Forum Machete,Modelism,Hobby: Minicolectie ARR - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Minicolectie ARR 1/72 meets pensula meets noob

#1 Useril este offline   muggs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 11-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 15 May 2010 - 10:21 PM

Planul meu e sa fac in timp cam tot ce a fost in dotarea ARR la scara 1/72, prioritate au acum fighterele deoarece ocupa mai putin spatiu :)

Nu o sa insist cu poze pt. ca mare parte din subiecte au fost deja tratate plus ca nici nu excelez ca si skill, dimpotriva.
Deschid threadul pt. ca o sa am nevoie de ajutorul vostru si prefer sa pastrez totul intr-un singur loc.

PS. Incerc pe cat posibil sa respect "adevarul istoric" dar la mine va prima placerea de a construi si de a completa colectia.

So here goes :

Bf-109 E4

Kit & decal Parc Models

Mig-3

Kit Hobby Boss , decal Kora decals

Nu e inca 100% done, nu reusesc sa gasesc o modalitate pt. a masca corect iar decalul nu contine "dunga" galbena din spate.
Vopsesc cu acrilic valejo dar fara primer si nediluat..rezultatele se vad in prima poza, vopseaua "sare" iar liniile drepte inca arata urat, daca aveti vreo idee legata de ceva de folosit pt. a masca as fi recunoscator, cred ca mai intai trebuie rezolvata problema vopselei

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_2594.JPG
  • Imagine atasata: IMG_2597.JPG
  • Imagine atasata: IMG_2598.JPG

Aceasta postare a fost editata de muggs: 15 May 2010 - 10:25 PM


#2 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 16 May 2010 - 12:12 PM

Salutare si bine-ai venit!
Pentru inceput e bine! Ar trebui sa incerci sa diluezi putin vopseaua, ca sa nu iti ramana dungi de la pensula. Primer nu e absolut necesar. Am vopsit si eu la pensula si stiu ce inseamna o vopsea groasa :bang: Cat despre mascare, cea mai buna solutie e ...banda de mascare. Ca iei Tamyia sau iei banda de zugravi, tot aia e. Daca preferi a doua varianta, trece-o de cateva ori peste tricou/pantaloni/ceva textil ca sa isi piarda din adeziv, sa nu te trezesti ca atunci cand o dai jos sa vina cu tot cu vopseaua ce era sub ea. In lipsa de asa ceva, iti poti lasa imaginatia sa zboare. Poti folosi chiar si un scoci ordinar, insa nu recomand, rezultatele nu sunt foarte bune. De asemenea, un lucru destul de important e sa aiba marginile ascutite(banda) ca sa nu intre vopsea sub ea. Dupa ce vopsesti ar trebui sa o iei cat mai repede jos. Metoda corecta, pt a nu avea accidente, e sa o tragi la 90 de grade catre parea nevopsita. Asa ar trebui sa obtii cea mai dreapta linie dreapta :diablo:
Ce pot sa mai spun decat spor in continuare!

#3 Useril este offline   muggs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 11-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2010 - 03:27 PM

Multumesc pt. sfaturi, scotchul l-am incercat deja si n-a iesit bine deloc :D O sa caut banda de la Tamyia.
Am incercat sa diluez cu apa acrilicele dar nu imi place cum ramane..ar trebui sa dau de 3 ori cel putin cred pt. a acoperi cat de cat. Am si un color mix de la Revell dar cred ca merge doar pt. email ?

Asta l-am terminat adineaori, next up Bf 109 E4

Fw 190

kit hobby boss, decal kora decals

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_2603.JPG

Aceasta postare a fost editata de muggs: 16 May 2010 - 03:29 PM


#4 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2010 - 11:52 AM

De ce nu ai vopsit macar partea din spate a cupolei. Poti incerca si la ramele parbrizului, etc.
Completeaza colectia dar nu te grabi prea tare - in curand 1-2 ani cel mult, o sa regreti.
Nu e nevoie sa acoperi cu vopsea de prima data. Dai de mai multe ori cu timpi de uscare intre.

#5 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 17 May 2010 - 11:57 AM

Eu nu ma stiu la avioane,dar: ARR a avut in dotare FW 190 ?
Mai ales ca nici "Crucea lui Mihai" nu e prea corect reprezentata.

#6 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 17 May 2010 - 01:53 PM

Da,captura http://www.cartula.ro/forum/uploads/post-3...54411_thumb.jpg

#7 Useril este offline   muggs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 11-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2010 - 03:09 PM

Vezi postareawurger, la 17 May 2010, 12:52, a spus:

De ce nu ai vopsit macar partea din spate a cupolei. Poti incerca si la ramele parbrizului, etc.
Completeaza colectia dar nu te grabi prea tare - in curand 1-2 ani cel mult, o sa regreti.
Nu e nevoie sa acoperi cu vopsea de prima data. Dai de mai multe ori cu timpi de uscare intre.


E primul FW care il fac, intradevar vazusem si in instructiuni ca era acoperit cu vopsea spatele dar ma gandeam ca a fost o "eroare", asta pot corecta destul de usor. La rame mi-e cam frica sa nu fac totul praf....nici nu prea am pe ce sa exersez si din pacate am vazut ca liniile drepte nu imi prea ies cum as vrea, poate dupa ce gasesc si niste tape de mascare o sa incerc.

O sa incerc la urmatoarea sa vopsesc pe etape, de multe ori ma "las dus de val" si incerc sa termin cat mai repede. E ok daca incerc sa amestec acrilic cu color mix de la revell ? cu apa din ce am incercat se dilueaza mult prea mult, raman "gauri" dupa ce dau cu pensula.

#8 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 17 May 2010 - 04:50 PM

Salut @muggs :bang: ,n-are de ce sa-ti fie frica sa vopsesti ramele cupolei,daca nu incerci acum,atunci cand ? :diablo:
Nu asi amesteca acrilic cu color mix,acela este pentru e-mail dupa cate stiu,vezi ca exista si thinner pentru acrilicele vallejo,ar trebui sa gasesti la Ultra PRO arata asa
il au in stoc http://www.machete.ro/p-vallejo-200-model-...thinnerte-70524

Aceasta postare a fost editata de axor: 17 May 2010 - 04:52 PM


#9 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 17 May 2010 - 07:09 PM

Salut, ai un proiect foarte ambitios! Daca o sa mai faci Mig-ul nostru de captura, va trebui un Mig 3 timpuriu (are carenajele mitralierelor ceva mai scurte + alte detalii pe care mi-e lene sa le enumar, sunt altii mai priceputi la asta). Exista la 1/48 facut de Trumpeter un Mig 3 early. Bafta, spor la treaba!

#10 Useril este offline   muggs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 11-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2010 - 09:50 PM

Daca ar mai fi fost macar inca o inmatriculare disponibila as mai fi facut inca unul clar, asa o sa incerc sa corectez la el ce mi-a iesit prost la vopsire si o sa "trec cu vederea" diferentele intre ele, la asta chiar mi-a scapat, cred ca as fi putut sa gasesc si la 1/72 varianta early.
Merci !

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 26 May 2010 - 09:20 AM


#11 Useril este offline   muggs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 11-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 25 May 2010 - 07:45 PM

Cu ajutorul situatiei meteo din acest weekend am mai progresat putin ( cantitativ cel putin )

Bf 109 E4 - Parcmodels ( mini tragedie cu decalurile din spate..nu stiu ce sa le fac sa nu fie atat de transparente )
Bf 109 G2 - Hobby Boss + decaluri Techmod ( n-am avut hellgrau si am dat cu un grau care numai hell nu e )

next up IAR 80

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_2605.JPG
  • Imagine atasata: IMG_2608.JPG


#12 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 May 2010 - 09:30 AM

Un pic mai multa atentie la executie, nu te grabi, vorba lui Wurger, mai tirziu o sa-ti para rau. De exemplu la Bf, ampenajul orizontal este lasat in jos!
Vopseste ramele cu o pensula subtire, prima data in culoarea interiorului, apoi, dupa uscare in culoarea de baza. Vopseaua scapatape alaturi o indepartezi cu ajutorul unei scobitori sau a unei bucatele de plastic cu muchie ascutita. Decalurile, pentru a nu face silvering, se pun pe strat lucios. ( http://www.cartula.ro/Articole/Tehnici/N-D...pe-macheta.html ) . Vopselele email se dilueaza cu diluant diferit fata de cele acrilice, deci atentie. ( http://www.cartula.ro/Articole/Tehnici/Vop...i-avansati.html )

#13 Useril este offline   muggs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 11-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 11 July 2010 - 06:37 PM

Heinkel 112 cu cupola "se stieee", am lasat-o de forma poate poate apare ceva la un mom. dat - RS Models
Bf 109 G6 - Bazu / HobbyBoss & Radub

Ps. am inceput sa colorez si cupolele pe machetele mai vechi dar inca nu imi iese chiar cum as dori

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Picture_002.jpg
  • Imagine atasata: Picture_007.jpg
  • Imagine atasata: Picture_008.jpg
  • Imagine atasata: Picture_005.jpg
  • Imagine atasata: Picture_003.jpg
  • Imagine atasata: Picture_006.jpg
  • Imagine atasata: Picture_009.jpg

Aceasta postare a fost editata de muggs: 11 July 2010 - 06:38 PM


#14 Useril este offline   muggs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 11-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2010 - 11:30 AM

M-am impotmolit de ceva vreme cu un IAR 80 de la parcmodels...ori fac eu niste greseli enorme la asamblare ori ceva nu e in regula cu kit-ul, aveam de gand sa mai cumpar inca 2 dar sincer mi-a pierit orice chef de machetit de cand ma chinui sa ii dau o forma..a trebuit efectiv sa tai din pistoanele (?) motorului si sa nu mai pun tevile de evacuare ca sa pot monta partea din fata.

Is it just me ?

#15 Useril este offline   muggs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 11-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2010 - 05:45 PM

Nevermind am gasit explicatia in cadrul unui review


Adding to the problem was the fact that the assembled Gnome-Rhone engine was a tad too big in diameter. I assembled and attached the engine to the fuselage, then filed the ends of the cylinders until the rear cowling halves mated smoothly.

#16 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 November 2010 - 12:12 PM

Explicatia este destul de simpla: motorul este in scara dar capotajul...nu! Si aici ma refer la grosimea "tablei" (in kit) capotei motorului. Subtiata nitel pe interior, treaba se poate rezolva.

#17 Useril este offline   muggs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 11-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2011 - 02:46 PM

Help...mi-a pierdut femeia care ne ajuta cu curatenia cupola de la HE 112 , aveti idee de la ce model s-ar gasi ceva asemanator ?

PS. intre timp am descoperit apa calda respectiv spray-uri TAMIYA == alta viata.

#18 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 06 January 2011 - 02:53 PM

...si alti bani :drinks: :drinks:

#19 Useril este offline   muggs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 11-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2011 - 04:11 PM

Asa este :drinks: Dar macar arata mai decent rezultatul final..o sa postez in curand ultimele 3 machete pe care le-am stricat :drinks: Cineva trebuie sa mai faca si machete slabe nu ? :drinks: ( nu sunt ARR )

Aceasta postare a fost editata de muggs: 13 January 2011 - 04:12 PM


#20 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 13 January 2011 - 05:14 PM

Vezi postareamuggs, la 13 Jan 2011, 16:11, a spus:

Asa este :drinks: Dar macar arata mai decent rezultatul final..o sa postez in curand ultimele 3 machete pe care le-am stricat :drinks: Cineva trebuie sa mai faca si machete slabe nu ? :drinks: ( nu sunt ARR )

Stai linistit,sa le vezi pe ale mele ! Dar si cand om intra noi,incepatorii, in meserie - sa te tii atunci nene

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi