Forum Machete,Modelism,Hobby: Razboaiele Mondiale, DVD - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Razboaiele Mondiale, DVD ErcPress

#1 Useril este offline   tommy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 16-June 08
  • Location:Iasi

Postat 27 January 2010 - 01:49 PM

A aparut de ceva timp seria "Razboaiele Mondiale", de la ErcPress. Saptamana trecuta a ajuns la nr 4.
Serialul este format din 26 de DVD-uri, care trateaza conflictele mondiale, exclusiv cu imagini de epoca, fara recreeri, fara marturii ale martorilor, fara explicatii ale istoricilor incluse in documentar.

Carcasa cu DVD-ul contine si o carte de dimensiuni foarte reduse, care rezuma, oarecum, ce se afla pe DVD.

Plusuri:
-exclusiv filmari de epoca
-structurare buna a informatiei (desi la DVD-ul 3 am adormit :hi:)
-format fizic compact

Minusuri:
-destul de putin material pe un DVD (cam 50 de min)
-nararea este buna insa nu la fel ca cea din documentarele gen "Battlefields"
-si cel mai mare dezavantaj: fiecare numar trebuie sa apara o data la 2 saptamani, insa apare cam o data la o luna, o luna jumate; mi s-au lungit ochii pe la tonetele cu ziare. in plus, nu este comercializata peste tot (in Iasiam gasit-o doar la 2 puncte de presa, iar in Bacau, la vro 5)


Pretul: primul numar 10 ron, restul 15 ron. marisor, insa acceptabil,zic eu, avand in vedere ca initiative ca astea rareori isi fac aparitia in Romania

Pentru alte informatii sau comenzi

#2 Useril este offline   anstro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 427
  • Inregistrat: 12-January 10
  • Location:Buzau
  • Interests:Aviatie

Postat 27 January 2010 - 02:43 PM

Apare FOARTE neregulat, in Buzau, a aparut doar numarul 3, iar dupa numarul 4 ma uit luuuuung si degeaba.

#3 Useril este offline   soricelul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 265
  • Inregistrat: 19-August 05

Postat 27 January 2010 - 05:02 PM

Am vrut sa scriu si eu despre acest demers. Daca seria Battlefield poate fi considerata buna, cel putin pentru initierea masei, scop pentru care a fost creat, acest material scos de ercpress nu are nimic spactaculos. Am fost vara asta la cehi, iar la ei fenomenul inserturilor din presa a luat o amploare muuuult mai mare, iar ce am vazut eu ca documentare ww2, m-a socat: specializate, pe arme, pe evenimente, pe langa cele generaliste, de care colcaia intr-o vreme Discovery. Pe mine nu prea m-a impresionat nimic la primul dvd, imaginea nu este prelucrata, ci doar transpusa pe DVD iar montajul lasa mult de dorit. Actiunea te muta din est in vest intr-una si prinde doar elementele atinse de manualele scolare.
Nu vreau sa fiu Toma necredinciosul, dar demersul acesta este unul mult sub asteptari, iar carticica aia de colorat din coperta dvdului spune cam totul. Scump mon cher, la ce ofera, scump.

Aceasta postare a fost editata de soricelul: 27 January 2010 - 05:04 PM


#4 Useril este offline   buha 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 266
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Location:Iasi / Botosani

Postat 27 January 2010 - 09:23 PM

Am cumparat la timpul potrivit primul DVD dar nu mi-a atras atentia prea mult acest documentar. Chiar daca primul razboi mondial nu ma pasioneaza prea mult, consider ca si al doilea razboi mondial este prezentat intr-o maniera similara. Daca spuenti ca debia s-a ajuns la numarul 4 tind sa cred ca probabil vor abandona acest proiect in curand. Dee... daca nu exista piata.  :good: Iar la 15 lei DVD-ul prefer sa renunt la cateva numere si sa cumpar o carte.

Momentan urmaresc seria de documentare "The World at War" care este mult mai captivanta decat cea de mai sus. :hi:

Aceasta postare a fost editata de buha: 27 January 2010 - 09:24 PM


#5 Useril este offline   tommy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 16-June 08
  • Location:Iasi

Postat 29 January 2010 - 04:53 PM

Incep prin a preciza faptul ca nu am ridicat in slavi initiativa, ci doar am vrut sa precizez ca exista. Mie, sincer, imi place ca nu e un documentar plin de asa zise demonstratii pirotehnice si "recreeri" moderne. E o chestiune de preferinte.

In alta ordine de idei, cred ca am specificat si in alt topic fatul ca de cate ori am fost prin Italia, Franta sau Austria am vazut la tonetele de presa nenumarate reviste cu tematica de razboi sau arme. Nu cred ca a venit, inca, vremea sa ne comparam cu "ceilalti". Si nici nu cred ca va veni vreodata. Cat despre piata, BUHA are dreptate...Asa e la noi..

In fine, documentarul, intr-adevar, nu este spectaculos, iar cartea aia de pe langa denota exact nivelul Romaniei in privinta acestor initiative. Insa eu sunt genul de om care, daca are oportunitatea, se uita la tot ce-i vine la mana. Cat despre carti, am dat destui bani pe carti recomandate si care m-au dezamagit profund.

Pretul, intr-adevar, este maricel,insa avand in vedere ca, daca ar aparea regulat, ar fi o investitie de 30 de ron pe luna, mie mi se pare echitabil. Repet, nu mi se pare o initiativa extraordinara, ci doar o initiativa.
Spre exemplu, am cumparat acum ceva timp, un documentar, "The War of the Century", scos de BBC, care este in 4 parti si care trateaza partea WW2 cu conflictul dintre nemti si rusi. Foarte bun, dupa parerea mea. Am dat 19 ron pe el, adica pe aproape 4 ore de documentar, ceea ce inseamna 60 de ron pentru 4 exemplare din "Razboaiele mondiale". Scump, intr-adevar. Asta e tara in care traim.
Si in lipsa oricarei alte initiative mai bune, asta avem, asta (nu) cumparam.

Aceasta postare a fost editata de tommy: 29 January 2010 - 05:11 PM


#6 Useril este offline   tommy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 16-June 08
  • Location:Iasi

Postat 29 January 2010 - 05:12 PM

Si ca sa mai glumim,in tara taxei pe fast-food totul e scump, mon cher :D

#7 Useril este offline   DragosP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 22-June 07

Postat 01 February 2010 - 03:55 PM

Vezi postareabuha, la 27 Jan 2010, 21:23, a spus:

Dee... daca nu exista piata.  :hi: Iar la 15 lei DVD-ul prefer sa renunt la cateva numere si sa cumpar o carte.


Si eu sunt de aceeasi parere. Piata ar aparea daca s-ar face ceva ca aceasta sa se dezvolte, dar nimanui nu-i pasa.
Mi se pare putin ironic ca in tari mai bogate documentatia in domeniu ( carti , DVD , etc ) sunt mult mai ieftine . Dau si un exemplu: Hamiton Librarie , pacat ca nu livreaza in Europa.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi