Forum Machete,Modelism,Hobby: deltadagger's collection - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

deltadagger's collection machete vechi...

#1 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 19 June 2010 - 08:30 PM

Salut.Pentru inceput vreau sa va spun ca am tot ezitat sa deschid acest topic si asta pentru simplul fapt ca nu prea am ce sa arat.In principal ce am eu sunt realizari vechi de foarte multi ani.Pe atunci habar nu aveam de multe din tehnicile de astazi.Faceam machete numai si numai din placere.Nu ma interesa prea mult cum ieseau in final,dar in schimb satisfactia era enorma.Constat ca am ramas atat de mult in urma cand ma uit la machetele colegilor de forum.Unele pot spune,si nu exagerez sunt adevarate obiecte de arta.Si in definitiv asta este scopul:sa fii multumit de rezultatul final si ce este cel mai important,cred, sa o faci din placere.Sa iesi din stresul cotidian,sa te relaxezi,cu toate ca erau cateodata faze in care chiar imi ieseam din pepeni :hi: ,ca nu iesea asa cum voiam eu.De altfel si in prezentarea mea spuneam ca de machetit m-am lasat de mult.si m-am ocupat mai mult pe partea de documentare.As vrea sa incep din nou,cum s-ar spune dela 0 dar ptr. asta trebuie sa investesc serios nu gluma.Incep cu,paradoxal o macheta la 1:48(scara preferata este 1:72):F-14 A Tomcat,Italeri.Macheta nu a beneficiat de tehnicile uzuale de azi:weathering,...and stuff.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Macheta am mai postat-o si pe un alt forum.

P.S.Nu dati tare sa nu ma pierd... :hi:

#2 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 20 June 2010 - 02:16 PM

Salut Delta!

Frumoasa macheta! Mie mi se pare foarte ingrijit lucrata chiar daca precum zici pe vremea cind ai facut-o, nu aveai habar de una sau alta.
F 14 este avionul care cu siguranta am sa-l mai construiesc odata la scara 1:48, cel de la 1:72 a avut ceva probleme la imbinarea fuselajului, a fost nevoie de mult chit :hi:.
Astept sa vad noi modele facute de tine!

#3 Useril este offline   gabriel chelaru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 506
  • Inregistrat: 21-February 07
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, Motociclism, Istorie, Bizantinologie, Muzica

Postat 20 June 2010 - 05:54 PM

foarte fain, bravos! cred ca am sa ma apuc si eu de un F 14 ca mi-ai facut pofta, dar deocamdata sa termin Albatrosul L 39 de care m-am apucat (nu mai am mult).
ochiu' mai vrea sa vada si altele :hi: !!!
spor si numai bine!

Aceasta postare a fost editata de gabriel chelaru: 20 June 2010 - 05:54 PM


#4 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 20 June 2010 - 08:23 PM

Multumesc,multumesc ptr. aprecieri.Ma bucur ca va place si v-am starnit pofta de a construi motani.Ce pot sa spun este ca F-14-le la 1:48 este destul de maricel.Toate bune.

P.S.Astept si criticile constructive,sa stiu cum stau si daca-s pe drumul cel bun. :hi:

#5 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2010 - 11:07 PM

Din poze nu reiese mare lucru cu privire la fineturi. Nu-mi dau seama daca e vopsit la pensula sau la aerograf. Adica claritatea sau calitatea fotografiilor nu e mareata.
Ce pot sa spun insa e ca acolo unde trebuiau linii drepte sunt drepte, inelele de pe rachete arata cum trebuie, ramele la cupola sunt bine definite, decalurile nu au silvering...
Nu e obligatoriu ca toate machetele (modelele) sa aiba Tz-shpe tehnici de weathering. Unii chiar le prefera fara. Anumite tipuri nici nu ar trebui sa aiba weathering.

Deci eu zic ca e peste medie, situat comod in jumatatea de sus (calitativa) asa ca poti sa te reapuci linistit.
Si ai grija cu investitiile. Intai intreaba. Multe "minuni" scumpe au un echivalent mai ieftin p-aici. Si pastrezi fondurile pentru chestii cu adevarat valoroase si utile.
Spor la lucru !

#6 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 21 June 2010 - 08:06 AM

Intr-adevar pozele sunt putin(sau putin mai mult?) lipsite de claritate din cauza blitz-ului.O sa incerc sa-i fac fotografii mai clare.Macheta in totalitate este vopsita la pensula,nu dispun de aerograf.Deocamdata ma rezum la ceea ce am in dotare.Cat despre decaluri nu pot sa spun decat ca ma mira si pe mine cum de nu au facut silvering si au rezistat atat de bine pana acum.In general cu decalurile Italeri m-am ars.Am kit-uri care pur si simplu au ramas fara nici un decal.Legat de weathering tu stii mai bine.Cat despre nivelul calitativ al machetei,pot sa spun ca desi fotografiile nu o avantajeaza este cat se poate de ingrijita pe ansamblu,si aici ma refer ca nu are urme de lipici sau pete.Legat de investitii,strict pe partea de vopsea si diluanti,eventual ceva chit si alte maruntisuri.Multumesc tuturor ptr. sfaturi si incurajari.Vor urma si alte poze cu machete mai vechi,ca noi nu am inca.Sper sa schimb situatia,dar pana nu-mi asigur baza materiala...Toate bune si spor. :hi:

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 June 2010 - 09:00 AM

F-14, unul din avioanele mele preferate. Arata frumos, normal, cu stingaciile vremiilor de inceput, stingacii e care le-am cam facut toti.

#8 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 23 June 2010 - 08:36 PM

Desi as fi vrut sa continui tot cu un avion...m-am sucit si am ales un elicopter.Un kit frumos si cu destule detalii in interior.Versiunea este MH-60K Pave Hawk,dar nu cel ilustrat pe cutie.Construit direct din cutie,fara a fi beneficiat de ing-uri cum zice Z-mare,cu toate ca are ceva wash in zona rotorului principal.Din pacate macheta a avut si un accident in urma caruia a ramas fara ceva piese.Sper sa se vada ceva din fotografii.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#9 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2010 - 11:24 PM

Arata bine si stiu ca e destul de complicata ca si montaj si vopsiri.
Sa zica Hind daca e buna sau nu - eu fiind amator in domeniu aripilor rotative.
Daca-ti vine sa crezi, a fost prima mea macheta serioasa (dupa un F18 la 144) si am facut-o cu mare placere.
Mai am de la ea o usa si o balustrada de langa intrarea copilotului (cred).
Am cumparat kitul datorita imaginii de pe cutie - habar n-aveam ce e ala.

#10 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 28 June 2010 - 09:17 AM

Voi continua cu un avion clasic de transport care se afla printre preferintele mele: Douglas C-47 Skytrain,un Italaerei(actualul Italeri) la 1:72.O macheta care nu mi-a pus probleme prea mari,fiind construita "straight from the box" prin 1995-1996.Nu corespunde in totalitate cu ceea ce era reprezentat pe cutie,dar am incercat s-o fac cat mai aproape de realitate.In timp s-a mai pierdut cate ceva,dar inca se prezinta binisor,zic eu.Cu decalurile am avut probleme deoarece erau deja imbatranite cand am achizitionat kitul.Mai jos sunt reprezentate 2 variante de ambalare a Skytrain-ului,a 2-a fiind varianta pe care o am eu.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de deltadagger: 28 June 2010 - 09:27 AM


#11 Useril este offline   gabriel chelaru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 506
  • Inregistrat: 21-February 07
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, Motociclism, Istorie, Bizantinologie, Muzica

Postat 28 June 2010 - 10:25 AM

ahaaaaaa, deci asta era C-47-ul de care vorbeai cand am facut Spooky-ul! fain, avand in considerare ca macheta are ceva anisori! Pe atunci si eu faceam la fel "strait from the box" si nu aveam nici vopsele. :pardon:

#12 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 28 June 2010 - 11:00 AM

Dap!Asta era invinuitul,dar nu mi s-a parut o realizare prea mare sa-l postez.Acum ca tot am deschis topicul asta...i-am facut si lui intrarea :pardon: .Mai am un Dakota de la Airfix,dar ala nu prea mi-a placut ca macheta si l-am...dezintegrat <_< ,l-am trimis inapoi in cutie.Ma bucur ca-ti place Skytrain-ul,avand in vedere varsta lui.A fost unul din primele kituri pe care l-am lucrat asa,mai atent.Toate bune.

#13 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 07 July 2010 - 08:27 PM

Si acum din seria "easy assembly"un kit Matchbox,vechi de cand lumea:A-4M Skyhawk,1:72.O macheta care am asamblat-o usor fara prea mari batai de cap.La vopseaua de baza nu am nimerit-o,trebuia mata si l-am vopsit cu o vopsea lucioasa.Cam asta este ce mi-a iesit pana la urma:

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de deltadagger: 07 July 2010 - 08:31 PM


#14 Useril este offline   balki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 12-August 06
  • Location:Bucuresti

Postat 08 July 2010 - 08:59 AM

oaauu!!! il am si eu pe A4, tin minte ca l-am luat de la intersectia Miciurun, de la un magazin cu "de toate", cred ca prin `94-`95 si l-am vopsit cu vopsea auto email...

#15 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 08 July 2010 - 04:07 PM

Pai cam tot de-atunci l-am avut si eu.Asta alaturi de TF-104G,Tornado FMk.3,si alte cateva.Skyhawk-ul intre timp si-a luat zborul din colectia mea.

#16 Useril este offline   balki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 12-August 06
  • Location:Bucuresti

Postat 08 July 2010 - 07:25 PM

al meu arata cam asa (pun doar link-uri sa nu-ti poluez topicul):
http://img210.images...692/dsc3208.jpg
http://img199.images...542/dsc3207.jpg
http://img155.images...9/dsc3205eb.jpg
http://img821.images...234/dsc3206.jpg

#17 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 27 July 2010 - 07:35 PM

Mai departe un F-4G Phantom II Wild Weasel de la Italeri,scara 1:72.Din cauza ca nu a beneficiat de solutii ptr. decaluri sau lac a ramas in timp fara ele.Un kit pe care l-am asamblat de 2 ori si vopsit diferit cu vopsea email de la MM.Mai jos cateva poze cu prima varianta,ce are culorile mai inchise.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de deltadagger: 27 July 2010 - 07:42 PM


#18 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 13 August 2010 - 08:09 PM

Si cel de-al 2-lea Phantom WW facut prin '93-'94.Vopsit cu vopsele email MM la pensula.Decalurile au disparut intre timp.Mi-ar place sa fac unul la 1:32 dar fara aerograf n-are rost.Din cate am inteles,este o imensitate de avion in realitate.Si cateva poze:

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#19 Useril este offline   tavi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 11-January 10
  • Location:Brasov

Postat 14 August 2010 - 02:13 PM

Vezi postareaZ-mare, la 22 Jun 2010, 10:00, a spus:

F-14, unul din avioanele mele preferate. Arata frumos, normal, cu stingaciile vremiilor de inceput, stingacii e care le-am cam facut toti.

Si al meu este asa ca ........am si eu unul, numai ca putin mai mare, dar si .......... Scuze daca sunt OF TOPIC. Daca deranzeaza, solicit administratorilor sa stearga postarea. Inca o data scuze. :drinks:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SDC11431.JPG


#20 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 15 August 2010 - 08:17 PM

Salut.Pai la ce scara e Tomcat-ul tau?Mie unul imi place cuma arata.Spor.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi