Forum Machete,Modelism,Hobby: YAMATO 1/200 Nichimo kit - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

YAMATO 1/200 Nichimo kit am nevoie de sfaturi ,idei, solutii.

#1 Useril este offline   nasa 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 01-November 05

Postat 01 November 2005 - 10:15 PM

Am cumparat acest kit si vreau sa il fac bine, cu mentiunea ca nu prea am mai facut machete statice din plastic, doar doua...Bismark si Admiral Kusnetov.
poze cu nivelul la care am ajuns.
Help me please!!!
Sorin

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF0570.JPG


#2 Useril este offline   nasa 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 01-November 05

Postat 01 November 2005 - 10:20 PM

Corpul e din ABS, si are o lungime de 1315mm.
Adoua poza :

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF0575.JPG

Aceasta postare a fost editata de nasa: 01 November 2005 - 10:22 PM


#3 Useril este offline   nasa 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 01-November 05

  Postat 01 November 2005 - 10:24 PM

a treia poza :

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF0576.JPG


#4 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 02 November 2005 - 11:09 AM

Bine ai venit, nasa!
Din discutiile pe care le-am avut pana acum pe tema asta (pe RHC) inca nu m-am lamurit daca materialul tau este ABS. Am inteles ca producatorul recomanda CA (cianoacrilat).
Poate ma ajuti sa ma lamuresc.
Bafta!

#5 Useril este offline   nasa 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 01-November 05

Postat 02 November 2005 - 11:23 AM

Bine v-am gasit!
Problema e ca instructiunile de montare a kitului sunt tare naspa, nesperat de slabe, nu se precizeaza exact ce tip de adeziv se foloseste. :hammer:
Un american care a asamblat mai multe modele de tipul acesta (identice) a recomandat utilizarea CA, si NU al lui TOLUEN MODEL GLUE (parca).
El mai zice si ca corpul e ABS care din ce imi zici s-ar putea sa fie o contradictie.
O sa pun deseara pe net fraza cu afirmatia tipului, ca sa va lamuriti.
Tot el zice sa nu lasam modelul sa navigheze in soarele dupaamiezi sau la soare, pentru ca se deformeaza materialul.
Stima,
Sorin

#6 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 02 November 2005 - 11:28 AM

Ti-ar fi greu sa-mi trimeti prin posta cateva bucati din rama pe care sunt prinse piesle?
Bafta!

#7 Useril este offline   nasa 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 01-November 05

Postat 02 November 2005 - 11:29 AM

Va rog, foarte mult sa va exprimati opiniile in ceea ce priveste nivelul la care am ajuns, si va astept cu drag la o discutie si impartasire de idei pe tema acestei constructii.
P.S. E mult mai dragut forumul si prezentarea lui in acest format decat cel de la RHC.
Multumesc!!! :-D

#8 Useril este offline   nasa 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 01-November 05

Postat 02 November 2005 - 11:30 AM

crios, la Nov 2 2005, 11:28 AM, a spus:

Ti-ar fi greu sa-mi trimeti prin posta cateva bucati din rama pe care sunt prinse piesle?
Bafta!

Da-mi adresa si o fac cu placere!
Adresa mea de mail o cunosti cu siguranta.
Ai messenger????

#9 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 02 November 2005 - 11:39 AM

nasa, la Nov 2 2005, 12:30 PM, a spus:

Da-mi adresa si o fac cu placere!
Adresa mea de mail o cunosti cu siguranta.
Ai messenger????

Vezi PM.
Bafta!

#10 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 02 November 2005 - 11:47 AM

Nasa,
Uite aici un link cu o constructie a kitului. http://www.steelnavy...to%20Turner.htm Situl acela este foarte interesant pentru pasionatii de nave. (O alta "boala" a mea, pe langa avioane, sunt vedetele torpiloare).
Din cate am auzit de la alti entuziasti, imbinarea multor parti este cam slaba si are nevoie de multa atentie. Kitul este facut din stiren (nu cred sa fie ABS), deci se poate lipi cu adezivi pentru plastic, dar datorita mai sus mentionatei slabe inbinari, e nevoie de cianoacrilat (superglue) sau poate chiar adezivi epoxy din doua componente.
Apropos, nu cred sa fie ABS (chestia asta am mai vazut-o mentionata si prin alte discutii) pentru ca stirenul este mult mai la indemana si mai usor de injectat. ABS (in engleza Acrylonitrile Butadiene Styrene ) nu prea este folosit la machete din plastic injectat. ABS era folosit mult la fabricarea cocilor de machete prin vacuformare pentru ca se gaseste mai mult in forma de coala/foaie.
Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 02 November 2005 - 12:13 PM


#11 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2005 - 11:54 AM

Mai e o varianta de intarire a imbinarilor pe zonele de coca, sa lipesti pe interior bucati de plastic care sa 'traverseze' imbinarea. Iti aduce un plus de rezistenta semnificativ. Mai ales daca zici ca merge doar CA-ul, care nu prea rezista deloc la forfecare. Valabil si in restul cazurilor de adeziv...

#12 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 02 November 2005 - 12:22 PM

Nasa zicea ca a gasit undeva scris de unul care a facut kitul ca nu ar merge lipit cu TOLUENE MODEL GLUE ceea ce imi cam sugereaza ca nu ar fi vorba de stiren. Despre ABS nici eu nu cred ca este vorba sa fie.
Bafta!

#13 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2005 - 12:32 PM

Ce ziceam eu n-are mare treaba cu lipiciul, era o idee suplimentara :-D
In afara de PVC-ul de galeata, cam orice plastic uzual pentru machete merge lipit cu chestii gen toluen, xylen, MEK, cloroform, plus ce ai mai zis si tu... Trebuie doar incercat. Aici incluzand si ABS-ul... Iar daca e PVC dur, exista si pentru ala adeziv bun... Dar e greu de spus ce merge fara sa vezi pe viu care-i treaba.
Poate omul care a zis-o pe aia cu "toluene model glue" s-o fi referit la lipiciul ala la tub, nu la cele lichide. N-ai de unde sa stii.

#14 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2005 - 12:38 PM

Nasa, te referi cumva la citatul asta?
#1-The Nichimo plastic is oily in nature, Toluene Model glue does not work well in areas of common handling, high impact or needing torque. In time, it well come apart at the slightest touch. CA works well and gives you a stronger bond.
Luat de pe pagina http://www.steelnavy...YamatoGrima.htm ?

In cazul asta nu-ti face griji, dar foloseste ranforsari la imbinarile de piese mari. Eu n-as pune superglue sa imbin o coca de 1,3m care sa mai fie si motorizata. Superglue-ul nu-mi prea prezinta mare incredere la chestii d-astea.
Omul imi face impresia ca se refera exact la ce credeam, la lipiciul la tub, care nu realizeaza "sudarea" pieselor. Si care e clar mai slab decat superglue-ul.

#15 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 02 November 2005 - 12:41 PM

Am sa ma lamuresc saptamana viitoare cand o sa-mi soseasca bucatile de rama de la nasa.
Atunci am sa vad cu ce material ne confruntam.
Ideea cu intariturile este foarte buna. Sincer, desi o folosesc, nu mi-a trecut prin cap sa vorbesc despre ea. Dar .... pentru asta avem forum :-D
Bafta!

#16 Useril este offline   nasa 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 01-November 05

Postat 02 November 2005 - 02:35 PM

CARTULA - da asta e citatul e singurul care l-am gasit pe net. Intentionam sa pun deseara linkul, dar ma bucur nespus ca ai facut-o, asta inseamna interes din partea voastra.
Multumesc!!! :-D
Chestia faina e : COCA modelului e dintr-o bucata, dar cu siguranta o sa o imbrac la interior cu rasina, si ceva textura in anumite zone, in special la tubul etambou, si tubul carmei - aici zona e sensibila.. Doar la suprastructura se imbina mai mult, la corp sunt doar lipiturile care se vad in poza , nimic altceva.
Idea cu intariturile e excelenta, sincer nu m-am gandit la asta, si o sa o folosesc la suprasctructura nu cred sa mai fie nevoie, dar asta o sa vedem mai incolo. O sa schimb puntea care acum e din plastic si o sa fac una de lemn natur pe care o sa o fixez de corp. Ce ziceti, placaj de 2mm acoperit cu baghete de fag de 2x1mm merge?

DECI ,
in concluzie, pot sa folosesc linistit SUPER GLUE?
Sorin

#17 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2005 - 02:41 PM

Pai daca obtii rezultate bune, foloseste-l linistit. Dar verifica ca tine ok la ce vrei sa-l folosesti, si lipiturile nu-s casante... Plus ca sunt aproape convins ca lipiciul lichid de plastice (nu ala la tub) merge fara probleme la ce ai tu nevoie.
Inca ceva, fiecare lipici are partile lui bune si rele. Nu exista unul 'minune'. Ar fi bine sa faci rost si de un Contacta, plus un lipici cu adevarat lichid de genul celor enumerate pe aici. Plus ceva epoxi. O sa vezi ca unde nu te descurci cu superglue, merge altul cu mult mai bine. Depinde de situatie. Sincer, la cat a costat macheta parca nu merita sa te zgarcesti la un Contacta de sub 10 lei noi, sau ceva lichid care-i chiar mai ieftin... Sau un epoxy de 5 minute, care si ala e ieftin...

PS: superglue-ul are o 'mica' buba... Dupa ce se intareste, devine mult mai dur decat plasticul, drept urmare trebuie sa stii cum sa-l iei din pila/smirghel fara sa intri prea adanc in plasticul din jur...
Lipiciul lichid are avantajul ca in momentul in care 'sudeaza' cele 2 piese, si le strangi, o mica cantitate de plastic iese la imbinare, si ajuta sa o ascunda. Plus ca se netezeste simplu o lipitura plastic-plastic, nu apar probleme de genul celei cu superglue-ul.

#18 Useril este offline   nasa 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 01-November 05

Postat 02 November 2005 - 02:54 PM

Acesta e motivul pentru care am deschis discutia ca sa vad ce parere aveti si voi, oricum o sa comand doua tuburi de CONTATA sa vad ce rezultate imi da, macheta e maricica, si chiar o sa incerc cam tot ce ati scris voi, deoarece e ceva nou ceea ce fac acuma. In special ma ocup de corabii , si fac din cand in cand cate un proiect de viteza naviganta sau alte minunatii, (intra pe RHC acolo am mai postat niste poze).
P.S. Azi o sa iau un lipici de plastic lichid. Ma gandesc la suprastructura, o sa arate mult mai bine.
Asta cu super glue ca se intareste mai tare ca plasticul am observat-o la celelalte machete, acum am pus doar o pelicula subtire tocmai din acest motiv, si am observat ca si lipitura e mai buna.
Multumesc! :-D

#19 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2005 - 03:04 PM

Nu-ti lua 2 tuburi, ca n-ai ce face cu ele. Eu oricum vorbesc de Contacta din acela cu ac, lichid, nu la tub ca pasta de dinti...

#20 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 02 November 2005 - 04:24 PM

cartula, la Nov 2 2005, 04:04 PM, a spus:

Eu oricum vorbesc de Contacta din acela cu ac, lichid, nu la tub ca pasta de dinti...

Adica vorbeai despre asta.
Bafta!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-5-1130941443.jpg


Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi