Forum Machete,Modelism,Hobby: A large scale Romanian Hurricane - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

A large scale Romanian Hurricane An amazing piece of work

#41 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 28 October 2005 - 04:48 PM

Super realizarea. O sa o folosesc drept referinta cand o sa construiesc macheta mea 8-)

#42 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 28 October 2005 - 05:33 PM

Citeaza

Hurricane-ul este gata. Am pus poze pe internet. http://forum.largesc...f=4&t=6090&st=0
Radu


Radu, cu parere de rau :-? va trebui sa mai faci o modificare la vopsire.

Uitandu-ma mai atent la coafa am observat ca ai inversat culorile. Corect ar trebui 1/3 galben si 2/3 negru ( dupa standardul german folosit in est si de romani) . Mai exista posibilitatea sa vopsesti coafa toata galben (dar nu prea este interesanta).

Cred ca nu ar fi prea dificila modificarea. :-o :-o

Happy modelling

Dan.

#43 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 28 October 2005 - 06:28 PM

Salut Cantacuzino,
E un subiect interesant.
Coafa elicei este unul din punctele de care nu sunt sigur. Ai cumva o poza mai clara?
Eu stiu patru poze ale lui 1.
- o poza a avionului cu cocarde - coafa pare galbena, dar poate fi reflexie.
- doua poze cu cruci si botul camuflat - coafa neagra
- o poza cu cruci si botul galben - coafa galbena. Asta e cel pe care l-am ales eu. Poza e din spate si nu se vede un element negru pe coafa. De aceea am considerat ca daca e un element negru, e doar pe o treime, si nu s-a vazut in poza pentru ca era pe partea celalta.
Deci, nu pot spune cu siguranta daca 1 avea coafa in doua culori.
Stiu cateva poze cu Hurricane cu coafa in doua culori, dar nu e clar daca e 2/3 negru sau 2/3 galben (vezi poza de pe pagina 101 din cartea "Aeronautica...")
Coafa ar fi usor de revopsit (chiar foarte usor de fapt) si nu ar fi o problema, imi trebuie doar o fotografie ca ghid. :-o
O alta intrebare, poate stii mai bine. In multe poze cu Hurricane romanesti, se vad doua benzi pe palele elicilor (putin mai jos de varfurile galbene). Stii cumva ce culori erau si care le era semnificatia? Nu le-am pus pe macheta mea pentru ca nu eram sigur de culori
Radu

#44 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 28 October 2005 - 07:31 PM

AlexPl, la Oct 28 2005, 05:48 PM, a spus:

Super realizarea. O sa o folosesc drept referinta cand o sa construiesc macheta mea 8-)

Idem si eu !!
Curat referinta !! :-o

Bravos !!
Sper ca acest kit sa apara in vreo revista de marca, caci acolo ii e locul !!

#45 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 28 October 2005 - 08:18 PM

Salut,
Exceptional Radu, felicitari !
Referinta va fi si pentru mine cind voi monta kitul Hasegawa 1/48
Spor,
Bill :-o

#46 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 October 2005 - 08:33 PM

Radu, felicitari!

#47 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 28 October 2005 - 09:42 PM

Citeaza

Salut Cantacuzino,
E un subiect interesant.
Coafa elicei este unul din punctele de care nu sunt sigur. Ai cumva o poza mai clara?
Eu stiu patru poze ale lui 1.
- o poza a avionului cu cocarde - coafa pare galbena, dar poate fi reflexie.
- doua poze cu cruci si botul camuflat - coafa neagra
- o poza cu cruci si botul galben - coafa galbena. Asta e cel pe care l-am ales eu. Poza e din spate si nu se vede un element negru pe coafa. De aceea am considerat ca daca e un element negru, e doar pe o treime, si nu s-a vazut in poza pentru ca era pe partea celalta.
Deci, nu pot spune cu siguranta daca 1 avea coafa in doua culori.
Stiu cateva poze cu Hurricane cu coafa in doua culori, dar nu e clar daca e 2/3 negru sau 2/3 galben (vezi poza de pe pagina 101 din cartea "Aeronautica...")
Coafa ar fi usor de revopsit (chiar foarte usor de fapt) si nu ar fi o problema, imi trebuie doar o fotografie ca ghid. 
O alta intrebare, poate stii mai bine. In multe poze cu Hurricane romanesti, se vad doua benzi pe palele elicilor (putin mai jos de varfurile galbene). Stii cumva ce culori erau si care le era semnificatia? Nu le-am pus pe macheta mea pentru ca nu eram sigur de culori
Radu


Radu, uite cum sta problema. Eu studiez Hurricanul romanesc de vreo 10 ani incoace ( am doua machete la activ).
Cand au venit de la englezi Hurricane-le au pastrat culorile RAF inclusiv culoarea coafei, doar cocardele, tricolorul pe deriva si numerele de la 1 la 12 au fost adaugate.
Inainte de inceperea campaniei in est, avioanele de vanatoare au avut vopsite capota si coafa complet in galben (vezi poze cu emil cu cocarde) probabil si Hurricane-le. La inceperea campaniei in est toate avioanele de vanatoare au fost inmatriculate cu crucea regelui Mihai si capota motorului galbena iar coafa elicei 1/3 alb (sau galben) si 2/3 negru (sau verde inchis) vezi poze cu Bf-109E, He 112 IAR 80.
Intotdeauna culoarea inchisa (negru cau verde inchis) era 2/3 iar culoarea deschisa (alb sau galben) era 1/3. Nu am vazut nici-un avion sa incalce aceasta regula. Uneori fotografiile pot induce in eroare ( galbenul pe filmele ortocromatice este inchis la culoare).
Acest lucru era obligatoriu datorita indentificarii dupa standardul german. Pilotii nu-si pictau individual coafa.

#48 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 28 October 2005 - 09:51 PM

Citeaza

Cand au venit de la englezi Hurricane-le au pastrat culorile RAF inclusiv culoarea coafei, doar cocardele, tricolorul pe deriva si numerele de la 1 la 12 au fost adaugate.


Proaspat sosit de la englezi. Coafa posibil RAF "blue"

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: h_36_copy.jpg


#49 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 28 October 2005 - 10:06 PM

Citeaza

Intotdeauna culoarea inchisa (negru cau verde inchis) era 2/3 iar culoarea deschisa (alb sau galben) era 1/3.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: nr3_13_copy.jpg


#50 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 28 October 2005 - 10:07 PM

Citeaza

Intotdeauna culoarea inchisa (negru cau verde inchis) era 2/3 iar culoarea deschisa (alb sau galben) era 1/3.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 029_copy.jpg


#51 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 28 October 2005 - 10:27 PM

Radu,

Eu iti recomand doar doua versiuni corecte : coafa galben complet ( foarte posibil inca folosite la inceputul campaniei pe aerodromul Mamaia) sau 1/3 galben si 2/3 negru (sigur folosit pe aerodromul Salz pe frontul rusesc).

Happy modelling,
Dan.

#52 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 28 October 2005 - 11:37 PM

Mersi mult Dan,
Am corectat coafa. Acum e 1/3 galben si 2/3 negru. Nu ma deranjeaza critica, mai ales din partea ta.
O sa pun poze noi in curand.
Stii care e semnificatia benzilor de pe palele elicii? Pe unele avioane sunt cate doua benzi, una inchisa la culoare (rosie cred eu) si una mai deschisa la culoare (galben cred eu).
Radu

#53 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 29 October 2005 - 07:22 AM

Citeaza

Am corectat coafa. Acum e 1/3 galben si 2/3 negru. Nu ma deranjeaza critica, mai ales din partea ta.


Radu,

Nu a fost chiar o critica. Dar la volumul de munca depus pt realizarea detaliilor ar fi fost pacat sa nu respecti si vopsirea corecta din punct de vedere istoric. Mai ales ca macheta ta de Hurricane a devenit model de referinta pt. multi modelisti din intreaga lume. :-o

#54 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 29 October 2005 - 07:31 AM

Citeaza

Stii care e semnificatia benzilor de pe palele elicii? Pe unele avioane sunt cate doua benzi, una inchisa la culoare (rosie cred eu) si una mai deschisa la culoare (galben cred eu).
Radu


Din pacate nu cunosc semnificatia culorilor de pe palele elicei. In general la capete era culoarea galbena. Dar in unele poze se vad trei benzi: galben la capatul palei, dunga rosie la mijloc si dunga alba spre interior (vezi pozele de mai sus). Nu am poza cu nr 1 vazut din fata ca sa-ti confirm care din cele doua versiuni ar putea fi.

Happy Modelling,

Dan.

#55 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 29 October 2005 - 08:29 AM

Citeaza

Dar in unele poze se vad trei benzi: galben la capatul palei, dunga rosie la mijloc si dunga alba spre interior


Hurricane nr.5

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Hurry_5.jpg


#56 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 29 October 2005 - 08:30 AM

Citeaza

Dar in unele poze se vad trei benzi: galben la capatul palei, dunga rosie la mijloc si dunga alba spre interior


Hurricane nr.2

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: HH.jpg


#57 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 29 October 2005 - 08:35 AM

Radu,

Un amanunt interesant pt. Hurricane-le romanesti este oglinda retrovizoare. Care era de forma circulara si nu dreptunghiulara.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 029a.jpg


#58 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 29 October 2005 - 08:36 AM

Citeaza

Un amanunt interesant pt. Hurricane-le romanesti este oglinda retrovizoare. Care era de forma circulara si nu dreptunghiulara.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cupola.jpg


#59 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 29 October 2005 - 08:40 AM

Citeaza

Un amanunt interesant pt. Hurricane-le romanesti este oglinda retrovizoare. Care era de forma circulara si nu dreptunghiulara.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: HH_5.jpg


#60 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 29 October 2005 - 10:03 AM

Domnule, ce de informatii/detalii exceptionale !!! :idea:

Cantacuzino, de ce nu scrii un articol pe tema asta (si poate altele) in Aeromagazin (doar apari in caseta redactionala) ?!
Ai scris odata un articol, care mi-a placut f. mult !!!

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi