpgImagine atasata: j.jpg

Ca fapt divers,rasfoind forumul in momentele cand nu aveam chef de machetit,am dat peste Yak-1 Mastercraft lucrat foarte frumos dar cu foarte foarte...foarte multa munca de AdiP http://www.cartula.ro/forum/YAK-1-LUFTWAFF...1-72-t3802.html ,in care zicea si de calitatea mai mult decat indoielnica la IL-2-ul pe care-l mestersc eu acum...eeeeh drept urmare si Yak-ul meu va avea aceesi soarta,va fi trimis in vidul cosmic la cafteala cu alenii rai :clapping:
iata si dovada :diablo:
Imagine atasata: Picture_006.jpg
Imagine atasata: Picture_007.jpg


Sa nu-si imagineze cineva ca nu este de munca si la fanteziile astea,doar ca poti trece cu vederea unele detalii care trebuiau luate in seama la modelul initial
Spor si numai bine :-) ...LIVE LONG AND PROSPER

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Picture_009.jpg

Aceasta postare a fost editata de axor: 17 January 2010 - 03:29 AM


#3 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 17 January 2010 - 10:21 PM

Azi am mai scrach-uit,chituit,slefuit,lipit,modificat,adaugat...si de principiu m-am hotarat la forma finala...de principiu :clapping:
Imagine atasata: 001.jpg Imagine atasata: 002.jpg
Imagine atasata: 003.jpg Imagine atasata: 004.jpg
Imagine atasata: 005.jpg

Am lucrat in special la partea din spate unde am adaugat efuzorul,in fapt un capac de sticluta cu parfum,niste cozi de lingurite de unica folosinta pentru astuparea unor goluri,arata ca niste prize,am lipit aripile superiore (stabilizatoare de Su-15),am vopsit de proba cele doua bazooka cu gun metal si ceva argintiu (mai trebuie lucrat la ele) si m-am hotarat sa pun invers un stabilizator de Mig-29 in locul derivei,este pus de forma momentan...maria sa patafix
Si cateva detalii,scuzati calitatea pozelor,nu mai stiu pe unde am pus trepiedul
Imagine atasata: 006.jpg Imagine atasata: 007.jpg
Imagine atasata: 008.jpg Imagine atasata: 009.jpg

Spor si numai bine :diablo:

Aceasta postare a fost editata de axor: 17 January 2010 - 10:46 PM


#4 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2010 - 11:26 PM

Nene, da ai fost ocupat nu gluma.
Spor la ele ca-ti ies misto.
Sa vezi cand s-or inmultii materialele si o sa ai de unde alege.
Vezi ca japonezii au o serie de se numeste Musashi parca si sunt niste crucisatoare cu haripi de zboara prin cosmos sa beleasca alieni. Intamplator stiu de un vapor ce urmeaza sa fie aruncat. Te bagi ?

#5 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 17 January 2010 - 11:36 PM

:clapping: De pe vremea cand descoperisem net-ul si cautam Yamato si dadeam peste Sf-uri de Yamato eheeeeeee....MA BAG !
O sa trebuiasca si materiale,razboiul ia amploare si in viitorul nu foarte indepartat trebuiesc concretizate aliantele :diablo:
Multzam :diablo:

#6 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 21 January 2010 - 01:12 PM

Si o punere in scena :whistle: ...
Background-ul l-am luat de aici http://www.fanpop.com/spots/space/images/7...pace-art-sci-fi

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Space_Art_Sci_Fi_space_7935243_1900_1200a.jpg


#7 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 24 January 2010 - 05:21 PM

E super! cum o sal vopsesti?

#8 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 24 January 2010 - 09:31 PM

Salut Norbert,uite ca inca nu m-am gandid cum o sa-l vopsesc.Ma gandeam la o inmatriculare ruseasca fantezista cu stele si diverse decal-uri ca sa mai impodobesc modelul,ceva de bun simt,nu foarte incarcat.Dar intai sa ajung acolo,acum ca am o sumedenie de piese de la diferite modele cu bunavointa lui Wurger,tot imi vine sa schimb una alta si uite asa ajung sa pierd timpul tot gandindu-ma cum da mai bine :whistle:

#9 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 29 January 2010 - 02:09 AM

Am dat prima mana de vopsea-Agama R7M-blue grey,am mesterit la trenul anterior,ce voiam sa pun eu la inceput nu prea avea legatura cu taplicile de la CR-42,am taiat o bucata dintr-o rama si m-am pus de pilit si slefiut,si am mai bibilit la cele doua bazooka pe post de lasere

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 01.jpg
  • Imagine atasata: 02.jpg
  • Imagine atasata: 02a.jpg
  • Imagine atasata: 03.jpg
  • Imagine atasata: 04.jpg
  • Imagine atasata: 05.jpg


#10 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2010 - 10:20 AM

Arata cumva a Cylon Raider dar mult mai futurist.
Cupola aia nu prea se aseaza la locul ei.
Sa-mi aduci aminte duminica sa ma uit la maimute dupa una. Aia de La15 seamana prea mult cu cea de la Mig 15-17 si se prinde spectatoru'.
Mai am si niste decaluri (dungi rosii si alte liniute)

#11 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 29 January 2010 - 12:31 PM

Salut Caline...eheeee Cylon Rider :hi: este una din preferatele mele,ma duce cu gandul la alien-ul imaginat de HR Giger (cam nebun si foarte dark omu' dar foarte talentat) in fapt creatura din filmul cu acelasi nume.
Azi noapte eram cam chiaun si nu-mi dadeam prea bine seama cum sta treaba cu Il 2-u' meu...acum pe lumina realizez ca-mi place nuanta asta de blue grey iar despre cupola ce sa zic,momantan e pusa la rece cu patafix,in fata ei mai trebuiesc adaugate niste piesulici (inca nu stiu ce piesulici) ca sa acopere niste goluri inestetice (asa se intampla cand improvizezi si ''proiectezi'' in decursul lucrarii)
Exact la decal-uri cu liniute rosi ma gandeam si eu,numai ca nu vreau sa arate chiar in stilul Star Wars,ma mai inspir...inca n-am ajuns acolo.
Vreau sa se vada ca la baza este un Il-2 Sturmovik ww2...cam asta ar fi ideia
Spor si numai bine :good:

#12 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2010 - 02:16 PM

La asta ma refeream. De fapt aproape sigur ii zice altfel dar cum nu sunt fan Galactica, n-am retinut.
Gandeste-te si la ceva pt un proiect viitor inspirat din ala negru.
Amandoua machetele sunt facute de Serban.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Spring_100.jpg
  • Imagine atasata: Spring_102.jpg
  • Imagine atasata: Spring_105.jpg
  • Imagine atasata: Spring_208.jpg
  • Imagine atasata: Spring_212.jpg


#13 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 29 January 2010 - 02:42 PM

Aha,ma gandeam eu ca este o neintelegere pe undeva :hi:
http://squaremodels.....com/cylon2.htm asta e Raider-u' la care faceam referire
Ma gandesc la tot soiul de proiecte de genul asta,dar le concep in funtie de materia prima disponibila si fiind deficitar (inca) la tehnica chituirii incerc sa gasesc piese care sa se potriveasca cat mai bine si sa nu necesite multe modificari.

PS-Misto machetele,in special cel negru,fain evidentiate detaliile.Banuiesc ca sunt kit-uri

Aceasta postare a fost editata de axor: 29 January 2010 - 03:11 PM


#14 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 29 January 2010 - 08:24 PM

Interesanta culoare, ar merge pe el ceva dungi mai deschise la culoare. Vad ca te distrezi putin cu incercatul pieselor :hi:

#15 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 31 January 2010 - 07:29 PM

Da Norbert,si tot m-am ''distrat'' cu incercatul pieselor pana am nenorocit jambele posterioare,drept urmare mai dureaza pana-l termin desi voiam sa-l dovedesc azi :hi:
Alte culori nu mai pun,in schimb am adunat mai multe decal-uri din care sa fac o selectie,cert este ca voi pune stele rusesti,numere tactice,cateva dungi si fulgere,toate rosii...deliberez Imagine atasata: monthly_01_2010/post-2148-1264958879.gif
Spor

#16 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 31 January 2010 - 08:26 PM

Abia astept sa vad finalul!

#17 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 31 January 2010 - 08:51 PM

:hi: daaaa,si eu vreau sa-l termin odata,am lalait-o cam mult...trebuie sa bag viteza Imagine atasata: monthly_01_2010/post-2148-1264963714.gif
Ma bucur ca ti-a atras atentia subiectul asta mai ''spatial''
Spor si numai bine...si eu sunt cu ochii pe 109-le tau :unsure: si pe clapeta aceea buclucasa :good:
PS-pensula Vallejo 050 face minuni la cupole,desi vedera nu ma mai ajuta iar de tremuratul mainilor ce sa mai zic... :good: ,asta este rezultatul ''la liber'',se putea si mai bine dar prefer sa lucrez fara masti,cel putin la astea mai micute

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: b.jpg
  • Imagine atasata: c.jpg
  • Imagine atasata: d.jpg

Aceasta postare a fost editata de axor: 31 January 2010 - 09:01 PM


#18 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 01 February 2010 - 10:48 AM

Daca ti-a scapat vopsea pe langa rama incearca sa o cureti cu o scobitoare, dar incearca pe alta cupola care nuti trebe sa vezi cum iese.

Mi-a atras atentia, ca poate voi face si eu ceva din resturi cand voi avea :hi: , ar merge orice impotriva plictiselii.

#19 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 01 February 2010 - 12:41 PM

Salut Norbert :unsure: ,nu mi-a scapat vopsea pe langa,doar ca e putin mai dificil sa vopsesti cu pensula o cupola fara masti (asta cere rabdare si o mana cat de cat ferma),si asta se vede...

PS-daca te apuci sa faci machete fanteziste s-ar putea sa te prinda :hi: ,este realmente placut si amuzant sa imbini piese de la diverse kit-uri si sa rezulte o macheta reusita...munca este pe masura,ba mai mult,iti ia ceva timp pana gasesti piesele potrivite si eventual adaptarea lor...este antrenant dar si enervant :good:
Spor

Aceasta postare a fost editata de axor: 01 February 2010 - 12:54 PM


#20 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 03 February 2010 - 01:54 PM

Salut! :friends:
Trenul posterior este refacut,am ''sacrificat'' jambele de la un Kamov Ka-58 pentru ca erau cele mai potrivite (cand il voi face va fi montat pe un stativ in pozitia de zbor,cu trenul escamotat),le-am infipt in doua acrosaje taiate,am ras inelele originale de pe talpici (erau prea mici pentru noile jambe) si am pus altele din betisoare de plastic (din cele cu cotonele la capete,pentru ''scarpinat'' in urechi :drinks: )
Spor si numai bine :bang:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: a.jpg
  • Imagine atasata: b.jpg
  • Imagine atasata: c.jpg
  • Imagine atasata: d.jpg

Aceasta postare a fost editata de axor: 03 February 2010 - 01:57 PM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi