Forum Machete,Modelism,Hobby: Italeri 1:72 Sukhoi 32 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Italeri 1:72 Sukhoi 32

#1 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2010 - 02:41 PM

Italeri 1:72 Su-32 Strike Flanker

Avand in vedere ca este cea de a 2-a macheta realizata cu aerografu de catre mine consider ca rezultatele sunt cat de cat acceptabila. Parerile si criticile sunt bine venite.

Sper sa va placa
Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Si cateva poze din "fabrica"
Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#2 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 18 December 2010 - 03:57 PM

:clapping: Parerea mea este ca arata foarte bine! Imi place ca este ingrijit vopsit si lucrat! Bravo!

#3 Useril este offline   balki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 12-August 06
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2010 - 04:03 PM

super vishzu! Bravo. Il am si eu ca Nr.43, facut la pensula prin `98, nu se compara. Felicitari.

#4 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2010 - 05:21 PM

Revin cu un mic amanunt/sfat de care am uitat sa vorbesc in mesajul initial. Pt cei care au de gand se faca o astfel de macheta le recomand ca poza de mai jos sa o scoata la imprimanta pe hartie gen abtibild la marimea 2.6cm x 1.4cm si sa o lipeasca pe bordul avionului dupa ce au pilit ceasurile standard. Din pacate ceea ce au facut cei de la Italeri nu are absolut nimic in comun cu realitatea. Numai bine

Imagine postata

#5 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 18 December 2010 - 05:31 PM

Felicitari, frumos si ingrijit lucrat, dar ar trebui sa incerci o evidentiere a panourilor, asa prea arata a die-cast.Si in zona motoarelor ar fi mers mai mult metal. Dar asta este doar parerea mea.

#6 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 18 December 2010 - 07:59 PM

Ti-a iesit frumos camuflajul. De obicei eu vopsesc mai intai culoarea mai deschisa si apoi pe cele inchise, e mai usor de acoperit.
Bafta!

#7 Useril este offline   gabriel chelaru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 506
  • Inregistrat: 21-February 07
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, Motociclism, Istorie, Bizantinologie, Muzica

Postat 18 December 2010 - 08:43 PM

Vezi postareascorpio, la 18 Dec 2010, 17:31, a spus:

... dar ar trebui sa incerci o evidentiere a panourilor, asa prea arata a die-cast.Si in zona motoarelor ar fi mers mai mult metal.


Deacord intru totul cu Scorpio!
In al doilea rand, mi se pare totusi ca stratul de vopsea pe care l-ai dat e un pic cam gros. Nu trebuie sa tii aerograful mult timp asupra unui anumit loc mai ales la vopselele email (am vazut ca din astea ai folosit) pentru ca o sa balteasca sau daca nu oricum va fi mai evidenta zonafata de celelalte. Importanta in acest sens este si dilutia.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: dsc0097p.jpg

Aceasta postare a fost editata de gabriel chelaru: 18 December 2010 - 08:43 PM


#8 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2010 - 12:16 AM

Multumesc pt pareri si critici. Cu siguranta o sa-mi imbunatatesc tehnica de diluare...In acest proiect a fost pt prima oara cand am folosit Revell email cu aerografu. Primele straturi de vopsea le-am diluat 1/2 revell + 1/2 diluant vadova D509. Exact asa cum ai zis Gabriel din pacate am tinut aerografu cam mult intr-un loc deoarece vopseau venea tare greu (nu a fost diluata corect...era muuult prea consistenta). In locul in care mi-ai imbulinat defectu pe profundorul stanga, am bagat diluant in rezervoru cu vopsea al aerografului iar la un moment dat mi-a venit mai multa vopsea :clapping: => mica balta . De abia spre sfaristul proiectului mi-am dat seama ca in cazul vopselelor Revell o diluatia corecta e 1/4 Revell + 3/4 diluant (vadova D509 in cazul meu). Cu dilutia asta am vopsit excelent pana la sfarsit.


@ scorpio - imi e cam frica sa incerc un washing pe macheta deoarece nu am mai incercat asa ceva. Am citit despre tehnica, am vazut o graoza de filmulete pe youtube insa pana nu vad pe viu la cineva nu cred ca o sa incerc. Desi am cateva machete mai putin slab realizate imi e mila sa experimentez pe ele.

#9 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 19 December 2010 - 01:34 PM

Wash-ul este foarte simplu! Mai simplu decit crezi! Eu folosesc vopsea acrilica revell pentru asaceva si merge bine, altii folosesc uleiuri, tus amestecat cu future, cafea sau chiar vopsea email diluata mai tare. Ai sa vezi ca in momentul in care ai facut un wash pe macheta, o sa iti placa si mai mult! Secretul este ca macheta sa fie "sigilata" cu un lac lucios. La capitolul vopsele poti incerca pe viitor vopselele acrilice Gunze la xaba.ro. Sunt extrem de bune, se aplica foarte usor cu aerograful si spre deosebire de cele Tamiya (care si ele sunt bune) nu fac "build-up".

#10 Useril este offline   abenader 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 26-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2011 - 03:35 PM

Este frumos vopsit si asa dar trebuia (parerea mea) ca ar mai fi mers o nuanta .Adica sa-l vopsesti in 3 tonuri de culoare ca se pare ca asa aratau.Daca imi dai voie sa postez cateva poze pe topicul tau sa vezi cum arata al meu.Oricum este foarte reusit.Felicitari :drinks:

#11 Useril este offline   abenader 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 26-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2011 - 07:33 PM

Arata cam asa:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1030059.JPG
  • Imagine atasata: P1030069.JPG
  • Imagine atasata: P1030079.JPG
  • Imagine atasata: P1030082.JPG
  • Imagine atasata: P1030085.JPG
  • Imagine atasata: P1030087.JPG
  • Imagine atasata: P1030088.JPG
  • Imagine atasata: P1030091.JPG
  • Imagine atasata: P1030092.JPG
  • Imagine atasata: P1030093.JPG


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi