Forum Machete,Modelism,Hobby: P-47 Thunderbolt aka The JUG - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

P-47 Thunderbolt aka The JUG

#21 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 15 April 2010 - 06:36 PM

Sunt cam sceptic in privinta folosirii otelului in confectionarea rezervoarelor suplimentare. Din cate stiu, otelul in timp de razboi este considerat material strategic si nu cred ca ar fi fost irosit asa. Am citit undeva ca nemtii strangeau rezervoarele lasate de Aliati pentru a reconditiona aluminiul din ele(nu se pomenea nimic de otel). De asemenea, Ioan Grigorescu scria in "Bine ati venit in infern!" ca ploiestenii foloseau rezervoarele din aluminiu aruncate de americani pe post de cazi de baie.
In plus, americanii folosesc uneori cuvantul "steel" si pentru orice fel de aliaj metalic, inclusiv pentru aluminiu.

Aceasta postare a fost editata de Liviumaff: 15 April 2010 - 06:40 PM


#22 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 15 April 2010 - 06:49 PM

Nici eu nu cred ca s-a folosit otelul in confectionarea R.S.Ar fi dus la o crestere prea mare a greutatii avionului.Aluminiul e alegerea corecta.Am sa caut in Profile,e descris in detaliu.

Aceasta postare a fost editata de deltadagger: 15 April 2010 - 07:13 PM


#23 Useril este offline   vlad 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 07-March 08
  • Location:Turda

Postat 15 April 2010 - 08:15 PM

Salut Daniel !
La primul kit, părerea mea, e că stratul de aluminiu ar fi trebuit să fie ceva mai fin pentru ceea ce ai vrut să faci, în rest ţi-a ieşit foarte frumos.
La kit-ul nr. 2, ai putea să vopseşti tu ''tabla de şah'' ............cu un pic de muncă va ieşi minunat.
La kit-ul nr. 3........interiorul arată minunat!

Spor la treabă!!!

#24 Useril este offline   F4JPhantom 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 08-April 10
  • Location: sec.2 Bucuresti

Postat 19 April 2010 - 11:29 AM

Este destul de tare avionul <_< :-D buna treaba :clapping: ,dar cu ce culoare ai vopsit sa-ti iasa culoarea argintie?

#25 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 April 2010 - 11:51 AM

A vopsit cu ...cu rosu! Te-am rugat frumos sa nu mai postezi de dragul de a posta. Numarul de intreventii nu reflecta nimic, doar calitatea lor. Patratele alea nu-ti dau nici o calitate in plus.
Poti sa o iei ca pe un avertisment. :clapping:

#26 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 24 April 2010 - 05:31 PM

Va prezint pe Eileen care dupa multe tratamente cu Triumf, lichid de frana si alcool izopropilic si-a pierdut vopseaua verde si se va transforma cu ajutorul unei piese luate din kitul Hasegawa de P-47D-25, intr-un P-47D-30 adoptand un decal de la superscale cu o fata pe capota motorului. Deja am vopsit rezervorul si capota motorului cu Alclad duraluminiu si a iesit beton si tot azi restul avionului va primi primerul, apoi negrul lucios.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC06467.jpg
  • Imagine atasata: DSC06469.jpg
  • Imagine atasata: DSC06470.jpg
  • Imagine atasata: hsg08187.jpg
  • Imagine atasata: SS480957.jpg


#27 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 30 April 2010 - 06:49 PM

In asteptarea decalurilor am vopsit, prima data cu Alclad. Buna vopsea dar parca ar fi magnet de praf, urmatorul alclad il vopsesc intr-o cabina de vopsit, cealalta nuanta este Steel de la MM care isi va schimba textura dupa ce va primi doua straturi de Future. La imbinarea aripii in poza se vad niste defecte mici care in realitate nu se vad, fotografierea este foarte dificila la bare metal. Intre timp am gasit coli mari de carton alb la o librarie si incep sa-mi incropesc un studio foto.

Si o intrebare: In poza de sus Hasegawa da ca schema de vopsire deschiderile de la racire date cu rosu, decalul separat care il am eu nu arata acest lucru. Pe google nu am gasit nici o poza cu aceasta inmatriculare, are cineva vreo parere? In aceiasi oridine de idei la versiunea M cei de la Tamiya, pentru uersurface dau un ameste in proportii egale de negru, alb si albastru marin, iar Hasegawa dau negru, care o fi cea buna?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC06473.jpg
  • Imagine atasata: DSC06474.jpg
  • Imagine atasata: DSC06478.jpg
  • Imagine atasata: DSC06479.jpg

Aceasta postare a fost editata de DGDaniel: 30 April 2010 - 07:00 PM


#28 Useril este offline   saber 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 214
  • Inregistrat: 25-June 08
  • Location:Izmir-Turkey

Postat 30 April 2010 - 07:59 PM

Very nice view of different shades of metal ,congratulations

#29 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 01 May 2010 - 07:48 AM

Cu ce solutie s-a curatat cel mai bine vopseaua ?

#30 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 01 May 2010 - 07:57 AM

Vezi la http://www.cartula.ro/forum/Cum-se-poate-c...lica-t6855.html

#31 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 12 November 2010 - 10:55 PM

Va adresez o intrebare legata de vopsirea interiorului la versiunea M. Tamiya recomanda pentru interior un amestec de 2 parti Flat Green si o parte Flat Blue, ce mi se pare ciudat, iar la baile trenului si alte interioare Yellow Green. Lucrurile astea contrazic cam ce stiu eu adica tot cu Interior Green de la Gunze. Am si Yellow Green tot de la gunze dar mi se pare un verde cam turbat. Exteriorul este un amestec de alb negru si albastru marin in cantitati egale, exista undeva aceasta culoare gata facuta?

Si era sa uit ce iese din albastru si verde? are vreo legatura cu interiorul la avioanele americane

Aceasta postare a fost editata de DGDaniel: 12 November 2010 - 11:00 PM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi