Forum Machete,Modelism,Hobby: Ultimul turn - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ultimul turn diorama 1:72

#21 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 November 2005 - 05:36 PM

Faina treaba! Felicitari. A atras multe priviri si blituri la expozitie!
Da, ar fi ceva de circotit la iarba si pamintul...aferent. Nu cred ca era nevoie de mai multe personaje, ar fi aglomerat prea mult locul.
In legatura cu indoitul colturilor. "Defectul" provine de la o eroare pe care o fac multi: cind caserezi (in cazul tau stratul de aracet si "iarba") o fata a unei planse, fie ea din lemn masiv, PFL, placaj sau, in cazul tau, polistiren expandat, pe fata respectiva se creaza tensiuni. Pentru a preintimpina acest lucru este neaparata nevoie sa se casereze si reversul placii, chiar daca nu se foloseste acelasi material. Merge o simpla foaie de hirtie lipita cu aracet!

#22 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 16 November 2005 - 10:23 PM

Cat timp sunt remediabile n-are nici un farmec, mai astept cu carcotelile :angry:
O lucrare excelenta, cu atat mai mult cu cat a fost efectuata sub presiune;
ca tot este inmatirculata RO, te poti mobiliza pentru postarea de 1Decembrie.
:-) Sunt dintre norocosii ce au vazut de aproape!

Aceasta postare a fost editata de alexie: 16 November 2005 - 10:24 PM


#23 Useril este offline   uhu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 851
  • Inregistrat: 12-August 05
  • Location:Lugoj

Postat 16 November 2005 - 11:49 PM

Super diorama. :angry: Am si eu in lucru(printre altele) trupele de asediu romane(minerii),dar eu am inceput sa fac masinile de asalt din lemn dupa documentatie de pe net.Diorama mea totusi nu va fi asa de vasta... :-) .Oricum o lucrare frumoasa.Imi poti spune cum ai vopsit armurile romanilor?.
Spor

Aceasta postare a fost editata de uhu: 16 November 2005 - 11:52 PM


#24 Useril este offline   Ronin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 288
  • Inregistrat: 08-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 17 November 2005 - 06:51 AM

Da, frumoasa diorama, felicitari Olaf!

In legatura cu spalatul: ai incercat sa lacuiesti cu Future inainte de spalarea cu esenta de terebentina/ulei?

#25 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 17 November 2005 - 10:08 AM

@ Ronin Eu nu am incercat future, dar Crios a incercat, cu acelasi rezultat. E drept ca nici el nu a lasat la uscat prea mult ca si el era sub presiune cand a incercat.

@uhu Armurile si toate partile metalice le vopsesc negru si pe urma dry brush (tufuire, pensulare uscata) cu vopsea cu luciu metalic sau bronz, dupa caz. Poate faci si un mic articol cu documentatiile de catapulte de pe net. Chiar sunt curios, carligul care elibereaza bratul e corect la catapulta mea? Am inteles ca la sutele de kg forta cat se dezvolta nu ar putea fi eliberat.

@alexie Nu stiu daca termin ca nici nu am inceput sa torn pietrele. E asa bine sa stii ca nu esti cu nimic sub presiune incat parca nu-mi vine sa ma inham din nou pentru un nou termen.

@Zmare Si la tego se intampla la fel? Ca pe asa ceva planuiesc sa o mut.

@maniacilor cu iarba Ieri am vazut filmul Atilla. Filmarile s-au facut pe un deal cu un verde nebun, cam la fel ca al meu. Daca nu cumva aia au vopsit iarba sau au prelucrat-o pe calculator, verdele asta exista.

#26 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 17 November 2005 - 02:40 PM

Olaf in primul rind lucrare asta este una mare. Te fericit ca ai putut s-o duci pina aici. Eu n-as putea sa lucrez la o treaba asa de mare, pentru ca m-as cam plictisi.
Lucrezi foarte atent pe figurine. Fiecare dintre ele necesita multa munca ca sa le vopsesti asa detaliat.
Cu spalari de ulei mi-e frica si mie de fiecare data. Dar se rezolva, dau un lac lucios dupa ce am terminat de vopsit. Pun decalurile in cazul meu si apoi fac spalri, drybrushing, praful de pastel, etc. Dupa ce s-a uscat totul ca lume dau un lac mat. Daca este necesar mai dau cu praf de pastel. In cazul meu eu aleg lacul lucios pentru ca aplic si decalurile. Lucrez cu enamele dar lacul lucios este acrilic ca sa nu se strica din cauza diluantilor bagat in uleiuri pentru spalare.
Treaba dureaza mult. Cel putin 24 ore (daca pot astept, 3 zile) pentru uscarea enamelelor. Cel putin 12 ore pentru lacul lucios acrilic (24 ore mai sigur). Tot asa pentru uscarea decalurilor. Iar spalarea cu uleiuri citeva zile (cel putin 2 zile).. Deci nu ma grabesc :angry: O sa vezi ca nu se va mai strica munca ta dupa spalari cu uleiuri.

#27 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 November 2005 - 09:00 PM

Citeaza

Si la tego se intampla la fel?
Nu stiu ce e tego :-? :angry: . Daca nu este o placa "armata" da, face la fel :-)

#28 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 17 November 2005 - 09:48 PM

Tego este un placaj stratificat de grosimi mari in general, impregnat cu rasina.Aceasta impregnare il impermeabil.Tego se foloseste la confectionarea cofrajelor pentru betoane,deci va dati seama ca rezista la apa, avind in vedere ca nu se deformeaza in contact cu apa din beton.

#29 Useril este offline   Mk_IX 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 18 November 2005 - 12:51 AM

Hai sa imi bag nasul meu de necunoscator si aici . Acelasi mesaj l-am scris si pe rhc , asa ca sper sa nu va suparatzi daca dau un copy-pase mic :angry:

'tot eu' a spus:

Desi nu prea am multa experientza , imi permit sa fiu carcotas . Am doua obiectzii (voi mai avea si altele , dar la ora aceasta mi-e cam somn) .
Prima e reala . La turnul de asediu , franghiile nu sunt destul de intinse . De acord ca rampa era din lemn , dar parca nici asa de ursoara era incat sa lase franghiile libere . Mi-as fi imaginat ca sunt foarte intinse . Nu stiu insa cum ai putea corecta acest lucru . A doua observatie este mai mult de moft  . Desi sunt muuuuulte figurine , mi se par cam putini romani . Vorbesc serios . Mi-as imagina mai multi , macar inca vreo 5-6 pe pajiste fugind catre scari (inca o scara ar da bine zic eu) .
Am si o idee , dar nu stiu cat de realizabila este . Am citit recenzia la chitul cu daci dar chiar nu imi mai amintesc ce fel de plastic aveau . Dar daca este plastic care se poate lipi , sugerez o noua ipostaza de dac . Cu una bucata "cataroi" in mana . Sau de fapt in maini , la cat de grele or fi fost . Eventual jos , sa fie un roman care se fereste de pietre (Eventual unul strivit de o piatra mai mare - sunt si eu sadic acum  ) .

Later edit . Nu ar merge oare si niste urme ale catapultei . Nu am fost atent cu ce arunca , dar daca folosea bolovanei ceva mai mari , o urma doua in zid ?
Later , later edit . Ca tot am vazut un film de actiune (prea mult sange pt un copilas) ... unde sunt urmele asediului . In fatza zidului ar trebui sa se vada . Macar vreo doi ranitzi sau ceva . O scara cazuta care a strivit un roman , un dac cazut de pe zid .
As mai zice despre iarba ca are o culoare "prea vesela"  dar ai zis tu deja  .

Cam atat pentru azi . Sper sa nu imi facetzi vant de aici la cate mofturi am ....


#30 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 18 November 2005 - 09:19 AM

Mk_IX, la Nov 18 2005, 01:51, a spus:

La turnul de asediu , franghiile nu sunt destul de intinse . De acord ca rampa era din lemn , dar parca nici asa de ursoara era incat sa lase franghiile libere . Mi-as fi imaginat ca sunt foarte intinse . Nu stiu insa cum ai putea corecta acest lucru .

Platforma de asediu se afla sprijinita pe zid asa ca franghiile nu mai au de ce sa fie tensionate. Ele sunt tensionate doar pana la coborare. In momentul in care platforma se aseaza pe ceva solid se elibereaza tamburul pe care era infasurata franghia si aceasta nu mai este tensionata. Din cauza greutatii, franghia fiilnd libera, va face burta.
De restul, inca nu carcotesc pentru ca diorama nu este gata. Mai are de bibilit la ea si abia pe urma mai vorbim. Este si motivul pentru care n-am scris nimic pana acum in acest topic.
Bafta!

#31 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 November 2005 - 12:02 PM

Mersi Pletila. Il stiam, dar habar nu aveam cum se numeste. Din pacate si tego se deformeaza, e drept mult mai putin si dupa ce trece destul timp. Dar la grosimi mari (peste 10 mm) si dimensiuni mici ale placii, deformarea devine insesizabila.
Caserarea "intradosului" este utila la placaje cu grosimi mici (3 - 7 mm) plastice sau placi de lemn natur. O foaie de hirtie lipita pe dedesupt nu strica oricum!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 18 November 2005 - 12:04 PM


#32 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 322
  • Inregistrat: 16-November 05
  • Location:Constanta
  • Interests:Boardgames, strategy games, wild west

Postat 19 November 2005 - 03:49 AM

Super.
Oare cam cat de mari ar fi indicat sa fie blocurile de piatra ale unei cetati la scara 1:72?

#33 Useril este offline   Michael_Wittmann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 818
  • Inregistrat: 19-March 05

Postat 20 November 2005 - 02:02 PM

Salut Olaf.
Nu vreau sa carcotesc, cum mi-e felul, vreau sa-ti spun o poveste. Adevarata.
Vineri la serviciu, un coleg vine si ma intreaba ce e aia o "diorama". Ii explic in cateva cuvinte si il intreb unde s-a intalnit cu cuvantul. Si-mi spune baiatul, care e pasionat de daci, ca a vazut pe internet niste poze cu o diorama reprezentand un asediu roman al unei cetati dacice. Si ca acolo a descoperit cuvantul. Din descriere mi-am dat seama ca numai tu puteai fi. Lasand la o parte faptul ca a fost vadit impresionat de realizarea ta (ca mine, de altfel) cred ca incepe sa fie pasionat baiatul de machetism. Asa ca, dupa munca, l-am luat la un tur al magazinelor in care poate gasi ceea ce-l intereseaza. Bravo! Fara sa vrei :angry: ai facut un fan.
La mai multi si la mai mare! :-)

#34 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 November 2005 - 05:27 PM

La mai mare! Wittmann, tocmai asta este rostul expozitiilor, al site-ului :hammer: Extinderea ..."microbului". Ce, numai pescarii sa fie multi????? :-?

#35 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 21 November 2005 - 10:06 AM

Z-mare, la Nov 20 2005, 05:27 PM, a spus:

... Ce, numai pescarii sa fie multi????? :-?

Nu asemuiti pescarii cu modelistii. Noi pescarii suntem mult , mult mai egoisti, individualisti, secretosi, ciudosi, chitrosi si nervosi decit noi modelistii.

#36 Useril este offline   RamsesII 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 21 November 2005 - 10:40 AM

Corect, marhaba! :) In cazul meu, insa, cele doua pasiuni se imbina de minune :)

#37 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 21 November 2005 - 01:06 PM

Michael_Wittmann, la Nov 20 2005, 02:02 PM, a spus:

Asa ca, dupa munca, l-am luat la un tur al magazinelor in care poate gasi ceea ce-l intereseaza. Bravo! Fara sa vrei :angry: ai facut un fan.
La mai multi si la mai mare! :-)

Ma bucur sa aud asta. Probabil este si el inscris pe site-ul de daci. Trimite-l si la
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

eventual sa vorbeasca si cu mine inainte ca sa fiu acolo si sa stiu ce il intereseaza.

#38 Useril este offline   uhu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 851
  • Inregistrat: 12-August 05
  • Location:Lugoj

Postat 21 November 2005 - 11:53 PM

Scuze de intarziere dar iata o poza cu un onager-catapulta romana.Acesta este un model tarziu-mai evoluat,care in loc de cupa are o prastie(multiplica forta de lovire),fiind si mai mica decat cea facuta de mine-care avea 4-5 metri inaltime.Eu personal ma folosesc de jocul(stiu ca suna ciudat) Rome Total War(scuze pentru publicitatea mascata...) pentru a face masinile de asalt-incredibil dar in joc sunt foarte bine prezentate-fiind in marea majoritate bine facute din punct de vedere istoric(am ajuns la concluzie dupa multe,multe excavatii pe net).Tot aici se pot vedea si miscarile trupelor-mie mi se par catdecat veridice-in timpul asediului.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: OnagerPic.jpg

Aceasta postare a fost editata de uhu: 21 November 2005 - 11:57 PM


#39 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 22 November 2005 - 07:49 AM

Computers? :angry: & Accesories :-) :-o

#40 Useril este offline   uhu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 851
  • Inregistrat: 12-August 05
  • Location:Lugoj

Postat 22 November 2005 - 02:15 PM

Chiar ce modele aveti pe acolo,m-ar interesa si pe mine ceva...???

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi