Forum Machete,Modelism,Hobby: Pledoarie - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pledoarie Pentru o vedeta

#1 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 10 March 2010 - 08:54 AM

Multumesc in primul rand lui Crios pentru deschiderea acestei sectiuni!
Ca sa ma prezint, in primul rand va spun ca nu sunt un MARE fan al navomodelelor, dintr-o gramada de motive - unul dintre ele fiind ca am rau de mare! Dar asta nu inseamna ca voi desconsidera vreodata acest gen de modele, dimpotriva! Espe indiscutabil cel mai vechi, iar cei ce construiesc asa ceva de la 0 sunt, dupa umila mea parere, cei mai mari maestri in modelism! Nu voi spune mai multe, ar necesita un topic separat.
Anul trecut am fost si eu pe la europenele NAVIGA de la Timisoara. Nici un submarin prin gramada aia de navomodele! Nedrept, dupa parerea mea!
Si acum, de ce Type VII (sau Tip VII, pentru ca suntem romani). In primul rand, pentru ca e submarinul construit in cel mai mare numar de exemplare. Apoi, pentru ca cei de la Nat Geo l-au declarat cel mai eficient submarin din lume (subscriu). Apoi, pentru fantastica epopee a echipajelor lor. Pentru Prien, Kretschmer, Topp si altii. Pentru...................... Pentru ca imi place cum arata! Pentru ca am un loc pe un raft unde un Tip VII s-ar incadra perfect, dupa ce voi arunca de acolo niste bibelouri de-ale nevestei!
Vreau sa il fac de la O, ceea ce nu va fi usor. La 1/72, ceea ce e MARE! Am strans documentatie gramada, in mod sigur nu la fel de mult ca altii mai pasionati, dar suficient pentru o macheta mai mult decat decenta - daca voi fi in stare sa o fac! Si nu vreau sa pastrez toate astea pentru mine!
Deci, pentru cei ce sunt pasionati de subiect, propun:
- ne impartasim aici tot ce ne doare si ce poate ajuta pe altii;
- personal, pun la bataie tot ce am strans, vedem noi cum se poate face asta;
- pentru cei ce vor sa abordeze 1/72 sau 1/144 (sau chiar 1/36, este cineva atat de "nebun"?), pun la bataie planurile pe care tocmai le reiau, la 1/72, pentru modelul meu; planurile vor fi foarte usor "ajustate" dimensional, in sensul ca pentru corpul rezistent si coca exterioara dimensiunile generale vor fi rotunjite la 0,5mm (adica, daca undeva imi va da la aducerea la scara sa zicem 124,36mm, voi rotunji la 124,5mm). Asta din considerente tehnologice;
- si, in primul rand, ne simtim bine impreuna - asta este cel mai important, dupa parerea mea,
Deci, "Up periscope" si sa vedem ce iese!
Bafta tuturor si sa auzim NUMAI DE BINE!

Aceasta postare a fost editata de Sheniloiu: 10 March 2010 - 08:54 AM


#2 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 10 March 2010 - 05:24 PM

Iti doresc sa ai spor! Cu siguranta va fi unul dintre topicurile mele preferate.

#3 Useril este offline   iuliana 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 02-September 16

Postat 04 September 2016 - 12:14 PM

Mult succes

#4 Useril este offline   corneltt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 12-November 15

Postat 08 September 2016 - 07:41 PM

Eu te pot ajuta cu proiectare și imprimare 3D.
Pe mine mă pasionează modelismul feroviar și mi-am proiectat mai multe locomotive, pe care încet, încet am început să le finalizez.

spor

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi