Forum Machete,Modelism,Hobby: YAMATO 1/200 Nichimo kit - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

YAMATO 1/200 Nichimo kit am nevoie de sfaturi ,idei, solutii.

#41 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 21 November 2005 - 09:01 AM

M-am uitat pe poze si pot sa spun ca arata bine. Am doar o nelamurire.
Cum faci etansarea tuburilor etambou?
Ti-am pus intrebarea pentru ca am senzatia ca la momentul asta ai sanse sa-ti intre apa pe langa axe, dar daca vi cu ceva amanunte poate ma lamuresc.
Bafta!

#42 Useril este offline   nasa 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 01-November 05

Postat 21 November 2005 - 12:07 PM

Crios, daca te uti cu atentie la fotografia din mijloc (a doua) o sa observi niste mici tuburi incadrate de alt tub verde. Acelea imi vor asigura ungerea in lagare si totodata (sa speram) o sa impiedice accesul apei pe tubul etambou. Inca nu e gata complet , mai trebuie sa ii pun un mic bazin cu ulei care se va umple de undeva de sub punte, deoarece nu am spatiu sificient ca sa umplu fiecare rezervor de ulei, asa ca fac unul pentru toate patru axele.
Acest principiu e folosit si la navele reale, si functioneaza, principiu si la alte. Toata smecheria e sa faci rezervorul de ulei deasupra liniei de plutire.
Daca aici nu o sa mearga o sa fac o santina, oricum proba de apa o fac inainte de a monta suprastructura.
Daca sti alta solutie te rog frumos sa imi zici.
Mentionez totodata ca axele portelice sunt de 2mm diametru.

Stima,
Sorin

#43 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 21 November 2005 - 04:16 PM

Intrebarea ti-am pus-o tocmai pentru ca mi s-a parut ca asta vrei sa faci si nu eram sigur.
N-am folosit solutia pe care o aplici tu asa ca nu-mi pot da cu parerea daca este buna sau rea in cazul unui ax de mici dimensiuni.
Eu am folosit multi ani, la barcuta mea RC electrica/viteza, tubul etambou bucsat la ambele capete cu bucse din teflon, iar in interior vasilina, tubul plin. Nu intra picatura de apa.
Axul meu este din otel cu diametrul de 3mm.
Bafta!

#44 Useril este offline   nasa 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 01-November 05

Postat 23 November 2005 - 08:22 AM

Stimate prieten,
Ai foarte mare dreptate, cu vazelina e foarte bine. Am facut si eu asta la navele precedente.
Dar aici consider util sa fac cu ulei deoarece tuburile etambou se afla sub linia de plutire, iar apa daca nu intampina o oarecare rezistenta inainteaza in cala navei. Am patit asta cu un alt model la care linia de plutire era deasupra tuburilor etambou si a trebuit montez sistemul pe care l-ai vazut. Atunci nu am avut probleme.
Al doilea motiv ar fi ca am acces destul de dificil la cuplaje ca sa pot scoate axele port elice afara si sa introduc vazelia.
Daca nu merge fac santina, montez pompa de apa si cu asta basta.
Stima,
Sorin :angry:

#45 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 23 November 2005 - 08:51 AM

nasa, la Nov 23 2005, 09:22 AM, a spus:

Daca nu merge fac santina, montez pompa de apa si cu asta basta.

Este o solutie de retinut chiar si pentru alte ocazii asemanatoare.
Bafta!

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi