Forum Machete,Modelism,Hobby: TOP GUN 5 (65) - Octombrie 2005 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

TOP GUN 5 (65) - Octombrie 2005

#21 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 24 October 2005 - 11:49 PM

Stiti cum faci rost de un mig-21 ?











CUMPERI O BUCATA DE PAMANT SI ASTEPTI....

f-16 VA FI 1/3 MOCCA
SI REPARATIILE VOR DUCE LA DE 3X PRETUL NOU.
SO.....

#22 Useril este offline   Suburban 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 13-December 04
  • Location:In the Dark Crown Vic parked outside

Postat 25 October 2005 - 01:05 AM

Romi, la Oct 24 2005, 11:49 PM, a spus:

Stiti cum faci rost de un mig-21 ?











CUMPERI O BUCATA DE PAMANT SI ASTEPTI....

f-16 VA FI 1/3 MOCCA
SI REPARATIILE VOR DUCE LA DE 3X PRETUL NOU.
SO.....

....Si asta o spune cineva care lucreaza la Fortele Aeriene. :-o :-o

#23 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 25 October 2005 - 07:54 AM

Salut,
[QUOTE]
Stiti cum faci rost de un mig-21 ?

CUMPERI O BUCATA DE PAMANT SI ASTEPTI....

He he he, dar trebuie spus ca bancul a aparut in Germania Federala dupa ce au achizitionat F 104 Starfighter. Insa adaptarea la noi este la marele fix ;-)
Cit despre noile avioane eu m-as bucura sa se faca odata inlocuirea, indiferent cu ce JAS 39 sau F16 :-o
Spor,
Bill :-o

#24 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 25 October 2005 - 09:52 AM

Pentru noi Mig-21Lancer C este destul de bun!!!Vara aceasta 4 avioane au fost in Anglia pentru a lua parte la exerciti comune cu Tornado GR.4 rezultatele in general au fost destul de bune in special in lupte aeriene unde batranul Mig i-a cam trosnit pe carca pe englezi acestia din urma au fost destul de impresionati de posibilitati lui in special de avionica!!!Acelasi lucru l-au spus si francezi despre Lancer si nu ca se ne simtim mandri.Totusi F-16 este si va ramane un avion bun chiar daca multi au ceva de comentat in privinta lui acum sa nu crede in achizitionarea de F-35 JSF cum se specula prin presa! :-o Circula in zvon cum ca am putea achizitiona din Israel F-16A modernizate din stoc. :-o Ramane de vazut care va fi decizia finala.

Aceasta postare a fost editata de tomcat_ct: 25 October 2005 - 09:54 AM


#25 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 25 October 2005 - 10:37 AM

Nimeni nu discuta de capabilitati, avionica, etc, discuta de faputul ca mai au un pic si se dezintegreaza...Intr-un 21 biloc adus la modernizare s-a gasit o crapatura enorma in lonjeronul aripii...si-l aduceau sa-l faca Lancer...

Citeaza

!  Circula in zvon cum ca am putea achizitiona din Israel F-16A modernizate din stoc.
...Bingo!

#26 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 25 October 2005 - 11:20 AM

Dom'le hai sa ma bag si eu. Aici discutia nu e despre care e mai bun dintre Mig21 sau F16. E o chestie de fiabilitate.
Problema e ca Migurile sunt putine si can naravashe - nu le place acolo sus, au mult dor de glie. Aviatia trebuie suplimentata cu ceva. Daca e sa luam ceva, cred ca F16, asa batrane si cu resursa folosita dar la un pret destul de acceptabil, sunt totusi bune ca umplutura pana ce armata isi permite sa cumpere ceva mai scump.
Ca usurinta de intretinere, F16 bate migu.
Daca ti se strica un F16, se gasesc piese noi de schimb - avioanele sunt inca in fabricatie iar daca se opreste linia tehnologica, sunt o gramada de avioane intregi puse la murat prin deshert in America.
Daca ti se strica un Mig21 gasesti numai piese la mana a doua - rusii nu mai fac, iar daca ii convingi sa faca cer mult pentru ca te-au prins de bliutze si pot strange cat vor. De aia au vandut germanii migurile 29 cu un dolar bucata - au facut un profit cred eu, altfel ar fi pierdut milioane pe piese de schimb si intretinere.

Cine se mandreste cu Lancerele? Prin restul lumii Lancerele sunt privite ca un anacronism, usor ridicol. Da, i-au pus nu stiu ce avionice si alte chestii. Astea sunt ca Daciile alea cu tot felul de luminite si leduri, radio VEF cu boxe Tehnoton, tapitzerie "leopard", antiradar cu leduri, spoiler la geamul fumuriu, aripa "de formula unu", claxoane cu "la cucaracha", dunga "de raliu" pe capota, eticheta "bemveu" si CD atarnat de oglina: o vechitura ridicola "inbunatatita" de un tont cu prost gust. :-o
De ce zic asta? Pai cate au reusit sa vanda pe la altii? Ca le-au tot dus la shouri si expozitii de vreo cinci ani buni.
Oricum, discutia asta e pierdere de timp pentru ca nimeni in afara celor cu adevarat implicati nu stie care va fi urmatorul avion de vanatoare romanesc.
Radu

#27 Useril este offline   ict 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 268
  • Inregistrat: 20-January 05

Postat 26 October 2005 - 04:53 PM

As avea si eu de adaugat ceva: aviatia militara este un lucru dificil de infaptuit. Oricum ar fi, necesita mute parale. A avea senzatia ca avioanele nu au nevoie de maintenance si ca daca este nou, il ai asa pe vecie, este fals. Procesul de a-ti mentine avioanele gata de lupta este unul continuu si mincator de bani. Sistemele electronice de pe avion se modifica in mod continuu, iar asta ar trebui sa fie valabil pentru orice model.

Desi F16 este vechi, avionica este moderna bine de tot. Pe de alta parte un avion testat in diverse conflicte face cit multe avioane multe mai moderne, dar care nu au vazut de loc lupta. Un alt exemplu in acest sens este A-10, care inainte de razboiul din golf din 90 a fost sortit sa fie dat la fier vechi, si operatiunea chiar incepuse. Dupa conflict, USAF a ramas nitel cu gura cascata legat de performanta “batrinului” A-10, drept care acum au in derulare un program de a extinde “viata” lui A-10 pina prin anul 2015. Una peste alta, experineta in conflict este un lucru major. La acest capitol, F-16 sint greu de batut…

Sint sufficient de aproape de fabrica lui Lockhead-Martin din Fort-Worth unde se produc F-16-urile. Pe acolo se zvoneste ca deja s-a rezervat spatial de productie pentru F-16 romanesti. Cred totusi ca este doar un zvon, rezultat al unei discutii la o ceasca de cafea, in pauza de masa…

ict

#28 Useril este offline   Suburban 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 13-December 04
  • Location:In the Dark Crown Vic parked outside

Postat 27 October 2005 - 03:17 PM

Citeaza

productie pentru F-16 romanesti


Suna bine. :roll: :roll:
Dar tare cred ca va fi unul din astea....din Arizona :-o

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: AMARC1.JPG


#29 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 31 October 2005 - 12:26 PM

astazi in unu din marile cotidiene nationale se scria ceva de genu"romania va achizitiona la mana a doua avianele de lupta F-16" :-o :-o ;-)
de ce iti e frica nu scapi niciodata :cry:

#30 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2005 - 12:54 PM

eu chiar nu inteleg care este problema. In Comunitatea Europeana sunt tari - ex. Belgia - care in loc sa achizitioneze ultimul racnet adica Eurofighter au preferat sa cumpere "vechitura" de F16. Noi ne tot punem problema de costuri - pai nu ne costa mai mult sa intretinem un avion care a aparut de pe vremea razboiului din Coreea si Vietnam? Totusi se pare ca F16 sunt avioane inca foarte bune si performante.

#31 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 31 October 2005 - 01:04 PM

Salut,
Nici eu nu cred ca e vreo problema. Ma bucura mult faptul ca pur si simplu se va INLOCUI actuala flota aeriana :-o
E un pas enorm oricum ai privi situatia :-o
Spor,
Bill ;-)

#32 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 31 October 2005 - 01:31 PM

Maverick,
Mai intai m-am bucurat pentru ca am gasit in sfarsit un motiv sa cumpar un F16 la 1/32. Dupa aia am dat un serci pe Ziare.ro si uite ce am gasit. http://www3.ziare.ro....php/1130741580
hahaha, e un truc vechi de jurnalism ieftin - Una zic in titlu si alta in text!
Deci, inca nu am motiv sa iau un F16.
Alarma falsa,
Radu

#33 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2005 - 01:40 PM

eu chiar m-as bucura sa se achizitioneze avioane de tip F 16!!!

#34 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 31 October 2005 - 01:44 PM

pierdere de timp sa va bateti capul cu ce scrie in ziare :)). Au scris si de F-35 si de Harrier si de Gripen si de F-16 si de Eurofighter si de Mirage 2000 asa ca ...
Mie mi-ar placea sa ia din fiecare cate 5-6 buc

Aceasta postare a fost editata de MiG: 31 October 2005 - 01:45 PM


#35 Useril este offline   Suburban 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 13-December 04
  • Location:In the Dark Crown Vic parked outside

Postat 31 October 2005 - 04:14 PM

MiG, la Oct 31 2005, 01:44 PM, a spus:

.....
Mie mi-ar placea sa ia din fiecare cate 5-6 buc

"Variety is the spice of life"
Din fericire pentru Fortele Aeriene, nu vei fi cel care va decide selectionarea avioanele care vor intra in dotare... :-o

#36 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 31 October 2005 - 06:45 PM

Gata e oficial! Am citit azi in Jurnalul National ca vom achizitiona F-16 la mina a doua de la americani! Minte ziaru, mint si eu!

#37 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 31 October 2005 - 07:49 PM

Cred ca decizia de a achizitiona F-16 la mana a doua este rezonabila daca tinem seama de puterea financiara a Romaniei!!! :-o Trebuie reamintit faptul ca si Portugalia a cumparat F-16 tot din stoc USAF pe care le-au modernizat ulterior in cadrul programului MLU!!!

P.S bogy - Belgia a cumparat F-16 la inceputul anilor 80 alaturi de Olanda, Norvegia, Danemarca

#38 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 31 October 2005 - 07:51 PM

Povestea ar fi ca ... :roll: congresul SUA si-ar fi dat acordul pentru tranzactia ISR-ROM. Deci, daca s-a dat acordul este pentru ca cineva l-a cerut :hammer:

Asa ca luati cate 16-uri la 32 puteti! Can't go wrong.

P.S. Cat despre Belgia, astia au luat F-16 acum mai bine de 25 ani si, de altfel, nu m-ar fi deranjat deloc sa le curatam stocul lor - MLU, nu tu razboi, nu tu furtuni de nisip :-o , nada. Mi-ar fi placut Falconuri belgiene sau olandeze :-o

#39 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 31 October 2005 - 09:23 PM

chiar asa..daca luam de la americani sau israelieni alea sint avioane cu misiuni reale la activ, un Golf, o Pace pt Galilea. Si la ora asta intrebari misuna in creierii mei obositi.

1.Am vazut ca de multe ori F-16 mai vechi au marcaje de misiuni sau victorii aeriene pe ele. Oare vom primi veterani de genu' asta sau astea se pastreaza pt muzee?

2.Exista sansa (sau nesansa) sau primim avioane lovite de antiaeriana si reparate?

3.Si apropos de marcajele de victorie/misiune..ele apartin pana la urma pilotului sau avionului, ca nu m-am lamurit.

Aceasta postare a fost editata de MiG: 31 October 2005 - 09:24 PM


#40 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 31 October 2005 - 09:45 PM

toata lumea vorbeste:
http://www.computergames.ro/forum/archive/...p/t-146619.html

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi