Forum Machete,Modelism,Hobby: Romanian Fighter Colours 1941-1945 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 13 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Romanian Fighter Colours 1941-1945 carte in curs de aparitie la editura MMP

Sondaj: "Romanian Fighter Colours 1941-1945"

Ati cumpara cartea "Romanian Fighter Colours 1941-1945" daca ar fi disponibila la vanzare in Romania ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#161 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 09 November 2010 - 10:04 PM

Multumesc mult de raspuns Radub .... Interesant...Dupa mine e o schema de culoare foarte placuta cromatic si din fericire usor accesibila din punct de vedere modelistic .Desigur , nici cea monocroma ( extrados)nu e deloc lipsita de interes , in special in ceea ce priveste I.A.R.-ul 80 , cel putin acum . Ma gandeam , printre altele ,daca v-a fi posibil , oare in ce schema de camo v-a ajunge peste vreo cativa ani I.A.R. -ul de la muzeu ...( :hi: ).

Aceasta postare a fost editata de dany: 09 November 2010 - 10:07 PM


#162 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 09 November 2010 - 10:17 PM

pana una alta va anunt ca stocul e pe sfarsite.

#163 Useril este offline   orogos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 20-May 08
  • Location:Brasov

Postat 09 November 2010 - 10:47 PM

Am luat si eu astazi pe fuga cartea de la Horia caruia ii multumesc pe aceasta cale pentru promptitudine. Cartea merita fara dicutie toti banii, felicitarile mele celor implicati in realizarea ei.

#164 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 10 November 2010 - 09:11 AM

Citeaza

Ma gandeam , printre altele ,daca v-a fi posibil , oare in ce schema de camo v-a ajunge peste vreo cativa ani I.A.R. -ul de la muzeu ...( ).


In pete de rugina si vopsea exfoliata :hi: Daca mai ramane elena udrea Ministrul Turismului si oprea Ministrul Apararii. S-ar putea sa ajunga IAR80 locuinta ANL :hi: :-)

Ai pus degetul pe rana.

La ce mai avem noi nevoie de turisti care sa ne viziteze muzeele de aviatie cand putem sa le oferim cazari in vile de lux si panorame superbe ( spre gunoiele de la marginea orasului) din colosii de sticla din centrul orasului sau sa-i plimbam prin Mall-uri pentru a si cumpara haine Armani si Gucci ( ce pe la ei sunt rare si scumpe).

Aceasta postare a fost editata de Cantacuzino: 10 November 2010 - 09:18 AM


#165 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 10 November 2010 - 03:32 PM

Au inceput deja review-uri pe site-urile modelistice de peste hotare. :hi:

http://modelingmadness.com/scotts/books/m3...ghtercolors.htm

#166 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 10 November 2010 - 10:07 PM

Cantacuzino, de dragul controverselor, fiindca vad ca astea vand cartea, cel putin in ultimele zile, bag si eu un fitil.
De multe ori mi-am pus intrbarea daca nu cumva numerele de inmatriculare de pe avioane si tipul avionului nu erau scrise cumva cu rosu in loc de negru. Comparand cu culoare de pe cocarde mie asa imi parea. Iti dau un exemplu. Exista o foto cunoscuta cu Savoia cu nunarul 24 scris pe deriva. A aparut si un profil color care arata acel numar ca fiind scris cu negru, insa in memorile lui Gogu Stefanescu, acesta spune ca fratele lui s-a prabusit cu Savoia 24 rosu langa Brasov (pe drumul care duce catre comuna Harman).
Exista posibilitatea ca toate avionele sa fii avut numere de inmatriculare scrise cu rosu? Mie oricum mi se pare mai logic. Sunt mai vizibile in contrast cu culoarea verde inchis, nergrul ar fii mai greu de vazut , mai ales de la distanta.

#167 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 10 November 2010 - 10:21 PM

Vezi postareahoria, la 10 Nov 2010, 21:07, a spus:

Exista posibilitatea ca toate avionele sa fii avut numere de inmatriculare scrise cu rosu?


Mai toate pozele cu Savoia arata avioane cu numere de inmatriculare albe.
Daca a fost unul cu numar de inmatriculare rosu (sau chair si negru), ala e mai degraba exceptia.
Radu

#168 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 10 November 2010 - 10:26 PM

Savoia a fost doar un exemplu. eu intrebam in general. uite o poza mai jos unde in niciun caz nu pare negru pe verde inchis. mai dgraba rosu.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: e1.jpg


#169 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 10 November 2010 - 10:51 PM

E greu de spus. In poza asta nu e nici un punct de referinta care sa ajute la identificarea vreunei culori sau macar a tipului de film folosit.
Radu

#170 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 10 November 2010 - 11:52 PM

Am primit si eu "biblia" culorilor vanatorii romanesti.Uimitoare si de-a dreptul impresionanta.Mare nevoie avem de acest gen de "manuale".
Sincere multumiri,stima si respect autorilor,tuturor celor care au contribuit la aparitia cartii,precum si celui care ne-a adus-o(Horia).
La cat mai multe carti. :hi:

#171 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 11 November 2010 - 10:22 AM

Vezi postareahoria, la 10 Nov 2010, 22:07, a spus:

Cantacuzino, de dragul controverselor, fiindca vad ca astea vand cartea, cel putin in ultimele zile, bag si eu un fitil.
De multe ori mi-am pus intrbarea daca nu cumva numerele de inmatriculare de pe avioane si tipul avionului nu erau scrise cumva cu rosu in loc de negru. Comparand cu culoare de pe cocarde mie asa imi parea. Iti dau un exemplu. Exista o foto cunoscuta cu Savoia cu nunarul 24 scris pe deriva. A aparut si un profil color care arata acel numar ca fiind scris cu negru, insa in memorile lui Gogu Stefanescu, acesta spune ca fratele lui s-a prabusit cu Savoia 24 rosu langa Brasov (pe drumul care duce catre comuna Harman).
Exista posibilitatea ca toate avionele sa fii avut numere de inmatriculare scrise cu rosu? Mie oricum mi se pare mai logic. Sunt mai vizibile in contrast cu culoarea verde inchis, nergrul ar fii mai greu de vazut , mai ales de la distanta.



Horia, daca ai sa te uiti in cartea Romanian Fighter Colours ai sa vezi si profil color (si poze) cu PZL 24 cu numere rosii.
Binenteles ca rosu este mai vizibil decat negru pe anumite scheme de camuflaj ( verde). Cel mai probabil si Savoia cu nr 24 este rosu fiind din aceeasi perioada de fabricatie si dotare cu PZL 24 de care am pomenit. Daca acest lucru este confirmat de memorii ale unor piloti care le-au vazut, atunci cu atat mai bine. Dar nu pot sa confirm deocamdata 100% daca nu au existat si avioane cu numere negre. Cum a precizat Radu o analiza pe poza avand puncte de referinta ( cum ar fi tricolorul pe deriva sau cocarda) ar fi mult mai indicat eventual dublata de vreun document sau memorii ale aviatorilor.
Poate intr-o viitoare carte despre Romanian Bombers o sa aflam mai multe informatii.

Citeaza

horia Posted 10 Nov 2010, 22:07
Cantacuzino, de dragul controverselor, fiindca vad ca astea vand cartea, cel putin in ultimele zile


Horia , nu uita sa ne dai 50% din profit mie si lui MGC daca tot ti-au crescut vanzarile. :hi: Noi am avut o contributie decisiva.:hi:

Aceasta postare a fost editata de Cantacuzino: 11 November 2010 - 10:23 AM


#172 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 11 November 2010 - 07:51 PM

Horia , nu uita sa ne dai 50% din profit mie si lui MGC daca tot ti-au crescut vanzarile. :hi: Noi am avut o contributie decisiva.:hi:


Nici gand. Cu asta mi-am scos pierderea pe revista MODEL IST. Daca cresc vanzarile acolo, va dau. Imediat pun coperta numarului 5 si puteti incepe comstroversa!

#173 Useril este offline   Emil_A 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 15-March 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Fotografie / Modelism

Postat 12 November 2010 - 07:53 PM

Am primit-o si eu.

Am vazut pozele postate inainte si mi-a placut dar, sincer, este peste asteptarile pe care le aveam. Standardul este foarte ridicat.

#174 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 12 November 2010 - 11:33 PM

Vezi postarearadub, la 10 Nov 2010, 22:51, a spus:

E greu de spus. In poza asta nu e nici un punct de referinta care sa ajute la identificarea vreunei culori sau macar a tipului de film folosit.
Radu



am gasit o poza mai buna in care exista si un punct de referinta, si anume rosul de pe deriva. e din perioada interbelica, insa nu cred ca difera de modul de inmatriculare al celor din WW2.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: num.jpg


#175 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 13 November 2010 - 06:48 PM

Si un Fieseler . http://www.airliners.net/photo/Romania---A...339fec3e6c1f9be

#176 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 13 November 2010 - 07:36 PM

..poza pusa de horia e un bun exemplu de identificare a culorilor...foarte bine se "confunda" scrisul de pe deriva cu rosul tricolorului.
Interesant este acel albastru spalacit, decolorat de a ajuns un bleu deschis...acest lucru imi aduce aminte de acele drapele tricolore de pe la comune, unde galbenul se decoloreaza in asa fel incat devine alb, iar comuna arboreaza drapelul francez.

#177 Useril este offline   Radu-Dan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 10-December 08

Postat 15 November 2010 - 08:25 AM

Este greu de stabilit culoarea unui numar dar nu imposibil, in cazul in care zona cu tricolor si cea cu numarul de imatriculatie (fabricatie la unele) este fotografiata in prim plan, dar si cu conditia de a putea deosebii tipul de pelicula folosit - pancromatic sa ortocromatic.
Avioanele Savoia au avut o imatriculatie initiala pana cand au aparut JIS-urile si JRS-urile, atunci conform unui ordin al ST din SSA modul de imatriculare s-a schimbat.

#178 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 15 November 2010 - 01:11 PM

Vezi postareahoria, la 12 Nov 2010, 21:33, a spus:

am gasit o poza mai buna in care exista si un punct de referinta, si anume rosul de pe deriva. e din perioada interbelica, insa nu cred ca difera de modul de inmatriculare al celor din WW2.


Ba din contra. :-o Inmatricularile din timpul razboilului nu prea mai aveau nici o legatura ca inmatricularile de dinainte. E imprudent sa se traga o concluzie ca "erau rosii" doar pentru ca, desi sunt sute de poze cu inmatriculari alble, s-a gasit o poza sau doua cu o inmatriculare inchisa la culoare, poate rosie. Or fi existat si exceptii, dar alea sunt doar "picanterii" interesante, nu "reguli". E extrem de posibil ca acel Savoia a avut un 24 scris in rosu pe deriva (si exista cel putin un profil color care are asa ceva, in cartea despre Savoia romanesti scoasa de Editions TMA), dar nu trebuie ignorat ca mai toate celelalte aveau numere albe.

Vezi postareaclaudiu_ne2000, la 13 Nov 2010, 17:36, a spus:

..poza pusa de horia e un bun exemplu de identificare a culorilor...


Orice poza e un bun exemplu doar daca stii cum sa o analizezi.
Trebuie identificat tipul de film (ortocromatic sau pancromatic) si marca de film pentru ca nu toate filmele erau egale. Un Kodak Panchromatic face o poza altfel decat un Agfa Panchromatic. Apoi trebuie stabilit daca s-a folosit un filtru galben, portocaliu, verde sau albastru pe lentila. Dar nu e mereu nevoie sa ne complicam mereu si sa mergem atat de departe. In cazul asta, avem avantajul ca indiferent cu ce fel de film e facuta poza, avem in aceeasi poza esantioane identificabile de culori precum rosu, galben, albastru si negru. Solutia cea ma simpla e sa se faca o "decupare" a unei fasii mici de "rosu" de drapel si de "negru" de matricola de pe directie care sa fie apoi aplicate peste numarul de pe fuselaj. Daca numarul de pe fuselaj se potriveste cu una dintre culori, aia e culoarea. QED.

Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 15 November 2010 - 01:15 PM


#179 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 15 November 2010 - 01:39 PM

Citeaza

E extrem de posibil ca acel Savoia a avut un 24 scris in rosu pe deriva (si exista cel putin un profil color care are asa ceva, in cartea despre Savoia romanesti scoasa de Editions TMA), dar nu trebuie ignorat ca mai toate celelalte aveau numere albe.


Citeaza

Avioanele Savoia au avut o imatriculatie initiala pana cand au aparut JIS-urile si JRS-urile, atunci conform unui ordin al ST din SSA modul de imatriculare s-a schimbat.


Motivul de ce unele Savoia au avut cifre rosii si altele albe este foarte bine explicat de Radu-Dan. Cele fabricate cu motoare in stea) si livrate inainte de 1941 au avut si cifre rosii iar cele fabricate dupa 1941 cu motoare in linie ( JIS si JRS) au avut cifre albe. Dealtfel si pozele confirma in mare parte. Sunt mai multe poze cu JIS si JRS cu cifre albe deoarece au luptat pe ambele fronturi.

Aceasta postare a fost editata de Cantacuzino: 15 November 2010 - 01:40 PM


#180 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 15 November 2010 - 03:45 PM

Imi cer scuze pt off-topic, dar am vazut strecurata in acest topic si informatia despre viitoarea carte despre IAR 80. Radub ne poti spune in avans cand va aparea aceasta carte? Am citit pe un alt forum si ca macheta la 1/32 este intr-un stadiu avansat. Poti estima o data a lansarii ei? Multumesc.

Arata acest topic


  • 13 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi